Jump to content

Γιατί ο Αϊ Βασίλης δεν υπάρχει...


dnll

Recommended Posts

Μου το έστειλαν σε e-mail και θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας...

ΓΙΑΤΙ Ο ΑΙ-ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

Καταρχάς, κανένα γνωστό είδος τάρανδου δεν πετά. Παρόλο που υπάρχουν 300.000 είδη ζωντανών

οργανισμών που ακόμα δεν έχουν καταχωρηθεί (τα περισσότερα έντομα και μικροοργανισμοί), αυτό δε

σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι υπάρχει ιπτάμενος τάρανδος, τον οποίο απ' ότι φαίνεται μόνο ο

Άγιος Βασίλης έχει δει.

Υπάρχουν περίπου 2 δις παιδιά (κάτω των 18) στον κόσμο. Επειδή ο Άγιος Βασίλης προφανώς δεν επισκέπτεται Μουσουλμάνους, Ινδουιστές, Εβραίους και Βουδιστές, ο φόρτος εργασίας του

περιορίζεται στο 15% του συνολικού 378 εκ.

Σύμφωνα με το διεθνές Γραφείο Καταγραφής Πληθυσμών, με μέσο όρο 3.5 παιδιών ανά σπίτι, έχουμε

91,8 εκ. σπιτικά.

Μπορούμε να υποθέσουμε ότι υπάρχει τουλάχιστον ένα καλό παιδί ανά σπίτι που αξίζει να πάρει δώρο

σύμφωνα με την Παράδοση.

Ο Άγιος Βασίλης έχει μόλις 31 ώρες για να δουλέψει κι αυτό χάρη στη διαφορά ώρας και την

περιστροφή της γης, θα υποθέσουμε ότι ταξιδεύει από ανατολάς προς δυσμάς (που είναι και το πιο

λογικό μιας και τόσα χρόνια κάνει αυτή τη δουλειά) αυτό μας κάνει 822.6 επισκέψεις το

δευτερόλεπτο. Δηλαδή, για κάθε χριστιανικό σπίτι με ένα καλό παιδί, ο Άγιος Βασίλης έχει

1/1000στό του δευτερολέπτου να παρκάρει το έλκηθρο, να κατέβει, να πηδήξει από την καμινάδα, να αφήσει τα

δώρα στα παπούτσια του καθενός, να βάλει κάποια δώρα κάτω από το δέντρο, να φάει το κομμάτι της

πίτας του, να ξανανέβει την καμινάδα, να ξαναμπεί στο έλκηθρο και να φύγει για το επόμενο σπίτι.

Αν υποθέσουμε ότι αυτές οι 91.8 εκατομμύρια επισκέψεις ισαπέχουν μεταξύ τους (χάριν υπολογισμών), μιλάμε για απόσταση 0.78 μιλιά ανά σπίτι, συνολικό ταξίδι 75.5 εκατομμύρια μίλια και χωρίς να

μετράμε τις στάσεις για να κάνει την “ανάγκη” του!

Αυτό σημαίνει λοιπόν ότι το έλκηθρο τρέχει με 650 μιλιά το δευτερόλεπτο, 3.000 φορές την ταχύτητα

του ήχου.

Συγκριτικά, το πιο γρήγορο μέσο που φτιάχτηκε από τον άνθρωπο κινείται μόλις με 27.4 μίλια το

δευτερόλεπτο ενώ ένας κανονικός τάρανδος μπορεί να τρέξει το πολύ με 15 μίλια την ώρα.

Ααα και κάτι άλλο, το φορτίο στο έλκηθρο είναι άλλο ένα ενδιαφέρον σημείο. Με την προϋπόθεση ότι

κάθε παιδάκι θα πάρει ένα πακέτο που ζυγίζει μόλις ένα κιλό, το έλκηθρο κουβαλάει περίπου

321.300 τόνους, χωρίς να μετράμε τον ίδιο τον Άγιο Βασίλη ο οποίος λέγεται ότι είναι και χοντρός.

