Jump to content

ΟΠΗ ΤΗΣ ΘΗΛΗΣ ΟΠΤΙΚΟΥ ΝΕΥΡΟΥ


γιωτα

Recommended Posts

Kαλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα να απασχολήσω τους γιατρούς της οφθαλμολογίας...

Δεν ανήκω στον κλάδο σας,αντιθέτως...Υπήρξα ασθενής σας...Γεννήθηκα με μια πάθηση στο οπτικό νεύρο στο αριστερό μου μάτι,οπή της θηλής . μου είπαν...Κατάλαβα οτι κάτι δεν πάει καλά στην ηλικία των 12.Διέκρινα μόνο αν είναι μέρα η νύχτα.Πήγα στην Αθήνα σε έναν εξαίρετο γιατρό και έκανα την πρωτη μου επεμβαση.Ο γιατρος μου ειχε πει οτι δεν θα ξαναβρω εκατο τοις εκατο το φως μου,αλλα καποιο ποσοστο.Και ετσι εγινε...Στην ηλικια των 16 εκανα μια δευτερη επεμβαση για να σταθεροποιηθει η κατασταση,ετσι ωστε να μην χασω παλι το ποσοστο που ειχα κερδισει.Η κατασταση τωρα .10 χρονια μετα,ειναι ακριβως η ιδια.Κοιταζω καποιον και μπορω να ξεχωρισω το προσωπο, τα μαλλια, τα ρουχα, χωρις ομως να διακρινω χαρακτηριστικα. Τα υπολοιπα πραγματα γυρω απο αυτον αυτον τα βλεπω πεντακαθαρα. Η γιατρος μου επιμενει οτι δεν εχει βρεθει θεραπεια ακομα.Εγω ομως δυσκολευομαι να πιστεψω οτι τοσα χρονια μετα η επιστημη δεν εχει βρει λυση...

Θα ηθελα λοιπον να μου δωσετε πληροφοριες πανω σε αυτο το θεμα...Σας ευχαριστω πολυ...

ΓΙΩΤΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς σε ένα τόσο ειδικό και περίπλοκο πρόβλημα είναι λίγο δύσκολο να βρεις έγκυρες απαντήσεις εδώ, όπου οι περισσότεροι είμαστε ακόμα φοιτητές ή νέοι γιατροί...

Το βέβαιο είναι πως κανείς δεν μπορεί να σου δώσει πληροφορίες ή συμβουλές εξ αποστάσεως.

Αν πάντως δε σε πείθει η άποψη της γιατρού σου, μπορείς να αναζητήσεις και 2η και 3η γνώμη από άλλον έμπειρο οφθαλμίατρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι δεν ψαχνεις στο διαδικτυο. Στη θεση σου θα ηταν το πρωτο που θα εκανα μιας και ειναι πιο ευκολο και θα βρεις τα παντα, μεχρι και τελευταιες δημοσιευσεις.

Υ.Γ Opticpapilla=οπτικη θηλη, aperture=οπη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι δεν ψαχνεις στο διαδικτυο. Στη θεση σου θα ηταν το πρωτο που θα εκανα μιας και ειναι πιο ευκολο και θα βρεις τα παντα, μεχρι και τελευταιες δημοσιευσεις.

Υ.Γ Opticpapilla=οπτικη θηλη, aperture=οπη

Ψαχτο και στα ελληνικα γιατι αποτι ειδα δε θα βγαλεις ακρη στα αγγλικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα να απασχολήσω τους γιατρούς της οφθαλμολογίας...

Δεν ανήκω στον κλάδο σας,αντιθέτως...Υπήρξα ασθενής σας...Γεννήθηκα με μια πάθηση στο οπτικό νεύρο στο αριστερό μου μάτι,οπή της θηλής . μου είπαν...Κατάλαβα οτι κάτι δεν πάει καλά στην ηλικία των 12.Διέκρινα μόνο αν είναι μέρα η νύχτα.Πήγα στην Αθήνα σε έναν εξαίρετο γιατρό και έκανα την πρωτη μου επεμβαση.Ο γιατρος μου ειχε πει οτι δεν θα ξαναβρω εκατο τοις εκατο το φως μου,αλλα καποιο ποσοστο.Και ετσι εγινε...Στην ηλικια των 16 εκανα μια δευτερη επεμβαση για να σταθεροποιηθει η κατασταση,ετσι ωστε να μην χασω παλι το ποσοστο που ειχα κερδισει.Η κατασταση τωρα .10 χρονια μετα,ειναι ακριβως η ιδια.Κοιταζω καποιον και μπορω να ξεχωρισω το προσωπο, τα μαλλια, τα ρουχα, χωρις ομως να διακρινω χαρακτηριστικα. Τα υπολοιπα πραγματα γυρω απο αυτον αυτον τα βλεπω πεντακαθαρα. Η γιατρος μου επιμενει οτι δεν εχει βρεθει θεραπεια ακομα.Εγω ομως δυσκολευομαι να πιστεψω οτι τοσα χρονια μετα η επιστημη δεν εχει βρει λυση...

