Jump to content

ΠΜΣΙ Ιατρική Ερευνητική Μεθοδολογία (ΑΠΘ)


Recommended Posts

Στο ίντερνετ το παραπάνω μεταπτυχιακό φαίνεται καλούτσικο, με πρόγραμμα σπουδών ενδιαφέρον μεν, αλλά κάπως "λίγο απ' όλα". (Πληροφορίες εδώ)

Έχει όμως κάποιος που ξέρει από πρώτο χέρι την καλοσύνη να μας πει δυο κουβέντες για το αν αξίζει στην πράξη; Γιατί λίγο το φοβάμαι το Αριστοτέλειο...

Αξίζει για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει μια όσο γίνεται επιτυχημένη επιστημονική σταδιοδρομία, ή είναι μόνο για να περνάνε τον καιρό τους οι Θεσσαλονικείς περιμένοντας για ειδικότητα;

Κι από οργάνωση τι λέει; (Αν κρίνω από το ότι δεν έχει βγει ακόμα προκύρηξη για το 2008-09...)

Ευχαριστώ.

(Όχι, δεν πήρα την υποτροφία του ΙΚΥ.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι ψάχνεις τώρα κι εσύ....

Επιτυχημένη επιστημονική σταδιοδρομία εμφανίζει (στην Ελλάδα) μόνο όποιος αποφοιτήσει από τη Ανωτάτη Βυσματική - Λαμογιακή Σχολή.

:bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Γνώρισα ένα απόφοιτο του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού σε ένα συνέδριο και ήταν πολύ ευχαριστημένος από το μεταπτυχιακό. Μου είπε ότι τον έμαθε "να σκέφτεται επιστημονικά". Επίσης η εργασία που παρουσίασε ήταν πραγματικά καταπληκτική (για καρκίνους δέρματος). Οπότε κάτι καλή δουλειά κάνουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

εγω θα ελεγα να το κανεις και μαλιστα να διαλεξεις τον κλινικο τομεα....

επισης να ξεκαθαρισεις πως αυτο δεν αποτελει το ξεκινημα μιας επιτυχημενης σταδιοδρομιας...αυτο μπορεις να τι πεις π.χ. εαν επιανες μια θεση ειδικοτητας στις Η.Π.Α. ....

απο την αλλη μερια ομως ειναι ενα must θα ελεγα γιατι ειναι παρα παρα πολυ χρησιμο.ειναι πραγματικα μια καλη σταδιοδρομια με την προσωπικη εννοια περισσοτερο....

στην ελλαδα προς το παρον τλαχιστον το 85% δεν ξερουν πως να στησουν και μετεπειτα να αξιολογησουν μια κλινικη ερευνα....κατι που ειναι πολυ χρησιμο για χωρες εξωτερικου π.χ. το συγκεκριμενο θα ηταν καλοδεχουμενο στο βιογραφικο σου για θεση ειδικοτητας στην Βρετανια +και το σημαντικοτερο αποολα θα ξερεις να σταθεις στα ποδια σου...οπου και αν πας..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρκετοί φίλοι/ες μου ήταν και είναι στο μεταπτυχιακό, και οι περισσότεροι είναι ευχαριστημένοι.

Αν δεν είχες επαφή με ερευνητική μεθοδολογία μέχρι τώρα, σου το συστήνω ανεπιφύλακτα. Εγώ πήρα το αντίστοιχο προπτυχιακό επιλεγόμενο στη σχολή και ήταν πολύ ενδιαφέρον. Σκεφτόμουν και το μεταπτυχιακό για μετά, αλλά αυτή τη στιγμή είμαι εξωτερικό.

Όπως είπες, το πρόγραμμα σπουδών είναι λίγο από όλα, ίσως γιατί στόχος του είναι αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω: "να σε μάθει να σκέφτεσαι επιστημονικά". Η τωρινή μορφή του μεταπτυχιακού δημιουργήθηκε στα πλαίσια της προσπάθειας αναβάθμισης της ιατρικής εκπαίδευσης στην Ιατρική σχολή ΑΠΘ... οπότε προσπαθούν να το κρατήσουν όσο το δυνατόν καλύτερο, και είναι από τα ελάχιστα στην Ελλάδα που δίνεις εξετάσεις εισαγωγής.

