Jump to content

χρονος παθολογιας στο πλαισιο Μικροβιολογιας


per-sempre

Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα ξανα.Στη κλινικη εχουμε εδω και λιγες ημερες μια ειδικευομενη μικροβιολογιας , που , επισημως τουλαχιστον, κανει το μερος της παθολογιας.Γνωριζετε αν πρεπει να κανει εφημεριες η εν λογω, και αν ναι, πού? Ηιδια υποστηριζει οτι θα κανει εφημεριες στο μικροβιολογικο.Ωστοσο , μαθαμε οτι εκει δεν εχει μπει στο προγραμμα κι εχουμε αρχισει να υποπτευομαστε διαφορα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ιδιο ισχυει (κακως αν με ρωτουσες) και στο δικο μας νοσοκομείο.. απο οτι φαινεται ισχυει οτι αποφασισει ο διευθυντης σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως το κανει για να αποφυγει εκτος απο τις εφημεριες και τις αιμοληψιες,γιατι,ως γνωστον,μονο οι ειδικευομενοι του ακτινολογικου και του μικροβιολογικου δεν πιανουν συριγγες για να τρυπησουν ασθενη?

Αφου εχουν μαντρωμενους τους παρασκευαστες μεσα στο τμημα τους μονο για την παρτη τους...

Και θα εχει πλακα να παρει και δευτερη ειδικοτητα η εν λογω και να αναγνωρισει τον αντιστοιχο χρονο ως ειδικευση γενικου μερους στην παθολογια emfez

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βάση του νόμου είναι υποχρεωμένη να συμμετέχει ενεργά στο καθημερινό πρόγραμμα της κλινικής και φυσικά να κάνει εφημερίες σε αυτήν.συνήθως όμως (και αυτό εξαρτάται από το διευθυντή) αυτό δε γίνεται ειδικά στην επαρχία που απευθείας πάνε στο εργαστήριο και κάνουν εκεί τις εφημερίες τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Αχ κάτι νοσοκομεία που υπάρχουν.....Αλήθεια, οι μικροβιολόγοι δεν πιάνουν σύριγγα στα χέρια τους; Ποιο νοσοκομείο είναι αυτό; Βρίσκεται εντός συνόρων Ελλάδος; Γιατί εμάς στο Παίδων μας έχουν ξεσκίσει... Guys, οποιος θέλει να αράξει, μην πάει στο Παιδων...Θα πονέσει πολύ.... emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ποιό παίδων?στο αγλαία κυριακού?από ότι έχω δεί δεν είναι και όπως τα περιγράφεις!!χαλκάρωσε!απλώς κάνετε δουλειά παρασκευάστριας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ποιό παίδων?στο αγλαία κυριακού?από ότι έχω δεί δεν είναι και όπως τα περιγράφεις!!χαλκάρωσε!απλώς κάνετε δουλειά παρασκευάστριας!

Βασικά η δεσποινίς κάνει ειδικότητα παιδιατρικής (στο παίδων), αλλά αδυνατεί να το διατυπώσει κατανοητά στα ελληνικά.

:bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...
Σε ποιό παίδων?στο αγλαία κυριακού?από ότι έχω δεί δεν είναι και όπως τα περγράφεις!!χαλκάρωσε!απλώς κάνετε δουλειά παρασκευάστριας!

Ως γνωστον στο Αγλαϊα Κυριακού ακόμη και η μεγάλη εφημερία -τουλάχιστον σε ότι αφορά τα εργαστήρια εφημερίας-είναι απλά ξαπλά ακόμα και συγκρινόμενη με την μικρή του Αγία Σοφία. Κι αυτό γιατι δεν κάνουνε και τίποτα!!!Μια τους λείπουν αντιδραστήρια, την αλλη χαλαει ο αναλυτής, και δε σου συζητώ για το αιματολογικό: σιγα μην βλέπουν τα πλακάκια που βλέπει το αιματολογικό του Αγία Σοφία (οπου βλεπουν σχεδον παντού). Μην θυμηθώ το άλλο ανεκδοτο που ακουσα κάποια χρονιά, οτι τα εργαστήρια του Αγλαϊα Κυριακού δεν δεχονταν εξωτερικές αιμοληψίες για τους καλοκαιρινούς μηνες-είχαν διακόπες, καταλαβες? Και που εστελναν τον κοσμο? Που αλλού?Στο Νταχαου, συγνώμη, Αγία Σοφία. Οι αιμοληψίες από εξωτερικούς ασθενείς, τακτικές και εφημερίας (δηλαδή στην περίπτωση μεγάλης εφημερίας, επί 24ώρου βάσεως - και είναι πολλές, πάρα πολλές) γίνονται αποκλειστικά και μονο από γιατρους του εργαστηριακού τομέα και κυρίως από ειδικευόμενους Βιοπαθολογίας (σπανια ειδικευμένους). Οι παρασκευαστές σου κρατάνε (οχι πάντα με επιτυχία ) το χερακι του μωρού και σου κολλάνε τα ταμπελάκια . Κι οσο για την δουλειά παρασκευαστή μεσα στο εργαστήριο, είναι κάτι που οφείλουμε να το διδαχτούμε, όσοι είμαστε εργαστηριακοί, και δεν είναι και καθόλου παραλία, αν υπάρχει αυτή η ψευδαίσθηση. Δεν είναι ¨παταω ενα κουμπί¨και να το αποτέλεσμα.

