Jump to content

[αγροτικό επι θητεία ] Προϋποθέσεις- Δικαιολογητικά


olgach

Recommended Posts

απαντήσεις στα ερωτήματα μου...

1α)12 μηνες στην περίπτωση μου(από μία ημέρα μέχρι και την 29 ημερα της παρατασης...)

2.ΠΙ Αγραμπελης η αντιστοιχα κυ τηνου

3.μια χαρά ειναι το επικυρωμένο

4α)ομοίως με 3

4β)αιτηση με fax?ναι, γίνεται.

4γ1) απο το νοσοκομείο.

4γ2)αρκεί η φωτοτυπία όπου φαίνεται η σειρά μας στη λιστα αναμονής.

5)δεν ξέρω το λόγο,αλλά υπάρχει για να σημειώσουμε αν οι επι θητεία αγροτικοί ιατροί έχουμε ή οχι προυπηρεσία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

δεν δηλωσα αγροτικό επι θητεία στην προκ του ιουνίου,ο συναδελφος που θα με αντικαταστούσε παραιτηθηκε λίγο μετα το περας της προκ λόγω ειδικότητας και συνεχίζω την παραταση μου εως το περας του 6μηνου και βλεπουμε...

όμως θα ηθελα να κανω μια παρατήρηση..

σε αυτην την προκηρυξη του Ιουνίου βγηκαν αν δεν κάνω λάθος 31 αγροτικά επί θητεία.

εκτός από αυτά που ανηκουν σε νησιά του αγαιου όπου δεν υπαρχει νοσοκομείο και βγηκαν για ευνόητους λόγους..

υπήρξαν επι θητεία κάποια αγροτικά με ημερομηνία λήξης της υπηρεσίας του προηγούμενου ιατρού εως και 2 μήνες πριν την προκήρυξη..

ενδεικτικά είναι το μεγαλοχώρι τρικάλων ,κονιστρων ευβοιας,χρισσου φωκιδος όπου ημερομηνία παραίτησης-κένωσης της θέσης ήταν μέσα στο μαιο και η αποσταση από νοκοσοκομειο ήταν αντιστοιχα 5,15 κ 15 χιλιομετρα..

δεν ζητώ καποια λογική εξήγηση από κανέναν,τουλάχιστον από εδώ μέσα...

από την άλλη ήταν αγροτικά που εμειναν κενα για δευτερη φορά ,σε κάποιες περιοχές από 1-5 ιατρεια που υπάγονται στο ιδιο νομό..και πιστεύω οτι επι θητεία θα βγουν αν μείνουν κενά την τριτη τους φορα στην προκήρυξη του αυγουστου και επειτα..

για αυτό καλό θα ήταν πιστευω στην επομενη προκήρυξη, να βγουν περίσσότερα αγροτικά επί θητεία, ακόμα και 100 γιατί οχι,με την όποια λογική τα βγάζουν οι κύριοι του υπουργείου,ας είναι και 10 χιλιομετρα απο το νοσοκομείο..και το πολύ πολύ ας πιάνονται από τους υπόχρεους και αν δεν δηλωθούν από αυτούς ας πιάνονται απο τους επι θητεία από το μένουν τελείως κενά...και να μην ανγκάζονται οι υπόχρεοι να καλύπτουν γειτονικά ιάτρεια και οι επι θητεία να πιάνουν από την αλλη δουλεια για ενα 9μηνο.

έτσι και άλλιως ένα γραμμα,το Θ κάνει τη διαφορά..πόσο θα τους κουράσει..

ένα άλλο που έχω την υποψία ότι συμβαίνει...είναι όσοι έκαναν αγροτικό και μετά ειδικότητα και ήταν σε παραταση η μη δηλώσαν μαζί με τους

υπόχρεους αγροτικό και δηλωσαν ως προυπηρεσία αυτήν της ειδικότητας και οχι και του αγροτικού τους και

και όποτε θα κάνουν 9μηνες υπηρεσίες,όπως αν έπιανα αγροτικό επί θητεία...

με τη διαφορά ότι μπηκαν στην κλήρωση με τους υπόχρεους και όχι με τους επί θητεία για 31 μόλιςιατρεια..

αυτό κολάει και με τις διπλοεγγραφές που κανουν κάποιοι συνάδελφοι για ειδικότητα... βλέπε ειδικότητα στην Ελλαδα.

