Jump to content

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ .....ΜΑΜΑ


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Η Γιορτή της Μητέρας

Η Αρχαία Ελλάδα είναι η πρωταρχική πηγή αναφοράς στην "γιορτή της μητέρας". Ήταν γιορτή της άνοιξης όπου λατρευόταν η Γαία, η μητέρα Γη, μητέρα όλων των θεών και των ανθρώπων. Αργότερα την αντικατέστησε η κόρη της η Ρέα η σύζυγος του Κρόνου, μητέρα του Δία και θεά της γονιμότητας.

Μία νεώτερη εκδοχή ήταν η αποκαλούμενη "Mothering Sunday", που μας μεταφέρει στην Αγγλία του 1600. Αυτή η μέρα γιορταζόταν την 4η Κυριακή της Σαρακοστής προς τιμή όλων των μητέρων της Αγγλίας. Κατά την διάρκεια αυτής της μέρας, οι υπηρέτες που έμεναν στα σπίτια των αφεντικών τους έπαιρναν μία μέρα άδεια για να επιστρέψουν στα σπίτια τους και να περάσουν την ημέρα με τις μητέρες τους.

Καθώς ο Χριστιανισμός εξαπλώθηκε στην Ευρώπη η γιορτή μεταβλήθηκε προς τιμή της "Μητέρας Εκκλησίας" αλλά με τον καιρό οι δύο έννοιες συγχωνεύτηκαν. Έτσι ο κόσμος τιμούσε ταυτόχρονα την μητέρα και την εκκλησία. Παραδοσιακά δώρα όπως τα λουλούδια, τα φυτά ή οι σοκολάτες προσφέρονταν στη Γιορτή της μητέρας.

Η δεύτερη Κυριακή του Μάη που καθιερώθηκε σαν εθνική γιορτή της μητέρας στις ΗΠΑ οφείλεται στην έμπνευση μιας γυναίκας από την Φιλαδέλφεια της Ana Jarvis. Η Ana Jarvis θέλοντας να τιμήσει τη μνήμη της μητέρας της ξεκίνησε το 1907 μια εκστρατεία για να καθιερωθεί μια επίσημη γιορτή της μητέρας. Η προσπάθειά της είχε απήχηση και η γιορτή της μητέρας έγινε επίσημα εθνική γιορτή των ΗΠΑ το 1914 με προεδρικό διάταγμα που όριζε την δεύτερη Κυριακή του Μάη σαν Ημέρα της Μητέρας.

Αν και πολλές χώρες έχουν δικές τους ημερομηνίες για τη γιορτή της μητέρας, όπως και δικούς τους λόγους για να γιορτάζουν μια τέτοια μέρα, η δεύτερη Κυριακή του Μάη έχει επικρατήσει διεθνώς. Έτσι πολλές ευρωπαϊκές χώρες, ανάμεσά τους και η Ελλάδα γιορτάζει την γιορτή της μητέρας την δεύτερη Κυριακή του Μάη.

Η Γιορτή της μητέρας βέβαια έχει χάσει, όπως και όλες οι γιορτές, τον παραδοσιακό της χαρακτήρα. Βλέπετε πρώτοι οι Αμερικάνοι, χωρίς να υστερούμε οι υπόλοιποι, ανακάλυψαν ότι παρ' όλο που η γιορτή αυτή καθιερώθηκε για να γιορτάζεται η μητέρα σαν έννοια, ήταν παρόλα αυτά μιας πρώτης τάξης ευκαιρία να δείξει κανείς την αγάπη του για την δική του μητέρα. Γρήγορα το εμπόριο και διαφήμιση ανακάλυψαν μια νέα πηγή εσόδων και έτσι τα πρώτα συμβολικά λουλούδια της γιορτής έγιναν γρήγορα ανθοδέσμες και γλάστρες ώστε σήμερα η γιορτή της μητέρας να είναι η πιο εμπορική γιορτή για λουλούδια, γλάστρες και εποχιακά φυτά διεθνώς εκτός από τα Χριστούγεννα. Σύμφωνα με έρευνες η γιορτή της Μητέρας κατέχει τα τελευταία χρόνια μερίδιο 26% στο σύνολο των ετήσιων πωλήσεων λουλουδιών και φυτών που γίνονται κατά την διάρκεια των διάφορων γιορτών.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑemoti_464.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ'ευχαριστω βρε Τασο που μας το θυμησες!