Και δε μετράμε το γεγονός ότι έχει φάει και 91.8 εκ. κομμάτια πίτας. Κανονικά, ένας τάρανδος

μπορεί να κουβαλήσει το πολύ 150 κιλά. Ακόμα και αν ο περίφημος ιπτάμενος τάρανδος (βλ. Παρ. #1)

μπορούσε να κουβαλήσει 10 φορές περισσότερο βάρος, 8 ή και 9 τάρανδοι σε καμιά περίπτωση δεν

φτάνουν. Για την ακρίβεια χρειάζονται 214.200 τάρανδοι.

Αυτό αυξάνει το συνολικό βάρος (και πάλι χωρίς να μετράμε το βάρος του ελκήθρου) σε 353.430

τόνους (4 φορές περισσότερο από το μεγαλύτερο υπερωκεάνιο στον κόσμο) 353.000 τόνοι που κινούνται

με 650 μιλιά το δευτερόλεπτο έχουν μια απίστευτη αντίσταση στον αέρα η οποία προκαλεί θερμότητα

(όπως στα διαστημόπλοια όταν μπαίνουν στην ατμόσφαιρα της γης).

Το μπροστινό ζευγάρι ταράνδων θα αποσβέσει 14.3 τετράκις εκατομμύρια Joule ενέργειας ανά

δευτερόλεπτο. Το καθένα. Με αλλά λόγια, θα εξατμιστούν ακαριαία με εκκωφαντικό θόρυβο, αφήνοντας

το ζευγάρι που βρίσκεται από πίσω εκτεθειμένο.

Ολόκληρο το κοπάδι, θα εξατμιστεί μέσα σε 4.26 χιλιοστά του δευτερολέπτου. Ο Άγιος Βασίλης εν τω

μεταξύ, θα πρέπει να αντέχει σε επιτάχυνση 17500.06 φορές μεγαλύτερη της βαρύτητας. Αν ζυγίζει

γύρω στα 100 κιλά (και λίγα λέμε) θα γίνει χαλκομανία στο πίσω μέρος του καθίσματός του εξαιτίας

των 2.107.007

κιλών αδράνειας.

Αν ο Άγιος Βασίλης υπήρξε ποτέ, τώρα Δεν υπάρχει πια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ!Είδες με τι ασχολείται όποιος έχει άπλετο ελεύθερο χρόνο???!Ας κρατήσουμε κάτι από τη μαγεία των Χριστουγέννων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως πολλές φορές μας λένε στις ιατρικές σχολές για την ιατρική ότι τίποτα δεν είναι σίγουρο και απόλυτο, έτσι γενικά στη ζωή ισχύει ότι και τα πιο απίθανα πράγματα μπορεί να συμβαίνουν!

Γι' αυτό, ό,τι και να μου πείτε, εγώ μπορώ να πιστεύω στον Αϊ Βασίλη και ο κάθένας σε όποιον άλλο θέλει! :splaaaats::cool05:

emnewyear

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γουστάρω!

Θάνατος στον αη-Βασίλη! !

Νομίζω πως τα παιδιά θα χαρούν εξίσου ένα δώρο, που ξέρουν ότι τους το χαρίζει ο πατέρας τους, που πηδιέται κάθε μέρα στη δουλειά.

Γιατί να μάθουν να χαίρονται για ένα δώρο που φέρνει ένας χοντρός ντυμένος στα κόκκινα, που έρχεται από το υπερπέραν;

Υπάρχει μαγεία σ' αυτή τη μαλακεία και δεν υπάρχει μαγεία στην αγάπη από τους γονείς, που εκδηλώνεται με τα χριστουγεννιάτικα δώρα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Άη Βασίλης πέθανε..ο Άη Βασίλης πάει..

