Jump to content

Αμισθος Επιστημονικός Συνεργατης


focus

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Εχω μια απορια.Ειμαι ειδικος ιατρος και εργαζομαι ως επικουρικη ιατρος σε νοσοκομειο της επαρχιας.Με εχει κανει δεκτη ο διευθυντης κρατικης κλινικης (η οποια δε δινει ειδικοτητα ) σε μεγαλο νοσοκομειο της Αθηνας να παρακολουθω καποιες ωρες την εβδομαδα και να βοηθαω την κλινικη.Μεχρι εδω ολα καλα.Εχω συνεννοηθει και με την κλινικη οπου ειμαι επικουρικη για να μπορω να φευγω αυτες τις ωρες.

Προ ημερων μου ειπε να παω στο γραφειο προσωπικου και να κανω αιτηση ως α,ισθη επιστημονικη συνεργατης.Πηγα εκει και μου ειπαν οτι ενα κανω αιτηση θα απορριφθει απο το Δ.Σ.

Εγω θυμαμαι οτι πριν απο χρονια ως φοιτητρια γιο να παρακολουθω ειχα κανει σε αλλο νοσοκομειο χαρτι(οτι δε θα εγειρω π.χ. ασφαλιστικα αιτηματα,ουτε απαιτηση για μισθο)και με ειχαν δεχτει.Παρομοιο ειχα ακουσει και για περιπτωση οχι φοιτητη αλλα επιστημονικου συνεργατη σε κρατικη κλινικη(οχι πανεπιστημιακη που ξερω οτι γινεται και καλα για ερευνητικους σκοπους).

Απο το γραφειο προσωπικου μου ειπαν οτι ειναι θεμα νοσοκομειου και οτι ο διευθυντης με δικη του ευθυνη με δεχεται.Το νοσοκομειο δεν εχει καμια δουλεια με αυτο.Δεν ειναι καποια μορφη σχεσης εργασιας με εργοδοτη με συμβαση.

Παρολα αυτα πιστευω οτι μου λεγανε μπαρουφες και δε γνωριζουν.Προς τους νομομαθεις του φορουμ:που μπορω να βρω τι προβλεπεται?Ποιος νομος?

Ευχαριστω θερμα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνε αίτηση και αποκλείεται να απορριφθεί.

Σου χρειάζεται εξάλλου για να είσαι και νομικά καλυμμένη, γιατί αν άθελα σου επιβαρύνεις την υγεία κάποιου ασθενή και αυτός θελήσει να κινηθεί νομικά εναντίον σου την έχεις άσχημα.

Στην Ελλάδα όταν δε ζητάς λεφτά όλες οι πόρτες είναι ορθάνοιχτες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ελλάδα όταν δε ζητάς λεφτά όλες οι πόρτες είναι ορθάνοιχτες...

'Κλινική εκδήλωση' ελληνικής μιζέριας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άμισθο σε δέχονται όλοι, τουλάχιστον να πάρεις τις γνώσεις που νομίζεις ότι θα σου χρειαστούν και στο μέλλον...

και να κάνεις και καμιά καλή γνωριμία με κανένα καθηγητή που θα ενδιαφέρεται και θα εκτιμήσει τον κόπο σου.

Αν σε γεμίζει,Just DO IT!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι σε αναμονή για ειδικότητα.Αυτό που απάντησαν σε μένα,όταν ενδιαφέρθηκα να πάρω άδεια γραπτή για να παρακολουθώ αφιλοκερδώς,ήταν ότι "Οι μη έχοντες εργασιακή σχέση με το νοσοκομείο,απαγορεύεται να βρίσκονται σαν ιατροί στους χώρους του νοσοκομείου.Απόφαση διοικητικού συμβουλίου".

Ο λόγος είναι μου είπαν,ότι σε περίπτωση ιατρικού λάθους δικού μου-διότι η παρακολούθηση ίσως με τον καιρό γίνει βοήθεια-,ευθύνη έχει ο Διευθυντής που έδωσε άδεια.

Φυσικά πολλοί παρακολουθούν.Πόσοι έχουν γραπτή άδεια σαν άμισθοι,δεν γνωρίζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νοσοκομείο στο οποίο αναφέρομαι είναι το Παίδων στην Αθήνα.όσο και αν πιστεύετε ότι επειδή είναι τσάμπα κανείς δε θα πεί όχι μου είπαν ότι εάν κάνω αίτηση θα είναι αρνητική η απάντηση.

Το ερώτημα μου είναι σαφές"Ποιός νόμος προβλέπει τι γίνεται?".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νοσοκομείο στο οποίο αναφέρομαι είναι το Παίδων στην Αθήνα.όσο και αν πιστεύεται ότι επειδή είναι τσάμπα κανείς δε θα πεί όχι μπυ είπαν ότι εάν κλανω αίτηση θα είναι αρνητική η απάντηση.