Γενικά το Αγία Σοφία ως νοσοκομείο δεν είναι καλό για την υγεία οσων θελουν να πανε Βιοπαθολογία. Μονο που ολοι το καταλαβαινουμε μετα.

Βέβαια, πολλοί ιδεολόγοι θα επαναστατήσουν, επικαλούμενοι το υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης του Αγία Σοφία (ανευ σχολίων), και την προθυμία τους να εκπαιδευτούν καλά, ανεξάρτητα από την κούραση μέσα από την οποία θα το επιτύχουν. Μετά την πρώτη χρονιά, σας το λέω υπευθυνα, έχει σπάσει ο τσαμπουκας και του πιο μάγκα. Αλλα και πάλι, είπαμε. Ο, τι διαλέγεις παίρνεις.

Δημοσιεύω αυτα τα πράγματα με κάθε καλή διάθεση προς τους συναδέλφους που θέλουν να μάθουν κατι σχετικό με την Ιατρική Βιοπαθολογία στο Αγία Σοφια. Κι επειδή όλα όσα αναφέρω είναι απολύτως σωστά, και δυστυχώς, θα το διαπιστώσουν οσοι βρεθούν εκεί, δεν ψέγω σε τίποτα τον εαυτό μου. Δεν με ενδιαφέρει η κακεντρεχεια κανενός, δεν είμαι υποχρεωμένη να απολογούμαι σε κανεναν από εδω μέσα για οτιδήποτε έχω κάνει ή κάνω και κανεναν δεν αφορά. Δεν μπορώ, ειλικρινά να καταλάβω ούτε το στυλάκι, ούτε το υφάκι κάποιων ατόμων εδω μέσα.Καλά τόση αυταρέσκεια; Ρε παιδιά, χαλαρώστε λιγάκι. Δε θα σας πάρω εγώ τις δάφνες, την δοξα και την αναγνώριση, επειδή νομίσατε οτι κάνω παιδιατρική και εν τελει κάνω μικροβιολογια. Μη γελοιοποιείστε αλλο. Καντε τιποτα πιο χρήσιμο ,για τον εαυτό σας τουλάχιστον, από το να ξεκατινιάζεστε σε κάθε ευκαιρία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

παντως δεν εχω ακομα συναντησει ανθρωπο που να ξεκινησε και να τελειωσε μικροβιολογια στο αγλαϊα. πρεπει να υπαρχει καποιο προβλημα με το εκει τμημα και ψαξτε το πριν δηλωσετε!

για τα αλλα που ειπε η nasia στο πιο πανω ποστ νομιζω πως ολοι οι ειδικευομενοι μικροβιολογιας ξερουν πολυ καλα ποια ειναι τα πιο χαλλλαρα νοσοκομεια για ειδικοτητα στην αθηνα - ασχετα αν δεν το παραδεχονται οταν δεν τους βολευει -

το αγια σοφια δεν ειναι ενα απο αυτα.

(αν καποιος θελει να βρει χαλλλαρο ας ρωτησει να μαθει σε ποια νοσοκομεια οι παρασκευαστες κανουν μονο πρωϊνο ωραριο (!!!) και ας τα αποφυγουν. απλα.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Γεια χαρα, ερκετό καιρο μετα θα επαναφερω το θέμα ρωτώντας ποια νοσοκομεία θεωρείς καλά από συνθήκες δουλειάς και εκπαίδευσης για μικροβιολογία?

Φαντάζομαι πως τα χρόνια που πέρασαν θα έχουν δώσει αρκετή γνώση πάνω στο θέμα.

Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΤΛ?ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΑ Σ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΠΛΗΡΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής θέμα ,θέλω να δηλώσω μερικό κομμάτι μικροβιολογίας (2 χρόνια) στην Αθήνα, και αν δεν κάνω λάθος (παρακαλώ διορθώστε με) υπάρχουν οι εξής επιλογες:

1) Α. Συγγρος

2) Ογκολογικό Αγιοι Ανάργυροι

3) Πατησια

και τα τρια αυτα νοσοκομεία δίνουν 2 χρόνια, και νομίζω με παρόμοια αναμονή.

Οποιαδήποτε άποψη θα ήταν πολύ χρήσιμη καθώς δεν γνωρίζω κάτι για κανένα από αυτά.

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων, ο χρόνος πιέζει πολύ, οπότε και πάλι κάθε άποψη καλοδεχούμενη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.