Jump to content

Αχ και να ήμασταν σήμερα στην Imola...


Athena

Recommended Posts

Όσοι είδαν χτες και προχτές τα δοκιμαστικά, καταλαβαίνουν...

Οι αδελφοί Schumacher θα έχουν μάλλον αλλού το νου τους (η μητέρα τους πέθανε σήμερα τα ξημερώματα) αλλά από πίσω παραμονεύουν Barrichello, Kimi, Villeneuve, ακόμα και ο Webber! Κάτι ακούγεται και για βροχή... τι άλλο θέλουμε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπως φανηκε ακομα και με τον πονο του ο μεγαλος Schumy μια χαρα τα πηγε...αν και το υφος του μου σπαραξε την καρδια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτός ο βλακο-πολιτικώς ορθός-γερμανός μου τη σπάει!!!!! :shoot:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαταθέτω τον σεβασμό μου στην προσωπικότητά του Σουμάχερ. Αποδεικνύεται, για άλλη μια φορά, ότι για να είσαι κορυφαίος χρειάζεται μεγάλα :olympiada: και ο Γερμανός τα έχει. Δεν είναι λίγο πράγμα να οδηγείς στα όρια, με τέτοιες συνθήκες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε...άμα έχει μεγάλα :olympiada: ...να το ξανασκεφτώ! Σοβαρά τώρα, παραδέχομαι την αξία του, δεν το ήξερα για τον αγώνα μετά το τραγικό γεγονός, απλά...μου τη σπάει! :amstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τί να λέμε τώρα.... computer ο άνθρωπος.....

Δεν είναι τυχαίο ότι πήρε 2 τίτλους με Benetton,μια ομάδα ψιλο-του-κώλου,ενώ ανέστησε κυριολεκτικά το cavallino rosso...

Schumi uber alles........ 8)

(και να φανταστεί κανείς ότι ο πατέρας τους προόριζε τον μπουχεσο-Ράλφ για πιλότο και τον Μιχαλάκη-είσαι-τρέλα για μηχανικό!!!!)

Υ.Γ. Ρε μαστρο-40 τί θα γίνει με την περίπτωσή σου; Όχι ρε φίλε να αφήνουμε τέτοια θέματα στις κορασίδες,ναι;;;; :evil:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Schumi απέδειξε ξανά ότι είναι ο κορυφαίος όλων από κάθε άποψη, όσο κι αν σε μερικούς δεν αρέσει το στυλ του (too clean, όπως λένε). Κι όποιος τον είδε προχτές να κοιτάζει τον ουρανό από το πόντιουμ και να τρέμει το χείλι του, ε, νομίζω ότι τον εκτίμησε ακόμα περισσότερο.

Κρίμα που δεν έζησε λίγο παραπάνω ο Ayrton... :cry:

Θα είχαμε δει μάχες απίστευτες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Μιχάλης την Κυριακή απέδειξε για μια ακόμη φορά ότι είναι πρότυπο επαγγελματία...Κι επιπλέον έδειξε πώς κλαίνε οι Άντρες...

Michael ist der beste...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια στο Γερμανό. Θέλει πραγματικά ψυχή για να κάνεις αυτό το πράγμα. Και το κλάμα του στο πόντιουμ ήταν μια κατάθεση ψυχής...

Υ.Γ. Ρε συ drWatkins πώς σου ξέφυγε εσένα θέμα με Φόρμουλα και δεν έχει post? Διακρίνω μια πικρία για τη νίκη της Φεράρι;;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει, και φέτος η ομαδάρα (για όσους δεν ξέρουν μία είναι η ομάδα,Williams), αλλά και ο JPM δεν δείχνουν και τον καλύτερό τους εαυτό.Αλλά οι νέοι κανονισμοί, αν και μερικές φορές είναι υπερβολικοί, έφεραν ξανά το θέαμα στις πίστες και στις οθόνες μας. Ωστόσο θεωρώ ότι ο Schumi, ένας από τους καλύτερους πιλότους όλων των εποχών, έχει ολοκληρώσει τον κύκλο και όσα μπορεί να προσφέρει στην F1. 'Eχει συμπληρώσει τα 36, είναι ο πιο καλοπληρωμένος αθλητής παγκοσμίος (έχει ξεπεράσει προ πολλόυ τον άλλον Μιχαλάκη και τους αθλητές του football) έχει κατακτήσει 5 πρωταθλήματα και μάλιστα τα 3 σερί, έχει φέρει την FIA στα μέτρα του ισοπεδώνοντας τον ανταγωνισμό και είναι καιρός μετά το φετινό πρωτάθλημα να παέι επιτέλους σπίτι του!Είναι αρκετά κουραστικό και ψυχοφθόρο να αγωνίζεσαι μόνο τους αριθμούς και τα ρεκόρ και όσο αποφασιμένος κι επαγγελματίας κι αν είσαι, δεν πρόκειται να συνεχίσεις για πολύ. Πράμα το οποίο κι ο ίδιος έχει καταλάβει. Για αυτό άλλωστε σκέφτεται τόσο καιρό την ανανέωση που του έχει προτείνει προ πολλού η Ferrari. Πιστεύω ότι ο Schumi θα κάνει κάποιες νίκες και φέτος και αν όλα πάνε καλά με την νέα McLaren δύσκολα να πάρει το πρωτάθλημα από τον Kimi. Πάντως , πιστεύω ότι έιτε πρωταθλητής είτε όχι, του χρόνου είναι εξαιρετικά απίθανο να δούμε τον Schumi μέσα στο cockpit.Σε κάποια άλλη θέση σίγουρα ναί!!

