Jump to content

Recommended Posts

Πήγα πρόσφατα στο Άγκιστρο Σερρών. Πιστεύω ότι είναι το ιδανικό μέρος για Σαββατοκύριακο ή τριήμερο για ζευγάρι και πολύ καλή επιλογή για παρέα που θέλει κάτι διαφορετικό.

Το Άγκιστρο είναι μια μικρή κοινότητα-ακόμα- στα Ελληνοβουλγαρικά σύνορα, 8 χλμ μετά τον Προμαχώνα,στρίβοντας δεξιά, στην οποία υπάρχουν ιαματικές πηγές από τις καλύτερες στην Ελλάδα,με νερά αλκαλικά,υδροανθρακικά.Ενδείκνυται για ρευματοπάθειες,αθροπάθειες κτλ αλλά και για υδρομασάζ,χαλάρωση,ξεκούραση.Οι κάτοικοι,είναι φιλόξενοι,ευγενικοί,ήρεμοι, πάντα πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν τους επισκέπτες και είναι φανερό ότι ζούνε μακριά από το άγχος της πόλης.

Πώς θα πάτε και χάρτης (κλικ εδώ)

ΛΟΥΤΡΑ

Το νερό έρχεται από το βουνό και μοιράζεται σε 5 αντλίες.Κάθε αντλία,οδηγείται σε διαφορετική αίθουσα, κατάλληλα διαμορφωμένη και διαφορετικά διακοσμημένη,

τις αίθουσες των λουτρών.

Η πιο περιζήτητη είναι η "Βυζαντινή".Το παλιό πέτρινο κτίσμα χρονολογείται από το 950μΧ στην οποία ακόμα και μετά την ανακαίνηση,διατηρήθηκε η αίσθηση του "παλιού".Έχει τρεις πηγές.

Οι άλλες αίθουσες που χτίστηκαν αργότερα,με νεοελληνική αισθητική, δεν έχουν να ζηλέψουν απολύτως τίποτα από τη Βυζαντινή.

Η αίθουσα 1 έχει τρεις πηγές.

Η αίθουσα 2 έχει δύο πηγές.Είναι η αγαπημένη μου.

Προσπάθησα να τη φωτογραφήσω.

post-7829-1201877614_thumb.jpg{1} post-7829-1201877670_thumb.jpg{2}

Στη φωτογραφία 1 φαίνεται (όσο φαίνεται emcolgate ) το πως είναι διακοσμημένη η αίθουσα και στη 2 η μία από τις δύο πηγές.

Οι αίθουσες 3 και 4 έχουν από μία πηγή.

Αίθουσα 3 emardown

agistro-2.jpg

Ο αριθμός των πηγών, παίζει ρόλο για τον αριθμό των ατόμων.Πχ μία παρέα τριών ατόμων, καλύτερα να μπει σε αίθουσα με τρεις πηγές.Το νερό τρέχει από την πηγή με κάποια σχετική δύναμη, προσφέροντας ένα περίφημο υδρομασάζ!

Το νερό είναι τρεχούμενο και ανανεώνεται συνεχώς.Από το βουνό περνάει στις αντλίες,από εκεί στις πισίνες και από τις πισίνες φεύγει στα χωράφια όπως μου είπαν όταν ρώτησα.

Το καλό με τα χαμάμ(λουτρά) στο Άγκιστρο,είναι ότι δεν μπαίνεις με ξένο κόσμο.Μπαίνεις μόνος σου,ή με την παρέα σου.Επιλέγεις την ώρα και το χρόνο που επιθυμείς να καθήσεις.Τα Σαββατοκύριακα που έχει πολύ κόσμο,κλείνεις ραντεβού.Μην σας φανεί παράξενο αν σας πούνε 4 το πρωί ότι είναι όλα γεμάτα.Είναι!!!Κι εμένα μου φάνηκε παράξενο όταν το πρωτοάκουσα. "Χαμάμ στις 4 το πρωί???" :huh:

Κι όμως ναι και είναι ότι πρέπει για να εξασφαλίσεις έναν υπέροχο ύπνο!!! emcolgate

Βίντεο στο οποίο μπορείτε να δείτε το Βυζαντινό λουτρό και τον εξωτερικό χώρο των λουτρών,

(

)

Τα λουτρά είναι ανοιχτά 24 ώρες το 24ωρο και μία λουτροθεραπεία κοστίζει 5 ευρώ.

