Jump to content

ΚΟΚΑΙΝΗ


SUNNY_TEL

Recommended Posts

Είμαι περιστασιακός χρήστης κοκαίνης. Τελευταία φορά που έκανα χρήση ήταν πρίν 5 ημερές και αύριο πρέπει να κάνω εξετάσεις αίματος. Μπορέι να ανιχνευθούν ίχνη της στο αίμα? και αν ναι μετά από πόσο καιρό θα είμαι "καθαρός".

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κοκαΐνη αυτή καθ'εαυτή έχει φύγει, αλλά υπάρχει ακόμα μέσα σου ένας μεταβολίτης της που ανιχνεύεται. Το πότε ακριβώς θα φύγει εξαρτάται και από τον οργανισμό σου, αλλά στα ούρα θα είναι σε υψηλές συγκεντρώσεις πάνω από εβδομάδα και στη συνέχεια θα πέφτει. Σε συχνούς χρήστες μπορείς να ανιχνεύσεις το μεταβολίτη στα μαλλιά για τουλάχιστον 3 μήνες έως και χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι,αλλά για να βρεθεί ο μεταβολίτης πρέπει να ζητηθεί ειδικά.Οι απλές εξετάσεις αίματος δεν θα δείξουν τίποτα τέτοιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάμε καθόλου καλά ρε παιδιά;

:-(

Τι είναι αυτά που ρωτάτε

κ΄

τι είναι αυτά που του απαντάτε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλο το ένα άλλο το άλλο παιδιά, εδώ είναι θέμα φαρμακολογίας. Και μη μου πείτε ότι κάποιος χρήστης δεν μπορεί να διαβάσει ένα οποιοδήποτε βιβλίο 3ου έτους... Άλλωστε δε ζήτησε να μάθει πού θα βρει αλλά κάτι που έχει σχέση με τη φαρμακοκινητική της κοκαΐνης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλο το ένα άλλο το άλλο παιδιά, εδώ είναι θέμα φαρμακολογίας. Και μη μου πείτε ότι κάποιος χρήστης δεν μπορεί να διαβάσει ένα οποιοδήποτε βιβλίο 3ου έτους... Άλλωστε δε ζήτησε να μάθει πού θα βρει αλλά κάτι που έχει σχέση με τη φαρμακοκινητική της κοκαΐνης.

Με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να απαντήσουμε και πώς παρασκευάζεται η ηρωίνη (αν ξέραμε);

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θεμά είναι πολύ απλό... Πήγα σε ένα πάρτυ, έκανα 2-3 γραμμές κόκα (όχι δεν είμαι τελειωμένο πρεζάκι) και πρέπει αύριο να κάνω απλές εξετάσεις αίματος για να με προσλάβουν σε μια δουλειά. Να πάω ή να καθυστερήσω μια εβδομάδα? Τόσο τραγικό είναι? και αν είναι τι να κάνω? χαρακίρι????

Δεν ζητάω ιατρική συμβουλή. Ζητάω να μάθω αν ανιχνεύεται στις απλές εξετάσεις αίματος για να μην έχω προβλήματα στην πρόσληψη μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε SUNNY αγόρι μου, πήγαινε και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με τη γενική αίματός σου.

Μη σκας με την κάθε παρθενοπιπίτσα εδώ μέσα που το παίζει ηθική και τίμια.

Να ξέρεις ότι σε αυτό το φόρουμ υπάρχει μια τάση εξυπνακισμού και ηθικολογίας οπότε μη χολοσκάς. Γράψε τους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα Sunny Tel,την κοκαίνη δεν την ανιχνεύει καμιά συνήθης εξέταση αίματος.Μάλιστα δεν ανιχνεύεται και σε καμία συνήθη εξέταση ούρων.Πρόκειται για ουσία,παραδοσιακά δύσκολο να ανιχνευθεί.Επίσης μετά 1-2 μέρες έχει αποβληθεί πλήρως από τον οργανισμό.Οπότε και να θες,πλέον δεν την ανιχνεύεις.Πολύ περισσότερο όταν θα υποβληθείς σε γενικές εξετάσεις που δεν ανιχνεύουν καμιά απολύτως ουσία.(δεν γίνονται για αυτό το σκοπό).

