Jump to content

Φορολογικη Δηλωση 2008 - 3μηνο και αγροτικο


j77

Recommended Posts

Εχω 2 χαρτια απο το ΚΥ τα οποια θα χρησιμοποιησω για την φορολογικη μου δηλωση.

τα επισυναπτω.

Φορος1

Φορος2

εχω μπλεξει ρε παιδια δεν ξερω σε ποια πεδια πρεπει να βαλω τι.

στο 659 βαω ολες τις εφημεριες του αγροτικου και μαζι του τριμηνου που ειναι πανω απο 2?

τια οδιπορικα που να τα βαλω.

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει πληηηηζ.

Πρεπει να στειλω τη δηλωση ASAP.

Ευχαριστω όλους για τη βοηθεια.

J

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

j77 πρόσεξε λοιπόν και συμπλήρωσε τα κουτάκια ως έχει :

Γράφεις τις καθαρές αμοιβές, δηλαδή μετά την αφαίρεση του φόρου, από τις πάνω από δύο (2) το μήνα υπηρεσίας ενεργού, μεικτής και ετοιμότητας εφημερίας.

Ο φόρος που έχει παρακρατηθεί γι αυτές τις αμοιβές πρέπει να γραφτεί στους κωδικούς 433-434.

Εάν θέλεις οι αμοιβές αυτές να φορολογηθούν με τις γενικές διατάξεις τότε το καθαρό ποσό θα γραφτεί στους κωδικούς 317-318 του πίνακα 4Α και το ποσό του φόρου θα γραφτεί στους κωδικούς 609-610 του πίνακα 8.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ααααα και κάτι ακόμα, τα χαρτιά μισθοδοσίας που έχεις δεν κάνουν για να τα καταθέσεις στην εφορία αλλά χρειάζεται βεβαίωση αποδοχών από τον εργοδότη σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ξερω ότι ειμαι λιγο bit late αλλα ας υπαρχει μια απαντηση ετσι για το μελλον.

Με τόσα λεφτά, δε σε συμφέρει να δηλωσεις τις εφημερίες στην πρωτη σελιδα του Ε1, γιατι θα φορολογηθουν με 29% φόρο αντί 20%. Οι εφημερίες φορολογούνται αυτοτελως με 20% γενικά, αν δεις τις κρατήσεις στο πράσινο χαρτάκι της μισθοδοσίας σου. Στη φορολογική δήλωση δηλώνεις στον κωδικό 659 (τρίτη σελίδα Ε1) τις εφημερίες (όχι όλες, μόνο τις "άνω των 2 εφημεριών ανά μήνα"). Στον ίδιο κωδικό βάζεις και όλα τα εισοδήματα που έχουν φορολογηθεί στη βάση τους ή που δεν φορολογούνται καν, πχ τόκοι από κεφάλαια στην τράπεζα, μερίσματα μετοχών, ταμείο ανεργίας. Εσυ θα έβαζες στο 659 κουτάκι 994.43 ευρώ, εκτός αν είχες και τόκους από την τράπεζα, ταμείο ανεργίας κλπ. (τότε θα πρόσθετες τα ποσα αυτα στα 994.43 ευρω). Στον κωδικό 301 στην πρώτη σελίδα του Ε1 θα βάλεις 23663,97 ευρω, ενώ στην τεταρτη σελίδα, έχεις παρακρατηθέντα φόρο 2656,89 ευρώ με αναλογούν 2697,36. Στον παρακρατηθέντα των εισοδηματων του κωδικου 659 έχεις 123,75ευρώ, εκτός αν έχεις και τόκους από τράπεζικό λογαριασμό οποτε τους προσθετεις και αυτους.

Φυσικά δεν έχεις λόγο να δηλωσεις με τοση λεπτομερεια μεχρι και τα 50-60 ευρω τόκων που πιθανον να εχεις στην τραπεζα. Μονο αν θελεις να αυξησεις τα δηλωθεντα εισοδηματα για μελλοντικο ποθεν εσχες αγορων που θα κανεις, τι να πω.

