Jump to content

μόρια συνεχιζόμενης ιατρικής εκπαίδευσης


agonia

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με αυτό το θέμα?

Στα συνέδρια που συμμετέχεις στο τέλος σου δίνουν και καλά ένα πιστοποιητικό με κάποια μόρια, που θα μου φανούν χρήσιμα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ' όσο γνωρίζω, βάση της ευρωπαϊκής νομοθεσίας, τα μόρια αυτά δείχνουν πόσο καταρτημένος είναι ένας γιατρός με τα καινούργια δρώμενα στην ιατρική. Εννοείται ότι σε κάποιο χ χρονικό διάστημα που θα ισχύσει πραγματικά και εδώ αυτό, θα πρέπει να μαζεύεις κάποια μόρια τον χρόνο, αλλιώς υπάρχει φόβος μέχρι και να σου πάρουν την άδεια χρήσης. Τώρα εάν θα γίνει και τι θα γίνει...ρώτα καλύτερα τον καθ. Ράπτη, αφού την πληροφορία αυτή την άκουσα από τον ίδιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταρτημένος

καταρτισμενος :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν ποτέ κάνεις αίτηση για επιμελητής στο δημόσιο... ή στη συνέχεια κάνεις χαρτιά για να κριθείς ή για ανώτερη θέση...

τα μόρια από τα συνέδρια μετράνε στην τελική κρίση

οπότε μην τα πετάτε.. μετράνε από αυτά που μαζεύατε στα φοιτητικά σας χρόνια μέχρι και τα άσχετα με την ειδικότητα σας.

δεν θα σας κρίνουν μόνο από αυτό αλλά μετρά και αυτό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
αν ποτέ κάνεις αίτηση για επιμελητής στο δημόσιο... ή στη συνέχεια κάνεις χαρτιά για να κριθείς ή για ανώτερη θέση...

τα μόρια από τα συνέδρια μετράνε στην τελική κρίση

οπότε μην τα πετάτε.. μετράνε από αυτά που μαζεύατε στα φοιτητικά σας χρόνια μέχρι και τα άσχετα με την ειδικότητα σας.

δεν θα σας κρίνουν μόνο από αυτό αλλά μετρά και αυτό!

ναι, αν έχετε μέσο είναι ένας πολύ καλός τρόπος να ξεπεράσετε κάποιους με περισσότερα ουσιαστικά προσόντα αλλά λιγότερα "πρακτικά" :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάζευε και ας είναι και ρώγες δλδ...

άποψή μου είναι ναι! εκτός και αν έχετε ξεκαθαρίσει ότι δε σας ενδιαφέρει νοσοκομειακή δουλειά στο δημόσιο αλλά πάτε για ιδιωτικό ιατρείο, οπότε απλά επιλέγετε κάποια (2-3) καλά συνέδρια για ενημέρωση και δημόσιες σχέσεις κάθε χρόνο και είστε ΟΚ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάζευε και ας είναι και ρώγες δλδ...

άποψή μου είναι ναι! εκτός και αν έχετε ξεκαθαρίσει ότι δε σας ενδιαφέρει νοσοκομειακή δουλειά στο δημόσιο αλλά πάτε για ιδιωτικό ιατρείο, οπότε απλά επιλέγετε κάποια (2-3) καλά συνέδρια για ενημέρωση και δημόσιες σχέσεις κάθε χρόνο και είστε ΟΚ

Και για ιατροδικαστική δεν βοηθάνε, εκτός αν είναι Παθολογοανατομικά και Ιατροδικαστικής. Τα μόρια δεν έχουν κανένα νόημα στο διορισμό στο υπουργείο Δικαιοσύνης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως όλα τα πράγματα στην Ελλάδα εν μια νυκτί θα παρθεί απόφαση τα μόρια της συνεχιζόμενης εκπαίδευσης να μετρούν κανονικά σε όλους τους διορισμούς. Στον υπόλοιπο πολιτισμένο κόσμο αυτό υπάρχει εδώ και χρόνια και είναι τα CME credits.Οι καθηγηταράδες δεν έχουν τόσα πολλά μόρια σε σύγκριση με τους νεότερους,διότι ο θεσμός είναι σχετικά νέος στη χώρα μας, γι αυτό μπλοκάρουν την όλη διαδικασία.Αλλά μέχρι πότε?Αρα μαζέψτε από όπου μπορείτε!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Drgeo αν κρίνω από το γεγονός ότι κατά τύχη κατά τη διάρκεια της φοίτησης μου στο 1ο έτος παρακολούθησα συνέδριο με CME credits(τι μου θύμισες τώρα,πάει πολύ καιρός...)δεν νομίζω να είναι τόσο σχετικά νέος ο θεσμός,όσο φαντάζεσαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.