Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΔΗΛΩΣΗ 2ου ΜΕΡΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ


airkac

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΜΕΡΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ.ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΣΕ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΤΟ 2ο ΚΟΜΜΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ.ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΔΩ Κ ΕΝΑ 6ΜΗΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΩ ΤΟΝ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟ 2ο ΚΟΜΜΑΤΙ,Κ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ Κ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ?ΜΕΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ 2ο ΚΟΜΜΑΤΙ Κ ΦΕΡΝΩ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ?'Η ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ Κ ΧΑΝΩ Κ ΤΙΣ 2 ΘΕΣΕΙΣ?

Κ Η ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟ 2ο ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΝ ΦΕΡΩ ΧΑΡΤΙ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για το 2ο ισχύει ότι πρώτα πρέπει να τελειώσεις το κομμάτι στο εξωτερικό και μετα αφού το αναγνωρίσεις

να δηλώσεις για το 2ο κομμάτι ειδικότητας.

στο 1ο που ρωτάς όταν δηλώνεις αναφέρεις που διορίζεσαι για παθολογία και μετά για να

διοριστείς στο 2ο κομμάτι πρέπει να φέρεις πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης στην Παθολογία που θα έκανες στην Ελλάδα.

το θεωρώ λίγο απίθανο να μπορείς να κάνεις αυτό που λες, αλλά δε χάνεις τπτ να ρωτήσεις στο υπουργείο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω και εγώ κάτι παρεμφερές,

ξέρω έναν ειδικευόμενο παθολογίας, ο οποίος έκανε 2 χρόνια ειδικότητα παθολογία (στη Γερμανία), και (είπε ότι) όταν άνοιξε η θέση του εδώ, ήρθε εδώ για το υπόλοιπο της ειδικότητας (δηλ. άλλα 3 χρόνια)

Δεν ισχύει αυτό δηλ., σύμφωνα με τα παραπάνω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανώς είχε δηλώσει ήδη εδώ νοσοκομείο και όταν ήρθε Ελλάδα , αναγνώρισε τα χρόνια που ήταν Γερμανία .'Οταν άνοιξε η θέση του απλώς τελικά θα έκανε το υπόλοιπο κομμάτι που του είχε απομείνει .

Κακώς μπλέχτηκες όμως γιατί η Παθολογία είναι 1ενιαία ειδικότητα και δεν είσαι υποχρεωμένος να υποβάλλεις 2αιτήσεις εκτός και αν το πρωτο νοσοκομείο που διάλεξες δεν σου δίνει πλήρη ειδικότητα .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

, ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟ 2ο ΚΟΜΜΑΤΙ,Κ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ Κ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ?ΜΕΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ 2ο ΚΟΜΜΑΤΙ Κ ΦΕΡΝΩ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ?'Η ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ Κ ΧΑΝΩ Κ ΤΙΣ 2 ΘΕΣΕΙΣ?

Κ Η ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟ 2ο ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΝ ΦΕΡΩ ΧΑΡΤΙ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Όχι δυστυχώς δεν μπορείς γιατί θα περιμένουν να τους φέρεις βέβαιωση ειδίκευσης με βάση την υπουργική απόφαση του διορισμού σου.

Δηλαδή και να αναγνωρίσεις την ειδικότητα και να τους φέρεις το χαρτί αναγνώρισης, πάλι δε γίνεται.

Στο δεύτερο ερώτημα, πάλι όχι. Πρέπει πρώτα να βγει η αναγνώριση και μετά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανώς είχε δηλώσει ήδη εδώ νοσοκομείο και όταν ήρθε Ελλάδα , αναγνώρισε τα χρόνια που ήταν Γερμανία .'Οταν άνοιξε η θέση του απλώς τελικά θα έκανε το υπόλοιπο κομμάτι που του είχε απομείνει .

Κακώς μπλέχτηκες όμως γιατί η Παθολογία είναι 1ενιαία ειδικότητα και δεν είσαι υποχρεωμένος να υποβάλλεις 2αιτήσεις εκτός και αν το πρωτο νοσοκομείο που διάλεξες δεν σου δίνει πλήρη ειδικότητα .

Ευχαριστώ adadim!

Οπότε το πρόβλημα είναι στις ειδικότητες με πολλά μέρη...

@airkac: μια πρόταση, μπορείς όταν συμπληρωθούν τα 2 χρόνια παθολογίας στο εξωτερικό, τότε να κάνεις αίτηση αναγνώρισης, και μετά την αναγνώριση, κάνεις δήλωση για το 2ο μέρος της ειδικότητας. Και να μην σταματήσεις να εργάζεσαι στο εξωτερικό (παθολογία) ενώ κάνεις αυτά τα γραφειοκρατικά. (αν θες οπωσδήποτε να κάνεις το 2ο κομμάτι εδώ, και δεν μπορείς να το κάνεις έξω).

