Jump to content

μίζες για τα ιατρικά υλικά


Frankster

Recommended Posts

Άσχετο αλλα βλέπω ότι εδώ ξέρετε πρόσωπα και πράγματα: Διάβασα στην καθημερινή σχετικά κμε τισ μίζες για τα ιατρικά υλικά:

Τα κρούσματα των «απαράδεκτων τακτικών πωλήσεων» στην Ελλάδα τον τελευταίο καιρό φαίνεται πως λιγοστεύουν. Σε αυτή την εξέλιξη ενδεχομένως κάποιο ρόλο να έπαιξε και το νομοσχέδιο περί προσφορών και η προσπάθεια που έχει αναλάβει το υπουργείο Υγείας για να διαμορφώσει σε χαμηλότερα επίπεδα τα όρια τιμών σε αρκετές κατηγορίες τέτοιων προϊόντων και μηχανημάτων. Εκτιμάται ότι αυτή η προσπάθεια θα επιφέρει την ανάλογη πίεση στις εισαγωγικές εταιρείες, καθώς εάν δεν επιτευχθεί η «πάταξη» του φαινομένου των υπέρογκων προμηθειών, τότε κι εκείνες θα δουν τα περιθώρια κέρδους τους να μειώνονται δραστικά.

KATHIMERINI Σάββατο, 7 Iουνίου 2008

Μπορεί να μου πει κανείς εάν αυτό αληθεύει?

Διάβασα και κάτι άλλο:

, "ο Ιατρικός Σύλλογος με γνωμοδότησή του απαγορεύει κατηγορηματικά σε όλους τους ιατρούς - και δη χειρουργικής ειδικότητας- να παραγγέλνουν υλικά."

Μα τι σημαίνει αυτό? Αν δεν παραγγέλνουν υλικά πως κάνουν τη δουλειά τους?????

Α, και μη μου πείτε ότι είναι άσχετο το φόρουμ αυτό - δεν έχω ιδέα πως λειτουργούν αυτά τα πράγματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διάβασα και κάτι άλλο:

, "ο Ιατρικός Σύλλογος με γνωμοδότησή του απαγορεύει κατηγορηματικά σε όλους τους ιατρούς - και δη χειρουργικής ειδικότητας- να παραγγέλνουν υλικά."

Μα τι σημαίνει αυτό? Αν δεν παραγγέλνουν υλικά πως κάνουν τη δουλειά τους?????

Α, και μη μου πείτε ότι είναι άσχετο το φόρουμ αυτό - δεν έχω ιδέα πως λειτουργούν αυτά τα πράγματα...

Απλά μέχρι τώρα μερικοί συνάδελφοι είχαν και εισαγωγικές εταιρίες (στο όνομα τις συζύγου συνήθως) και παίρνανε από εκεί ότι υλικό θέλανε με έξοδα του νοσοκομείου πάντα με αποτέλεσμα να γίνονται υπερκοστολογίσεις και απευθείας ανάθεση στις εν λόγο εταιρίες .Από εδώ και πέρα αυτά τέρμα ό ,τι φάγανε φάγανε !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλ, αγόραζαν τα εργαλεία και τα χρέωναν στην εταιρεία της γυναίκας?

Και τι πειράζει αυτό? :withstupid:emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλ, αγόραζαν τα εργαλεία και τα χρέωναν στην εταιρεία της γυναίκας?

Και τι πειράζει αυτό? :withstupid:emquestion

όταν ένας καθετήρας έχει κόστος 40€ αυτοί χρέωναν 300-400€ στον λογαριασμό του νοσοκομείου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.