Το ερώτημα μου είναι σαφές"Ποιός νόμος προβλέπει τι γίνεται?".

ΟΝΤΩΣ...ΑΝ ΤΗΝ ΚΛΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από εξυπνάδες άλλο τίποτε.Από καμία σοβαρή απάντηση όμως?

Στο Παίδων Αγία Σοφία το έτος 2005 μπορούσες με μία αίτηση στην οποία δήλωνες υπεύθυνα ότι δε θες μισθό, ασφάλιση κτλπ να δουλέψεις ως άμισθος επιστημονικός συνεργάτης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από εξυπνάδες άλλο τίποτε.Από καμία σοβαρή απάντηση όμως?

Στο Παίδων Αγία Σοφία το έτος 2005 μπορούσες με μία αίτηση στην οποία δήλωνες υπεύθυνα ότι δε θες μισθό, ασφάλιση κτλπ να δουλέψεις ως άμισθος επιστημονικός συνεργάτης.

Το ίδιο συμβαίνει και τώρα στο Παίδων "Αγία Σοφία". Και σε πολλά άλλα νοσοκομεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νοσοκομείο στο οποίο αναφέρομαι είναι το Παίδων στην Αθήνα.όσο και αν πιστεύετε ότι επειδή είναι τσάμπα κανείς δε θα πεί όχι μου είπαν ότι εάν κάνω αίτηση θα είναι αρνητική η απάντηση.

Το ερώτημα μου είναι σαφές"Ποιός νόμος προβλέπει τι γίνεται?".

Σε ποιο Παίδων τελικά στο είπαν αυτό? Και από που στο νοσοκομείο? Στο γραφείο προσωπικού?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το γραφείο προσωπικού του Παίδων Παν& Αγλαια Κυριακού.Κάποιος κ. Χάχουλης.Μάλιστα καυχίοταν ότι όλες οι αιτήσεις απορρίπτονται από το Δ.Σ.

Διότι οι μορφές εργασίας είναι συγκεκριμένες(έμμισθες μετά απο υπουργική απόφαση).Εάν είσαι άμμισθος την ευθύνη την έχει ο διευθυντής και το νοσοκομείο δεν έχει καμία δουλειά!!

Μάλιστα από ότι είδα δε θεωρούν ούτε το γνήσιο της υπογραφής της βεβαίσης του διευθυντή!Τρελοί γραφειοκράτες!

Τελικά κανένας δεν έχει το νόμο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, για μισό λεπτό κι εμάς τί μας έδειξε η Υποδιευθύντρια του Ευαγγελισμού Κα Πανταζή, 1 λίστα με γιατρούς που είναι είτε έμμισθοι είτε άμισθοι και απλά παρακολουθούν... Πώς είναι ποτέ δυνατόν να σου αρνούνται να πηγαίνεις άμισθος-δεν νομίζω-μάλλον έτσι θέλουν εκείνοι να πιστέψεις-Γιατί δεν μιλάς απευθείας με τον Διοικητή ή κάποιο Διοικητικό μέλος του νοσοκομείου? Μη δίνεις βάση στους υπαλλήλους των γραφείων Προσωπικού!!!! emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το γραφείο προσωπικού του Παίδων Παν& Αγλαια Κυριακού.Κάποιος κ. Χάχουλης.Μάλιστα καυχίοταν ότι όλες οι αιτήσεις απορρίπτονται από το Δ.Σ.

Διότι οι μορφές εργασίας είναι συγκεκριμένες(έμμισθες μετά απο υπουργική απόφαση).Εάν είσαι άμμισθος την ευθύνη την έχει ο διευθυντής και το νοσοκομείο δεν έχει καμία δουλειά!!

Μάλιστα από ότι είδα δε θεωρούν ούτε το γνήσιο της υπογραφής της βεβαίσης του διευθυντή!Τρελοί γραφειοκράτες!

Τελικά κανένας δεν έχει το νόμο?

Γιατί μπλέκεις με τα γρανάζια της γραφειοκρατίας?

1ον. Αν θέλει ο διευθυντής, ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα θα πας

2ον. Και να μη σε αναγνωρίσει επίσημα το νοσοκομείο στο τέλος θα πάρεις χαρτί από το διευθυντή, με λογότυπο του νοσοκομείου + Στρογγυλή σφραγίδα, όποτε μια χαρά.!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το γραφείο προσωπικού του Παίδων Παν& Αγλαια Κυριακού.Κάποιος κ. Χάχουλης.Μάλιστα καυχίοταν ότι όλες οι αιτήσεις απορρίπτονται από το Δ.Σ.

