Jump to content

Αποτελέσματα εξετάσεων ΕΠΙ 2007


fuser

Recommended Posts

ΕΠΙ: Έλληνες Πικραμένοι Ιατροί

emarup

:lol: καλό!!

έχουν όντως βγει εδώ και κανα μήνα. Μάλιστα απ΄ό,τι άκουσα επέλεξαν ήδη τους καινούργιους σπουδαστές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επείγουσα Προνοσοκομειακή Ιατρική.Το οργανώνει το ΕΚΑΒ.Διαρκεί ένα χρόνο νομίζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επείγουσα Προνοσοκομειακή Ιατρική.Το οργανώνει το ΕΚΑΒ.Διαρκεί ένα χρόνο νομίζω.

emarup

ακριβώς. Η προκήρυξη συνήθως βγαίνει Νοέμβρη. Μπορείτε να ενημερώνεστε από το σάιτ του EKAB

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι.Η προκήρυξη βγαίνει Νοέμβρη, κάνεις τα χαρτιά σου, περνάς από μια αστεία συνέντευξη και μετά περιμένεις την επόμενη χρονιά για να ξανακάνεις τα χαρτιά σου με την επόμενη προκήρυξη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως εγώ που ενδιαφέρθηκα και πήρα τηλ στο ΕΚΑΒ μου είπαν ότι καταθέτεις τα χαρτιά σου, βιογραφικό κυρίως, και περιμένεις...... δεν είπαν τίποτα για συνέντευξη . ένας γνωστός μου που τα παρακολούθησε είπε οτι αξίζει τον κόπο, είναι δύσκολο και δύσκολες οι εξετάσεις στο τέλος , γιατί έχει και πρακτικό και θεωρητικό κομμάτι και έχει πολύυυυυ τρέξιμο.επίσης μου είπε ότι προτειμούν τους ειδικευόμενους κυρίως ή ειδικούς GP πάντως για βίσμα αν παίρνει δεν ξέρω αλλα ότι είναι κωλοφαρδία να σε πάρουν με την πρώτη φορά είναι το μο΄νο σίγουρο!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει σίγουρα συνέντευξη.Από την οποία παίρνεις κάποια μόρια(μπάινεις με μόρια στο ΕΠΙ,από αγροτικό,χρόνο ειδικότητας στον οποίο είσαι,συνέντευξη,προυπηρεσια στο ΕΚΑΒ κάτι τέτοια).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει σίγουρα συνέντευξη.Από την οποία παίρνεις κάποια μόρια(μπάινεις με μόρια στο ΕΠΙ,από αγροτικό,χρόνο ειδικότητας στον οποίο είσαι,συνέντευξη,προυπηρεσια στο ΕΚΑΒ κάτι τέτοια).

Λοιπόν επειδή το έχω κάνει (2007):

κάθε χρόνο βγαίνει η προκήρυξη στην οποία αναγράφονται τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Η συμμετοχή είναι συνήθως μεγάλη και για αυτό οι πιθανότητες επιλογής όχι μεγάλες. Όταν κατέθεσα εγώ την αίτησή μου η γραμματέας με κοίταξε επιτιμιτικά και μου είπε ότι το ίδιο έχουν κάνει άλλο 700! Όντως υπάρχει συνέντευξη για την ημερομηνία της οποίας ενημερώνεσαι.

Υπάρχουν κριτήρια επιλογής .

Φαντάζομαι ότι κάποιος με μέσο μπορεί μέσω της συνέντευξης να βελτιώσει κατά πολύ τη θέση του. Εγώ πάντως δεν είχα αλλά με πήραν με την 1η. Και ήμουν (τότε) ειδικευόμενος στο πρώτο ήμισυ ακόμη της ειδικότητας (δηλαδή λιγότερα μόρια) αλλά με αποδεδειγμένο ενδιαφέρον για την επείγουσα ιατρική μέσω της συμμετοχής μου σε σεμινάρια BLS, ALS, ATLS και σχετικά ΚΕΚ αλλά και άλλα σεμινάρια επείγουσας ιατρικής. Και φυσικά πρέπει να έχεις και μία καλή παρουσία στη συνέντευξη.

