Jump to content

Από XP σε Ubuntu


kanagawa

Recommended Posts

Σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή αλλά μιας και δεν έχω πείρα με τα Linux θα ήθελα την βοήθεια των απανταχού λινουξάκηδων της ιστοσελίδας. Θα κάνω την εγκατάσταση με wubi σε desktop τετραετίας δίχως αλλαγές σε partition etc.

ερωτήσεις:

1) πρώτες δυσκολίες και προβλήματα

2) ταχύτητα σε σχέση με τα XP

3) δεδομένου ότι χρησιμοποιώ τον υπολογιστή κυρίως για σερφάρισμα, ταίνιες και powerpoint αν αξίζει γενικά το switching

emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δεν έχω λίνουξ, αλλά μπορώ να σου πω από αυτά που έχω ακούσει.

Καταρχήν δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα είναι συμβατά με το hardware που έχεις. Εγώ δοκίμασα να βάλω τα ubuntu αλλά δε γινόταν.

Ελπίζω να έχεις adsl γιατί τα απλά μόντεμ δεν τα πάνε πολύ καλά με τα λίνουξ.

Από εκεί και πέρα παίζουν και κάτι άλλες ασυμβατότητες (κυρίως με ΑΤΙ) αλλά φαντάζομαι όλα ξεπερνιούνται.

Απ' ότι έχω καταλάβει θα πρέπει να ασχοληθείς λίγο με τον υπολογιστή γτ τα λινουξ είναι πολύ παραμετροποιήσιμα.

Τα θετικά: Ταχύτητα, ΑΣΦΑΛΕΙΑ, δυνατότητες

Γενικά αν δε βαριέσαι ν' ασχοληθείς μάλλον αξίζει το switching (ελπίζω να το μάθω κι εγώ αυτό!).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ubuntu είναι μια πολύ καλή αρχή για να ξεκινήσεις με το λίνουξ. Με την εγκατάσταση το πιθανότερο είναι να βρεί όλες τις συσκευές και να παίξεις μπάλα. Ο installer είναι πανεύκολος, στο ίντερνετ υπάρχουν ένα σωρό οδηγοί και αν ακολουθήσεις βημα-βήμα τις οδηγίες θα δείς ότι είναι πιο εύκολο απ'ότι το φανταζόσουν.

Για να μεταβείς από το ένα λειτουργικό στο άλλο, πρέπει να αποβάλλεις ΕΝΤΕΛΩΣ τα windows από το μυαλό σου. Στο λίνουξ τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά. Αν μπείς στο τριπάκι να συγκρίνεις το ένα με το άλλο, με μαθηματική ακρίβεια θα γυρίσεις στα xp. Πρέπει να το δείς σαν κάτι καινούριο, που βασίζεται σε άλλη φιλοσοφία.

Δε συζητώ για τα desktop και τα themes που κυκλοφορουν. Μπορείς να το κάνεις αγνώριστο. Εγώ βασικά έχω το default theme και είναι πάρα πολύ ωραίο σε πληροφορώ. Κοίτα...

screenshotsk5.th.png

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Iris_T

Αν δεν θελεις να σπαταλησεις πολυ χρονο και θες οπως λες να σερφαρεις να βλεπεις καμια ταινια κτλ. θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις ενα live cd (εκδοση λινουξ που τρεχει εξολοκληρου απο το cd/dvd rom.Χρειαζεσαι το πολυ 256Mbyte μνημης

Τα πλεονεκτηματα κατα τη γνωμη μου ειναι

δεν χρειαζεται να κανεις εγκατασταση κανενα λειτουργικο

το βαρεθηκες? πετας το σι-ντι ουτε φορματ ουτε λοιπα προβληματα

δεν ανησυχεις για ασφαλεια κτλ γιατι trojan, spyware, σκουληκια και τα τιαυτα εξαφανιζονται με το που κλεισεις τον υπολογιστη (δεν αποθηκευετε κατι στον σκληρο δισκο)

αν παλι θες να αποθηκευσεις κατι στο δισκο εχεις τους τομους των ΧP τους οποιος και μπορεις να διαβασεις/διαγραψεις κτλ

θα ανιχνευση και παραμετροποιηση ολες τις συσκευες* σου αυτοματα

Οτιδηποτε θες να του αλαξεις και τα κανεις σκ@τα μια επανεκκινηση λυνει το προβλημα.

τι αλλο... emconfused αυτα για αρχη ψαχτο λιγο στο διαδικτυο (το Knoppixειναι μια καλη επιλογη υπαρχουν βεβαια και αλλες εκδοσεις).