Διότι οι μορφές εργασίας είναι συγκεκριμένες(έμμισθες μετά απο υπουργική απόφαση).Εάν είσαι άμμισθος την ευθύνη την έχει ο διευθυντής και το νοσοκομείο δεν έχει καμία δουλειά!!

Μάλιστα από ότι είδα δε θεωρούν ούτε το γνήσιο της υπογραφής της βεβαίσης του διευθυντή!Τρελοί γραφειοκράτες!

Τελικά κανένας δεν έχει το νόμο?

Γιατί μπλέκεις με τα γρανάζια της γραφειοκρατίας?

1ον. Αν θέλει ο διευθυντής, ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα θα πας

2ον. Και να μη σε αναγνωρίσει επίσημα το νοσοκομείο στο τέλος θα πάρεις χαρτί από το διευθυντή, με λογότυπο του νοσοκομείου + Στρογγυλή σφραγίδα, όποτε μια χαρά.!

Πες τα βρε Andrew!Μην ακούτε κανένα υπάλληλο-πηγαίνετε απευθείας στις κορυφές!!!Κάντε αυτό που σας γεμίζει!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το γραφείο προσωπικού του Παίδων Παν& Αγλαια Κυριακού.Κάποιος κ. Χάχουλης.Μάλιστα καυχίοταν ότι όλες οι αιτήσεις απορρίπτονται από το Δ.Σ.

Διότι οι μορφές εργασίας είναι συγκεκριμένες(έμμισθες μετά απο υπουργική απόφαση).Εάν είσαι άμμισθος την ευθύνη την έχει ο διευθυντής και το νοσοκομείο δεν έχει καμία δουλειά!!

Μάλιστα από ότι είδα δε θεωρούν ούτε το γνήσιο της υπογραφής της βεβαίσης του διευθυντή!Τρελοί γραφειοκράτες!

Τελικά κανένας δεν έχει το νόμο?

Γιατί μπλέκεις με τα γρανάζια της γραφειοκρατίας?

1ον. Αν θέλει ο διευθυντής, ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα θα πας

2ον. Και να μη σε αναγνωρίσει επίσημα το νοσοκομείο στο τέλος θα πάρεις χαρτί από το διευθυντή, με λογότυπο του νοσοκομείου + Στρογγυλή σφραγίδα, όποτε μια χαρά.!

Απόλυτα σωστή η άποψη σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οτι θα πάρω βεβαίωση απο το διευθυντή θα πάρω.Έλα όμως που δε μου δίνουν στρογγυλή επειδή το νοσοκομείο λέει δεν εμπλέκεται σε αυτό!@@@@!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οτι θα πάρω βεβαίωση απο το διευθυντή θα πάρω.Έλα όμως που δε μου δίνουν στρογγυλή επειδή το νοσοκομείο λέει δεν εμπλέκεται σε αυτό!@@@@!!
Μια χάρη σε παρακαλώ. Σε ποιο νοσοκομείο θα πάρεις βεβαίωση και ο γραφειοκράτης υπάλληλος δεν θα σου σφραγίσει την βεβαίωση;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γ.Ν.Παίδων Αθηνών Παν & Αγλαίας Κυριακού.Επειδή σε αυτή τη σχέση εργασίας δεν εμπλέκεται το νοσοκομείο.Άρα δε βεβαιώνει και το γνήσιο της υπογραφής!Τα διοικητικά γραφεία είναι στη Μεσογείων,σε άλλο δηλαδή χ'ωρο από το νοσοκομείο.Ε,δε θα ζήταγα και από το διευθυντή να πάει να υπογράψει ενώπιον τους!(για να το δούνε και να πιστούνε).

Είπα για τηλέφωνο(να τους πάρει)αλλά και πάλι αρνήθηκαν με το σκεπτικό ότι αυτοί δεν εμπλέκονται καθόλου σε τέτοια ιστορία(στο επιστημονικό συνεργάτης)..είναι θέμα και ευθύνη του διευθυντή...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προ ημερων μου ειπε να παω στο γραφειο προσωπικου και να κανω αιτηση ως α,ισθη επιστημονικη συνεργατης.Πηγα εκει και μου ειπαν οτι ενα κανω αιτηση θα απορριφθει απο το Δ.Σ.
Είπα για τηλέφωνο(να τους πάρει)αλλά και πάλι αρνήθηκαν με το σκεπτικό ότι αυτοί δεν εμπλέκονται καθόλου σε τέτοια ιστορία(στο επιστημονικό συνεργάτης)..είναι θέμα και ευθύνη του διευθυντή...
Kάπου δεν τα λες εσύ ή αυτοί καλά. Έχει ή δεν έχει σχέση το Δ.Σ. του Νοσοκομείου με την υπόθεσή σου;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.