Jump to content

[συζήτηση] Γιατροι φαινόμενα!


Recommended Posts

Προς per-sempre

Οι προςωπικές λεπτομέρειες δε με αφορουν. Ούτε νομιζω οτι αφορούν το θέμα. Ούτε έχω λόγο να κάνω προσπάθεια για κάτι. Απλά γνωρίζω και άλλους που είναι Λέκτορες χωρίς ειδικότητα κάτι που επαναλαμβάνω οτι δεν είναι παράνομο. Αν έχεις άλλα στοιχεία που δείχνουν το αντίθετο μπορείς πολύ απλά να τα καταθέσεις σε εισαγγελέα αντι να γράφεις στο διαδικτυο. Απο πότε ο χρόνος σπουδών αποτελεί κριτηριο για την καταρτιση κάποιου? Δεν γνωρίζεις περιπτώσεις ανθρώπων που παράτησαν τις σπουδές τους για προσωπικούς λόγους και τις συνέχισαν πολύ αργότερα? Εγιναν λιγότερο καλοι επιστήμονες? Μάλλον δεν κατανόησες το παράδειγμα και βιαστηκες. Λέκτορες Ιατρικής οι οποιοι είναι Βιολογοι ή ακομα και Δικηγόροι δεν υπάρχουν? Τι ανέφερε ο προεδρος της σχολης στο εκλεκτορικο σωμα δεν γνωρίζω γιατι δεν ημουνα στην εκλογή. Αν ησουνα εσυ μπορεις να με διαφωτισεις. Μήπως τελικά προαλειφόσουν εσυ για γαμπρος αλλα δεν.....?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ασε gsak, δεν την ξέρω την κυρία ούτε με νοιάζει να την μάθω, αλλά είναι απολύτως αδύνατο να γίνεις λέκτορας Μ/Γ χωρίς ειδικότητα. Τί κάνει; Την γκόμενα της κλινικής; Τί διδάσκει; Πώς να κάνεις λαμογιές, παράνομες μεταγραφές από την μολδοβλαχία και πώς ο πατέρας σου σε βάζει στο "μαγαζί" του; Ας μάθουν οι άχρηστοι καθηγητές, ότι τα πανεπιστήμια δεν είναι μαγαζιά τους να τα κληροδοτούν στα παιδιά τους. Και μου τη δίνει που τα πανέξυπνα και ικανά παιδιά που εισάγονται στις ιατρικές σχολές, έχουν τα κωθώνια να τους διδάσκουν. Την αγράμματη κόρη του κάθε δεινόσαυρου. Ρε ουστ! Να μάθουν ότι τους φτύνουμε, και να μην νομίζουν ότι βρέχει.

Και για να μιλήσουμε για παρανομίες, για ποιό λόγο μεταγράφηκε αυτό το μπουμπούκι στην Ελλάδα; Να δεις μετά, έρχεται ο εισαγγελέας ή δεν έρχεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς gsak.

Εχεις μονο 2 ποστς στο φορουμ, οντας νεοκοπο μελος αυτου .Χμ , τι να μπορει να υποθεσει κανεις? Μηπως εισαι ετεροκατευθυνομενος? Ή πολυ ανοητος εισαι ή υποδυεσαι πολυ καλα τον ανοητο. Προσωπικα επιλεγω τη 2η πιθανοτητα, γιατι θεωρω πως δεν υπαρχουν ανοητοι κι εξυπνοι σε αυτην την κοινωνια, αλλα <<κολλητοι>> και μη! Εικοτολογεις αφορητα , χωρις να μας λες , αν διεκοψε τις σπουδες και γιατι. Προφανως γιατι ουτε καν τη γνωριζεις , εκτος και αν καιγεσαι να τη γνωρισεις. Γουστα ειναι αυτα, ιδιως οταν η επιζηλη προικα ειναι θεση μελους ΔΕΠ. Ωστε διικηγοροι γινονται λεκτορες ιατρικης? Για πες μας , σε παρακαλω, που ακριβως? Στη χειρουργικη? Στη Μ/Γ? Στην ορθοπαιδικη? Στην καρδιολογια? Στην παθολογια? Ή μηπως στην ιατρικη δεοντολογια , ιατρικη ηθικη κι ευθυνη, ακομη και ιστορια ιατρικης? Οσο για το που θα ενημερωσω για το συγκεκριμενο σκανδαλο, που ανοιγει τους ασκους του αιολου, ειναι δικο μου θεμα (ηδη εχω στειλει αναφορες εκει που πρεπει). Μη συνεχιζεις να εκτιθεσαι. Τα 2 πρωτα σου ποστς αφορουν τη συγκεκριμενη. Μηπως ειναι και τα μοναδικα? Ξερεις, την προβοκατσια πολλοι αγαπησαν , τους προβοκατορες ουδεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α ρε τον καθηγηταρα...βολεψε την κορη του

και κατα τα αλλα οταν καποια παιδια του ζητουσανε να δωσουνε τις εξετασεις με

τις ομαδες των 6ετων αυτος ελεγε ειναι παρανομο

αγαπητε περ-σεμπ... το ανησυχιτικο ειναι οτι ψηφησανε και αλλοι υπερ!!!

