Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Zeitgeist


Recommended Posts

Η ιστορία νομίζω πως έχει αποδείξει ότι με σφαγές δεν επιβάλλονται ψέματα,ούτε παραμύθια επί χιλιάδες χρόνια.

ΟΚ μόνο για αλήθειες σφάζονται οι άνθρωποι...

Εάν ήταν έτσι, θα έπρεπε να μην υπάρχει σήμερα χριστιανισμός με το πλήθος των σφαγών και των διωγμών που έχουν υποστεί οι χριστιανοί.

Διάβασε και καμμιά άλλη ιστορία απο αυτή που σε υποχρέωσαν να αποστηθίσεις στο (κρυφό)σχολειό !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ιστορία νομίζω πως έχει αποδείξει ότι με σφαγές δεν επιβάλλονται ψέματα,ούτε παραμύθια επί χιλιάδες χρόνια.

ΟΚ μόνο για αλήθειες σφάζονται οι άνθρωποι...

Εάν ήταν έτσι, θα έπρεπε να μην υπάρχει σήμερα χριστιανισμός με το πλήθος των σφαγών και των διωγμών που έχουν υποστεί οι χριστιανοί.

Διάβασε και καμμιά άλλη ιστορία απο αυτή που σε υποχρέωσαν να αποστηθίσεις στο (κρυφό)σχολειό !

Καταρχάς γράφεις ασυναρτησίες. Ποιός λέει ότι μόνο για αλήθειες σφάζονται άνθρωποι; Ξέρεις τι σημαίνει η λέξη επιβάλλονται;;;

Όσο για ιστορία, σίγουρα δε διαβάζω αυτά που διαβάζεις εσύ. Ούτε διαβάζω π.χ. τον κώδικα Ντα Βίντσι και την απόκρυφη...δεν ξέρω κιεγώ τι για να βγάλω ιστορικά συμπεράσματα.

Επί της ουσίας πάντως ούτε καν απαντάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarupemarup

Στις ασυναρτησίες απαντάς με ασυναρτησίες.

Έχεις αναρωτηθεί πως "ξαφνικά" τόσοι πληθυσμοί αλλαξοπίστησαν για να γίνουν χριστιανοί ? Θα μπορούσε αυτό να συμβεί χωρίς την άνωθεν "επιβολή" ? Η καταστροφή αρχαίων ναών και συγγραμματων, η υποχρεωτική βάφτιση, το κλείσιμο των φιλοσοφικών σχολών, οι σφαγές των "ειδωλολατρών" (απεικονίζονται μέχρι και σε αγιογραφίες), τι σημαίνουν ? Για δώς μου εσύ τον ορισμό της επιβολής !!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που λέω και παραπάνω είναι ότι δεν μπορείς να επιβάλλεις ένα ψέμα για πολύ καιρό. Καταρρέει από μόνο του.

Διωγμοί έγιναν από ανθρώπους που από φανατισμό και πιθανώς ορμώμενοι και από άλλου είδους συμφεροντολογικά κίνητρα υποστήριξαν την αθεϊα, την ειδωλολατρεια ή και το χριστιανισμό με στυγνό και ανελέητο, φυσικά απαράδεκτο τρόπο. Οι πρώτοι που μου έρχονται στο μυαλό είναι π.χ. ο Νέρωνας, ο Διοκλητιανός, ο Ιουλιανός ο Παραβάτης κ.α.

Δεν προσπαθώ να αποδείξω το οτιδήποτε για το χριστιανισμό. Απλά μου φαίνεται αλλαζονικό και ελαφρώς αστείο να είναι κανείς κατηγορηματικός και απόλυτος για θέματα με τα οποία έχουν καταπιαστεί οι μεγαλύτεροι φιλόσοφοι της ιστορίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μην αγχωνεστε παιδια με το θεμα του θεου....

οταν πεθανετε θα αποκαλυφθει και η αληθεια.... emcolgate

λιγα χρονια υπομονη....(τι ειναι μπροστα στους αιωνες...??!!)

αν ειναι χρονια...!!! :lol:

emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.