αυτά και σορρυ αν σας κουρασα ..καλή έξοδο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ένα άλλο που έχω την υποψία ότι συμβαίνει...είναι όσοι έκαναν αγροτικό και μετά ειδικότητα και ήταν σε παραταση η μη δηλώσαν μαζί με τους

υπόχρεους αγροτικό και δηλωσαν ως προυπηρεσία αυτήν της ειδικότητας και οχι και του αγροτικού τους και

και όποτε θα κάνουν 9μηνες υπηρεσίες,όπως αν έπιανα αγροτικό επί θητεία...

με τη διαφορά ότι μπηκαν στην κλήρωση με τους υπόχρεους και όχι με τους επί θητεία για 31 μόλιςιατρεια..

καταρχας νομιζω οτι η υπηρεσια επι θητεια ειναι 12 μηνη.

δευτερον δεν προεκυψε καμια κληρωση στη συγκεκριμενη προκυρηξη.

τριτον τα ατομα που περιγραφεις πιθανως να ξεκινησαν αγροτικο, να μην προλαβαν να το ολοκληρωσουν γιατι ανοιξε η θεση της ειδικοτητας τους και τωρα ξαναδηλωσαν για να κανουν το υπολοιπου του αγροτικου τους. και εννοειται οτι σε αυτοι την περιπτωση δηλωνουν μαζι με τους υποχρεους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.οσοι ειναι επί θητεία κάνουν 9μηνο..δεν κανουν τριμηνη εκπαίδευση..όπως και αυτοί που εχουν κανει ειδικότητα.

2.εγραψα κλήρωση,εννοώντας το παράγοντα τύχης στο συναγωνισμό για μια θεση για αγροτικό μαζί με τους υπόχρεους και οχι με τους επι θητεία.

(εννοούσα αν τους κατσει καποια θέση, αν τουςπέσει ο κληρος και πάρουν αγροτικό δηλώνοντας μερη στα οποία αυτοί θα εχουν τα πιο πολλά μόρια και οχι κάποιος άλλος)

και είναι πιο ευκολο να σου κάτσει οταν έχεις να διαλέξεις από 300 αγροτικά μαζι με υπόχρεους που επι το πλείστον έχουν απο 1-10 μόρια,

σε σχεση με το να διαλέξεις απο 30 αγροτικά με τους επι θητεία οι οποιοι έχουν από 20-50 μορια οι περισσότεροι.

αν δηλωνα τωρα με υπόχρεους θα ειχα πιασει πάνω απο50%,αλλά με τους επιθητεία τίποτα.

δεν εννούσα τη διαδικασία κληρωσης που λέει το υπουργείο.

3.δεν αναφέρθηκα σε όσους διακόπτουν το αγροτικό λόγω έναρξης ειδικότητας.

αλλα σε οσους το ολοκλήρωσαν και απλώς ξαναδηλώνουν με υπόχρεους βαζοντας τα χαρτιά της ειδικότητας μόνο ως προυπηρεσία στη αιτηση του υποχρεου..

από λεγόμενα γνωστών μου αυτήν την υποψία έχω.. μπορεί και να μην ισχύει τελικά.

(για αυτούς που διακόπτουν λόγω ειδικότητας δεν γνωρίζω πως επιλέγονται για συνέχιση του αγροτικού τους.

τοπιθανότερο να δηλώνουν με τους υπόχρεους.

δεν ξερω αν παίρνουν όμως αγροτικό με την πρωτη αίτηση τους μετά την είδικότητα.

δηλαδή αν έχουν 19 μορία,και δηλώσουν κυ τηνου(οπου ας πουμε υπηρετούσαν τοτε) και κυ σάμου δευτερη προτίμηση...είναι σίγουρο ότι παίρνουν τη θέση

αν βρεθεί υπόχρεος και στη τηνο και στη σαμο με 20 και 21 μορια αντίστοιχα?

εχω ακούσει οτι μπαίνουν,αλλά διαλέγουν αυτοί το μέρος για συνέχιση ή τους στέλνει το υπουργείο όπου θέλει αυτό?

δεν ξέρω iceman,αλλά δεν αναφερόμουν σε αυτούς)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.οσοι ειναι επί θητεία κάνουν 9μηνο..δεν κανουν τριμηνη εκπαίδευση..όπως και αυτοί που εχουν κανει ειδικότητα.

3.δεν αναφέρθηκα σε όσους διακόπτουν το αγροτικό λόγω έναρξης ειδικότητας.

αλλα σε οσους το ολοκλήρωσαν και απλώς ξαναδηλώνουν με υπόχρεους βαζοντας τα χαρτιά της ειδικότητας μόνο ως προυπηρεσία στη αιτηση του υποχρεου..

από λεγόμενα γνωστών μου αυτήν την υποψία έχω.. μπορεί και να μην ισχύει τελικά.