Ήμουν στα προνήπια..Μέχρι τότε ξενυχτούσα κάθε βράδυ δίπλα στο χριστουγεννιάτικο δέντρο την παραμονή της Πρωτοχρονιάς..να τον δω να έρχεται..Δεν ήξερα ακόμη αγγλικά..Απέναντι από τη βεράντα του σπιτιού μας σε μια πολυκατοικία υπήρχε μία τεράστα φωτεινή επιγραφή της INTERAMERICAN..(μεγάλη και σίγουρη).Η επιγραφή ήταν κατακόκκινη και αναβόσβηνε..Στο παιδικό μου μυαλουδάκι..εκεί έπρεπε να ζει ο Άγιος Βασίλης..Και τι τυχερή που ήμουν..έμενε ακριβώς απέναντι!! Άρα έπρεπε να φτάνει γρήγορα στο σπίτι μου..

Κι όμως ποτέ δεν έφτανε γρήγορα και μ'έπαιρνε ο ύπνος περιμένοντας..Το πρωί όμως..ναι..είχε κάνει τη δουλειά του σωστά! Ό,τι ζήτησα ..το είχε φέρει!

Μάλλον πήγαινε πρώτα στα άλλα παιδάκια,σκεφτόμουν,και..γυρνώντας κομμάτια από τη δουλειά..άφηνε και σε μένα τα δώρα μου!

Πόσο αθώα ήμουν..

Είχαμε χριστουγεννιάτικη γιορτή στα προνήπια..Ντυμένα στολισμένα όλα τα παιδάκια ..για να πουμε το ποίημα μας. Ο Αγιος Βασίλης,μάλλον λόγω φόρτου εργασίας,αποφάσισε να μας φέρει τα δώρα μας νωρίτερα..Ίσως και να ήμασταν πολύ καλά παιδάκια. Ήταν εκεί..Με την κόκκινη στολή του,με τις μαύρες γυαλιστερές του μπότες,άσπρη μαλακή και μακρυά γενειάδα και ροδοκόκκινα μάγουλα!

Σηκώθηκα κι εγώ να πω το ποιηματάκι μου..κάτι με φάτνες και αστέρια.. Κάπου εκεί που έλεγα πόσο λαμπερό ήταν το αστέρι..βλέπω τη μανούλα από κάτω να μου κάνει με τα χέρια της κάτι σε στυλ νοηματικής..ήθελε να δείξω με τα χεράκια μου.."μεγάλο και λαμπρό"..Δε μου άρεσε..ήθελα να πω το ποίημα μου μόνη μου..χωρίς βοήθεια και υποδείξεις!Μία..δύο........ συνέχιζε σε κάθε μου λέξη τη νοηματική..Βαρέθηκα..ήθελα να σταματήσω!

Όπως και έγινε..Κοίταξα τη μαμά,μετά τις δασκάλες..όχι τον μπαμπά-ήξερα πως δε θα μπορούσα-και σταμάτησα. Κατέβηκα. Είπα "δε θέλω να πω το ποίημα μου.." Η μαμά γούρλωσε τα μάτια. Δάγκωσε τα χείλη της.Δε μίλησε όμως. Πήγα κι έκατσα με τα άλλα παιδάκια που δεν κατάλαβαν τι με έπιασε.

Στο τέλος της γιορτής ..ο καλός μας Άγιος Βασίλης φώναζε όλα τα παιδάκια -μας ήξερε με το μικρό μας όλα!- να μας δώσει τα δώρα μας!

Πολύ στεναχωρημένη..όταν έφτασε η σειρά μου..πήγα κοντά του και του είπα ψιθυριστά.."Εγώ Αγιε Βασίλη δε θα το πάρω το δώρο μου φέτος. Δεν το δικαιούμαι..δεν είπα το ποίημα μου!"..

Ο Αγιος Βασίλης σάστισε..είχε δουλειές..με μένα θα ασχολείται? Κοίταξε κι αυτός τις δασκάλες..Τίποτα..Ήρθε ο πατέρας μου..Πήρε το δώρο στα χέρια του. Είπαμε σε όλους καλές γιορτές και φύγαμε..

