Jump to content

[αγροτικό] Οταν μου ζητηθεί να καλύψω κενό ιατρείο...


j77

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα ήθελα ακόμα μια διευκρίνιση για τα άγονα...

Τα Σαββατοκύριακα έχουμε μοιράσει τις εφημερίες εκ περιτροπής οι άγονοι αγροτικοί της ευρύτερης περιοχής, σύμφωνα με υπόδειξη του υπεύθυνου των αγροτικών του Νοσοκομείου. Ουσιαστικά αναλογεί 1 Σαββατοκύριακο στον καθένα για εφημερία στο Κέντρο Υγείας..(στην πραγματικότηα στο πολυδύναμο(;) ιατρείο). Στα υπόλοιπα είμαστε ελεύθεροι να απέχουμε όσο θέλουμε... Αυτά βεβαια μας τα είπε προφορικά...Νομικά δεν νομίζω να έχουμε αυτό το δικαίωμα.

1)Τι ακριβώς ισχύει για τους άγονους και τα Σαββατοκύριακα; Οφείλουμε όλα τα Σαββατοκύριακα να είμαστε στο Π.Ι μας ανεξάρτητα απ΄ το αν καλύπτει την περιοχή μας άλλος αγροτικός που εφημερεύει στο κέντρο υγείας;

2)Αν ναι, όλα τα ΠΚΣ τα πληρωνόμαστε ως εφημερίες ή συμπεριλαμβάνονται στο μισθό που παίρνουμε ως άγονοι;

Υπάρχουν ΦΕΚ που να δηλώνουν ξεκάθαρα τις υποχρεώσεις μας;

Φίλε τα ΣΚ είναι αργία. Οπότε δεν έχεις καμία υποχρέωση στο Π.Ι. σου . Κι έγω άγονος είμαι και μάλιστα το Π.Ι. μου λειτουργεί και σαν κέντρο εφημερίας. Δηλαδή μπαίνουν κανονικά εφημερίες τα ΣΚ και τις αργίες. Βέβαια από τον επόμενο μήνα κόβονται λόγω των γνωστών προβλημάτων. Οπότε τα ΣΚ αν δεν εφημερεύεις στο ΚΥ είσαι ελεύθερος να κάνεις ότι γουστάρεις. Ο νόμος λέει ότι ο καθε ιατρός υπηρεσιάς υπαίθρου πρέπει να προσφέρει τις υπηρεσίες του κατά τις εργάσιμες ημέρες. Το ΦΕΚ το έχω αλλά επειδή είμαι στο χωριό και θα κατέβω σπίτι μου το άλλο ΣΚ είναι λίγο δύσκολο να το ποστάρω. Ρώτα το Sov που το έχει σίγουρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχετε δίκιο. Έχει αναλυθεί το θέμα. Είδα τα σχετικά post. Tα Σαββατοκύριακα που δεν εφημερεύουμε στο άγονο μας έχουν πει ότι μπορούμε να απομακρυνόμαστε όσο θέλουμε... Ουσιαστικά ισχύει ότι και για τα μη άγονα απ΄ότι κατάλαβα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμπέρασμα:

Στα άγονα Π.Ι. δεν υπάρχει σκάνερ μα ούτε δυνατότητα ελεύθερης πρόσβασης στο εθνικό τυπογραφείο. :P:(

σκάνερ χαχαχαχα. εδώ για να δω ιντερνετ πρέπει είτε να κατέβω στο ΚΥ όπως τώρα είτε να κάνω προσευχή στον ύψιστο να κρατήσει το ιντερνετ στο δημαρχείο για παραπάνω από 15 λεπτά ( όπως το πρωί ). και μια φορά την εβδομάδα καλά είναι. Μη θέλουμε και πολυτέλειες

θα σου πρότεινα να καταγγείλεις τις απαράδεκτες συνθήκες που βιώνεις εκεί

δες ΕΔΩ συνθήκες που υπάρχουν στα περισσότερα Π.Ι. :rolleyes:

:P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Δεν ήθελα να ανοίξω νέο post. Με ενδιαφέρει να μάθω αν τα μεταφορικά στα άγονα μας επιβαρύνουν. Δηλαδή ως άγονοι αγροτικοί έχουμε την υποχρέωση να βρούμε τρόπο μεταφοράς όταν αυτό απαιτείται; Yπάρχει κάποιο σχετικό ΦΕΚ; Επίσης τι γίνεται με τους άγονους που δεν διαθέτουν δικό τους μεταφορικό μέσο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

καλημερα...