ελπίζω να βοήθησα :) καλή επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι στο 2ο εξάμηνο του μεταπτυχιακού αυτού... :rolleyes:emnysta

Αν μπορείς να βγεις στο εξωτερικό για ειδικότητα ή να ξεκινήσεις κάπου στην Ελλάδα διδακτορικό ή ειδικότητα σχετικά γρήγορα είναι σαφώς καλύτερες επιλογές....αν πάλι δεν έχεις στον ήλιο μοίρα και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δουλεύεις στα Βοδι-λάιν τότε κάνε το μεταπτυχιακό! Άλλωστε τα 2 τελευταία συνδυάζονται μια χαρά ;):P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γουάου, πού ήταν όλες αυτές οι γνώμες τόσο καιρό; Θενκ γιου ολ.

Είμαι στο 2ο εξάμηνο του μεταπτυχιακού αυτού... rolleyes.gif yawn.gif

Αν μπορείς να βγεις στο εξωτερικό για ειδικότητα ή να ξεκινήσεις κάπου στην Ελλάδα διδακτορικό ή ειδικότητα σχετικά γρήγορα είναι σαφώς καλύτερες επιλογές....

Απ' ότι καταλαβαίνω, ζεις στη Σαλονίκη και παρεμπιπτόντως πας και στα μαθήματα. Το δίλημμά μου (που βέβαια δεν ζητάω να μου το απαντήσετε εδώ μέσα) είναι αν αξίζει να αφήσει κανείς άλλα πράματα και να πάει στη Σαλονίκη γι' αυτό...

Άλλες απόψεις από πρώτο χέρι πλιζ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το δίλημμά μου (που βέβαια δεν ζητάω να μου το απαντήσετε εδώ μέσα) είναι αν αξίζει να αφήσει κανείς άλλα πράματα και να πάει στη Σαλονίκη γι' αυτό...

ε δε θα πάει μόνο γι' αυτό. Τόσες γκόμενες έχει η Θεσσαλονίκη

(επειδή ως γνωστόν κατα βάθος όλα για τις γυναίκες γίνονται)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΕΑΝ ΜΕΝΕΙΣ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΕΡΕΥΝΑ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥ8ΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ " ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ".ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ .ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ(ΤΕΛΕΙΩΣΑ 8ΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ).ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ(ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ!!!!).ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ.ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΓΚΕΤΟ(ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΚΤΛ).ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΠΟΙΟΥΣ ΠΗΡΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΠΗΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΔΑΠ Η' ΠΑΣΠ Η' ΠΑΙΔΙΑ ΚΑ8ΗΓΗΤΩΝ. ΤΟΤΕ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ΤΙΣ ΕΒΑΛΑΝ 3 ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΩΣ ΣΕ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΑΣΧΟΛΙΣΑΙ(ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ. ΚΑΙ ΚΟΠΗΚΕ ΦΥΣΙΚΑ).ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ.

Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ.ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ.

ΤΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ 8Α ΚΑΝΕΙΣ?

ΕΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ?ΝΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε λίγες μέρες τελειώνω το μεταπτυχιακό. Τελείωσα ιατρική στη Θεσσαλονίκη και όλο άκουγα ότι οι εξετάσεις του μεταπτυχιακού θα είναι στημένες κλπ. Παραλίγο να μη δώσω. Τελικά, χωρίς κανένα μέσο, πέρασα πολύ άνετα στην κλινική κατεύθυνση. Η πλειοψηφία στη δική μου χρονιά δεν είχε καμία σχέση με καθηγητές και βύσματα. Άλλωστε, αυτοί κάνουν κατευθείαν διδακτορικό, όχι 2 χρόνια μεταπτυχιακό με υποχρεωτικές παακολουθήσεις!! Περίεργα αυτά που λες, στα 4-5 χρόνια που υπάρχει το μεταπτυχιακό δεν έχει ακουστεί να μπήκε 3 στη συνέντευξη. Το πολύ πολύ να έβαλαν κανένα 12-13 αν τους πεις ότι δε σε ενδιαφέρει η έρευνα και το κάνεις γιατί έχεις κενό χρόνο αναμονής. Και με 12, όμως, περνάς, αν έχεις γράψει καλά, γιατί η συνέντευξη-ούτως ή άλλως-μετράει λίγο. Είναι λίγο κουραστικό το 1ο εξάμηνο (πολλές παρακολουθήσεις-πολλάααα άχρηστα), αλλά μετά είναι χαλαρά, ξεκόβεις απ'το μεταπτυχιακό και επιλέγεις εσύ μαθήματα και καθηγητές, οπότε τα περισσότερα παιδιά είναι ευχαριστημένα. Από τους 28 στο έτος, οι 22 κάναμε ταυτόχρονα αγροτικό ή ειδικότητα, δεν ήρθαμε Θεσσαλονίκη μόνο γι'αυτό. Καλή τύχη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως κι εμένα ΚΑΝΕΝΑΣ από τους φίλους μου δεν ήταν βύσμα... απλά διάβασαν όλο το καλοκαίρι. Όπως είπε και η Αθηνά, η συνέντευξη μετράει πολύ λίγο και ελάχιστοι παίρνουν κακό βαθμό (για 3 δεν έχω ακούσει ποτέ!), οπότε αν γράψεις καλά περνάς . Δεν ξέρω πως συμπεραίνεις menia ότι δεν είναι αξιοκρατικές οι εξετάσεις: δεν είναι τυχαίο ότι κάθε χρόνο μένουν εκτός μεταπτυχιακού πολλά παιδιά καθηγητών (και για αυτό μερικοί εξ αυτών έχουν λυσσάξει να τις καταργήσουν...!!!). :anavwfwties: Κι επίσης κάθε χρόνο μένουν κενές θέσεις λόγω των εξετάσεων, θα μπορούσαν να τις γεμίζουν με τα υποτιθέμενα "βύσματα" αν όντως ίσχυε κάτι τέτοιο. Έχω αρχίσει να πιστεύω πλέον ότι οι φήμες για στημένες εξετάσεις στο μεταπτυχιακό βγαίνουν από αυτούς που δε μπορούν να περάσουν (όσα δε φτάνει η αλεπού....). :splaaaats:

@ desiderius: όπως προανέφεραν τα παιδιά, οι περισσότεροι συνδυάζουν το μεταπτυχιακό με κάτι άλλο. Good luck ό,τι κι αν αποφασίσεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ(ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ!!!!).

...δεν είναι τυχαίο ότι κάθε χρόνο μένουν εκτός μεταπτυχιακού πολλά παιδιά καθηγητών (και για αυτό μερικοί εξ αυτών έχουν λυσσάξει να τις καταργήσουν...!!!). :anavwfwties: Κι επίσης κάθε χρόνο μένουν κενές θέσεις λόγω των εξετάσεων, θα μπορούσαν να τις γεμίζουν με τα υποτιθέμενα "βύσματα" αν όντως ίσχυε κάτι τέτοιο. Έχω αρχίσει να πιστεύω πλέον ότι οι φήμες για στημένες εξετάσεις στο μεταπτυχιακό βγαίνουν από αυτούς που δε μπορούν να περάσουν (όσα δε φτάνει η αλεπού....). :splaaaats:

Μήπως αυτή η καραμέλα-νοοτροπία ότι στην Ψαροκώσταινα όπου υπάρχει συνέντευξη υπάρχει και βύσμα πρέπει να σταματήσει κάποια μέρα;;; Το σωστό είναι να υπάρχει παντού συνέντευξη και πουθενά βύσμα...

Το μόνο λοιπόν που δεν πρέπει να απασχολεί όποιον ενδιαφέρεται για το μεταπτυχιακό αυτό είναι η έλλειψη βύσματος...ίσα-ίσα που το μεταπτυχιακό αυτό είναι φτιαγμένο από ανθρώπους που πιο πιθανό είναι να κόψουν κάποιον επειδή είναι γιος/κόρη καθηγητή παρά το αντίθετο!! Βλέπετε....το παιδί του καθηγητή δε χρειάζεται τίποτα άλλο για να ξεκινήσει μια λαμπρή καριέρα είτε εδώ είτε έξω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Evanescent_doctor

ξεκινησες τελικα βλεπω,ευγε!

αλλα μου δινεις την αισθηση οτι δεν εισαι και πολυ ευχαριστημενος:

Αν μπορείς να βγεις στο εξωτερικό για ειδικότητα ή να ξεκινήσεις κάπου στην Ελλάδα διδακτορικό ή ειδικότητα σχετικά γρήγορα είναι σαφώς καλύτερες επιλογές...

γιατι ετσι?

νομιζω οτι αυτο περιμενει να ακουσει κι ο desiderius

ολα τα αλλα περι βυσματων ειναι μεγαλες π#πες-ελεος με αυτη τη μιζερια επιτελους!