Αν καποιος εχει δουλεψει λιγο, 4-5 μηνες, οποτε ειναι στο αφορολογητο όριο (12000 για τα εισοδηματα που αποκτηθηκαν το 2007, όπως και φέτος), τον συμφέρει να δηλώσει τα ποσά των εφημεριων του κωδικου 659 στην πρωτη σελιδα στον κωδικο 317. Τοτε, πρεπει να γραψει τα παρακρατηθεντα ποσα των εφημεριων (τα 123,75 ευρω του φιλου j77) στον καταλληλο κωδικο της τεταρτης σελιδας (δεν θυμαμαι τον αριθμο, όμως το Ε1 το γραφει σε ποια εισοδηματα αναφερεται ο καθε κωδικος). Ετσι, θα του επιστραφει όλος ο φορος που ειχε παρακρατηθει απο τις εφημεριες.

Α, και οι φωτο που εβαλες φυσικα και κανουν για την εφορια, αυτη ειναι η βεβαιωση αποδοχων που γράφει ο τασος.

Οσο για τις εφημεριες των αγροτικων, στη δικη μου εφορια δεχονται το συνολο των εφημεριων στον κωδικο 659 και το συνολο των τακτικων αποδοχων στον 301. Το λεω γιατι καποιοι βάζουν όλα ολα τα εισοδηματα στο 301, και τους ερχεται εκκαθαριστικο χρεωστικο 700-800 ευρω και τραβανε τα μαλλια τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Μια ερώτησούλα για τη φορολογία των αγροτικών για το έτος 2009 . Σημειώνω ότι λόγω της ενιαίας σύμβασης ( δημοσίου δικαίου ) δίνεται ένα ενιαίο χαρτί για τη βεβαίωση μισθ. που αφορά τριμηνο και ΠΙ/ΚΥ μαζί και δεν αναγράφει τίποτα για 2+ ανω εφημερίες

Το καθαρό ποσό των εφημεριών πρέπει να γραφτεί

α) μαζί με το καθαρό ποσό των μισθών σαν άθροισμα στον κωδικό 301 Πίνακας 4Α;

β) ξεχωριστά στον κωδικό 317 του πίνακα 4Α ( φορολογία εφημεριών ιατρών ΕΣΥ με γενικές διατάξεις)

γ) στον κωδικό 659 του πινακα 6 (Εισοδήματα που αποκτήσατε το 2009, τα οποία απαλλάσσονται από το φόρο, φορολογούνται με ειδικό τρόπο.. κλπ ) ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερώτησούλα για τη φορολογία των αγροτικών για το έτος 2009 . Σημειώνω ότι λόγω της ενιαίας σύμβασης ( δημοσίου δικαίου ) δίνεται ένα ενιαίο χαρτί για τη βεβαίωση μισθ. που αφορά τριμηνο και ΠΙ/ΚΥ μαζί και δεν αναγράφει τίποτα για 2+ ανω εφημερίες

Το καθαρό ποσό των εφημεριών πρέπει να γραφτεί

α) μαζί με το καθαρό ποσό των μισθών σαν άθροισμα στον κωδικό 301 Πίνακας 4Α;

β) ξεχωριστά στον κωδικό 317 του πίνακα 4Α ( φορολογία εφημεριών ιατρών ΕΣΥ με γενικές διατάξεις)

γ) στον κωδικό 659 του πινακα 6 (Εισοδήματα που αποκτήσατε το 2009, τα οποία απαλλάσσονται από το φόρο, φορολογούνται με ειδικό τρόπο.. κλπ ) ;

Γειά χαρά!!

Νομίζω είναι πολύ σημαντικό, πρακτικό και ΕΠΕΙΓΟΝ το θέμα που θίγει ο Vem...

Ας μην ξεχνιόμαστε...

Καμμιά απάντηση???...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το καθαρο ποσο θα μπει στην πρωτη σελιδα στο 301 και

οι εφημεριες στον πινακα 659 .μην ξεχασετε τον φορο που αναλογει και τον φορο που παρακρατηθηκε!!αν εχετε αποδειξεις εστιατοριων και κομμωτηριων εκει που λεει εξοδα δεξιωσεων κ.α....δεν εχω μπροστα μου τη δηλωση να σας γραψω τα πεδια!!!!ειναι αρκετα ευκολο!!!αν παλι βαριεστε με 40-50 ευρω την κανει ο λογιστης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να 'σαι καλά.

Ευχαριστούμε πολύ!!

Παρόλ'αυτά, θα μπορούσε να πεί κανείς οτι με βάση το :

""...στον κωδικό 317 του πίνακα 4Α ( φορολογία εφημεριών ιατρών ΕΣΥ με γενικές διατάξεις...)

