Jump to content

[αγροτικό] (2007) Αναγνωρίσιμος χρόνος ειδικότητας στο αγροτικό.


curgan

Recommended Posts

Στη χθεσινοβραδινή συνεδρίαση της Βουλής, όπως αναφέρουμε σε άλλο θέμα ο palaiologos κι εγώ, σε ένα φαινομενικά αθώο νομοσχέδιο (Νομοσχέδιο για κύρωση σύμβασης μεταξύ Δημοσίου και ΕΕΣ κλπ) έγινε ο κακός χαμός από τροπολογίες.

Μία εξ αυτών κατέθεσε και ο Γιαννόπουλος

Αντιγράφω από τα πρακτικά της Βουλής:

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ:Η με γενικό αριθμό 64 και ειδικό αριθμό 6 τροπολογία είναι για τους γιατρούς που κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας υπαίθρου έκαναν

υπηρεσία σε νοσοκομείο. Είναι λεκτική η διατύπωση και υπάρχει αυτή η παράγραφος στον ν. 3527, οι Υπηρεσίες όμως δεν μπορούν να καταλάβουν τον ενεστώτα

διαρκείας. Γι’ αυτό λοιπόν κάνουμε αυτή την παρέμβαση.

...ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΓΕΡΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ:Θα ήθελα, επίσης, να τοποθετηθώ σε μια ακόμη τροπολογία που έχει να κάνει με το ζήτημα των συναδέλφων γιατρών που έχουν κάνει αγροτικό σε διάφορα νοσοκομεία. Θέλω να πω ότι είναι μια τροπολογία που θέλει πολλή συζήτηση. Εγώ κρατώ επιφυλάξεις πριν την υπερψηφίσω, διότι οι συνάδελφοι αυτοί είχαν την ευκαιρία να κάνουν το αγροτικό τους κάτω από συνθήκες ωραίες και ως επιβράβευση τους δίνουμε τη δυνατότητα να καταγράψουν τμήμα του αγροτικού τους και στην ειδικότητά τους. Δεν ξέρω αν αυτό θα ήταν ό,τι καλύτερο για συναδέλφους που σήμερα περιμένουν στην ουρά, για να κάνουν ειδικότητα. Καταλαβαίνουν το αίσθημα της αδικίας. Γι’ αυτό θα ήθελα να το ξανασυζητήσουμε και να το ξαναδούμε, κύριε Υπουργέ.

Αυτά θα ήθελα εγώ να πω. Και πάλι θα ήθελα να σας ευχαριστήσω και να σας συγχαρώ, γιατί μας δώσατε τη δυνατότητα να κάνουμε μια συζήτηση και να κάνετε αποδεκτές πολλές από τις παρατηρήσεις του Σώματος...

...ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΚΑΚΛΑΜΑΝΗΣ:Γνωρίζουμε και γνωρίζετε, κύριε Υπουργέ, ότι είναι χιλιάδες οι γιατροί που περιμένουν στις λίστες για να ασκηθούν στην ειδικότητα. Θα ψηφιστεί μια διάταξη του νομοσχεδίου αυτού, με την οποία μπορούν να διορίζονται επικουρικοί γιατροί στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη. Προφανώς, από όλο αυτό τον κόσμο των χιλιάδων νέων επιστημόνων που περιμένουν χρόνια και χρόνια να πάρουν την ειδικότητα, κάποιοι θα διοριστούν επικουρικοί γιατροί σε κάποια από τα νοσοκομεία της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης και αυτομάτως και εφόσον στα νοσοκομεία αυτά υπάρχει τμήμα ανάλογης ειδικότητας, θα πάρουν την ειδικότητα, όπως επίσης και άλλοι που έχουν διοριστεί στην ύπαιθρο, ως επικουρικοί γιατροί, εάν αποσπαστούν τώρα στην Αθήνα, ο χρόνος της αποσπάσεώς τους…

...ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ: Ευχαριστώ, κύριε Πρόεδρε.