Κανείς δε μίλησε στη διαδρομή. Δε μου πέρασε καν από το μυαλό ότι κάτι κακό συνέβαινε..Μπήκαμε στο ασανσέρ..

Ο μπαμπάς,φανερά εκνευρισμένος..για πρώτη φορά μου φώναξε! "Άλλη φορά το δώρο σου θα το παίρνεις! Μ'ακούς? Εγώ το πλήρωσα!"

Εγώ το πλήρωσα..εγώ το πλήρωσα..Εγώ!... Πλήρωσα!..

Κάπου εκεί πρέπει να είχε πεθάνει ο Άγιος Βασίλης..

Από τότε μου έφερνε δώρα μόνο ο μπαμπάς μου..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το έπαθα και εγώ στα 6 μου....αλλά δεν το είπα στον μπαμπά μου....τον άφησα να χαίρεται να σκαρώνει μαμουνιές για να πιστεύω ότι υπάρχει ο αι Βασίλης.Αφού αυτός χαιρόταν πιο πολύ από εμένα όταν έκανα την ξαφνιασμένη..."ααααα.....και πώς μπήκε μπαμπά στο σπίτι αφού εμείς τζάκι δεν έχουμε...", και έλεγε και έλεγε παραμύθια και δικαολογίες 2 ώρες....Τώρα που μεγάλωσα καταλαβαίνω πόσο χαιρόταν που μετά από τόσες ώρες δουλειάς έβλεπε το παιδάκι του να χαίρεται....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Άη Βασίλης πέθανε..ο Άη Βασίλης πάει..Ήμουν στα προνήπια..Μέχρι τότε ξενυχτούσα κάθε βράδυ δίπλα στο χριστουγεννιάτικο δέντρο την παραμονή της Πρωτοχρονιάς..να τον δω να έρχεται..Δεν ήξερα ακόμη αγγλικά..Απέναντι από τη βεράντα του σπιτιού μας σε μια πολυκατοικία υπήρχε μία τεράστα φωτεινή επιγραφή της INTERAMERICAN..(μεγάλη και σίγουρη).Η επιγραφή ήταν κατακόκκινη και αναβόσβηνε..Στο παιδικό μου μυαλουδάκι..εκεί έπρεπε να ζει ο Άγιος Βασίλης..Και τι τυχερή που ήμουν..έμενε ακριβώς απέναντι!! Άρα έπρεπε να φτάνει γρήγορα στο σπίτι μου..Κι όμως ποτέ δεν έφτανε γρήγορα και μ'έπαιρνε ο ύπνος περιμένοντας..Το πρωί όμως..ναι..είχε κάνει τη δουλειά του σωστά! Ό,τι ζήτησα ..το είχε φέρει!Μάλλον πήγαινε πρώτα στα άλλα παιδάκια,σκεφτόμουν,και..γυρνώντας κομμάτια από τη δουλειά..άφηνε και σε μένα τα δώρα μου!Πόσο αθώα ήμουν..Είχαμε χριστουγεννιάτικη γιορτή στα προνήπια..Ντυμένα στολισμένα όλα τα παιδάκια ..για να πουμε το ποίημα μας. Ο Αγιος Βασίλης,μάλλον λόγω φόρτου εργασίας,αποφάσισε να μας φέρει τα δώρα μας νωρίτερα..Ίσως και να ήμασταν πολύ καλά παιδάκια. Ήταν εκεί..Με την κόκκινη στολή του,με τις μαύρες γυαλιστερές του μπότες,άσπρη μαλακή και μακρυά γενειάδα και ροδοκόκκινα μάγουλα!Σηκώθηκα κι εγώ να πω το ποιηματάκι μου..κάτι με φάτνες και αστέρια.. Κάπου εκεί που έλεγα πόσο λαμπερό ήταν το αστέρι..βλέπω τη μανούλα από κάτω να μου κάνει με τα χέρια της κάτι σε στυλ νοηματικής..ήθελε να δείξω με τα χεράκια μου.."μεγάλο και λαμπρό"..Δε μου άρεσε..ήθελα να πω το ποίημα μου μόνη μου..χωρίς βοήθεια και υποδείξεις!Μία..δύο........ συνέχιζε σε κάθε μου λέξη τη νοηματική..Βαρέθηκα..ήθελα να σταματήσω! Όπως και έγινε..Κοίταξα τη μαμά,μετά τις δασκάλες..όχι τον μπαμπά-ήξερα πως δε θα μπορούσα-και σταμάτησα. Κατέβηκα. Είπα "δε θέλω να πω το ποίημα μου.." Η μαμά γούρλωσε τα μάτια. Δάγκωσε τα χείλη της.Δε μίλησε όμως. Πήγα κι έκατσα με τα άλλα παιδάκια που δεν κατάλαβαν τι με έπιασε.Στο τέλος της γιορτής ..ο καλός μας Άγιος Βασίλης φώναζε όλα τα παιδάκια -μας ήξερε με το μικρό μας όλα!- να μας δώσει τα δώρα μας!Πολύ στεναχωρημένη..όταν έφτασε η σειρά μου..πήγα κοντά του και του είπα ψιθυριστά.."Εγώ Αγιε Βασίλη δε θα το πάρω το δώρο μου φέτος. Δεν το δικαιούμαι..δεν είπα το ποίημα μου!"..Ο Αγιος Βασίλης σάστισε..είχε δουλειές..με μένα θα ασχολείται? Κοίταξε κι αυτός τις δασκάλες..Τίποτα..Ήρθε ο πατέρας μου..Πήρε το δώρο στα χέρια του. Είπαμε σε όλους καλές γιορτές και φύγαμε..Κανείς δε μίλησε στη διαδρομή. Δε μου πέρασε καν από το μυαλό ότι κάτι κακό συνέβαινε..Μπήκαμε στο ασανσέρ..Ο μπαμπάς,φανερά εκνευρισμένος..για πρώτη φορά μου φώναξε! "Άλλη φορά το δώρο σου θα το παίρνεις! Μ'ακούς? Εγώ το πλήρωσα!"Εγώ το πλήρωσα..εγώ το πλήρωσα..Εγώ!... Πλήρωσα!..Κάπου εκεί πρέπει να είχε πεθάνει ο Άγιος Βασίλης..Από τότε μου έφερνε δώρα μόνο ο μπαμπάς μου..