PS. DrFeelgood, ποτέ δεν λυπούμαι να βλέπω μια Ferrari στο podium!! Αλλά με εξοργίζει ,για λόγους πολιτικής, να μην βλέπω Ιταλό οδηγό να κερδίζει με μια Ferrari!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Schumi είναι μόλις 34 ετών (γεννήθηκε στις 3/1/1969). Να σου θυμίσω, αγαπητέ drWatkins ότι ο Mansell πήρε πρωτάθλημα στα 39 του, ο Prost στα 38 και ο Hill στα 36 - και δε νομίζω ότι μπορεί κανείς από τους τρεις να συγκριθεί με το συνδυασμό ταλέντου και επαγγελματισμού που διαθέτει ο Γερμανός. Η γνώμη μου είναι ότι μπορεί να κυριαρχεί για αρκετά χρόνια ακόμα στη Formula I. Το ζήτημα είναι αν θέλει να το κάνει. Νομίζω όμως ότι αγαπάει το άθλημα τόσο πολύ, που δεν θα "χορτάσει" ποτέ και θα σταματήσει μόνο όταν νιώσει ότι οι δυνάμεις του λιγοστεύουν, πράγμα που μάλλον θα αργήσει πολύ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναμφίβολα ο MS είναι από του κορυφαίους πιλότους στην ιστορία της F1 και ίσως (ας μην παραδεχτούμε a priori πως είναι...) ο κορυφαίος σήμερα. Το πόσο ακόμα θα τον βλέπουμε να παίρνει καρό σημαίες θα το δούμε. Τα 3 πρώτα GPs έδειξαν οτι κάτι πήγε να γίνει, ίσως με τους νέους κανονισμούς, ίσως με την εξέλιξη της McLaren, ίσως με την τύχη-ατυχία κάποιων, και πιστέψαμε οτι η -ομολογουμένως- μονοτονία της περσινής σεζον ήταν παρελθόν. Σε κάποιους McLarenικούς μάλιστα - όπως ο υποφαινόμενος - γέλασε το χειλάκι τους, βλέποντας τον νεαρό Φινλανδό να βαδίζει/τρέχει στα χνάρια του αξέχαστου Mika Hakkinen, του μοναδικού που έδειξε στη μετά Senna (αχ...) εποχή οτι μπορεί (με την τότε υπεροχή της McLaren βέβαια) να αντιμετωπίσει στα ίσα τον Shumi. Η συνέχεια αναμένεται συγκλονιστική!

Μιας και ο αγαπητός drWatkins ανέφερε το θέμα των νέων κανονισμών, που "έντεχνα" προσπάθησαν να επιβάλλουν μια ισορροπία και να αντιρροπίσουν την περσινή μονοτονία που ανέφερα, θα ήθελα να εκφράσω τη διαμαρτυρία μου για την υποβάθμιση του θεάματος στα δοκιμαστικά του Σαββάτου αλλά και στην εκκίνηση στον αγώνα της Κυριακής.