ΠΩς τεκμηριώνεις οτι οι "Εφημερίες" δηλώνονται στον κωδικό 659 (όπου, νομίζω, οτι φορολογούνται με 20%),

και όχι στον κωδικό 317,

που αν και δεν είμαι σίγουρος, φορολογούνται πιθανά με μεγαλύτερο συντελεστή???:unsure: :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά από ερώτηση στην μισθοδοσία του νοσοκομείου λένε ότι μπαίνουν όλα μαζί στον κωδικό 301 γιατί οι εφημερίες των αγροτικών είναι μαζί με τις υπερωρίες των δημοσίων και πάνε με την φορολογία εισοδήματος.

Οι κρατήσεις που έχουν γίνει για το 2009 είναι 20% για τις εφημερίες αλλά μετά την εκκαθάριση θα έχουμε επιστροφές γιατί κατά τον λογιστή με το εισοδήματα των αγροτικών για 9 περίπου μήνες που είχα εγώ πάω στο 16% ή 18% οπότε μου έχουν κρατήσει παραπάνω και θα τα πάρω πίσω στην εκκαθάριση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ καλός ο λογιστής σου. Πώς τον λένε να μην πάω;;;

ΥΓ: Για τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν το 2009 δεν υπάρχει συντελεστής 16% ούτε και 18%, εισόδημα από 12000 μέχρι 30000 φορολογείται με συντελεστή 25%. Η απάντηση είναι ΤΟΣΟ απλή: google "φορολογικοί συντελεστές 2009" και δες τι θα βγει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ καλός ο λογιστής σου. Πώς τον λένε να μην πάω;;;

ΥΓ: Για τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν το 2009 δεν υπάρχει συντελεστής 16% ούτε και 18%, εισόδημα από 12000 μέχρι 30000 φορολογείται με συντελεστή 25%. Η απάντηση είναι ΤΟΣΟ απλή: google "φορολογικοί συντελεστές 2009" και δες τι θα βγει...

Τί να σου πω! ότι μου είπε σου λέω.Τόσα χρόνια που μου κάνει την δήλωση δεν έχω πληρώσει μία και πάντα έχω επιστροφή.

Την δευτέρα που θα πάω να μου κάνει την δήλωση θα ξέρω περισσότερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά από ερώτηση στην μισθοδοσία του νοσοκομείου λένε ότι μπαίνουν όλα μαζί στον κωδικό 301 γιατί οι εφημερίες των αγροτικών είναι μαζί με τις υπερωρίες των δημοσίων και πάνε με την φορολογία εισοδήματος.

Οι κρατήσεις που έχουν γίνει για το 2009 είναι 20% για τις εφημερίες αλλά μετά την εκκαθάριση θα έχουμε επιστροφές γιατί κατά τον λογιστή με το εισοδήματα των αγροτικών για 9 περίπου μήνες που είχα εγώ πάω στο 16% ή 18% οπότε μου έχουν κρατήσει παραπάνω και θα τα πάρω πίσω στην εκκαθάριση

πραγματι οι εφημεριες των αγροτικων ΔΕΝ φορολογουνται αυτοτελως αλλα μπαινουν μαζι με το εισοδημα. αλλα οι συντελεστες που αναφερεις ειναι για τα φετινα εισοδηματα. για τα περσινα ειναι 25% για εισοδηματα απο 12000 εως 30000 ευρω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά από ερώτηση στην μισθοδοσία του νοσοκομείου λένε ότι μπαίνουν όλα μαζί στον κωδικό 301 γιατί οι εφημερίες των αγροτικών είναι μαζί με τις υπερωρίες των δημοσίων και πάνε με την φορολογία εισοδήματος.

Οι κρατήσεις που έχουν γίνει για το 2009 είναι 20% για τις εφημερίες αλλά μετά την εκκαθάριση θα έχουμε επιστροφές γιατί κατά τον λογιστή με το εισοδήματα των αγροτικών για 9 περίπου μήνες που είχα εγώ πάω στο 16% ή 18% οπότε μου έχουν κρατήσει παραπάνω και θα τα πάρω πίσω στην εκκαθάριση

πραγματι οι εφημεριες των αγροτικων ΔΕΝ φορολογουνται αυτοτελως αλλα μπαινουν μαζι με το εισοδημα. αλλα οι συντελεστες που αναφερεις ειναι για τα φετινα εισοδηματα. για τα περσινα ειναι 25% για εισοδηματα απο 12000 εως 30000 ευρω.