Να χαιρομαστε τις μανουλες μας παιδακια!

Και για οσες μανουλες εχουν φυγει απ'τη ζωη, ευχομαι να μας προσεχουν απο εκει ψηλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χρονια πολλα.ευχαριστω που με ταιζεις,με ποτιζεις, μου πλενεις τα ρουχα :Pemrose αλλα χωρις να θελω να σε στεναχωρησω--->ΔΕΝ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ(τουλαχιστον οχι ακομη) :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σου Τασάκο!! :)

Χαίρομαι, πραγματικά, βρέ Συνονόματε :)B)

…που πέρα από την ετοιμότητα και την ενεργητικότητά σου, σε θέματα «συνδικαλιστικά» -με την πραγματικά, καλή έννοια της λέξης,

σκέφτηκες να ανοίξεις το topic αυτό…

Να τη χαίρεσαι τη μανούλα σου!!

Είμαι σίγουρος, θα σε χαίρεται κι αυτή και θα είναι περήφανη που είσαι

το «σπλάχνο της»…

Εγώ, σαν κλασικός «Επτανήσιος», είχα τη «φλασιά» να κάνω κάτι διαφορετικό,

μα όχι τόσο «ασύμβατο» για τα «παλαβά» μου γονίδια… B):splats:

Λοιπόν, με αφορμή ένα «Αλ Τσαντίρι News», εδώ και κάνα τρίμηνο, μου ήρθε μια περίεργη ιδέα…

Ένα παλικάρι, που εκτίει την ποινή του στις Φυλακές Λάρισας, κάθε τόσο, έστελνε, πραγματικά φοβερούς στίχους, γραμμένους με «αίμα ψυχής» στο Λαζόπουλο.

Ο Λάκης, έβαζε την ορχήστρα του να τους μελοποιήσει, και προέκυπταν, πραγματικά, φοβερά κομμάτια –κάποιο μάλιστα περιέχεται και στο νέο cd της Αλεξίου!!!…

Το παλικάρι αυτό, φυλακισμένο μεν, αλλά με θαυμαστά «ελεύθερη ψυχή», μεταξύ των άλλων, είχε γράψει και ένα κομμάτι, αφιερωμένο στη μητέρα του…

Για να είμαι ειλικρινής, δεν με εντυπωσίασε τόσο, όσο τα προηγούμενά του, αλλά μου έδωσε την ιδέα, να κάνω ένα ιδιαίτερο «δώρο» στη μητέρα μου…

Επειδή, πέρα από την Ιατρική, ασχολούμαι με στίχο και σύνθεση, ένιωσα έντονη την επιθυμία, να προσπαθήσω να γράψω ένα κομμάτι (στίχο &μουσική)

για τη «γιορτή της μητέρας» και να της το χαρίσω…

Αυτό που προέκυψε, είναι μια αυθόρμητη και αληθινή μπαλάντα, που εμένα τουλάχιστον με γεμίζει…

Η αλήθεια είναι ότι το έστειλα και στο mail του «Αλ Τσαντίρι», αλλά, κλασικά, δεν φαίνεται να του έδωσαν και τόση σημασία…

Κατά βάθος, ελάχιστα με νοιάζει...

Πραγματικά, χάρηκα, και απόλαυσα βαθιά, όλο αυτό το «ταξίδι» του μυαλού…

«…σαν ξεφυλλίζω αναμνήσεις μιας ζωής»

Και η σημαντικότερη «ηθική ανταμοιβή», ήταν τα βουρκωμένα μάτια της μάνας μου,

όταν το έβαλα σ’ένα φάκελο, πήρα λίγα λουλούδια και της το χάρισα ολοκληρωτικά…

Χρόνια σου πολλά μανούλα!!!...