Πρόσεξε όμως μήπως κάποιος γιατρός έχει την έμπνευση να εξετάσει τη μύτη σου ή να σου μετρήσει την πίεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΠιτέλους μια σοβαρή απάντηση.

Μόνο μια σημείωση,επειδη είναι περιστασιακός και όχι τακτικός χρήστης το πιθανότερο είναι ότι και το διάφραγμά του θα είναι οκ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγά μην έχει πάθει διάτρηση διαφράγματος.Αυτό γίνεται μετά από πάνω από 5 χρόνια χρήσης.Η κοκαίνη δεν προκαλεί εξάρτηση,με την έννοια οτι δεν προκαλεί σύνδρομο στέρησης.Ομως η επίδραση περνάει πολύ γρήγορα,σε μισή με μία ώρα οπότε ο χρήστης πρέπει να ξανασνιφάρει για να επιτύχει πάλι high.Εάν το παρακάνει μπορεί να πάθει εγκεφαλική αιμορραγία από την αύξηση της πίεσης ή έμφραγμα από σπασμό των στεφανιαίων που πάντα προκαλεί η κοκαίνη.Βέβαια είναι ασφαλέστερη από τις αμφεταμίνες γιατί η επίδραση των τελευταίων(ice) κρατάει για ημέρες και οδηγούν σχεδόν πάντα σε κατάθλιψη και υπέρταση.

Εάν αρχίσει να κάνει τακτική χρήση κοκαίνης μπορεί να πάθει κατάθλιψη όταν τη σταματήσει γιατί η κοκαίνη αναστέλει την επαναπρόληψη της νοραδρεναλίνης στη σύναψη προκαλώντας μονίμως αυξημένα επίπεδα νοραδρεναλίνης με αποτέλεσμα την αντίστοιχη αύξηση των υποδοχέων που όταν δεν κορεστούν δημιουργείται το υποκειμενικό αίσθημα της ''πείνας'' για κοκαίνη.

Ο ερεθισμός του ρινικού βλεννογόνου δεν είναι δύσκολο να ανιχνευθεί από ένα συνήθη γιατρό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπράβο συνάδελφοι!!!!!!

Στο ''τεχνικό'' μέρος τα πηγατε μια χαρά!!!!!!!!Β'εβαια ο καθένας μπορεί να ανοίξει το βιβλιαράκι του τοξικολογίας-ιατροδικαστικής και να αραδιάσει τις πληροφορίες...Κανένα κακό...

Το πρόβλημα που υπάρχει και μάλιστα είναι σοβαρό είναι ότι κανένασ σας δεν ΠΑΡΟΤΡΥΝΕ τον χρήστη να σταματήσει την χρήση κόκας.

ΝΑΙ πιθανόν να μην πιάσει τόπο....είναι υποχρέωση ως γιατροί και ως πολίτες και ως άνθρωποι να το πούμε....ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ!!!ΣΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΤΕ ΔΕΙ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΧΑΡΟΠΑΛΕΥΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΑ ΜΑΛΑΚΙΕΣ??????

Και για όσους θα απαντήσουν καμιά μαλακία....μπορουμε να το δούμε και ΜΟΝΟ ιατρικο-επιδημιολογικά το θέμα--->>δευτερογενής πρόληψη!!!!!!!!!!!

***ένα συγνώμη απο την Winmx(ξέρεις γιατί...)

До свидания...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ ωραία να θυμάμαι τα νιάτα μου που έκανα παθολογία στο μέρικα.

Λοιπόν το ποσοτικό τεστ αίματος είναι κοντά στις 24 ώρες ... στα ούρα είναι < 5 μέρες.