Μα τι ξενέρωτο πράγμα, να βλέπεις έναν έναν τους οδηγούς σε ένα γύρο, και μάλιστα με ρυθμίσεις αγώνα; Που είναι το πάλαι πότε μποτιλιάρισμα στην πίστα 2 λεπτά πριν τη λήξη και η αγωνία μέχρι την τελευταία στιγμή; Αμ το άλλο; Τι νόημα έχει πια μια pole position από ανταγωνιστική αλλά και στατιστική πλευρά; Κανένα. Γιατί ενώ μέχρι πέρσυ όλοι ήταν αντιμέτωποι με το χρονόμετρο (με διάφορα απρόβλεπτα βέβαια, πχ καθυστέρηση από αλλο πιλότο), με ίδιες ρυθμίσεις, καθαρά δηλαδή αξία οδηγού - αυτοκινήτου, τώρα είναι αλλιώς. Γιατι πλέον, οι ρυθμίσεις είναι διαφορετικές για κάθε έναν, άρα αν κατοχυροθεί πχ pole position GP Βαρκελώνης: Alonso, στατιστικά και μόνο, η pole position αυτή δεν είναι ισοδύναμη με την περσινή. Νομίζω;

Για την εκκίνηση ούτε λόγος. Μέχρι πέρσι, η εκκίνηση ήταν ίσως (μπορεί να υπερβάλλω) το ήμισυ του παντός. Και σε μερικούς αγώνες, όπως του Monaco, τα 3/4 του παντός! :) Προσπεράσεις, συγκρούσεις, σφήνες, αψιμαχίες... Και όλα αυτά με άγνοια (εξού και το ενδιαφέρον) της στρατηγικής του κάθε μονοθεσίου. Τώρα... Τώρα πλέον η εκκίνηση έχει ελάχιστο νόημα, αφού ότι ήταν να γίνει εκεί, έχει προκαθοριστεί από τα δοκιμαστικά του Σαββάτου, και οι ρυθμίσεις είναι πιο εύκολο να εκτιμηθούν. Νταξ, μπορεί να έχουμε και κάποια προσπεράσματα, όπως στο τελευταίο GP, αλλά σίγουρα πολύ λιγότερα από άλλες χρονιές.

Ελπίζω αυτος ο κανονισμός να αποσυρθεί στην επόμενη σεζόν. Προσωπική μου άποψη πάντα... Είμαι ανοιχτός σε αντίλογο και ίσως (!) αλλάξω γνώμη! :D

Έχουμε μέλλον ακόμη... Καλή Formula 1 σε όλους τους funs του αθλήματος.

ΥΓ. Λυπάμαι που αυτό το θέμα θα λήξει άδοξα, με αυτό το post... Κι αυτό γιατί υποψιάζομαι (:-? ) οτι πάλι έγραψα πολλά και σιγά μην μπει κανείς στον κόπο να τα διαβάσει! Byeeeeeeeeee!

portrai4t.jpg

...1η Μαϊου 1994...

Ayrton Senna da Silva

In Life Unbeatable - In Death Irreplaceable

...Θα σε θυμόμαστε πάντα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ρε Elf, η φωτογραφία στο τέλος μας καταμελαγχόλησε...Αλλά μην ανησυχείς και τόσο...όπως είχε πει κι ο Ντε Γκολ, τα νεκροταφεία είναι γεμάτα με αναντικατάστατους...Ας κοιτάμε μπροστά! :wink: :Iloveyou:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ, ρε elf τι μας κάνεις...

Μεθαύριο συμπληρώνονται εννιά χρόνια χωρίς τον Senna...

Το φοβερό με αυτόν τον άνθρωπο είναι ότι, παρ'όλο που έφυγε χωρίς να προλάβει να μας δείξει αυτό που μπορούσε σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια, όλοι τον θεωρούμε σαν τον καλύτερο ίσως πιλότο που πέρασε ποτέ από τη F1. Ίσως γιατί ήταν ο μόνος που δημιουργούσε τόσο έντονα συναισθήματα. Μπορούσε από τη μια να σε κάνει να τον συμπαθείς και να τον υποστηρίζεις φανατικά, από την άλλη με μια ανώριμη κίνηση γκρέμιζε ό,τι είχε φτιάξει και σε έκανε έξαλλο, γιατί έβλεπες να πηγαίνει στράφι το ασύγκριτο αυτό ταλέντο. Και μόλις έπαψε να κάνει αυτά τα λάθη, μόλις σοβαρεύτηκε και άρχισε να ξεδιπλώνει το μεγαλείο του, μας έκλεισε το μάτι και μας άφησε να αναρωτιόμαστε πού θα μπορούσε να έχει φτάσει και πώς θα ήταν η F1 αν εκείνος δεν μας είχε εγκαταλείψει τόσο νωρίς...

Μας λείπεις ρε Ayrton... :cry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.