Οπότε τουλάχιστον θα περάσει η αναμονή δουλεύοντας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

, ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟ 2ο ΚΟΜΜΑΤΙ,Κ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ Κ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ?ΜΕΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ 2ο ΚΟΜΜΑΤΙ Κ ΦΕΡΝΩ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ?'Η ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ Κ ΧΑΝΩ Κ ΤΙΣ 2 ΘΕΣΕΙΣ?

Κ Η ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟ 2ο ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΝ ΦΕΡΩ ΧΑΡΤΙ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Όχι δυστυχώς δεν μπορείς γιατί θα περιμένουν να τους φέρεις βέβαιωση ειδίκευσης με βάση την υπουργική απόφαση του διορισμού σου.

Δηλαδή και να αναγνωρίσεις την ειδικότητα και να τους φέρεις το χαρτί αναγνώρισης, πάλι δε γίνεται.

Στο δεύτερο ερώτημα, πάλι όχι. Πρέπει πρώτα να βγει η αναγνώριση και μετά.

Πολύ παράξενο φαίνεται αυτό αλλά προφανώς θα έχεις ρωτήσει στο υπουργείο.

Ίντα σχέσιν έχει αν ειδικεύτηκες στην Ελλάδα με βάση κάποια υπουργική απόφαση ή έξω; Αναγνωρισμένο χαρτί ειδικότητας 2 χρόνων θα τους δώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

, ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟ 2ο ΚΟΜΜΑΤΙ,Κ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ Κ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ?ΜΕΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ 2ο ΚΟΜΜΑΤΙ Κ ΦΕΡΝΩ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ?'Η ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ Κ ΧΑΝΩ Κ ΤΙΣ 2 ΘΕΣΕΙΣ?

Κ Η ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟ 2ο ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΝ ΦΕΡΩ ΧΑΡΤΙ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Όχι δυστυχώς δεν μπορείς γιατί θα περιμένουν να τους φέρεις βέβαιωση ειδίκευσης με βάση την υπουργική απόφαση του διορισμού σου.

Δηλαδή και να αναγνωρίσεις την ειδικότητα και να τους φέρεις το χαρτί αναγνώρισης, πάλι δε γίνεται.

Στο δεύτερο ερώτημα, πάλι όχι. Πρέπει πρώτα να βγει η αναγνώριση και μετά.

Πολύ παράξενο φαίνεται αυτό αλλά προφανώς θα έχεις ρωτήσει στο υπουργείο.

Ίντα σχέσιν έχει αν ειδικεύτηκες στην Ελλάδα με βάση κάποια υπουργική απόφαση ή έξω; Αναγνωρισμένο χαρτί ειδικότητας 2 χρόνων θα τους δώσεις.

Ναι, αλλά όταν δηλώνεις ΕΙΔΙΚΟ μέρος, ΜΕ ΒΑΣΗ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ, πρέπει τουλάχιστον να διοριστείς. Αν τώρα εσύ διοριστείς, και μετά παραιτηθείς επειδή αναγνώρισες ειδικότητα, αλλάζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς το εξής;Αν μου έρθει διορισμός του γενικού μέρους(πχ χειρουργικής)κατά την διάρκεια της θητείας,μπορώ να δηλώσω το ειδικό μέρος(ορθοπαιδική) και μετά να κάνω ανάκληση οπότε ο χρόνος να τρέχει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ασχετο αλλά ίσως βοηθήσει. Εχει ξαναμπει.

ΦΕΚ 1257/2007 τ.Β

Χρονολογική παράταση πρόσληψης γιατρού μπορει να εγκριθεί και για το χρονικό διάστημα, κατά το οποίο αυτός είτε δεσμεύεται συμβατικά με νοσηλευτικό ή ερευνητικό ίδρυμα της αλλοδαπής είτε παρακολουθεί μεταπτυχιακές σπουδές σε ιδρύματα της ημεδαπής ή αλλοδαπής, εφόσον προσκομίσει σχετική βεβαίωση, επίσημα μεταφρασμένη προκειμένου για ιδρύματα του εξωτερικού. Η διάρκεια της χρονολογικής παράτασης προσδιορίζεται από τον ενδιαφερόμενο με δήλωσή του που δεν ανακαλείται ούτε τροποποιείται και δεν δύναται να υπερβεί την τριετία ούτε να είναι μικρότερη του εξαμήνου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς το εξής;Αν μου έρθει διορισμός του γενικού μέρους(πχ χειρουργικής)κατά την διάρκεια της θητείας,μπορώ να δηλώσω το ειδικό μέρος(ορθοπαιδική) και μετά να κάνω ανάκληση οπότε ο χρόνος να τρέχει;

Όχι γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να διοριστείς όντας στρατιώτης.

Αν τώρα θες να χρησιμοποιήσεις την υπουργική απόφαση μόνο και μετά να την ανακαλέσεις, πάλι δε γίνεται γιατί:

1. Θα δηλώσεις ειδικό μέρος και καλά βασιζόμενος στην υπαριθμό πρωτοκόλλου ΤΑΔΕ υπουργική απόφαση

2. Η οποία θα ανακληθεί

3. και μόλις βγεις από το στρατό θα βγεί νέα με ΑΛΛΟ αριθμό πρωτοκόλλου

4. και τελικά το πιστοποιητικό ειδίκευσης που θα φέρεις στη νομαρχία θα έχει διαφορετικό αριθμό πρωτοκόλλου από το 1

5. Πράγμα που είναι παράνομο.

