Jump to content

sos!!αναβολή για κοινωνικούς/προσωπικους λόγους!


stratman

Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ SOS.μου ήρθε το χαρτί και ω της γκαντεμιάς δεν ήταν για Αρτα και υγειονομικό αλλά για ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΥΛΩΝΑ!ΕΛΕΟΣ!

οπως ειπα και προηγουμένως χρωστάω 3 μαθήματα και σκοπευω να πάρω τρίμηνη αναβολήμπας και καθαρίσω!

τι θα ήταν καλύτερο να κάνω στο εγγυς μέλλον?

Καλα ρε μεγαλε πως τα καταφερες να μη σε φτασει η αναβολη (6+2 χρονια) ? Τελος παντων.

Εφοσον σου ρθε χαρτι δε τη γλητωνεις, πρεπει να παρουσιαστεις Αυλωνα.

Πηγαινε, παρε και οτι δικαιολογητικα απο τη σχολη οτι χρωστας μαθηματα και ζητα αναβολη απο τη πρωτη μερα στο στρατολογο, στο ψυχιατρο εν αναγκη στο διοικητη. Εγω θα ακολουθουσα αυτη τη σειρα. Κατι θα γινει μην απελπιζεσαι, υπαρχει κατανοηση στα κεντρα.

Τωρα τι να σου πω, στη χειροτερη σε χαλαει πολυ να μην υπηρετησεις ως γιατρος ?

Αν σου αρεσουν τα γρασσα και οι μπουλντοζες θα περασεις μουρλια στα μαυρα τα μπερε !

Αλλιως ΘΑ ΠΗΞΕΙΣ ΣΤΟ ΓΡΑΣΣΟ, μιλαμε πολυ μαυριλα αδερφακι μου. :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ SOS.μου ήρθε το χαρτί και ω της γκαντεμιάς δεν ήταν για Αρτα και υγειονομικό αλλά για ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΥΛΩΝΑ!ΕΛΕΟΣ!

οπως ειπα και προηγουμένως χρωστάω 3 μαθήματα και σκοπευω να πάρω τρίμηνη αναβολήμπας και καθαρίσω!

τι θα ήταν καλύτερο να κάνω στο εγγυς μέλλον?

Ενος φιλου μου,επισης γιατρου του ειχε ερθει να παρουσιασθει Αυλωνα και εβαλε πολιτικο μεσο και μετα απο μερικες μερες του ηρθε αλλο χαρτι για Αρτα.Μην πανικοβαλεσαι ολα γινονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε λίγο διάστημα απολύομαι και θα σου καταθέσω την δικιά μου εμπειρία...όταν ήρθε το χαρτί μου ανέφερε ρητά Άρτα...10 μέρες αργότερα μου τηλ από το στρατολογικό γραφειο της περιοχής μου και με ενημέρωσαν πως είχε γίνει αλλαγή και θα έπρεπε τελικά να παρουσιαστώ στη Λαμία...σε πληροφορώ πως ούτε πολιτικό μέσο χρειάστηκε για να το ξανααλλάξω ούτε κάτι παρόμοιο...απλά ζήτησα το τηλ του υπεύθυνου στο γραφείο και μετά από μια συζήτηση που είχαμε και στην οποία του ανέφερα ότι στο 1ο χαρτί-στο πίσω μέρος αναργάφονταν σαφέστατα πως οι γιατροί παρουσιαζονται σε κέντρα υγειονομικού(υποχρεωτικά) η παρεξήγηση(όπως ξεδιάντροπα την χαρακτήρισε...) λύθηκε.Εν τέλει μην το αφήνεις έτσι...δεν θα τρέχεις εσύ σε Αυλώνα,Λαμία,Κόρινθο,Σπάρτη κτλ για να ξεχειλίζει το ΚΕΥΓ από χρυσοχόους,υδραυλικούς,τσοπάνους(και πόσα άλλα που δεν θυμάμαι) που το βύσμα τους θέλει να τους κάνει νοσηλευτές...

Καλή τύχη με τα μαθήματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστότατος ο nok.

Kαι ένα ενημερωτικό Post από συνάδελφο σε άλλο forum.

