Jump to content

Οι τελειωμένοι των τελειωμένων!


deleterious

Recommended Posts

.

Δεν ξέρω εάν θα ήταν ενδιαφέρων να δημιουργούνταν μια ενότητα στο forum για αυτούς που έχουν τελειώσει την ειδικότητα και βρίσκονται στο χαρούμενο :P στάδιο της αναζήτησης εργασίας. Ξέρω βέβαια το forum είναι καταρχάς φοιτητικό και ένα τέτοιο θέμα αρχίζει και ξεφεύγει των ενδιαφερόντων του μεγάλου μέρους των χρηστών αλλά παρόλα αυτά νομίζω θα είχε ενδιαφέρων για ποικίλους λόγους.

Πρώτον, γιατί και σαν ειδικευόμενος που είμαι τώρα (αλλά και σαν φοιτητής όταν ήμουν) δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος που δεν έχει στο μυαλό του γενικά το άγχος της τελικής του επαγγελματικής αποκατάστασης. Νομίζω ένα τέτοιο θέμα συζήτησης θα μπορούσε να βοηθήσει και στην επιλογή της ειδικότητας για έναν φοιτητή που μόλις τελειώνει τη σχολή (θα μπορεί πχ να πάρει μια ιδέα για το πόσο μπάχαλο είναι -ειδικά σε ορισμένες ειδικότητες- ο τομέας επαγελματική αποκατάσταση <_< ). Εξάλλου νομίζω πως η ενότητα "Τελειωμένοι" έχει ήδη αναχθεί σε σημαντικό κομμάτι του forum και συγκεντρώνει δημοσιεύσεις ενός μεγάλου αριθμού χρηστών, αρκετοί από τους οποίους -σε κάποια φάση της ζωής τους (πάντως μέσα στην χιλιετία για τους περισσότερους emnysta ) θα τελειώσουν και την ειδικότητα.

Όπως και να χει το θέμα που ήθελα να ανοίξω (και που ελπίζω πως δεν έχει ξανασυζητηθεί) είναι της μετεκπαίδευσης στην Αγγλία. Με άλλα λόγια -το αν έχει κάνει κάποιος κάτι σχετικό -σαν ειδικός πλέον -στην Αγγλία και αν αξίζει να περιμένεις μετά το τέλος της ειδικότητας στην Ελλάδα για να πας- ή αν θα σε δεχθούν δύσκολα τότε, χωρίς καθόλου εκεί προϋπηρεσία δηλαδή, και είναι καλύτερο να πας προτού τελειώσει η ειδικότητα στην Ελλάδα. Κυρίως ρωτάω για τις Παθολογικές ειδικότητες αλλά και Χειρουργικές ή άλλες να είναι πιστεύω πως θα έχει ενδιαφέρων η εμπειρία του καθενός.

.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.

Δεν ξέρω εάν θα ήταν ενδιαφέρων να δημιουργούνταν μια ενότητα στο forum για αυτούς που έχουν τελειώσει την ειδικότητα και βρίσκονται στο χαρούμενο :P στάδιο της αναζήτησης εργασίας. Ξέρω βέβαια το forum είναι καταρχάς φοιτητικό και ένα τέτοιο θέμα αρχίζει και ξεφεύγει των ενδιαφερόντων του μεγάλου μέρους των χρηστών αλλά παρόλα αυτά νομίζω θα είχε ενδιαφέρων για ποικίλους λόγους.

Όπως και να χει το θέμα που ήθελα να ανοίξω (και που ελπίζω πως δεν έχει ξανασυζητηθεί) είναι της μετεκπαίδευσης στην Αγγλία.

.

καλή τύχη από μένα πάντως emclover

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή η ιδέα σου θεωρητικά, αλλά δεν θα πετύχει. Εντάξει, για μετεκπαίδευση μπορείς ίσως να πάρεις κάποιες γνώμες, αλλά από κει και πέρα τι περιμένεις; Να σου σφυρίξει κάποιος για μια θέση στο δημόσιο ή για μια περιοχή που δεν έχει πχ Παθολόγο και όποιος ανοίξει ιατρείο εκεί έχει προοπτικές; Η να σου πει για μια άκρη στα μεγάλα ιδιωτικά θεραπευτήρια;

Αφού πλέον όποιος βρίσκει κάτι το κρατάει εφτασφράγγιστο μυστικό για να καπαρώσει τη θέση ο ίδιος...

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ιδεα της μετεκπαιδευσης γυριζει και στο δικο μου μυαλο.Στα χρονια της ειδικοτητας θα το ψαξω πολυ.Βρισκω ενδιαφερουσα την ιδεα σου.Οπως για τις ειδικοτητες εξω θα μπορουσαμε να ενημερωνουμε αλληλους για εξτρα ειδικευση αλλα και για εργασια σαν ειδικοι εξω.(εγω το σκεφτομαι αρκετα σοβαρα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή η ιδέα σου θεωρητικά, αλλά δεν θα πετύχει. Εντάξει, για μετεκπαίδευση μπορείς ίσως να πάρεις κάποιες γνώμες, αλλά από κει και πέρα τι περιμένεις; Να σου σφυρίξει κάποιος για μια θέση στο δημόσιο ή για μια περιοχή που δεν έχει πχ Παθολόγο και όποιος ανοίξει ιατρείο εκεί έχει προοπτικές; Η να σου πει για μια άκρη στα μεγάλα ιδιωτικά θεραπευτήρια;

Αφού πλέον όποιος βρίσκει κάτι το κρατάει εφτασφράγγιστο μυστικό για να καπαρώσει τη θέση ο ίδιος...

:anavwfwties:

Σωστό αυτό αλλά όπως είπα και στο post μου και γω ακόμα ειδικότητα κάνω- και θα συνεχίσω να κάνω για αρκετά χρόνια ακόμα. Οπότε δεν είναι ότι περιμένω μπας και καποιανού του ξεφύγει ότι υπάρχουν θέσεις χρυσοπληρωμένες και χαβαλέ στο τάδε Νοσοκομείο (που δεν υπάρχουν πουθενά- αλλά λέμε τώρα) αλλά γενικώς μπας και γίνει μια συζήτηση και καταθέσουν και άλλοι τις εμπειρίες τους για τη ζωή μετά την ειδικότητα.

Εξάλλου, από ότι βλέπω και σε ένα poll που έχει το forum -σχεδόν οι μισοί εδω μέσα είναι πτυχιούχοι ιατρικής. Και είναι λογικό- το forum πιστεύω είναι πραγματικά πολύ καλό (αν εξαιρέσεις κάποιες προσωπικές αντιπαραθέσεις) και βρίσκεται online αρκετά χρόνια οπότε αρκετοί από αυτούς που το παρακολουθούσαν από παλιά πιθανώς θα έχουν πια τελειώσει τη σχολή. Ε- στη φάση ειδικότητα νομίζω αρχίζεις και σκέφτεσαι πιο σοβαρά το τι θα κάνεις μετά, και από αυτή την άποψη θα είχε ενδιαφέρων η εμπειρία άλλων από το πόσο κουράστηκαν και τι έκαναν για να βρουν τη θέση που είναι τώρα ή τι προβλήματα αντιμετωπίζουν στο ιδιωτικό τους ιατρείο, πχ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.