Αν αξίζει τον κόπο και το τρέξιμο? Αν και όχι τέλειο είναι καλό και νομίζω πως αξίζει να το παρακολουθήσετε αν σας ενδιαφέρει η επείγουσα ιατρική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σας πω κι εγω για τη συνέντευξη, γιατί παραπέρα δεν έφτασα.Με φωναξαν μέσα, τους χαιρέτησα, κάθησα, οπότε,διαβάζοντας τα χαρτιά που ειχα καταθέσει,ξεκινάει ο τύπος να μου λέει "Βλέπω ότι έχετε τελειώσει την ιατρική στα Γιάννενα,θα κάνετε παιδιατρική, έχετε κάνει τα τάδε σεμινάρια πρώτων βοηθειών(ATLS και Ερυθρός εν προκειμένω),εργάζεστε στην τάδε θέση...πολύ ωραία,δεσποινίς!Θα σας ενημερώσουμε!".Και έφυγα.Και να ηθελα να εχω "μια καλή παρουσία στη συνέντευξη",δεν υπήρχαν και πολλά περιθώρια.Προφανώς είχαν καταθέσει τα χαρτιά τους και παιδιά που έκαναν ειδικότητα,αγροτικό κτλ και είχαν σαφώς περισσότερα μόρια(οπότε δεν είχα ελπίδα ούτως ή άλλως),αλλά ρώτα με και 2 πράγματα να πάρω τουλάχιστον τα 20-30-40 μόρια της συνέντευξης!

Μιας και το topic αφορά αυτούς που έκαναν τελικά το ΕΠΙ...να ρωτησω,ρε παιδιά?Πως καταφέρνει κάποιος που κάνει αγροτικό ή ειδικότητα να παρακολουθεί ταυτόχρονα το εντατικό πρόγραμμα του ΕΠΙ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ δεν θυμάμαι στην Αθήνα που το έκανα να υπήρχε κανείς αγροτικός ιατρός. Γιατροί σε αναμονή ειδικότητας υπήρχαν αλλά τουλάχιστον αυτοί που ξέρω είχαν ήδη κάνει ένα τμήμα αυτής (όχι απαραίτητα μεγάλο-συνήθως το γενικό μέρος). Δεν είναι εύκολο να παρακολουθήσεις τα μαθήματα αν είσαι ειδικευόμενος αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο.Αρκεί να μπορείς να προγραμματίσεις τις εφημερίες σου και να είσαι προετοιμασμένος για έξτρα κούραση.Τα μαθήματα γίνονταν στάνταρ 2 φορές την εβδομάδα: το θεωρητικό κάθε Τρίτη 4-8μμ και για το φροντιστηριακό κομμάτι είχαμε χωριστεί σε 2 ομάδες, η μία έκανε Τετάρτη και η άλλη Πέμπτη 4-8μμ πάλι. Σαφώς είναι κουραστικό να αναγκάζεσαι εν μέσω εφημεριών να πηγαίνεις και εκεί αλλά αν είναι απόφασή σου το κάνεις.Μετά τον Απρίλη περίπου που τελειώνουν τα μαθήματα και αρχίζουν τα πρακτικά (ασθενοφόρα, αναισθησιολογικό, καρδιολογικό ΤΕΠ) έχεις διάστημα μέχρι τον Οκτώβριο να τα έχεις συμπληρώσει ώστε να έχεις δικαίωμα να δώσεις εξετάσεις. Σε αυτά ελέγχεσαι με συλλογή υπογραφών για την παρακολούθησή τους οπότε υπάρχει αρκετή χαλαρότητα. Όσο για τις εξετάσεις προφορικές και γραπτές εμένα μου φάνηκαν εύκολες αφού χωρίς διάβασμα, λόγω μετακόμισης εκείνο το διάστημα, πέρασα μόνο από τις υπάρχουσες γνώσεις-μη ξεχνάτε ότι οι παρακολουθήσεις είναι υποχρεωτικές και συνήθως οι παρουσιάσεις υψηλού επιπέδου.