Για το χασισάκι τα πράγματα είναι σαφώς χειρότερα ... αν έχεις καπνίσει όλο τον κάμπο της Ηλείας τότε την πάτισες: ανιχνεύεται στα ούρα μέχρι και ένα μήνα μετά.

Δεν νομίζω ότι ζήτησε ιατρική συμβουλή .. απλά δεν ξέρει να βάλει τις σωστές λέξεις κλειδιά στο google.

Δες αγόρι μου τη λέει η Labcorp στην ιστοσελίδα της, αλλά κόψε την κόκα προτού σου κάνει κανά μαζικό έμφραγμα

http://www.labcorpsolutions.com/images/Dru..._Flyer_3166.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ... ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΤΕ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.. ΕΚΑΝΑ ΧΡΗΣΗ ΚΟΚΑΙΝΗΣ ΧΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΗΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΟΥΛΑ ΜΟΥ.. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΥΧΝΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΒΕΙ ΑΥΤΟ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To GreekMeds δε δίνει ιατρικές συμβουλές, όπως έχουμε πει πολλάκις. Ειδικά για το συγκεκριμένο θέμα, πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό, τόσο για το άμεσο πρόβλημα (ούλα) και για το έμμεσο (κοκαϊνη).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγά μην έχει πάθει διάτρηση διαφράγματος.Αυτό γίνεται μετά από πάνω από 5 χρόνια χρήσης.Η κοκαίνη δεν προκαλεί εξάρτηση,με την έννοια οτι δεν προκαλεί σύνδρομο στέρησης.Ομως η επίδραση περνάει πολύ γρήγορα,σε μισή με μία ώρα οπότε ο χρήστης πρέπει να ξανασνιφάρει για να επιτύχει πάλι high.Εάν το παρακάνει μπορεί να πάθει εγκεφαλική αιμορραγία από την αύξηση της πίεσης ή έμφραγμα από σπασμό των στεφανιαίων που πάντα προκαλεί η κοκαίνη.Βέβαια είναι ασφαλέστερη από τις αμφεταμίνες γιατί η επίδραση των τελευταίων(ice) κρατάει για ημέρες και οδηγούν σχεδόν πάντα σε κατάθλιψη και υπέρταση.

Εάν αρχίσει να κάνει τακτική χρήση κοκαίνης μπορεί να πάθει κατάθλιψη όταν τη σταματήσει γιατί η κοκαίνη αναστέλει την επαναπρόληψη της νοραδρεναλίνης στη σύναψη προκαλώντας μονίμως αυξημένα επίπεδα νοραδρεναλίνης με αποτέλεσμα την αντίστοιχη αύξηση των υποδοχέων που όταν δεν κορεστούν δημιουργείται το υποκειμενικό αίσθημα της ''πείνας'' για κοκαίνη.

Ο ερεθισμός του ρινικού βλεννογόνου δεν είναι δύσκολο να ανιχνευθεί από ένα συνήθη γιατρό.

αναρωτιέμαι αν εσύ καταλαβαίνεις τι γράφεις.αφού αναφέρεις το αίσθημα πείνας για κοκαίνη πως το γράφεις αυτό το "δεν προκαλεί εξάρτηση"?καλό είναι να αντιγράφουμε τα βιβλία μας αλλά καλό είναι να τα έχουμε διαβάσει κιόλας.

white snow-->

όντως το σαιτ δεν δίνει ιατρικές λύσεις, πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο ειδικό όμως τσέκαρε λίγο το νετ

-η κοκαίνη προκαλεί συχνά προβλήματα στη στοματική κοιλότητα (χαρακτηριστικά και τα σπασμωδικά τικ της περιοχής στους μη συχνούς χρήστες) -

πχ. http://www.thestudentroom.co.uk/showthread.php?t=516604

http://uk.answers.yahoo.com/question/index...06042520AAQqY09

επίσης να ξέρεις ότι με την περιστασιακή χρήση σε χρόνο μηδεν θα εθιστείς και πριν το καταλάβεις θα έχεις γίνει πρεζάκιας (από άρχοντας).take care