(για αυτούς που διακόπτουν λόγω ειδικότητας δεν γνωρίζω πως επιλέγονται για συνέχιση του αγροτικού τους.

τοπιθανότερο να δηλώνουν με τους υπόχρεους.

δεν ξερω αν παίρνουν όμως αγροτικό με την πρωτη αίτηση τους μετά την είδικότητα.

δηλαδή αν έχουν 19 μορία,και δηλώσουν κυ τηνου(οπου ας πουμε υπηρετούσαν τοτε) και κυ σάμου δευτερη προτίμηση...είναι σίγουρο ότι παίρνουν τη θέση

αν βρεθεί υπόχρεος και στη τηνο και στη σαμο με 20 και 21 μορια αντίστοιχα?

εχω ακούσει οτι μπαίνουν,αλλά διαλέγουν αυτοί το μέρος για συνέχιση ή τους στέλνει το υπουργείο όπου θέλει αυτό?

δεν ξέρω iceman,αλλά δεν αναφερόμουν σε αυτούς)

1. δεν ξερω το νομικο κομματι της υποθεσης αλλα φιλος μου κανει αγροτικο με θητεια και η συμβαση του ειναι 12μηνη. αν ειναι λαθος του υπουργειου δεν το ξερω.

3.αν παραιτηθεις απο το αγροτικο λογω εναρξης ειδικοτητας ξαναδηλωνεις κανονικα με τους υπολοιπους υποχρεους και το αγροτικο το παιρνει οποιος εχει παραπανω μορια. αν παραιτηθεις για ιδιους λογους τοτε αν ξαναδηλωσεις το υπουργειο σε στελνει σε οποια κενη θεση κρινει αυτο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι γιατροί μη υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου (με θητεία) μπορούν να διεκδικούν θέσεις, εφόσον έχουν αναμονή για ειδικότητα για χρονικό διάστημα πλέον του έτους. Για τους γιατρούς αυτούς δεν ισχύει η υποχρέωση τρίμηνης προεκπαίδευσης.

υ.γ. τα υπόλοιπα δυσκολεύομαι να τα κατανοήσω emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

θα μπει καιο Σεπτεμβρης σε λίγες ημέρες...και με το καλό γύρω στα μέσα του μηνός...θα βγουν και τα νέα αγροτικά..

ελπίζω να γίνει καλύτερη αξιολόγηση (όπως δήλωσε και ο stratos1984) καιμε περισσότερα αγροτικά επί θητεία από 30...ώστε όσα δεν πιαστούν απο τους υπόχρεους, να έχουν την ευκαιρία οι επι θητεία να ξαναδουλέψουν... για ευνόητους λόγους(οικονομική κρίση,αποφυγή αναγκαστικής μετανάστευσης κτλ..)

θα δείξει όμως πόσα τελικά θα είναι αναλόγως και τα κεφια των παιδιών του υπουργ3ιου..

καλά τελευταία μπανια σε όσους ακόμα δροσίζονται σε διάφορες παραλίες..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλησπερα! η βεβαιωση σειρας προτεραιοτητας και χρονου αναμονης χρειαζεται για τους υποχρεους η μονο για τους επι θητεια? γιατι στα δικαιολογητικα υποχρεων στο site του yyka δεν αναφερεται καπου... αλλα στην προκηρυξη ζητειται η καταλαβα λαθος?:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα! η βεβαιωση σειρας προτεραιοτητας και χρονου αναμονης χρειαζεται για τους υποχρεους η μονο για τους επι θητεια? γιατι στα δικαιολογητικα υποχρεων στο site του yyka δεν αναφερεται καπου... αλλα στην προκηρυξη ζητειται η καταλαβα λαθος?:P

4963156791_c3ec2f5b9d_b.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

1.οσοι ειναι επί θητεία κάνουν 9μηνο..δεν κανουν τριμηνη εκπαίδευση..όπως και αυτοί που εχουν κανει ειδικότητα.

3.δεν αναφέρθηκα σε όσους διακόπτουν το αγροτικό λόγω έναρξης ειδικότητας.

αλλα σε οσους το ολοκλήρωσαν και απλώς ξαναδηλώνουν με υπόχρεους βαζοντας τα χαρτιά της ειδικότητας μόνο ως προυπηρεσία στη αιτηση του υποχρεου..

από λεγόμενα γνωστών μου αυτήν την υποψία έχω.. μπορεί και να μην ισχύει τελικά.

(για αυτούς που διακόπτουν λόγω ειδικότητας δεν γνωρίζω πως επιλέγονται για συνέχιση του αγροτικού τους.