Θα ηθελα λοιπον να μου δωσετε πληροφοριες πανω σε αυτο το θεμα...Σας ευχαριστω πολυ...

ΓΙΩΤΑ

Γεια σου Γιωτα

Η παθηση που εχεις ειναι αρκετα σπανια και στα αγγλικα λεγεται optic disc pit. Συνηθως παρουσιαζεται στο ενα ματι μονο οπως στην περιπτωση σου. Ειναι εξαιρετικα δυσκιλη στην αντιμετωπιση της διοτι προκαλει συσσωρευση υγρου κατω απο τον αμφιβληστροειδη τπ οποιο μπορει να απορροφηθει μονο με επεμβαση προφανως σαν αυτη που εχεις κανει ηδη. Το υγρο πολλες φορες υποτροπιαζει και μπορει να χρειαστει και δευτερη επεμβαση.

στην περιπτωση σου το υγρο κατω απο τον αμφιβληστροειδη εμφανιστηκε σε νεαρη ηλικια με αποτελεσμα το μαυι σου να γινει αμβλυωπικο (τεμπελικο) μια και δεν εγινε αντιληπτο εγκαιρως. Το ματι αυτο δεν εμαθε να βλεπει και μαλλον ειναι αργα πλεον να αποκλησει φυσιολογικη οραση.

Ολα αυτα τα λεω με βαση οσα εχεις γραψει και την κλινικη μου εμπειρια μια και ειμαι οφθαλμιατρος και εχω σχετικη δημοσιευση.

Σαφως και μπορει να σφαλλω αλλα επαναλαμβανω βασιζομαι σε οσα εγραψες.

Επλιζω να βοηθησα αν και οσα γρφω δεν ειναι και τοσο ενθαρρυντικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

MIA παρατήρησή:

ο γιατρός και οσ ασθενής θεωρούν τα ιατρικα προβληματα με ασύμμετρο τροπο:

ο ασθενησ τα βιωνει "απο μεσα" και δυσανασχετεί με την κατάσταση του

δεχεται σαν αυταποδεικτο το δικαιωμα του να γινει καλα

ο γιατρός βλέπει το πρόβλημα "απεξω" γνωστησ ων της τεραστιασ πολυπλοκοτητασ του ζωντανου οργανισμου

και συμπεραίνει πως πάλι καλα που εχουμε φτασει έως εδώ στον τομεα τησ θεραπειασ

το οπτικο νευρο ειναι μια πολυ λεπτη και ευπαθησ κατασκευη

πασχων απο χρονια προσθια ραγοειδιτιδα σχεδόν οκτω χρονια η βασικη μου εγνοι είναι μην και ανεβεί πολυ η ενδοφθαλμια πιεση και πειραχθεί το νεύρο

για περισσοτερα κάντε γουγλισμα με τη φρ

χρονια προσθια ραγοειδιτιδα

σορπραιζ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω με οσα λες γιαυτο και κραταω καθε επιφυλαξη για οσα γραφω. Το να κοψεις καθε ελπιδα σε ενα ασθενη ειναι οτι χειροτερο. Οπως πολυ ασχημο ειναι να δινεις ελπιδες οταν μια παθηση ειναι πολυ δυσκολο να αντιμετωπισθει. Και αυτο το βλεπω ολο και συχνοτερα στην κλινικη πραξη. Σιγουρα γιατροι αλλων ειδικοτητων εχουν πολυ μεγαλυτερη εμπειρια στο θεμα.

Η συζητηση πανω σε αυτο μπορει να ειναι ατελειωτη και δεν θα επεκταθω αλλο

Προς θεου Γιωτα αυτα δεν ισχυουν για σενα. Γενικα μιλαμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα Wanderer.

Ανεφερες οτι εχεις κανει μια δημοσιευση σχετικη με την παθηση μου.Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις που μπορω να την βρω η αν σου ειναι ευκολο μπορεις να μου τη στειλεις στο kmk5549@yahoo.gr...

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Γιωτα καλημερα,

Ειμαι 30 χρονων κι εχω την ιδια παθηση εκ γεννετης. Οι απαντησεις που εχω παρει ειναι οι ιδιες, παρα τ αυτα θα ηθελα να μου συστησεις τον γιατρο που σου εκανε την επεμβαση για να πάρω μία γνωμη ακομα.

Με εκτίμηση

Βιβη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.