Είναι ίσως ένα από τα καλύτερα κέντρα στην Ελλάδα. Οι εγκαταστάσεις είναι σχετικά καλές, έχει μεγάλο ΚΨΜ με τηλεόραση, ping-pong κλπ. Δίπλα υπάρχει ψησταριά όπου πουλάνε πίτσες, σουβλάκια, λουκάνικα, burger και μπύρες. Έχει 2 λόχους, να εύχεσαι να σε βάλουν στον 2ο, αλλά και στον 1ο λόχο να πας δεν θα περάσεις άσχημα. Οι περισσότεροι αξιωματικοί εκεί είναι πολύ καλοί και οι διοικητές, ο Σταυρόπουλος κι ο Φελέκης είναι καλοί.

Από εκπαίδευση δεν έχει και τίποτα σπουδαίο. 10 μέρες μέχρι την ορκομωσία θα κάνετε πρόβες για παρέλαση και ορκομωσία. Μετά θα πάρετε όπλα, θα πάτε για 2-3 βολές, λίγο ασκήσεις ακριβείας, ίσως πάτε και καμιά πορεία 6-8km. Σχοινάκια δεν έχει, πυρ και κίνηση της πλάκας είναι, όλα είναι θεωρητικά, σε υπόστεγο, με καλή παρέα και πολύ γέλιο. Θα είστε πολλά άτομα, απο υπηρεσίες δεν θα καταλάβεις και τίποτα, λίγες σκοπιές είναι και με καλή παρέα περνάνε πολύ γρήγορα. Οι αγγαρείες είναι τα μαγειρεία (1-2 φορές το μήνα θα περάσεις απο κει) και οι καθαριότητες (γοπινγκ, σκουπιδάκια, θάλαμος και τουαλέτες).

Πολύ καλά θα περάσεις, στην αρχή λίγο θα σου τη σπάσει μέχρι να προσαρμοστείς στο πρόγραμμα και στις πολλές αναφορές, αλλά μετά θα είσαι μια χαρά. Το κλίμα που θα έχετε μεταξύ σας δεν θα το συναντήσεις πουθενά αλλού.

6 βδομάδες θα μείνεις αν σε κάνουν βοηθό (Μικροβιολόγου, Ακτινολόγου, Αιμοδοσίας, Ανανήψεως κλπ) ή αν πάρεις άσχετη ειδικότητα (οδηγός, μάγειρας κλπ). Την 6η βδομάδα θα ανακοινωθούν οι ειδικότητες. Αν είσαι γιατρός ή σε κάνουν Νοσοκόμο-Τραυματιοφορέα (ΝΤ) θα μείνεις 2 βδομάδες επιπλέον, όπου θα είσαι ακόμα πιο χαλαρά, θα έχει πρωϊνή θεωρητική εκπαίδευση στα υπόστεγα (μισή ώρα θα σας μιλάει κάποιος γιατρός και τις υπόλοιπες ώρες καφέ και τσιγάρο). 1-1 θα είναι οι υπηρεσίες.

Βοηθοί, ΝΤ και γιατροί μετά την Άρτα πηγαίνουν για 1 μήνα σε στρατιωτικό νοσοκομείο για εκπαίδευση. Ειδικά αν είσαι γιατρός δεν θα κάνεις τίποτα αφού φύγεις από την Αρτα, λίγη εκπαίδευση τον πρώτο μήνα και στις μονάδες που θα πας θα κάνεις τις υπηρεσίες σου στο ιατρείο και δεν θα σε ενοχλεί κανείς.

Η Άρτα μικρή πόλη είναι, θα βγαίνεις 2-3 φορές τη βδομάδα, δεν έχει και πολλά. Προτείνω cafe Le BOBO (θα το βαρεθείς), για γύρο Stamouli, ταβέρνα απέναντι από το γιοφύρι (της Άρτας το γιοφύρι που λέμε). Internet cafe δεν αξίζουν εκτός αν πας μόνο για τις κοπέλες που δουλεύουν μέσα. Έχει μια καλή μπυραρία και μια ταβερνούλα-ουζερί εκεί στον πεζόδρομο που σου φέρνει μεζεδάκια με το ουζάκι (ή μπυρα) και έχει καλές τιμές. Ονόματα δε θυμάμαι, λίγα είναι θα τα βρείς. Από γκόμενες έχει πολύ πράμα, θα τρίβεις τα μάτια σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.