αμα ξερεις λεπτομερειες για τα +και - θα χαρω να μου στειλεις π.μ

ειμαι περιεργος να μαθω για καθηγητες που συμπαθω

καλη συνεχεια ρε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, οποιος εχει στοιχεια να παει στον εισαγγελεα! Οπου στην αψογα λειτουργουσα Ελληνικη δικαιοσυνη θα λυθουν ολα! Μπραβο σε οποιον βγαζει πραγματα στο διαδυκτιο. Ειναι το τελευταιο μερος που μπορουμε να μιλαμε πια χωρις να μας κυνηγανε ερπετα (κ...ογλυφτες, κομματοσκυλα, αχρηστοι ευνοημενοι απο το υπαρχον συστημα) οπως ο gsak. Per-sempre pm αν δεν σου κανει κοπο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εισαι αποφοιτος της Λαρισας, koyrasmenos? Ή ειδικευομενος στο οικειο πανεπιστημιακο νοσοκομειο?

Koufos, κατα ψηφισαν ορθοπαιδικος (αν και ομο-κομματοι), ο αγγειοΧ (εκπληξη ευχαριστη αυτος), ενας αιματολογος που ειναι στο ανοσολογικό εργαστηριο και ενας ακομη. Ο ορθοπαιδικος ανεφερε πως ανοιγουν οι ασκοι του Αιολου και οτι γρηγορα θα εκφυλιστει η σχολη. Ποιους συμπαθεις εσυ? Επειδη υποψιαζομαι ποιος συμπαθεις, φοβαμαι οτι αυτοι ψηφισαν υπερ και θα σε απογοητευσω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Μια εντελώς ακαδημαϊκή ερώτηση....Ο μεγάλος Καθηγητής Παθολογίας ο πολυθρύλητος πολέμιος της αμαθούς ιατρικής μπλούζας τι ψήφισε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μου κάνει καμιά εντύπωση! Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πόσο υποκριτικά την επόμενη της ψηφοφορίας μέρα, κατά την διάρκεια της επίσκεψης, θα υπερασπίζεται τον αγαπημένο του "χρήστη υγείας" απέναντι στις ορδές των ανίκανων ιατρών....Την ίδια στιγμή που ο ίδιος τροφοδότησε -με την ψήφο που του αναλογεί- την Ελλάδα με μια λέκτορα Μ/Γ χωρίς ειδικότητα...Κάτι ήξερες κουφέ και την έκανες απο Ελλάδα-

Πόσο μαλάκας αισθάνομαι που καθόμουν και τον άκουγα....Τον εκτιμούσα κιόλας ο profiler!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς ίχνος εμπάθειας, θα ήθελα να μου εξηγήσετε σε απλά ελληνικά τις πιθανές εκδοχές για τις επιλογές της συναδέλφου Β.Π. στις λίστες της Νομαρχίας Αθηνών και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν κάτι μου έχει διαφύγει ή δεν το κατάλαβα αφού είμαι και λίγο χαζούλης.

- 08-2008 Αίτηση για 2 χρόνια Παθολογίας στο Δαφνί. (Ήθελε όμως Νευρολογία ως τελική)

- Καταλαμβάνει θέση αγροτικού την άνοιξη του 2009 με 4-5 μόρια σε κάποιο ΚΥ της Εύβοιας.

- Σεπτέμβριο του 2009 βρίσκεται αποσπασμένη στο νοσοκομείο της Χαλκίδας σε Παθολογική Κλινική.

- Ενώ έχει εξασφαλίσει 1 χρόνο Παθολογίας ως αποσπασμένη στο Νοσοκομείο άρα και το 9μηνο που προαπαιτείται για τη Νευρολογία, στις 30-12-2009 διαγράφεται από το Δαφνί και κάνει αίτηση στο Λαϊκό για 6 μήνες Παθολογίας. Το αίτημα φαίνεται ότι είναι ακόμα υπό εξέταση.............................