Η αίσθηση του να βρίσκεσαι εκεί είναι μοναδική!!!Το ζεστό νερό σε θερμοκρασία 40 περίπου βαθμών σε συνδιασμό με τον ήχο του τρεχούμενου νερού και το γαλάζιο χρώμα, προσφέρει μοναδικές στιγμές χαλάρωσης και ηρεμίας τις οποίες θα χαρακτήριζα "μαγικές".

ΜΥΘΟΙ

*Το ότι δεν κάνει να χρησιμοποιήσεις αφρόλουτρο ή σαμπουάν είναι λάθος.

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν κανονικό μπάνιο το οποίο είναι επίσης μοναδικό,αφού το ζεστό νερό δεν τελειώνει ποτέ και η μπανιέρα τεράστια!!! emcolgate

*Το ότι το νερό από τη μία πισίνα πάει στην άλλη είναι λάθος.Κάθε λουτρό έχει τη δική του αντλία και πρέπει να προσθέσω ότι είναι πεντακάθαρα.Κάθε πρωϊ αδειάζουν τις πισίνες και καθαρίζουν τα πάντα.

ΘΕΤΙΚΑ

εκτός από την ηρεμία,τη χαλάρωση,την ξεκούραση και όλα όσα έχω αναφέρει,πρέπει να πω και το εξής.

Κάνει πολύ καλό στο δέρμα.Μετά από 7 λουτρά δεν χρειάζομαι ενυδατική κρέμα.Το δέρμα μου φαίνεται πιο λαμπερό και ενα τραύμα που είχα από κόψιμο στο χέρι μου,εξαφανίστηκε στο τρίτο λουτρό.Όλες οι γυναίκες του χωριού φαίνονται νεότερες και όλες έχουν υπέροχο δέρμα,χωρίς να έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ τους ενυδατική.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

Δεν θέλεις να φύγεις από κει...

ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΤΕ

Αν αγαπάτε το χιόνι,να πάτε χειμώνα και όταν χιονίσει.

Το Άγκιστρο είναι χωριό στο οποίο "μένει το χιόνι", όπως συνηθίζουν να λένε οι κάτοικοι εκεί.

Ένα βίντεο με τη χιονισμένη διαδρομή από τον Προμαχώνα μέχρι το Άγκιστρο

Το Άγκιστρο θεωρείται ιδανικό Σαββατοκύριακο για όλες τις εποχές όμως έχει πιο πολύ ζήτηση το χειμώνα.

ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΕΚΕΙ

Το μεγάλο εμπορικό κέντρο Big!

Το ιχθυοτροφείο πέστροφας.

thumb_agistro.jpg

Το Ρούπελ

Περισσότερα για τη μάχη στο οχυρό Ρούπελ (κλικ εδώ)

Untitled-11.200.jpgUntitled-4.200.jpg

ΠOY ΘA MEINETE

Υπάρχουν ξενοδοχεία,παραδοσιακοί ξενώνες και γραφικά ενοικιαζόμενα δωμάτια μέσα στο χωριό.Με λίγα λόγια, διαμονή για όλα τα γούστα και όλες τις τσέπες emcolgate

ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΤΕ

Υπάρχουν ταβέρνες μέσα στο χωριό και όσοι τρώνε πέστροφα,μπορούν να την απολαύσουν στο ιχθυοτροφείο.

Προτείνω ανεπιφύλακτα την ταβέρνα της "ΚυραΜαρίας".