Το εν λόγω «στιχούργημά» μου –πώς λέμε «τερατούργημά» μου… :splats::):splats:

σκέφτηκα να το μοιραστώ μαζί σας…

Σας χαιρετώ

Τάσος Μίχος

«Γιορτή της μητέρας»**

Όταν με πήρες, στην αγκαλιά σου

Βρήκε το κλάμα, καταφύγιο, που αντίκρυζα το φώς

Σαν το ρολόι, χτυπάει η καρδιά σου

Μέσα στη νύχτα σε ξυπνάει, όταν γυρνάω μοναχός

Δακρύζουν όλες οι αισθήσεις,

σαν ξεφυλλίζω αναμνήσεις, μιας ζωής

Κι αν μείνω μόνος, μέσ’στο σκοτάδι

Κι ο ουρανός μου, γίνει ριμάδι

Ξέρω το αστέρι σου, θα είναι πάντα εκεί

Δεύτερη Κυριακή του Μάη

Μέσα απ’τα στόρια σου περνάει, δές, μια ηλιαχτίδα

Τις πιο γλυκές στιγμές ξυπνάει,

σύννεφα της ψυχής σκορπάει, και, φέρνει το φώς

Δεύτερη Κυριακή του Μάη

Χρώματα άνοιξης μαζεύω, και, σου τα χαρίζω

Δυο λόγια σ’ένα απλό χαρτάκι,

απ’της ζωής σου το τυπάκι, για, για να σου πώ

Χρόνια Πολλά

σε μια αλλιώτικη αγκαλιά,

που θα φυλάξει αληθινά, κάθε μου δάκρυ

Σε μια ματιά

που θα μου πεί τόσα πολλά,

και θα ακούσει δυνατά, την κάθε μου σιωπή

Έχεις τον τρόπο, να με διαβάζεις

Με μια ματιά σου αγκαλιάζεις, κάθε μου ανάσα και σιωπή

Κι όταν πεισμώνεις, χρώματα αλλάζεις

Μα πίσω απ’το αυστηρό σου βλέμμα, βλέπω το μέσα σου παιδί

Δακρύζουν όλες οι αισθήσεις,

σαν ξεφυλλίζω αναμνήσεις, μιας ζωής

Κι αν τη ζωή μου, τώρα πια ορίζω

Κι αν στους κροτάφους μου, έχει πια γκρίζο

Στην αγκαλιά σου πάλι γίνομαι παιδί

**All rights are reserved

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρονια πολλα μανουλιτα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Σ ευχαριστω που εισαι εσυ η μητερα μου!!!!Σ ευχαριστω που υπαρχεις!!!!!Εισαι τα παντα για μενα!!!!!!!!!!!!!!

Χρονια πολλα και σ ολες τις μανουλες του κοσμου!!!!!!!!!!!!!!!!

c00207go9.gif

...στην υπεροχη μανουλιτα μου!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάνα αν νιώσεις ογρασά

στου τάφου σου την άκρη

δεν είναι βρόχινο νερό

είναι του γιου σου δάκρυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

RElated videos: XXX Lesbians Seduction Kissing Making Out On Bed Really Hot

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μανούλαααα!!! χρόνια πολλά!!! emiloveyou

μαααααααααατς μουτςςςςς!!! emkiss

emkiss

χρονια πολλα!!! σ ολες τις μανουλες του κοσμου emrose

(συγγνωμη αλλα βαριεμαι να βαλω τονους) :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...
Η Γιορτή της Μητέρας

Η Αρχαία Ελλάδα είναι η πρωταρχική πηγή αναφοράς στην "γιορτή της μητέρας". Ήταν γιορτή της άνοιξης όπου λατρευόταν η Γαία, η μητέρα Γη, μητέρα όλων των θεών και των ανθρώπων. Αργότερα την αντικατέστησε η κόρη της η Ρέα η σύζυγος του Κρόνου, μητέρα του Δία και θεά της γονιμότητας.

Μία νεώτερη εκδοχή ήταν η αποκαλούμενη "Mothering Sunday", που μας μεταφέρει στην Αγγλία του 1600. Αυτή η μέρα γιορταζόταν την 4η Κυριακή της Σαρακοστής προς τιμή όλων των μητέρων της Αγγλίας. Κατά την διάρκεια αυτής της μέρας, οι υπηρέτες που έμεναν στα σπίτια των αφεντικών τους έπαιρναν μία μέρα άδεια για να επιστρέψουν στα σπίτια τους και να περάσουν την ημέρα με τις μητέρες τους.

