Jump to content

neuroscience


ontin

Recommended Posts

Βασικά,δε ξέρω αν τοποθετώ την ερώτηση μου στο σωστό μέρος emconfusedemsexwars

Κοίταζα για σπουδές ιατρικής στην Αγγλία,αλλά όπως μου είπαν "δεν παίρνουν πολύ ευρωπαίους" γιατί προτιμούν πχ απο τα 400 άτομα,τα 350 να είναι άγγλοι,και οι άλλοι 50 non eu διότι έχουν μεγαλύτερα δίδακτρα συν ότι όπως μου είπε ο εκπρόσωπος του πανεπιστημίου, "αν δεν έχεις γονείς γιατρούς ξέχνα το..."..Μετά απο αυτή την "ήττα" (ακόμα να καταλάβω,απο πότε είναι κληρονομικό επάγγελμα η ιατρική?) σκέφτομαι για βιολογία ή "neuroscience" όπως ονομάζουν το πρόγραμμα..Θα ήθελα να μου πει κάποιος τι είναι αυτό αν ξέρει..απο την περιγραφή θυμίζει λίιιγο την αντίστοιχο ιατρική ειδικότητα που έχουμε στην Ελλάδα,αλλά νομίζω οτι δεν είναι το ίδιο..

η περιγραφή είναι εδώ επακριβώς (http://www.cardiff.ac.uk/biosi/research/neuroscience/index.html)

επίσης,βλέπω οτι έχουν "μικροβιολογία" σαν σχολή εκτός ιατρικής..

ξέρει κανείς τι ακριβώς είναι αυτές οι διαφορές και το αν ο απόφοιτος αυτής της σχολής θα μπορεί να έχει επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα,τη στιγμή που αυτά τα τμήματα ανήκουν στην ιατρική εδώ,ενώ εκεί όχι ;

ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν τελειώσεις Ιατρική, δεν αναγνωρίζεσαι σαν ιατρός σε καμία χώρα και με κανέναν τρόπο. Και μόνος σου το βλέπεις στη σελίδα που αναφέρεις - μαθαίνεις νευροφυσιολογία, νευροχημεία, νευροβιολογία, αλλά δίπλα σε κρεβάτι αρρώστου δεν κάθεσαι. Πώς είναι δυνατόν να γυρίσεις και να εξετάσεις ανθρώπους και όχι πειραματόζωα;

Και άσε τι σου είπε ο εκπρόσωπος, κάνε εσύ αίτηση και το πολύ-πολύ να σου την απορρίψουν, τι έχεις να χάσεις; Και βιολόγος να γίνεις, μια χαρά είναι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιβεβαιωνω το οτι αν δεν εχεις τελειωσει Ιατρικη Σχολη δεν αναγνωριζεσαι μετα στην Ελλαδα ως Γιατρος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι πολύ λογικό να μην αναγνωρίζεσαι..απλά δεν κατάλαβα την διαφορά,και αν πρόκειται για κάποιο πτυχίο που απευθύνεται σε κάποιον απόφοιτο ιατρικής ή όχι.ευχαριστώ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.