Παιδιά, συγνώμη...

Γιατί δηλαδή :

1)Οι Εφημερίες των Αγροτικών ΔΕΝ είναι, ουσιαστικά, ισοδύναμες με τις Εφημερίες των γιατρών του ΕΣΥ??

(φορολογία εφημεριών ιατρών ΕΣΥ με γενικές διατάξεις),

και επομένως, κωδικός 317 του πίνακα 4Α??

2)Τί σχέση έχουν οι "Εφημερίες", με τις "Υπερωρίες" στον ευρύτερο Δημόσιο Τομέα???

Συγκρίνονται οι 2-3ώρες, πλέον του 8ώρου του, που ενδεχομένως, θα απασχοληθεί ο υπάλληλος,

με τις 17ώρες συνεχόμενης, έστω και "επιφυλακής", και νυχτερινής εργασίας της Εφημερίας???

Ενδεχομένως, σε έμπρακτη αναγνώριση, της Ιδιαιτερότητας και της Αντικειμενικής Δυσκολίας του ωραρίου της

Εφημερίας, θα έπρεπε να τυγχάνει διαφορετικής αντιμετώπισης...

Ενδεχομένως κάποιοι, μπορεί και να με πούν "παρτάκια" και κοντόφθαλμο "Συντεχνάκια"...

Ok!!

Πάντως, ποιοτικά και ουσιαστικά, δεν νομίζω να συγκρίνεται το ωράριο μιας τυπικής Υπερεργασίας-Υπερωρίας Δημοσίου,

με αυτό μιας Εφημερίας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δηλαδη για εισοδημα 32500 ποσο ειναι ο συντελεστης?24500 μισθος κ 8000 εφημεριες

Ξεκίνησες 1/1 και τελείωσες 31/12??? Μόνο έτσι μπορεί να βγεί αυτό που λές.Εκτός αν ξεκίνησες Σεπτέμβρη-Οκτώβρη και πήρες και καμία παράταση οπότε ΟΚ

Κάτι άλλο.Για το 2009 δεν υπάρχει κλίμακα?έτσι και περάσεις τα 12.000 πάνε όλα με τον ίδιο συντελεστή?

Μήπως αυτός εννοούσε ότι τελικά το σύνολο θα φορολογηθεί με τον συντελεστή που μου είπε???δηλαδή 0% μέχρι τα 12.000 και μετά με 25% τα υπόλοιπα οπότε βγαίνει μέσο όρο περίπου εκεί που μου είπε ή και λίγο παρακάτω?????Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είμαι κοντά στα 23-25.000 μαζί με τις εφημερίες.Λογικά μου αναλογεί φόρος περίπου 3.500€ και μου έχουν κάνει κρατήσεις περισσότερα.

Αν υπολογίζω σωστά τότε έχεις φόρο 5.375€ δηλαδή περίπου 16,5% επί του συνόλου των αποδοχών σου.Αν σου βάζανε τις εφημερίες με 20% θα είχες 1.600€ φόρο για εφημερίες(8.000Χ20%) και ακόμα 12.500Χ25%) 3.125€ φόρος για τον μισθό σου=4.725€

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπον για να τελειωνουμε με αυτο το θεμα,επειδη φετος δεν εχει αλλαξει τιποτε δειτε πως γινεται!!!!εστω οτι για το 2009 ενας αγροτικος ελαβε 15000 ευρω μισθο,του παρακρατηθηκαν 1000 για το μισθο και του αναλογουσε φορος 800 ευρω!!τωρα εστω οτι ειχε 5000 ευρω εφημεριες και του παρακρατηθηκε για αυτες φορος 500 ευρω και του αναλογουσε 400 ευρω!!!τωρα εχουμε 2 λυσεις-α)νατα δηλωσουμε ολα μαζι δηλαδη 15000+5000=20000 ευρω.μεχρι τις 12000 ειμαστε αφορολογητοι μενουν λοιπον να φορολογηθουμε για τις 8000 ευρω με φορολογια 25%(τα λεει στο βιβλιαρακι που εχει ο φακελος της εφοριας)δηλαδη 2000ευρω.ναι,αλλα του εχει παρακρατηθη φορος 1000+500=1500,2000-1500=500 ευρω θα πληρωσει στην εφορια(παντα υποθετικα νουμερα που ισως να μην αντιστοιχουν στις πραγματικες αναλογιες,τα εβγαλα απο το μυαλο μου για παραδειγμα)