Κύριε Πρόεδρε, είναι δική μου αυτή η τροπολογία. Έχει δίκιο ο κ. Κακλαμάνης, διότι δεν γνωρίζει ακριβώς περί τίνος πρόκειται. Στον τελευταίο νόμο, στον

3527/2007, αναφέρεται συγκεκριμένα ότι αυτοί οι οποίοι υπηρετούν -είναι ενεστώτας διαρκείας- σε τμήμα νοσοκομείου ως γιατροί υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου,

αναγνωρίζεται ο χρόνος που υπηρέτησαν στο νοσοκομείο ως βασική ειδικότητα: παθολογία, χειρουργική. Επειδή οι υπηρεσίες κάτω δεν μπορούν να καταλάβουν τον ενεστώτα διαρκείας, γι’ αυτό λοιπόν γράφουμε -εγώ το έχω γράψει- «που έχει υπηρετήσει ή υπηρετεί»

Με αυτήν τη βοήθεια, η οποία δίνεται σε όλους τους γιατρούς που υπηρέτησαν κατά το χρονικό διάστημα της υποχρεώσεως της υπηρεσίας υπαίθρου, δίνεται η

δυνατότητα να αποσυμφορηθεί το σύστημα και να μην έχει τη μεγάλη πίεση της αναμονής, διότι αυτομάτως θα αναγνωριστεί ο χρόνος ειδικότητας αυτός είτε στον

κορμό της παθολογίας, είτε της χειρουργικής και θα γλιτώσει όλο το σύστημα περί τον ένα χρόνο, οπότε δημιουργείται μία σειρά νέων γιατρών που θα μπουν στο

σύστημα. Δεν έχει κανένα δόλο, δεν έχει απολύτως τίποτα αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα.

...ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΚΑΚΛΑΜΑΝΗΣ: Λέει τα εξής: «Επικουρικός γιατρός που έχει υπηρετήσει –υπηρετεί σε τμήμα νοσοκομείου πρώτον και δεύτερον- δεν αναφέρει το πρώτο δεύτερο- και γιατρός υπόχρεος υπηρεσίας υπαίθρου κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας του αποσπάστηκε ή αποσπάται σε τμήμα νοσοκομείου που αναγνωρίζεται ως κατάλληλο για την απόκτηση της ειδικότητας αυτής, θεωρείται ότι έχει ασκηθεί ισόχρονα στην ειδικότητα».

Αυτό επειδή αργότερα θα ψηφιστεί μια διάταξη κύριε Πρόεδρε, με την οποία ο Υπουργός Υγείας μπορεί να διορίζει με την απόφασή του χωρίς συμβούλια και κρίσεις επικουρικούς γιατρούς στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη. Εγώ φοβάμαι ότι αυτή η διάταξη που θα ψηφιστεί στο νομοσχέδιο και αυτή η τροπολογία δίδει τη δυνατότητα ανεξαρτήτως προθέσεων του συναδέλφου που την εισηγείται και του Υπουργού που την αποδέχεται να διαβάζουμε αύριο ότι από τη μια ο Υπουργός θα διορίζει επικουρικούς γιατρούς στην Αθήνα και από την άλλη ενώ χιλιάδες περιμένουν να πάρουν ειδικότητα θα παίρνουν ειδικότητα.

...ΠΡΟΕΔΡΕΥΩΝ (Αναστάσιος Νεράντζης): Συνεπώς, η τροπολογία με γενικό αριθμό 64 και ειδικό 6 έγινε δεκτή όπως τροποποιήθηκε από τον κύριο Υπουργό κατά

πλειοψηφία και εντάσσεται στο νομοσχέδιο ως ίδιον άρθρο.

Υ.Γ Ο Κακλαμάνης έχει πολύ πλάκα. Κατάλαβε ο καημένος ότι κάτι βρωμάει αλλά δεν έχει τη γνώση του χώρου για να καταλάβει τι ακριβώς emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικά ισχύει μόνο για παθολογία και χειρουργική?όχι για τις ενιαίες όπως γινόταν?ξέρει κανείς?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.