Καθώς ο Χριστιανισμός εξαπλώθηκε στην Ευρώπη η γιορτή μεταβλήθηκε προς τιμή της "Μητέρας Εκκλησίας" αλλά με τον καιρό οι δύο έννοιες συγχωνεύτηκαν. Έτσι ο κόσμος τιμούσε ταυτόχρονα την μητέρα και την εκκλησία. Παραδοσιακά δώρα όπως τα λουλούδια, τα φυτά ή οι σοκολάτες προσφέρονταν στη Γιορτή της μητέρας.

Η δεύτερη Κυριακή του Μάη που καθιερώθηκε σαν εθνική γιορτή της μητέρας στις ΗΠΑ οφείλεται στην έμπνευση μιας γυναίκας από την Φιλαδέλφεια της Ana Jarvis. Η Ana Jarvis θέλοντας να τιμήσει τη μνήμη της μητέρας της ξεκίνησε το 1907 μια εκστρατεία για να καθιερωθεί μια επίσημη γιορτή της μητέρας. Η προσπάθειά της είχε απήχηση και η γιορτή της μητέρας έγινε επίσημα εθνική γιορτή των ΗΠΑ το 1914 με προεδρικό διάταγμα που όριζε την δεύτερη Κυριακή του Μάη σαν Ημέρα της Μητέρας.

Αν και πολλές χώρες έχουν δικές τους ημερομηνίες για τη γιορτή της μητέρας, όπως και δικούς τους λόγους για να γιορτάζουν μια τέτοια μέρα, η δεύτερη Κυριακή του Μάη έχει επικρατήσει διεθνώς. Έτσι πολλές ευρωπαϊκές χώρες, ανάμεσά τους και η Ελλάδα γιορτάζει την γιορτή της μητέρας την δεύτερη Κυριακή του Μάη.

Η Γιορτή της μητέρας βέβαια έχει χάσει, όπως και όλες οι γιορτές, τον παραδοσιακό της χαρακτήρα. Βλέπετε πρώτοι οι Αμερικάνοι, χωρίς να υστερούμε οι υπόλοιποι, ανακάλυψαν ότι παρ' όλο που η γιορτή αυτή καθιερώθηκε για να γιορτάζεται η μητέρα σαν έννοια, ήταν παρόλα αυτά μιας πρώτης τάξης ευκαιρία να δείξει κανείς την αγάπη του για την δική του μητέρα. Γρήγορα το εμπόριο και διαφήμιση ανακάλυψαν μια νέα πηγή εσόδων και έτσι τα πρώτα συμβολικά λουλούδια της γιορτής έγιναν γρήγορα ανθοδέσμες και γλάστρες ώστε σήμερα η γιορτή της μητέρας να είναι η πιο εμπορική γιορτή για λουλούδια, γλάστρες και εποχιακά φυτά διεθνώς εκτός από τα Χριστούγεννα. Σύμφωνα με έρευνες η γιορτή της Μητέρας κατέχει τα τελευταία χρόνια μερίδιο 26% στο σύνολο των ετήσιων πωλήσεων λουλουδιών και φυτών που γίνονται κατά την διάρκεια των διάφορων γιορτών.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑemoti_464.gif

emarup:rolleyes:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ΜΑΝΑ ΕΝ ΚΡΥΟ ΝΕΡΟ

αχ αυτα κανεις και μετα σου χω αδυναμια :P

εγω ποτε θα γινω μανα οεο?? :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

RElated videos: XXX Lesbians Seduction Kissing Making Out On Bed Really Hot

emeleos

Βρε, πως μου ξέφυγε το μηνυματάκι σου. Κάνει να στα χώσω μετά από ένα χρόνο; Δεν κάνει ε; :bloodomen:

Η ΜΑΝΑ ΕΝ ΚΡΥΟ ΝΕΡΟ

αχ αυτα κανεις και μετα σου χω αδυναμια :P

παρομοίως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...
  • 11 months later...

Ποιος πόνεσε, ποιος έκλαψε, χωρις να αναστενάξει,

χωρις να κάνει ενα σταυρό, Μάνα μου να φωνάξει.

Είναι αναντικατάστατη η Μάνα στα παιδιά της

μια Παναγία πάντοτε στην οικογένειά της.

(από εναν ιστότοπο)

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.