*αν δεν τα καταφερει θα στο πει μην ανυσηχεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Έβαλα Ubuntu 7,04 (με wubi installer που δεν χρειάζεται dedicated partition και η απεγκατάσταση γίνεται άνετα από τα Windows). Η GUI του είναι εύκολη αλλά το εκνευριστικό είναι το terminal...Η εγκατάσταση του Sagem modem γίνεται χειροκίνητα μέσω terminal και θέλει ολόκληρο οδηγό, για αυτό μάλλον θα ασχοληθώ μαζί του όταν θα έχω περισσότερο χρόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

πολύ όμορφα ειναι τα λινουξ και το ubuntu!!!

εμεις ειχαμε 4 σκληρούς πανω στον υπολογιστή, στον ενα ειχαμε τα λινουξ και επιλεγαμε αν θελαμε να μπούμε windows ή linux. διαλεγαμε σκληρο δισκο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Έβαλα Ubuntu 7,04 (με wubi installer που δεν χρειάζεται dedicated partition και η απεγκατάσταση γίνεται άνετα από τα Windows). Η GUI του είναι εύκολη αλλά το εκνευριστικό είναι το terminal...Η εγκατάσταση του Sagem modem γίνεται χειροκίνητα μέσω terminal και θέλει ολόκληρο οδηγό, για αυτό μάλλον θα ασχοληθώ μαζί του όταν θα έχω περισσότερο χρόνο.

Η κονσόλα είναι όλα τα λεφτά. Αντί να ψάχνεις ανάμεσα σε προγράμματα και καρτέλες, με μερικές εντολές έχεις αυτό που θέλεις. Χώρια που μπορείς να μπαίνεις στον υπολογιστή σου με ασφάλεια μέσω SSH από οποιοδήποτε σημείο του κόσμου και να δίνεις εντολές σαν να ήσουν μπροστά του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντί να ψάχνεις ανάμεσα σε προγράμματα και καρτέλες, με μερικές εντολές έχεις αυτό που θέλεις. Χώρια που μπορείς να μπαίνεις στον υπολογιστή σου με ασφάλεια μέσω SSH από οποιοδήποτε σημείο του κόσμου και να δίνεις εντολές σαν να ήσουν μπροστά του.

Αυτό και στα Windows γίνεται. Υπάρχουν μπάρες όπως πχ το sidebar, όπου μαζεύεις μαζί ότι τρέχεις περισσότερο, στο μενού start σου βγάζει τα τελευταία προγράμματα που χρησιμοποίησες, κτλ. Όσο για την απομακρυσμένη διαχείριση, το μόνο που θέλεις είναι το tightvnc που είναι δωρεάν και για SSH, το Axessh Windows SSH Client. Οδηγό για remote μπορεί να δει κανείς εδώ -> http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=39477

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Λινουξ σακς, αυτό έχω να πω. Δε λέω υποσχόμενο λειτουργικό, αλλά δεν έχει την ωριμότητα των Παραθύρων. Σε υπολογιστή που αγόρασα τα Χριστούγεννα, πέρασα στην αρχή τα Ουμπούντου 8/64, δε λειτουργούσε το φλας για το ΓιουΤιουπμ,Πορν κτλ. Ήχος μια χαρά. Μετά κατέβασα κάτι με το Συνάπτικ, έβλεπα βίντεο οχι όμως ήχο.

Δοκιμάζω τώρα τα Φέντορα. Εκεί έμπλεξα με τις εντολές, είχα να πληκτρολογήσω εντολή εδώ κ 10 χρόνια, τουλάχιστον κάτι γίνεται. Το mplayer τρέχει από κονσόλα, κάπου δεν μου δέχεται τα σκινς.

Ο μπρο σε ένα μηχάνημα 4 ετών έχει το Ουμπούντου/32. Μου τα έχει πρήξει εκθειάζοντάς τα. Δε λέω τπτ, περιμένω όταν τα θαλασσώσει για να του τα τρίψω....emevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το EEE PC με το προεγκατεστημένο Xandros/Openoffice έπαιζε πολύ ωραία για 6 μήνες (μόνο βιντεοκλήση στο MSN Messenger δεν είχε, και το CanoScan Lide90 δε δούλευε). Μετά, μια ωραία μέρα, αποφάσισε να σταματήσει να παίζει: kernel panic.