Σπιτικές παραδοσιακές συνταγές,μεγειρεμένες με μεράκι,φρεσκότατα κρέατα καλοψημένα στα κάρβουνα,βαρελίσιο κρασί και όλα αυτά σε ένα χώρο ντυμένο με πέτρα και διακοσμημένο με παραδοσιακές πινελιές.Η κυρία Μαρία περιποιείται με ιδιαίτερη προσοχή όλα τα πιάτα και είναι γνωστή σε πάρα πολύ κόσμο σε όλη την Ελλάδα που επισκέπτεται το Άγκιστρο,για την άριστη ποιότητα του φαγητού και για τα σουτζουκάκια της!!!

Αν πάτε,να καθήσετε στο τραπέζι δίπλα στο τζάκι και να παραγγείλετε σουτζουκάκια και κόκκινο κρασί.Θα με θυμηθείτε!!!

post-7829-1201886815_thumb.jpg

post-7829-1201887177_thumb.jpg

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

*Αν πάτε χειμώνα,μετά το χαμάμ να στεγνώσετε τα μαλλιά σας.Υπάρχει σεσουάρ στην τουαλέτα απέναντι απο την reception.Αν βαριέστε,τυλίξτε καλά το κεφάλι σας πριν βγείτε στο κρύο.

*Πάρτε μαζί σας πολλές πετσέτες.Όσες και να έχετε δεν φτάνουν emcolgateemcolgate

*Αν μπαίνετε σε χαμάμ για πρώτη φορά,αφήστε την εσωτερική πόρτα ανοιχτή.(Η πόρτα που χωρίζει το λουτρό και το χώρο που αφήνετε τα πράγματά σας)

Και η "λυπητερή... emcolgate

Η εκδρομή μπορεί να βγει και σε εξαιρετικά χαμηλή τιμή.Το δίκλινο στα ενοικιαζόμενα μέσα στο χωριό έχει 40 ευρώ με το πρωινό και οι τιμές του φαγητού είναι πάρα πολύ καλές.

(πηγή: οι προσωπικές μου εμπειρίες και οι απαντήσεις που πήρα από τους κατοίκους του χωριού)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emclapping Μπράβο Κάπτεν!Έτσι...να τα βλέπουμε και να κλαίμε!!!! emcry

Απορία....Τις φώτο (Ταβέρνα της Κυρα-...)τις έβγαλες εσύ??? emdanielsonemarleft Είμαι ολίγον τι κινέζα,ως γνωστόν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emclapping Μπράβο Κάπτεν!Έτσι...να τα βλέπουμε και να κλαίμε!!!! emcry

Απορία....Τις φώτο (Ταβέρνα της Κυρα-...)τις έβγαλες εσύ??? emdanielsonemarleft Είμαι ολίγον τι κινέζα,ως γνωστόν!

Τις φώτο στην ταβέρνα,ναι εγώ,με ένα παλιό κινητό,μετά από μία ώρα χαμάμ, 1 λίτρο κρασί, και 8 σουτζουκάκια emcolgateemcolgate

Γιατί ρωτάς???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν επειδή με το Άγκιστρο έχω ιδιαίτερους δεσμούς, θα σας πω ότι υπάρχει και ένα πολύ παλιό, μη ανακαινισμένο χαμαμ, το οποίο ανοίγεται μόνο σε ειδικούς καλεσμένους, από το κοινοτικό σμυβούλιο.

Επίσης στα δάση και στα ποτάμια της περιοχής, μπορείς να κάνεις μαγευτικές εξορμήσεις και τέλεια πικνικ.

Αξέχαστη εμπειρία...........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πάτε και στην λίμνη Κερκίνη εκεί κοντά είναι, και στο Μπέλες.

ΟΙΚΟΠΕΡΙΗΓΗΤΗΣ

Αν πάτε στον οικοπεριηγητή να φάτε σπεσιαλιτέ με βουβαλίσιο κρέας. :-) emfoodemfoodemfood

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.