εγω απο τη σειρα μου εχω ακουσει για ενα σωρο "αποκληρους" που μπηκαν στο μεταπτυχιακο αυτο-δεν εχω επαφη ομως για να μεταφερω εντυπωσεις/

ε δε θα πάει μόνο γι' αυτό. Τόσες γκόμενες έχει η Θεσσαλονίκη

εεετσι... emlmfao

ατιμουτσικο! emwhip

Γουάου, πού ήταν όλες αυτές οι γνώμες τόσο καιρό; Θενκ γιου ολ.

απ'οτι ειδα οι αιτησεις ηταν 02/06/08 - 06/06/08...

οχι που θα σου πουμε και καλα λογια,να μας φας και τη θεση (ετσι εξηγειται και η βυσματο-κουβεντα...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ και πάλι για την ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Για το θέμα των βυσμάτων, υποθέτω πως η αλήθεια όπώς πάντα είναι κάπου στη μέση.

ΕΑΝ ΜΕΝΕΙΣ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΕΡΕΥΝΑ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥ8ΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ " ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ".ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ .

Δεν ξέρω, μου φαίνεται κάπως περιορισμένο ως πεδίο. Επιπλέον οφείλω να αντιγράψω από την προκύρηξη:

Η εγγραφή στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών συνεπάγεται συνεισφορά κάθε φοιτητή στα σχετικά λειτουργικά έξοδα, η οποία ανέρχεται σε 1.200 Ευρώ ανά εξάμηνο.

Θα μου πεις, το ποσό δεν είναι τεράστιο, μπορείς και να δουλέψεις κτλ κτλ.

Το θέμα είναι βασικά τα χρόνια. Στα 26 μου δεν γέρασα και εντελώς, αλλά δυο χρόνια μετά, που θα τελειώνω το ΠΜΣ, φοβάμαι πως ίσως να είμαι λίγο μεγάλος για να ξεκινήσω μια επιστημονική καριέρα έξω, όπως θέλω. Από την άλλη το χειρότερο θα είναι να μην πάω ούτε στο ΠΜΣ, ούτε να κάνω τίποτε άλλο!

Τι να πω... Κατέθεσα βέβαια αίτηση, ό,τι γίνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Evanescent_doctor

ξεκινησες τελικα βλεπω,ευγε!

αλλα μου δινεις την αισθηση οτι δεν εισαι και πολυ ευχαριστημενος:

Αν μπορείς να βγεις στο εξωτερικό για ειδικότητα ή να ξεκινήσεις κάπου στην Ελλάδα διδακτορικό ή ειδικότητα σχετικά γρήγορα είναι σαφώς καλύτερες επιλογές...

γιατι ετσι?

νομιζω οτι αυτο περιμενει να ακουσει κι ο desiderius

ολα τα αλλα περι βυσματων ειναι μεγαλες π#πες-ελεος με αυτη τη μιζερια επιτελους!

εγω απο τη σειρα μου εχω ακουσει για ενα σωρο "αποκληρους" :blink::blink: που μπηκαν στο μεταπτυχιακο αυτο-δεν εχω επαφη ομως για να μεταφερω εντυπωσεις/

Γιατί είναι "απόκληροι" οι άνθρωποι Δώρα; :rolleyes: Τι τους έκανες; :wacko:

Εντάξει, όπως είπα και πριν καλό είναι, αν δεν έχεις τίποτα καλύτερο...αν δεν είσαι βυσματίας/γιος ή κόρη καθηγητή κάντο και κάπου θα χρησιμεύσει κι αυτό!

Υ.Γ. Δώρα: κάποια στιγμή στο "φατσοβιβλίο" είδα τη φατσούλα σου να φιγουράρει στους φίλους κάποιων φίλων μου...δηλαδή έχουμε κοινούς γνωστούς, στο μεταπτυχιακό τουλάχιστον...πάντως όχι δε γνωριζόμαστε προσωπικά... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

Προσπαθώ κατακαλόκαιρο να διαβάσω για τις εξετάσεις του μεταπτυχιακού, αλλά χωρίς ιδιαίτερη διάθεση. Ήθελα να ρωτήσω τα μέλη του foroum που το παρακολουθούν ή που έδωσαν εξετάσεις σε αυτό προηγούμενα χρόνια εάν είναι εύκολο να παραθέσουν τα θέματα των εξετάσεων, έτσι ώστε να δούμε στο περίπου τη φύση των ερωτήσεων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Καμιά ιδέα για τα θέματα εξετάσεων- εισαγωγής στο μεταπτυχιακού? Αthena2, Evanescent doctor ή όποιοι άλλοι συνάδελφοι έχουν δώσει εξετάσεις θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν?