τοπιθανότερο να δηλώνουν με τους υπόχρεους.

δεν ξερω αν παίρνουν όμως αγροτικό με την πρωτη αίτηση τους μετά την είδικότητα.

δηλαδή αν έχουν 19 μορία,και δηλώσουν κυ τηνου(οπου ας πουμε υπηρετούσαν τοτε) και κυ σάμου δευτερη προτίμηση...είναι σίγουρο ότι παίρνουν τη θέση

αν βρεθεί υπόχρεος και στη τηνο και στη σαμο με 20 και 21 μορια αντίστοιχα?

εχω ακούσει οτι μπαίνουν,αλλά διαλέγουν αυτοί το μέρος για συνέχιση ή τους στέλνει το υπουργείο όπου θέλει αυτό?

δεν ξέρω iceman,αλλά δεν αναφερόμουν σε αυτούς)

1. δεν ξερω το νομικο κομματι της υποθεσης αλλα φιλος μου κανει αγροτικο με θητεια και η συμβαση του ειναι 12μηνη. αν ειναι λαθος του υπουργειου δεν το ξερω.

3.αν παραιτηθεις απο το αγροτικο λογω εναρξης ειδικοτητας ξαναδηλωνεις κανονικα με τους υπολοιπους υποχρεους και το αγροτικο το παιρνει οποιος εχει παραπανω μορια. αν παραιτηθεις για ιδιους λογους τοτε αν ξαναδηλωσεις το υπουργειο σε στελνει σε οποια κενη θεση κρινει αυτο

Σήμερα παρέλαβα τον δικό μου διορισμό επί θητεία , και ναι η σύμβαση είναι ενός έτους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Όταν το ίδιο το υπουργείο αδυνατεί να εφαρμόσει τους νόμους αποφασίζει βάσει της ασχετοσύνης υπαλλήλων και προϊσταμένων.

Ορίστε τι γράφει η απόφαση διορισμού :

ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ

Προσλαμβάνουμε με θητεία ενός (1) και με σχέση εργασίας Δημοσίου Δικαίου σε προσωρινή θέση αγροτικού γιατρού που συστήνεται με την απόφαση αυτή, η οποία προκηρύχθηκε και δεν υποβλήθηκε αίτηση πλήρωσής της από γιατρούς υπόχρεους υπηρεσίας υπαίθρου, τους γιατρούς:

Η λέξη "έτους" θεωρήθηκε περιττή και παραλείφθηκε :splats:

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΜΕ ΘΗΤΕΙΑ

Τι αναφέρει όμως η κανονιστική για την υπηρεσία υπαίθρου;

Οι γιατροί μη υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου (με θητεία) μπορούν να διεκδικούν θέσεις, εφόσον έχουν αναμονή για ειδικότητα για χρονικό διάστημα πλέον του έτους. Για τους γιατρούς αυτούς δεν ισχύει η υποχρέωση τρίμηνης προεκπαίδευσης.

Κανονιστική Απόφαση Γ.Π.οικ. 8246/21-01-2009

Όσοι μπορούν να βοηθήσουν ώστε να κατανοήσουμε τα τραγελαφικά του υπουργείου θα ήταν καλό να σχολιάσουν και να μας δώσουν τα φώτα τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το συγκεκριμένο θέμα άνοιξα νέο topic ώστε να γίνει γνωστό στους ενδιαφερόμενους και εύκολο στην αναζήτηση ΕΔΩ

Αγαπητή meredith84 το ερώτημα το έθεσα ώστε να μου εξηγήσει κάποιος συνάδελφος που μπορεί να γνωρίζει τι κατανοεί από την ερμηνεία της κανονιστικής αλλά και με την απόφαση διορισμού.

Το να πάρω τηλέφωνο στο υπουργείο είναι το μόνο εύκολο, ίσως και να το έχω κάνει ήδη.

υ.γ. Έχεις θέσει αρκετά ερωτήματα στο forum που σε απασχολούσαν προσωπικά και έλαβες απαντήσεις από τους συναδέλφους σου. Φαντάζομαι πως εκείνη την εποχή δε θα γνώριζες την ύπαρξη του τηλεφώνου. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το συγκεκριμένο θέμα άνοιξα νέο topic ώστε να γίνει γνωστό στους ενδιαφερόμενους και εύκολο στην αναζήτηση ΕΔΩ

Αγαπητή meredith84 το ερώτημα το έθεσα ώστε να μου εξηγήσει κάποιος συνάδελφος που μπορεί να γνωρίζει τι κατανοεί από την ερμηνεία της κανονιστικής αλλά και με την απόφαση διορισμού.

