Jump to content

Χρονια πολλα Χρηστους &Χριστινες


Σοφία

Recommended Posts

Χρόνια πολλά στους Χρήστους και τις Χριστίνες,Μανώληδες και Εμμανουέλες και σε όποιον άλλον γιορτάζει σήμερα!

Βάση εορτολογίου..είναι πολλοί! http://www.eortologio.gr/

σήμερα 25/12

Γκασπάρ, Γκάσπαρος, Μπαλταζάρ, Μπαλτασάρ, Εμμανουέλα, Εμμανουέλλα, Μανουέλα, Μανωλία, Μανώλα, Εμμα, Εμμανουήλ, Μανώλης, Μανωλιός, Μανώλας, Μανόλης, Μανουήλ, Μάνος, Μανούσος, Μανουσάκης, Μανουσάκι, Μελχιώρ, Μελχιόρ, Χρήστος, Χριστός, Χριστιανός, Κρίστης, Χριστίνα, Χριστιάνα, Κριστιάνα, Χρίστα, Κρίστα, Χρίστη, Κρίστη, Χριστόλη, Χρυσαυγή, Χρυσή, Χρύσα, Χρυσαλία, Χρυσούλα, Σήλια, Βηθλεέμ, Χρυστάλλα, Χρυσταλλία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρόνια πολλά κ από εμένα παίδες!

Χαρείτε τη γιορτή σας!

20385.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρόνια πολλά στους Χρήστους και τις Χριστίνες,Μανώληδες και Εμμανουέλες και σε όποιον άλλον γιορτάζει σήμερα!

Βάση εορτολογίου..είναι πολλοί! http://www.eortologio.gr/

σήμερα 25/12

Σήλια

Δηλαδή γιορτάζει η shlia;

Χρόνια της Πολλά τότε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νόμιζα ότι είχε φτάσει η γιορτή μου. Λέω και εγώ, πότε πέρασε ένας χρόνος :-)

Έστω κ από το θρέντ γι'αυτούς που γιορτάζουν 25η Μαρτίου, Χρόνια Πολλά και Ευτυχισμένα. Υγεία-Χαρά-Ευτυχία σε όλο τον κόσμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρόνια Πολλά κι ευτυχισμένα κι από μενα....ακόμη κι αν δε σας ξέρω όλους καλά-καλά!!!!

Αύριο,γιορτάζουν κι οι Ιωσηφίνες-Ιωσήφιδες-Σήφιδες-Σηφάκια!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χρόνια πολλά σε όλους τους εορτάζοντες..

τάσο να χαίρεσαι τη μαμα σου..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρόνια πολλά αλλά νόμιζα ότι οι Μανώληδες είναι αύριο... :huh:
Καλά νομίζεις, έτσι είναι!
χρόνια πολλά σε όλους τους εορτάζοντες..τάσο να χαίρεσαι τη μαμα σου..
Thanks.gif
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρόνια πολλά αλλά νόμιζα ότι οι Μανώληδες είναι αύριο... :huh:
Καλά νομίζεις, έτσι είναι!
χρόνια πολλά σε όλους τους εορτάζοντες..τάσο να χαίρεσαι τη μαμα σου..
Thanks.gif

ευχες στη μαμα σου και απο μενα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Χρονια πολλα στους εορταζοντες 25/12

Εκανα σλπιτ το τοπικ για να μη μου παραπονιεται ο Αγγελακος μας :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Εντελώς μα παντελώς άσχετο..αλλά έπεσε το μάτι μου στην απίστευτη ανορθογραφία μου-βαση αντί βάσει- στην αρχή του τόπικ..και ντραπηκα..

Μην μπορώντας να κάνω εντιτ..απλά το αναφέρω..

Ε..και χρόνια πολλα στους Αντώνηδες και τις Αντωνίες..(και πάλι άσχετο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι το έχεις γράψει σωστά, στα αρχαία θα είχε και μια υπογεγραμμένη βέβαια (δλδ πιο σωστά θα ήταν «βάσηι»). :huh:

Ας μας πει κάποιος αρμόδιος. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλήθεια είναι αυτό που λες..στη δοτική θα ήταν με η και υπογεγραμμένη..

Σήμερα..διαβάζοντας κάτι ..το είδα διαφορετικά γραμμένο και ομολογώ πως φοβήθηκα ότι κάπου έχω κάνει λάθος.Επειδή δε μου αρέσει καθόλου η ανορθογραφία εσπευσα να το διορθώσω..Αλλά έπρεπε μάλλον να εμπιστευτώ περισσότερο την αρχική κρίση..

Invitrooooo...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) Βάσει είναι το σωστό, αλλά και βάση να πεις μέσα είσαι αφού οι περισσότεροι έτσι το γράφουν πια!

:rolleyes: Επίσης άλλο θέμα που έχει προκύψει τα τελευταία χρόνια είναι αν ο Χρήστος θα πρέπει να γίνει Χρίστος....αφού και πάλι πολλοί αρχίζουν να το γράφουν με γιώτα emofftopic

Γενικώς είτε μας αρέσει είτε όχι η γλώσσα εξελίσσεται και σωστό δεν είναι αυτό που γράφουν τα βιβλία του σχολείου μας αλλά αυτό που χρησιμοποιεί ο πολύς κόσμος (όσο βλάκας κι αν είναι!)...

Να δώσω και ένα άσχετο παράδειγμα (με κίνδυνο να αλλαχτεί από mod η θέση του post μου...);

Τώρα τελευταία ακούω συνεχώς τη φράση "εξ απαλών ονύχων" με έννοια κάπως σαν...πολύ εύκολα, χωρίς να το πολυεξετάσουμε....

Ενώ η φράση σημαίνει από την παιδική ηλικία, από την εποχή που είχα μαλακά νύχια, από βρέφος δηλαδή!

Πες-πες η φράση σιγά-σιγά αλλάζει νόημα....στα παιδιά μας μεθαύριο αξίζει να πούμε ότι η χρήση της φράσης είναι λάθος αν γίνει με τον πρώτο τρόπο;! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.