Τώρα, με nLited XP SP3 και Office 2003 Lite παίζει και το scanner και το βίντεο στο MSN... Περιμένω μόνο πότε θα μου το γονατίσουν οι ιοί :D

Το Ubuntu είναι πολύ ωραίο (και τα Fork του Kubuntu, Xubuntu κλπ που έχω δοκιμάσει). Αν όμως αποφασίσει να σταματήσει να δουλεύει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λινουξ σακς, αυτό έχω να πω. Δε λέω υποσχόμενο λειτουργικό, αλλά δεν έχει την ωριμότητα των Παραθύρων. Σε υπολογιστή που αγόρασα τα Χριστούγεννα, πέρασα στην αρχή τα Ουμπούντου 8/64, δε λειτουργούσε το φλας για το ΓιουΤιουπμ,Πορν κτλ. Ήχος μια χαρά. Μετά κατέβασα κάτι με το Συνάπτικ, έβλεπα βίντεο οχι όμως ήχο.

Δοκιμάζω τώρα τα Φέντορα. Εκεί έμπλεξα με τις εντολές, είχα να πληκτρολογήσω εντολή εδώ κ 10 χρόνια, τουλάχιστον κάτι γίνεται. Το mplayer τρέχει από κονσόλα, κάπου δεν μου δέχεται τα σκινς.

Ο μπρο σε ένα μηχάνημα 4 ετών έχει το Ουμπούντου/32. Μου τα έχει πρήξει εκθειάζοντάς τα. Δε λέω τπτ, περιμένω όταν τα θαλασσώσει για να του τα τρίψω....emevil

Το πρόβλημα σου είναι από τα πιο απλά που μπορεί να τύχουν. Ο flash player εγκαθίστανται πανεύκολα με μια εντολή:

sudo apt-get install flashplugin-nonfree. Εναλλακτικά μπορούσες να κατεβάσεις τον flash player από την adobe και να περάσεις το αρχείο στα plug-in του mozilla. Κακώς το παράτησες τόσο εύκολα, γιατί στην τελική τα ubuntu είναι εύκολα και ωραία.

Επίσης θα συμβούλευα όποιον θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με το λίνουξ, να το εγκαταστήσει στο σκληρό δίσκο. Τα live cd μπορεί να είναι εύκολα αλλά όχι και διδακτικά. Μια εγκαταστασούλα στο δίσκο κ το λειτουργικό θα πετάει...

Το άλλο λάθος που κάνουν όλοι, είναι ότι στην πρώτη δυσκολία αλλάζουν distro. Λάθος κ αυτό. Στο ίντερνετ υπάρχουν ένα σωρό απαντήσεις, howto, guides. Χώρια που η ubuntu έχει το πιο καλό site κατα τη γνώμη μου με όλα τα προβλήματα λυμμένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η αλήθεια είναι οτι ξεπεράστηκε το πρόβλημα με τις έντολες, έψαξα κ στο νετ κ κατέβασα όλα τα κόντεκς, πήγα όμως να εγκαταστήσω κ τους drivers ATI για λινουξ και με βγάζει πλέον στην κονσόλα γιατί προφανώς οι ντράιβερς σακ κ αυτοί του. Αυτό ήταν με τη φέντορα, πάω στα Σουσε. Θ αγράψω κ από εκεί εντυπώσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμ, νομίζω οτι βρήκα τα Λίνουξ που μου ταιριάζουν και είναι αυτά με το γελοίο όνομα, όπεν Σουσε

ΚΔΕ4 τα σπάει, φαίνονται πιο ώριμα από όλα τα υπόλοιπα, δεν έχω δοκιμάσει ακόμη τα σκληρά Λίνουξ, μόνο τους 4 μεγάλους. Σε μένα ήθελε χειροκίνητη ρύθμιση η κάρτα δικτύου, επειδή έχω δίκτυο μέσω ηλεκτρικού δικτύου.

Σε θέματα κόντεκς, δεν τους έχει εξαρχής όπως ο Αφρικανός, αλλά ας είναι καλά το Υαστ.

Τώρα αν καταφέρω να τρέχει κ η κάρτα γραφικών μου θα είμαι σούπερ

ΥΣ: Φοβερό ΤΙΠ. Μην τα εγκαταστήσετε σε εξωτερικό σκληρό. Χάνουν πολύ σε ταχύτητα κ γενικά τα παίζει ο μπουτ λόαντερ, εκτός αν θέλετε να μπλέξετε με εντολές :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...
Χμμ, νομίζω οτι βρήκα τα Λίνουξ που μου ταιριάζουν και είναι αυτά με το γελοίο όνομα, όπεν Σουσε

ΚΔΕ4 τα σπάει, φαίνονται πιο ώριμα από όλα τα υπόλοιπα, δεν έχω δοκιμάσει ακόμη τα σκληρά Λίνουξ, μόνο τους 4 μεγάλους. Σε μένα ήθελε χειροκίνητη ρύθμιση η κάρτα δικτύου, επειδή έχω δίκτυο μέσω ηλεκτρικού δικτύου.