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως, οντως η κοκαινη δεν προκαλει εξαρτηση φυσικη...Προκαλει αρκετες φορες, ψυχικη. Η ερωτηση που πρεπει να γινεται σε ενα χρηστη κοκαινης, μεταξυ αλλων, ειναι αν εχει δοκιμασει την ενδοφλεβια οδο, κι αν ναι ποσο συστηματικα...Γενικα, οταν ενας χρηστης κοκαινης αρχιζει τις ενδοφλεβιες κοκαινης, ειναι σε τελικο σταδιο και δυσκολα αναστρεψιμο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως, οντως η κοκαινη δεν προκαλει εξαρτηση φυσικη...Προκαλει αρκετες φορες, ψυχικη. Η ερωτηση που πρεπει να γινεται σε ενα χρηστη κοκαινης, μεταξυ αλλων, ειναι αν εχει δοκιμασει την ενδοφλεβια οδο, κι αν ναι ποσο συστηματικα...Γενικα, οταν ενας χρηστης κοκαινης αρχιζει τις ενδοφλεβιες κοκαινης, ειναι σε τελικο σταδιο και δυσκολα αναστρεψιμο...

θα καταφύγω ξανά στο αγαπημένο copy paste για να μη μπω στη διαδικασία να αναλύω...

http://web4health.info/el/answers/add-cocaine-safe.htm

πάντως έχει σημασία να τονίζουμε τι εννούμε όταν μιλάμε για εξάρτηση.

ο χρήστης της κόκας by the way μπορεί να είναι μια χαρά σε στάδιο εγκλεισμού για απεξάρτηση πολύ πριν τις ενδοφλέβιες.από την άλλη πριν μπεί στη διαδικασία να κάνει ενδοφλέβιες θα δοκιμάσει συνδυασμούς που έχουν επικίνδυνα αποτελέσματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης καλο θα ειναι να τονιζουμε οτι σπανια ο χρηστης κοκαινης ειναι μονο χρηστης κοκαινης...Τις περισσοτερες φορες εχουμε να κανουμε με multidrug abusers, οποτε η απεξαρτηση περιπλεκεται αρκετα...Τελος παντων...

Συγχωρα με opusmagnum, καλο το copy paste γενικα, αλλα υπαρχουν σοβαρα εγχειριδια πανω στις εξαρτησεις και, φυσικα, κλινικες εξαρτησεων σε νοσοκομειακες μοναδες οπου αν δεν κανεις ασκηση για να καταλαβεις ποσο πολυπαραμετρικη ειναι η αντιμετωπιση αυτων των ασθενων, μπορεις μονο να θεωρητικολογεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμφωνώ απόλυτα!για αυτό και το να λέμε με ελαφριά καρδιά ότι η κοκαίνη δεν προκαλεί εξάρτηση είναι λάθος τόσο από επιστημονικής όσο και από προληπτικής σκοπιάς!όμως δεν μπορώ να κάνω copy paste εμπειρίες ή βιβλία εδώ,δυστυχώς το site μου επιτρέπει μόνο άλλους συνδέσμους :P

το πρόβλημα με το διατύπωση που σχολίασα είναι ότι επειδή ακριβώς ήταν συνοπτική τα νοήματα προέκυπταν λάθος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Η χρήση κοκαΐνης ακόμα και μία (1) φορά μπορεί να προκαλέσει έμφραγμα του μυοκαρδίου (καρδιακή προσβολή).

Αν είσαι χρήστης οποιασδήποτε ναρκωτικής ουσίας συνήθως απαγορεύεται να γίνεις αιμοδότης. Αν δεις εδώ: http://arcblood.redcross.org/donationprocess.htm

Κάθε χρήση τους τελευταίους 12 μήνες σε αποκλείει στις ΗΠΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.