THANKS!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Καμιά ιδέα για τα θέματα εξετάσεων- εισαγωγής στο μεταπτυχιακού? Αthena2, Evanescent doctor ή όποιοι άλλοι συνάδελφοι έχουν δώσει εξετάσεις θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν?

THANKS!

Πληροφορική 2006

1. Έστω λογισμικό σύστημα που διαβάζει 3 διαφορετικές συστολικές πιέσεις του κάθε ασθενή και εκτυπώνει ως έγκυρη τη μεγαλύτερη. Κάντε το λογικό διάγρμμα λειτουργίας.

2. Ένα ΗΚΓ αποθηκεύεται ως αρχείο 3.1 ΜΒ. Υπολογίστε το χρόνο αποστολής του μέσα από κανάλι ADSL (384 K upload).

3. στις μέρες μας επιδιώκεται η συνέχεια παροχής φροντίδας στον άνθρωπο. Εξηγείστε πώς επιτυγχάνεται αυτό μέσω ενός συστήματος κατ'οίκον φροντίδας.

4. Αναφέτρετε 2 περιφερειακές μονάδες Η/Υ και τα κριτήρια με τα οποία θα επιλέγατε κατά την αγορά τους.

Βιοστατιστική 20061.

Προσδιορίστηκαν η CPK και η τροπονίνη ορού σε 60 ασθενείς με ΟΕΜ. Περιγράψτε τα συλλογιστικά βήματα της στατιστικής διερεύνησης των 2 μεταβλητών, που έχουν κανονική κατανομή.

2. Τι καλούμε 95% όριο αξιοπιστίας στη διαφορά 2 μέσων τιμών; Αν το 95% όριο αξιοπιστίας της διαφοράς είναι το ένα θετικό και το άλλο αρνητικό , τι συμπεραίνετε για τη διαφορά αυτών των μέσων τιμών;

3. Σε 100 υγιείς εφήβους προσδιορίστηκε η γλυκόζη αίματος και βρέθηκε να έχει κανονική κατανομή με μέση τιμή 72 mg/dl, τυπική απόκλιση 8 mg/dl, τυπικό σφάλμα 0.8 mg/dl. Ποια είναι η εφαρμοσμένη έννοια της τυπικής απόκλισης και του τυπικού σφάλματος της μέσης τιμής αυτών των ευρημάτων;

4.

Για να συγκρίνουμε την κρεατινίνη ορού σε 3 ομάδες ασθενών μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε:

α) Student's t test

β) ANOVA

γ) Fisher's test

δ) όλα

Η δοκιμασία chi square είναι αξιόπιστη μόνο εάν: υπήρχαν 4 επιλογές...

Βιολογία 2007

1. Δομή και λειτουργία πυρηνικού περιβλήματος

2. Τεχνικές ανασυνδυασμού DNA

3. Τεχνική FISH

Βιοχημεία 2006

1. Είδη μεταλλάξεων-δώστε παραδείγματα

Χαρακτηριστικά γενετικού κώδικα

2. Περιοριστικά ένζυμα

Μετουσίωση-επανουσίωση DNA

Βιολογία 2006

1. Πρωτείνες Ras

2. Φωτουποδεκτικό κύτταρο ραβδίου

Φυσιολογία 2006

1. Πρωτογενής και δευτερογενής αναλγησία

2. Aντλία ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --K, φαινόμενο Donnan

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Σε αυτό το μεταπτυχιακό εκτός από τους γιατρούς, μπορούνε να πάρουνε μέρος και τα παραιατρικά επαγγέλματα?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θυμάμαι καλά ναι. Θα δεις πιο αναλυτικά στο site του μεταπτυχιακού σε προηγούμενα post.

Έχει πάρει κανένας μέρος στη συνέντευξη να μας πει τι τον-την ρώτησαν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

emsos emsos emsos

Στο παρελθόν οι σημειώσεις του μαθήματος της Ιατρικής Πληροφορικής ήταν ελεύθερες στο ιντερνετ. Τώρα ζητείται κάποιος καωδικός στην ιστοσελίδα του εργαστηρίου ιατρικής πληροφορικής...

Μπορεί κάποος να βοηθήσει;;;...

(Είμαι ζώον, τις είχα κατεβάσει τις σημειώσεις και τις έσβησα...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.