Φιλενάδα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!! Γράφεις τέλεια.Συγκινήθηκα και συγγνώμη που θα το πω αλλά με θύμωσε λίγο ο μπαμπάς σου :angry:

το έπαθα και εγώ στα 6 μου....αλλά δεν το είπα στον μπαμπά μου....τον άφησα να χαίρεται να σκαρώνει μαμουνιές για να πιστεύω ότι υπάρχει ο αι Βασίλης.Αφού αυτός χαιρόταν πιο πολύ από εμένα όταν έκανα την ξαφνιασμένη..."ααααα.....και πώς μπήκε μπαμπά στο σπίτι αφού εμείς τζάκι δεν έχουμε...", και έλεγε και έλεγε παραμύθια και δικαολογίες 2 ώρες....Τώρα που μεγάλωσα καταλαβαίνω πόσο χαιρόταν που μετά από τόσες ώρες δουλειάς έβλεπε το παιδάκι του να χαίρεται....
emcolgateemcolgate Αχ τί καλό!Δεν ξέρω αν έχεις αδέλφια.Η συμπεριφορά του μπαμπά σου μου θυμίζει μπαμπά σε μοναχοκόρη.Έγραψες πάλι φιλενάδα!!!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ καπετάνισσα..Ο μπαμπάκας μου είχε όντως νευριάσει..αλλά δούλευε πολύ τότε για να μη μας λείψει τίποτα..Δικαιολογημένος λοιπόν..Κατα τα άλλα είναι ο πιο γλυκός μπαμπάς του κόσμου!!!!!!! emofftopic