Σε θέματα κόντεκς, δεν τους έχει εξαρχής όπως ο Αφρικανός, αλλά ας είναι καλά το Υαστ.

Τώρα αν καταφέρω να τρέχει κ η κάρτα γραφικών μου θα είμαι σούπερ

ΥΣ: Φοβερό ΤΙΠ. Μην τα εγκαταστήσετε σε εξωτερικό σκληρό. Χάνουν πολύ σε ταχύτητα κ γενικά τα παίζει ο μπουτ λόαντερ, εκτός αν θέλετε να μπλέξετε με εντολές :bloodomen:

εχω μια χαρα τα βολεψα με το οπενσουσε (οχι και γελοιο ονομα..το ουμπουντου τι ειναι τοτε;)

σαν δευτερο εναλλακτικο λειτουργικο αλλα δεν μου λειπουν και ιδιαιτερα..σπανιως οταν κατι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ ΣΤΑ ΧΡ το σβηνω με λινουξ

και δυστυχως λιγοι εκτυπτωες συνεργαζονται ικανοποιητικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Η Εθνική Υπηρεσία Ασφαλείας των ΗΠΑ, NSA, πρόσφατα εξέδωσε ένα δεκασέλιδο εγχειρίδιο με συμβουλές προς τους οικιακούς χρήστες προκειμένου να εξασφαλίσουν την ασφάλεια του υπολογιστή και του δικτύου τους. Ανάμεσα στις διάφορες συμβουλές που δίνει, υπογραμμίζει την σημασία της αναβάθμισης του λειτουργικού συστήματος από τα Windows XP, σε κάποιο άλλο νεώτερο όπως τα Vista ή τα 7.

Την προτροπή αυτή δικαιολογεί, λέγοντας ότι τα νεώτερα λειτουργικά προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια καθώς ενσωματώνουν λειτουργίες που μπορούν να αποτρέψουν ηλεκτρονικές επιθέσεις πολύ πιο αποτελεσματικά απ’ ότι τα παλαιότερα.

Παρ’ όλες τις προτροπές ωστόσο, πάνω από το 50% των χρηστών παγκοσμίως εξακολουθεί να χρησιμοποιεί τα XP! Δεν είναι τυχαίο άλλωστε, ότι και η Microsoft παρά την προσπάθεια που και η ίδια έχει κάνει να πείσει τους χρήστες να «μετακινηθούν» προς τα καινούργια λειτουργικά της, θα εξακολουθήσει να παρέχει υποστήριξη για τα XP μέχρι το 2014.

http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/163885/egataleipste-ta-xp-sumvouleuei-i-nsa/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Εθνική Υπηρεσία Ασφαλείας των ΗΠΑ, NSA, πρόσφατα εξέδωσε ένα δεκασέλιδο εγχειρίδιο με συμβουλές προς τους οικιακούς χρήστες προκειμένου να εξασφαλίσουν την ασφάλεια του υπολογιστή και του δικτύου τους. Ανάμεσα στις διάφορες συμβουλές που δίνει, υπογραμμίζει την σημασία της αναβάθμισης του λειτουργικού συστήματος από τα Windows XP, σε κάποιο άλλο νεώτερο όπως τα Vista ή τα 7.

Την προτροπή αυτή δικαιολογεί, λέγοντας ότι τα νεώτερα λειτουργικά προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια καθώς ενσωματώνουν λειτουργίες που μπορούν να αποτρέψουν ηλεκτρονικές επιθέσεις πολύ πιο αποτελεσματικά απ’ ότι τα παλαιότερα.

Παρ’ όλες τις προτροπές ωστόσο, πάνω από το 50% των χρηστών παγκοσμίως εξακολουθεί να χρησιμοποιεί τα XP! Δεν είναι τυχαίο άλλωστε, ότι και η Microsoft παρά την προσπάθεια που και η ίδια έχει κάνει να πείσει τους χρήστες να «μετακινηθούν» προς τα καινούργια λειτουργικά της, θα εξακολουθήσει να παρέχει υποστήριξη για τα XP μέχρι το 2014.

http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/163885/egataleipste-ta-xp-sumvouleuei-i-nsa/

τα χπ προβλεπω να ξεπερναν και το κκε σε μακροβιοτητα..μα να μη θελουν να πεθανουν ρε παιδι μου;..μια 10 ετια ζωης κοντευουν να συμπληρωσουν και σε καποια σχολικα πισια βλεπεις ακομη και win 2000!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.