- Παρόλα αυτά και με αίτημα για Παθολογία υπό εξέταση την 1-3-2010 κάνει αίτηση για πλήρη Νευρολογία στο Αιγινήτειο και λίγο αργότερα στις 23-4-2010 κάνει και για 1 χρόνο νευρολογίας στο Αγία Σοφία με ημερομηνία προσκόμισης πιστοποιητικού 20-10-2010.

Εκδοχές:

1. Δεν χρειάστηκε να έρθει στο Λαϊκό γιατί αναγνώρισε ως 9μηνο Παθολογίας το αγροτικό. Πότε όμως τελειώσε το 9μηνο αγροτικού αφού ξεκίνησε τον Ιούνιο του 2009 και πρόλαβε και διορίστηκε και Ψυχιατρική για να μπορεί να καταθέσει χαρτιά για Νευρολογία πλήρη και μερική τον Μάρτιο του 2010???? Άγονο δεν έκανε, σωστά?? Κι επίσης ξέρω πως αν θες να αναγνωρίσεις αγροτίκό από απόσπαση ως Παθολογία έχει και μια Α διαδικασία. Πότε λοιπόν το αναγνώρισε, πότε μπήκε σε λίστα Ψυχιατρικής και πού μπόρεσε και διορίστηκε άμεσα χωρίς καν την αναμονή της υπό διορισμό περιόδου???? Αλλιώς δε βγαίνουν οι ημερομηνίες...

2. Έφυγε από τη Χαλκίδα γιατί δεν άντεξε το εκεί κράξιμο, αναγνώρισε μόνο το 3μηνο του αγροτικού κι έκανε και αίτηση για να συμπληρώσει το χρόνο Παθολογίας ζητώντας 6 μήνες στο Λαϊκό ως υπεράριθμη. Και ο λόγος?? Υγείας? Κι αν έχει αναγνωρισμένο λόγο υγείας γιατί δεν τον χρησιμοποίησε εξ αρχής για όλα τα στάδια ειδικότητας??? Παρόλα αυτά πότε και πού έκανε Ψυχιατρική για να μπορεί να δηλώσει Νευρολογία πλήρη και μερική?

3. Είναι κανονικότατα στο Λαϊκό παρόλο που φαίνεται ως αίτημα υπό εξέταση στα μάτια των πολλών που δεν ξέρουν, τελειώνει κάπου τώρα και θα κάνει αντίστροφη άσκηση πρώτα 1 χρόνο στη Νευρολογία, στο ενδιάμεσο Ψυχιατρική και ως τότε θα 'χει ανοίξει και η πλήρης Νευρολογία?

4. Έκανε και το 9μηνο Παθολογίας στο αγροτικό και το 6άμηνο της Παθολογίας που ζήτησε στο Λαϊκό θα το αναγνωρίσει ως Ψυχιατρική???????? Τι πιστοποιητικό θα προσκομίσει στο Αγία Σοφία στις 20-10-2010 για να ξεκινήσει 1 χρόνο νευρολογίας εκεί όταν νοίξει η θέση? Της Παθολογίας που κάνει στο Λαϊκό ή της Ψυχιατικής που δεν κάνει???

Πού είναι το κομμάτι της Ψυχιατρικής οεο???

Τι ισχύει από τα παραπάνω?

Α. Σωστό το 1

Β. Σωστό το 2

Γ. Σωστό το 3

Δ. Σωστό το 4

Ε. Όλα σωστά

ΣΤ. Όλα λάθος

Ζ. Είμαι ηλίθιος που έκανα λάθος κι έβαλα αλλιώς τα δικά μου χαρτιά, ΟΡΣΕ ΖΩΟΝ!!!

Η. Είμαστε ηλίθιοι που προσπαθούμε να σπουδάσουμε και να ασκήσουμε ιατρική στην Ελλάδα χωρίς "μπάρμπα" στα πράγματα.

Θ. Είμαι εμπαθής, κακεντρεχής, ζηλιάρης, ρουφιάνος γιατί αν μπορούσα κι εγώ το ίδιο θα έκανα.

Ι. Εχω άδικο σε όλα και αξίζω την κατακραυγή όλων σας. Απλά έκαναν ένα λαθάκι τα παιδιά της Νομαρχίας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

- Καταλαμβάνει θέση αγροτικού την άνοιξη του 2009 με 4-5 μόρια σε κάποιο ΚΥ της Εύβοιας.

Διορίστηκε τον Ιούνιο του 2009 στο Νοσοκομείο Χαλκίδας και είχε 6 μόρια. Η θέση της στο Κ.Υ. ήταν για εξυπηρέτηση ιαματικών λουτρών της περιοχής, οπότε έχει και κάποια λογική μετά το τρίμηνο στο νοσοκομείο και φτάνοντας στον χειμώνα να μην χρειαζόταν εκεί και επέστρεψε στο Νοσοκομείο....αντί στο Κ.Υ.