Η μόνη λύση είναι να διοριστείς και να πάρεις αναβολή για το στρατό, πράγμα που μπορεί να γίνει αν είσαι σχετικά μικρός σε ηλικία και σε 6 χρόνια θα είσαι μικρότερος από 32.

Δες σχετικά τόπικ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανώς είχε δηλώσει ήδη εδώ νοσοκομείο και όταν ήρθε Ελλάδα , αναγνώρισε τα χρόνια που ήταν Γερμανία .'Οταν άνοιξε η θέση του απλώς τελικά θα έκανε το υπόλοιπο κομμάτι που του είχε απομείνει .

Κακώς μπλέχτηκες όμως γιατί η Παθολογία είναι 1ενιαία ειδικότητα και δεν είσαι υποχρεωμένος να υποβάλλεις 2αιτήσεις εκτός και αν το πρωτο νοσοκομείο που διάλεξες δεν σου δίνει πλήρη ειδικότητα .

εμενα μου ειπανε οτι για την παθολογια δεν ισχυει οτι για τισ υπολοιπες ενιαιες ειδικοτητες.και δεν μπορω να δηλωσω και το επομενο κομματι.μπορω δηλαδη να παω να δηλωσω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανώς είχε δηλώσει ήδη εδώ νοσοκομείο και όταν ήρθε Ελλάδα , αναγνώρισε τα χρόνια που ήταν Γερμανία .'Οταν άνοιξε η θέση του απλώς τελικά θα έκανε το υπόλοιπο κομμάτι που του είχε απομείνει .

Κακώς μπλέχτηκες όμως γιατί η Παθολογία είναι 1ενιαία ειδικότητα και δεν είσαι υποχρεωμένος να υποβάλλεις 2αιτήσεις εκτός και αν το πρωτο νοσοκομείο που διάλεξες δεν σου δίνει πλήρη ειδικότητα .

εμενα μου ειπανε οτι για την παθολογια δεν ισχυει οτι για τισ υπολοιπες ενιαιες ειδικοτητες.και δεν μπορω να δηλωσω και το επομενο κομματι.μπορω δηλαδη να παω να δηλωσω?

δεν μπορείς,

αυτό στο οποίο αναφέρεται ο συνάδελφος είναι η περίπτωση όπου

έχεις δηλώσει Παθολογία στην Ελλάδα (σε θέση που να δίνει πλήρη ειδικότητα) και παράλληλα όσο τρέχει η αναμονή σου

πάς στο εξωτερικό και κάνεις 2 χρόνια Παθολογία. Οπότε όταν επιστρέφεις πρέπει να αναγνωρίσεις αυτά τα 2 χρόνια

και συνεχίζεις το υπόλοιπο εδώ (στη θέση που είχες δηλώσει εξαρχής).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμενα μου ειπανε οτι για την παθολογια δεν ισχυει οτι για τισ υπολοιπες ενιαιες ειδικοτητες.και δεν μπορω να δηλωσω και το επομενο κομματι.μπορω δηλαδη να παω να δηλωσω?

Κάποιες φορές δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπερδεύεστε τόσο πολύ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμενα μου ειπανε οτι για την παθολογια δεν ισχυει οτι για τισ υπολοιπες ενιαιες ειδικοτητες.και δεν μπορω να δηλωσω και το επομενο κομματι.μπορω δηλαδη να παω να δηλωσω?

Κάποιες φορές δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπερδεύεστε τόσο πολύ...

για να μας εξηγήσεις εσύ :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμενα μου ειπανε οτι για την παθολογια δεν ισχυει οτι για τισ υπολοιπες ενιαιες ειδικοτητες.και δεν μπορω να δηλωσω και το επομενο κομματι.μπορω δηλαδη να παω να δηλωσω?

Κάποιες φορές δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπερδεύεστε τόσο πολύ...

για να μας εξηγήσεις εσύ :rolleyes:

Μπα embaaa !!!

Μάλλον εσύ είσαι αυτός που έχει έτοιμη την απάντηση σε κάθε ζήτημα , ακόμα και οδοντιατρικό ...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω απάντηση σε ότι γνωρίζω.....εδώ δηλώνω άσχετος! :withstupid:

Ξεμπέρδεψε την κατάσταση....please!!!!!!!!!!!!!!!!!Σύντομα.....και πάνε ΕΔΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τασούλη άφησες την καπετάνισσα και βρήκες τώρα εμένα για να διαφωνείς ;

emeleos

Sorry emboredemdots

Aν δεν έχεις κάτι καλύτερο βρες καμιά καλή παρέα για gossip .emgossip

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.