Όσο για την συνέντευξη θυμάμαι ότι ήταν φιλικοί μαζί μου και αν και πήγα καθυστερημένος (εκείνο το διάστημα ήμουν ειδικευόμενος στην Χαλκίδα) με δέχθηκαν σε αυτή.Με ρώτησαν πώς έμαθα για το ΕΠΙ, γιατί με ενδιαφέρει και με τί ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ μετά το τέλος της ειδικότητας.Είδαν ότι είχα συμμετάσχει σε πολλά σεμινάρια επείγουσας ιατρικής κλπ και με ρώτησαν γιατί και τους απάντησα ότι έχω ενδιαφέρον για αυτό το τομέα.Αυτά περίπου ήταν, δεν ξέρω αν ξεχνώ τώρα κάτι.Μετά από κάποιο διάστημα και ενώ δεν το περίμενα αφού είχα ακούσει και εγώ όλα αυτά περί μέσου κλπ με πήραν από τη γραμματεία του ΕΠΙ και μου είπαν ότι έχω επιλεγεί και μου έδωσαν την ημερομηνία του 1ου μαθήματος στο οποίο θα παίρναμε και το αναλυτικό πρόγραμμα. Εκείνη την εποχή (10/2006) είχα κάνει αγροτικό και συνολικά περίπου 2,5 χρόνια ειδικότητας ήδη (2 χρόνια παθολογία και 6 μήνες καρδιολογία) και 6 μήνες ως παρατασιακός μετά την παθολογία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να πω?Θα μου άρεσε πολύ να παρακολουθήσω το ΕΠΙ και μου την έδωσε λίγο με τη συνέντευξη.Κι εγώ έχω ακούσει αυτά τα περί μέσου αλλά είναι και άλλοι που λένε πως τους πήραν αξιοκρατικά,οπότε θα την ξαναπαλέψω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να πω?Θα μου άρεσε πολύ να παρακολουθήσω το ΕΠΙ και μου την έδωσε λίγο με τη συνέντευξη.Κι εγώ έχω ακούσει αυτά τα περί μέσου αλλά είναι και άλλοι που λένε πως τους πήραν αξιοκρατικά,οπότε θα την ξαναπαλέψω!

και εγώ έτσι είχα ακούσει αλλά εμένα με πήραν χωρίς μέσο.Και δεν έχω λόγο να πω ψέματα.Τί να πω, ήμουν τόσο τυχερός?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
  • 2 months later...

αν χρειάζονται τοσα μόρια, αγροτικο, ειδικότητα, εμπειρία κλπ...

τοτε γιατι την ονομαζουν ΠΡΟΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΗ? emband

ας την πουν καπως αλλιως, μην μπερδευομαστε και προσπαθουμε αδικα.........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup αυτό δεν έχει να κάνει με το αν είσαι ανειδίκευτος ή ειδικευμένος, αλλά με το περιεχόμενο της εκπαίδευσης :)

Γιατί και οι γενικοί γιατροί και οι γιατροί του ΕΚΑΒ, που είναι ειδικοί, ασκούν πρωτοβάθμια/προνοσοκομειακή ιατρική.

Πάντως βγήκε η φετινή προκήρυξη στο site του ΕΚΑΒ, για όσους ενδιαφέρονται η προθεσμία είναι μέχρι 11 Νοεμβρίου 2008:

http://www.ekab.gr/epi/proskl_end_15.pdf

Για την ιστορία, ξέρω 2 άτομα που έχουν κάνει την ΕΠΙ χωρίς μέσον, απλά είχαν κάνει ήδη αγροτικό και 2 χρόνια παθολογίας η πρώτη και 2 χρ. παθολογίας + 2 χρ. καρδιολογίας ο δεύτερος... Προφανώς η ζήτηση είναι μεγάλη, οπότε φαντάζομαι με το πτυχίο μόνο και 1-2 σεμινάρια, αντικειμενικά δεν έχει πολλές ελπίδες κάποιος... εκτός αν είναι βύσμα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.