Τη συνάδελφο δε τη γνωρίζω, απλά έγραψα τα ακριβή στοιχεία και την πιθανή αιτιολόγηση της απόσπασης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για τη διόρθωση των μορίων. Σου λέω λοιπόν πως δεν πάτησε καθόλου ούτε στα λουτρά ούτε στο ΚΥ. Η θέση της ήταν απευθείας στην Παθολογική του νοσοκομείου όπου εφημέρευε κανονικά μόνη της ως ειδικευομένη Παθολογίας. Παρόλα αυτά το γεγονός της απόσπασης δε με ξενίζει καθόλου και δεν είναι τόσο επιλήψιμο μπροστά στα όσα ακολούθησαν και θα ακολουθήσουν.

Αν ένα χαμηλών τόνων παιδί από την επαρχία και δεν το λέω με εμπάθεια, αλήθεια, έχει τέτοια δύναμη να κλείνει στόματα και να κινεί το σύστημα κατά πως τη βολεύει σε βάρος των υπολοίπων, να την έχουν καταγγείλει οι πάντες που θίγονται αλλά να μην την αγγίζει κανείς, τι ελπίδα μπορεί να έχει ο κάθε απόφοιτος για μια θέση στον ήλιο? Απόφοιτη του 2008, έχει ξεκινήσει ήδη ειδικότητα και μάλιστα εκείνη της Νευρολογίας με προφανώς μηδενικές αναμονές. Φαντάσου να την έλεγαν και Παζαίτη ή Γιαννόπουλο κλπ θα χε πάρει ήδη και την ειδικότητα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετά αναρωτιούνται και σφάζονται οι συνάδελφοί μου για την αλλαγή που έγινε στις 3πλές ειδικότητες και ψάχνουν να βρουν για ποια συγκεκριμένα άτομα προωθήθηκε το μέτρο κι έχουν γίνει οι λίστες κι οι αναμονές άνω κάτω. Να ένα καραμπινάτο παράδειγμα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κριμα περ-σεμπ , δεν περιμενα να ακουσω αυτα τα πραγματα

οτι θα βολευαν την κοπελα το ξεραμε αλλα οχι σε τετοιο βαθμο...

κριμα γιαυτους που ψηφισαν υπερ...

κριμα γιαυτους που συμπαθω...

βρασιδα,ελα κατω στο νησι αμα θες,

και εδω υπαρχει βολεμα αλλα μιλαμε για μικροτερα μεγεθη

βεβαια οπου ναναι 2013 θα ανοιξουν λενε ιατρικη σχολη

οποτε και εδω θα γινονται τα ιδια και χειροτερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ.....

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=30748

Ευχαριστώ τον καλό φίλο "PRO" που βάζει και αυτός άλλο ένα λιθαράκι για τους ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

το γλειψιμο στον καθε τυχαρπαστο βουλευτη απο ιατρους, διευθυντες ιατρικης υπηρεσιας, διοικητες καλα κρατει.

πληροφοριες αναφερουν οτι παιδι που εισηχθη σε παιδιατρικη κλινικη της Πελοποννησου (το οποιο τυγχανει να εχει θειο ιατρο-καθηγητη πανεπιστημιου-νυν βουλευτη στο νομο Αρκαδιας ) επειτα απο πιεσεις του διευθυντη ιατρικης υπηρεσιας στον εφημερευοντα παιδιατρο διεκομισθη με ασθενοφορο στην Αθηνα για περαιτερω "διερευνηση" αν και το νοσημα του θεωρειται συνηθης κατασταση στην παιδιατρικη πραξη και δεν δικαιολογει διακομιδη σε τριτοβαθμιο κεντρο.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε διευθυντη ιατρικης υπηρεσιας-διοικητη-καθε τριτο προσωπο που εσπασε τα τηλεφωνα της παιδιατρικης που ενδιαφερονται τοσο για τα νοσηλευομενα παιδια του νοσοκομειου!!φανταζομαι ετσι κανουν για ολα και δεν ηταν ενα "τυχαιο" γεγονος.............

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ που στερησανε για καποιες ωρες ενα ασθενοφορο του ΕΚΑΒ απο την περιοχη.. emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μόνο οτι σκέφτομαι ποιος είναι ο βουλευτής μου έρχεται εμετός...

Μην μου πεις οτι είχε κ πυρετικους σπασμούς θα τρελαθώ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.