χμμμμ.... emxmm κανω την παπια... :P:lol:
emthanx
Ρεεε..είστε σοβαροί? Ευχαριστώ και τους 2! Μιλάμε πρέπει να είμαι και πολύ μπαμπούλας! Φιλάκια και στους 2!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχω μια μικρότερη 3 χρόνια που ακόμη πιστεύει,πήγε στην χώρα του Αι ΒΑΣΙΛΗ πέρυσι για να τον δει!!!!!Ε ΟΧΙ!!!!!Βέβαια η γαιδάρα έγινε και γκολ με τον ΑΙ Βασίλη σε ένα μπαρ από πάγο....Οχι που δεν θα γινόταν με το π@@@σοκρυο εκεί πέρα.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχω μια μικρότερη 3 χρόνια που ακόμη πιστεύει,πήγε στην χώρα του Αι ΒΑΣΙΛΗ πέρυσι για να τον δει!!!!!Ε ΟΧΙ!!!!!Βέβαια η γαιδάρα έγινε και γκολ με τον ΑΙ Βασίλη σε ένα μπαρ από πάγο....Οχι που δεν θα γινόταν με το π@@@σοκρυο εκεί πέρα.......

Σωστήήήήήήήήήή... emcolgateemcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πάλι καλά που ταν με τον αι-Βασίλη και όχι με κανα τάρανδο να λες................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα τρία μεγάλα ψέματα στη ζωή ενός ανθρώπου είναι:

1)Ο Άγιος Βασίλης

2)Ο Έρωτας

3)Η Επανάσταση

(Δυστυχώς,δεν είναι δικό μου...Δεν είμαι τόσο έξυπνος για να πω κάτι τέτοιο.Οπότε,απλά το μεταφέρω)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κείμενο αυτό όπως και άλλα επιστημονικά στοιχεία έχω γράψει εδώ -> http://www.inout.gr/showthread.php?t=17527

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emblush:rolleyes:

Πάρα πολύ όμορφο το κείμενο με το παιδικό τραύμα που μας εμπιστεύτηκες Σοφία....όλοι λίγο-πολύ έχουε κάτι παρόμοιο να διηγηθούμε φαντάζομαι...

Ευχαριστούμε λοιπόν! emconfusedemiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σηκώθηκα κι εγώ να πω το ποιηματάκι μου..κάτι με φάτνες και αστέρια.. Κάπου εκεί που έλεγα πόσο λαμπερό ήταν το αστέρι..βλέπω τη μανούλα από κάτω να μου κάνει με τα χέρια της κάτι σε στυλ νοηματικής..ήθελε να δείξω με τα χεράκια μου.."μεγάλο και λαμπρό"..Δε μου άρεσε..ήθελα να πω το ποίημα μου μόνη μου..χωρίς βοήθεια και υποδείξεις!Μία..δύο........ συνέχιζε σε κάθε μου λέξη τη νοηματική..Βαρέθηκα..ήθελα να σταματήσω!

Όπως και έγινε..Κοίταξα τη μαμά,μετά τις δασκάλες..όχι τον μπαμπά-ήξερα πως δε θα μπορούσα-και σταμάτησα. Κατέβηκα. Είπα "δε θέλω να πω το ποίημα μου.." Η μαμά γούρλωσε τα μάτια. Δάγκωσε τα χείλη της.Δε μίλησε όμως. Πήγα κι έκατσα με τα άλλα παιδάκια που δεν κατάλαβαν τι με έπιασε.

δε σε πιστευω...

το ιδιο εχω κανει και γω..

εγκεφαλικο πηγαν να παθουν οι δικοι μου

:P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ Evanescent..(αν και η ιστορία μου δεν περιέχει και πολλή μαγεία Χριστουγένων)..

Λίνα μου..μέχρι και στο γεράκι συμφωνούμε..εδώ δε θα συμφωνούσαμε?

Φιλάκια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.