ηθελα να ρωτησω το εξης που καιει 1 φιλο αγροτικο...ειχε πι,λογω των αναγκων(υποτιθεμενη αρρωστια αλλης "συναδερφου"),τον αποσπασαν για 3 μηνες σε αγονο αγροτικο με διοικητικη αποφαση.Για αυτους τους 3 μηνες του διναν κανονικα το επιδομα αγονου.Και ερωτω..υπαρχει και επιπλεον επιδομα αποσπασης για αυτη την περιπτωση?Ειναι σημαντικο να δουμε τι γινεται,γιατι εκτος απο το οτι του φαγαν αρκετες αδειες(συμβουλη,παντα σε χαρτια οι αδειες),τςρα που τελειωνει του ζηταν και πισω λεφτα το 15ημερο που ηταν η υπολοιπη αδεια του!!!!Να φαν απο παντου...

ευχαριστω εκ των προ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα...

ηθελα να ρωτησω το εξης που καιει 1 φιλο αγροτικο...ειχε πι,λογω των αναγκων(υποτιθεμενη αρρωστια αλλης "συναδερφου"),τον αποσπασαν για 3 μηνες σε αγονο αγροτικο με διοικητικη αποφαση.Για αυτους τους 3 μηνες του διναν κανονικα το επιδομα αγονου.Και ερωτω..υπαρχει και επιπλεον επιδομα αποσπασης για αυτη την περιπτωση?Ειναι σημαντικο να δουμε τι γινεται,γιατι εκτος απο το οτι του φαγαν αρκετες αδειες(συμβουλη,παντα σε χαρτια οι αδειες),τςρα που τελειωνει του ζηταν και πισω λεφτα το 15ημερο που ηταν η υπολοιπη αδεια του!!!!Να φαν απο παντου...

ευχαριστω εκ των προ....

Δεν ξέρω αν δικαιούται το επίδομα αγόνου, αυτό που δικαιούται σίγουρα είναι το επίδομα κίνησης, το οποίο από 35 γίνεται 70€ μηνιαίως για τους 3 μήνες που πήγε στο άγονο. Αυτό βέβαια με την προϋπόθεση ότι η "απόσπαση" έγινε με νόμιμη απόφαση του νοσοκομείου (γραπτώς δλδ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Η θεση μου ειναι σε π.ι. και με αποσπουν για δυο βδομαδες σε αγονο(λογω αδειασ του αγροτικου εκει).Δικαιουμαι καποιοα εκτοσ εδρασ,οδοιπορικα,επιδομα αγονου κατι????ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω το μηνα που πηγα πηρα 35ευρω ακαθαριστα!

υπολογισε ποσο ειναι οι 2 εβδομαδες!!!υπο την προυποθεση οτι ο διευθυντης θα σου κανει χαρτι ομορου!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

μη αγονος αγροτικος καλυπτει αγονο νομιμο???

ειμαι αγροτικος σε ενα π.ι. που δεν ειναι αγονο (αν και τηρει και με το παραπάνω τις προυποθεσεις να ειναι...) και χτες μου ανεθεσαν και αλλα 3 <διπλανα>... χωρια που αυτα ομως ειναι αγονα και με το νομο.. ( η κοπελα που ειχε το αγονο φευγει και δεν παιρνει παραταση...) ειναι νομιμο να στελνουν αγροτικο που δεν παιρνει το επιδιμα αγονου σε αγονα???? τα εξοδα σε βενζινες ειναι πολλα, και σε λιγο με βλεπω να βαζω και απο την τσεπη μου.. τους βαρεθηκα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.