τροπος δευτερος-β)να τα δηλωσει χωρια δηλ.το μισθο στο 301 τισ 15000 και τις 5000εφημεριες στο 659.με αυτον τον τροπο φορολογειται μονο για τις 15000 γιατι οι αλλες εχουν ηδη φορολογηθει.ετσι ξεχναμε εντελως τις εφημεριες αλλα και το φορο που παρακρατηθηκε σε αυτες και υπολογιζουμε τις 15000-12000(τα αφορολογητα)=3000 ευρω παλι με 25% φορο μας κανει 750ευρω !!!ναι αλλα παρακρατηθηκε φορος για τον μισθο 1000 αρα 1000-750=250!!!ΑΡΑ ΘΑ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΡΑΦΟΥΝ 250 ΕΥΡΩ!!!!!Αν εχει ενοικια και αποδειξεις τα δηλωνει και αυτα!!!

ηταν οτι καλυτερο μπορουσα να κανω για να σας το εξηγησω!!την εκανα και περυσι ετσι και ειχα επιστροφη φορου 480 ευρωωωωωωω!!!ερωτησεις με π.μ για να μην κουραζουμε τους αλλους!!καλη επιτυχια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εν τω μεταξύ κάτι πρέπει να έχω και δεν μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό να απαντήσω, όποτε βλέπω θέματα οικονομικού ενδιαφέροντος...

Οι αγροτικοί δεν είναι (κατά νόμον εννοείται) γιατροί του ΕΣΥ. Επίσης ο κωδικός 659 αφορά γιατρούς του ΕΣΥ, πανεπιστημιακούς, γιατρούς ΙΚΑ, αλλά όχι τους αγροτικούς. Το τι ακριβώς δηλώνεται στον κωδικό 659 δείτε το στο link http://www.taxgr.com/for-od-oik-2010/ στη σελίδα 37 του εγχειριδίου. Κάποιες φορές, αυτούς τους γιατρούς (ΕΣΥ, ΙΚΑ, πανεπιστημιακοί) τους συμφέρει να δηλώσουν τις εφημερίες στον κωδικό 317 αντί στον κωδικό 659. Αλλά και πάλι δεν μιλάμε για όλες τις εφημερίες, που δηλώνονται στο 659 ή στο 317, μόνο για τις άνω των δυο κάθε μήνα....

Οι αγροτικοί κανονικά και σύμφωνα με τις διατάξεις του νόμου, δηλώνουν τις εφημερίες, όλες, στον κωδικό 301. Γι' αυτό και το γραφείο μισθοδοσίας δίνει βεβαίωση αποδοχών που περιλαμβάνει τακτικές αποδοχές και εφημερίες ("πρόσθετες αμοιβές" το λέει) στην ίδια στήλη και σου βγάζει και το άθροισμά τους, ώστε αυτό το άθροισμα να δηλώσεις στο καθαρό ποσό (κωδικός 301), στον αναλογούντα φόρο (κωδικός 313) και στον παρακρατηθέντα φόρο (κωδικός 315). Αντιστοίχως τα χαρτάκια των γιατρών του ΕΣΥ έχουν μια στήλη με τις τακτικές αποδοχές, μία στήλη με τις εφημερίες (τις 2 πρώτες κάθε μήνα) και μια τρίτη στήλη με τις άνω των 2 εφημεριών...

Απλώς σε μερικές εφορίες επικρατεί σύγχυση και κάποιοι υπάλληλοι δέχονται τις φορολογικές δηλώσεις των αγροτικών που έχουν όλες τις εφημερίες στον κωδικό 659. Αυτοί οι αγροτικοί είναι και οι πιο τυχεροί συνήθως. Επίσης υπάρχει και η καλή πιθανότητα όσοι κάνουν μέσω taxis τις δηλώσεις τους να μην ελέγχονται από κανέναν και το λάθος του να δηλώσεις ως αγροτικός τις εφημερίες στο 659 να μην γίνει αντιληπτό ποτέ. Proceed at own risk.

ΥΓ: Το εισόδημα άνω των 30000 ευρώ που αποκτήθηκε το 2009 φορολογείται με συντελεστή 35% by the way.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.