Το να πάρω τηλέφωνο στο υπουργείο είναι το μόνο εύκολο, ίσως και να το έχω κάνει ήδη.

υ.γ. Έχεις θέσει αρκετά ερωτήματα στο forum που σε απασχολούσαν προσωπικά και έλαβες απαντήσεις από τους συναδέλφους σου. Φαντάζομαι πως εκείνη την εποχή δε θα γνώριζες την ύπαρξη του τηλεφώνου. ;)

Σας στέλνω φωτογραφία του διορισμού μου (δεν εχω scanner), οπου τα πράγματα είναι ξεκάθαρα....post-4168-051727700 1293040233_thumb.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

εαν καποιος ειναι σε παραταση ειδικοτητας και θελει να δηλωσει αγροτικο επι θητεια.στην αιτηση στους μηνες προυπηρεσιας μετραμε και τους μηνες της παρατασης?επισης στην ημερομηνια παραιτησης διαγραφης απο προηγουμενη θεση τι γραφουμε?την ημερομηνια που ληγει η συμβαση της ειδικοτητας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Συνάδελφοι για τον διορισμό σε αγροτικό επί θητεία, τι δικαιολογητικά χρειάζεται να προσκομίσεις στο νοσοκομείο όπου ανήκει το αγροτικό ιατρείο σου, αφού δεν κάνεις τρίμηνο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αυτή την περίπτωση καλό θα ήταν να έρθεις σε επικοινωνία με το νοσοκομείο η ΚΥ που ανήκει το περιφερειακό ιατρείο. Σίγουρα άδεια ασκήσεως - πιστοποιητικό υγείας το οποίο μπορούν να στο βγάλουν και εκεί. Θα στα πουν αναλυτικά.

Επίσης συνάδελφοι μπορεί κάποιος αν έχει την καλοσύνη να μας πει για τους μισθούς αγροτικων ιατρών επι θητεία σαυτή τη φάση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης συνάδελφοι μπορεί κάποιος αν έχει την καλοσύνη να μας πει για τους μισθούς αγροτικων ιατρών επι θητεία σαυτή τη φάση

720€

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης συνάδελφοι μπορεί κάποιος αν έχει την καλοσύνη να μας πει για τους μισθούς αγροτικων ιατρών επι θητεία σαυτή τη φάση

720€

χλιδη.........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα off topic σχόλιο: άντε να καταλάβω τους συναδέλφους που κάνουν Ειδικότητα Ελλάδα και ζώντας με τους γονείς τους (κατάντια και αυτό αλλά τεσπά) το 1000άρικο + 500άρικο οι εφημερίες (όταν τις δώσουν) τους φτάνουν, και ειδικά όσους δεν έχουν υποχρεώσεις τους περισσεύουν για να κάνουν και "ζωή".

Αλλά όσοι πάνε σε αγροτικά επί θητεία, ειδικά εκεί που απαιτείται να πληρώσει κάποιος και ενοίκιο, δεν τους φτάνουν ούτε να ζήσουν, και απορώ, προς τι αυτό ;

Για να γεμίσουν τον χρόνο αναμονής τους ανάμεσα σε γενικό και ειδικό κομμάτι Ειδικότητας ; περίμενοντας να δώσουν εξετάσεις Ειδικότητας ; παίρνοντας εξευτελιστικούς μισθούς, χειρότερους απ' την κάθε δασκαλίτσα και τον κάθε καθηγητάκο μέσης εκπαίδευσης στο μέρος που υπηρετούν, όταν οι τελευταίοι πληρώνονται (οι μόνιμοι) για 4 μήνες τον χρόνο ενώ κάθονται και οι ευθύνες τους δεν συγκρίνονται επ΄ουδενεί με αυτές του γιατρού ;

Οι επιλογές του καθενός σεβαστές, αλλά κάποτε θα πρεπει να εκτιμήσουμε περισσότερο τους κόπους μας, και να μην αποδεχόμαστε να εργαζόμαστε για τέτοιους εξευτελιστικούς μισθούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επί θητεία συνάδελφοι (τουλάχιστον 2 που γνωρίζω προσωπικά) παίρνουν 900-920 συν 430 για εφημερίες. Με ενοίκιο 150-200 και χαμηλό κόστος ζωής (καφέδες, φαγητό έξω κλπ) δεν τα λες και λίγα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βγαλε την εφορια γυρω στα 2 κατοσταρικα το μηνα, βγαλε τις βενζινες κλπ. εξοδα του αυτοκινητου για να τρεχεις οπου γουσταρουνε να δεις αν μενει τιποτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.