Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Καρδιολογία


master@med

Recommended Posts

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ ΕΧΟΥΝ ΓΕΜΑΤΕΣ ΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΤΟΥΣ, ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΣΙΣΜΑΝΟΓΛΕΙΟ, ΚΑΤ ΑΤΤΙΚΗΣ, 7ο ΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓ. ΑΝΔΡΕΑΣ (ΠΑΤΡΑ). ΘΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΧΕΙ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

για ενα τετοιο ερωτημα, αξιζει ενα ταξιδακι στην αθηνα.δεν νομιζεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συνήθως αυξημένη αναμονή έχουν πανεπιστημιακές κλινικές που προσφέρονται και εκπόνηση διδακτορικής διατριβής ή κλινικές με αυξημένο όγκο περιστατικών.

υπάρχουν όμως και καλές ευκαιρίες εξάσκησης σε μικρότερες κλινικές με λιγότερη αίγλη και κατ' επέκταση μικρότερη αναμονή.

το τι θα επιλέξεις επαφίεται αποκλειστικά σε σένα και το κατά πόσο βιάζεσαι να ξεκινήσεις και να τελειώσεις την ειδικότητα.

κάποιος που ενδιαφέρεται ειδικά σε παθολογικές ειδικότητες θα μάθει παντου... οι χειρουργικές είναι άλλη πονεμένη ιστορία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κάποιος που ενδιαφέρεται ειδικά σε παθολογικές ειδικότητες θα μάθει παντου... οι χειρουργικές είναι άλλη πονεμένη ιστορία...

Κατα την προσωπικη μου αποψη δεν ειναι θεμα Νοσοκομειου, αλλα εκπαιδευτη και εκπαιευομενου. Να μη σου πω οτι σε ο,τι αφορα τις χειρουργικες ειδικοτητες πιο πολλα μαθαινεις στο Γενικο Νομαρχιακο Νοσοκομειο Διδυμοτειχου λχ, απο ό,τι στο Λαικο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμφωνώ.. κάνοντας χειρουργική σε επαρχιακό νοσοκομείο με λίγες θέσεις ειδικευόμενων που καλύπτουν ολόκληρο τον χειρουργικο τομέα και όχι μονο την κλινική θεωρώ ότι έμαθα πολύ περισσότερα από την αντίστοιχη πανεπιστημιακή κλινική από οπου οι τότε ειδικευόμενοι μας κυνηγούσαν να παρουν τα ιστορικά που κρατούσαμε για να γράψουν τα εξιτήρια των ασθενών τους καθώς δεν είχαν ιδέα ποιος ήταν μέσα και γιατί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

με ενδιαφέρει η ειδικότητα της καρδιολογίας... η φήμη του ωνασείου έχει αρχίσει να μου κεντρίζει το ενδιαφέρον, αναρρωτιέμαι όμως αν όλα αυτά ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα ή έστω αν προσθέτουν θετικά στοιχεία σε έναν ειδικευόμενο που βρισκεται εκεί και δουλεύει... εσείς τι πιστεύετε; κάποιος με ιδία εμπειρία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω πολλούς ειδικευόμενους που θα έβριζαν το χώρο εργασίας τους στο διπλανό γραφείο από τον Καθηγητή ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά στην Ελλάδα υπάρχει το αλάθητο του καθηγητή :P

Λοιπόν μόνη στο πάρκο η καλύτερη λύση είναι να κάνεις συγκεκριμένες ερωτήσεις. Γενικότητες του τύπου "παιδιά πώς τα περνάτε στην κλινική" θα έχει σαν αποτέλεσμα αυτό που λέει ο Σοβ "ναι καλά είναι και ο κος Καθηγητής είναι φοβερός (φυσικά) και βοηθάει όλο τον κόσμο (πάντα)" και λοιπές ανακρίβειες. Οπότε κάνε έναν κατάλογο από ερωτήσεις

1. Πόσες κλινικές έχει το Ωνάσειο που δίνουν ειδικότητα

2. Ποιός είναι ο διευθυντής της κάθε κλινικής

3. Πόσοι ειδικευόμενοι είναι στο τμήμα

4. Πόσα περιστατικά κατά μέσο όρο έχει ο κάθε ειδικευόμενος. Στην εφημερία; Στον θάλαμο; Στην ΜΕΘ καρδιολογικών νοσημάτων ;

5. Τί ακριβώς κάνει ο ειδικευόμενος τον πρώτο χρόνο; τον 2ο; τον 3ο; τον 4ο;

6. Έχουν εκπαιδευτικές δραστηριότητες; Journal Club; Παρουσίαση περιστατικού; (και για να μην γελάσετε, υπάρχουν κλινικές που έχουν τέτοια προγράμματα στην Αθήνα)

7. Πού βρίσκονται οι παλιοί ειδικευόμενοι νυν απόφοιτοι από το πρόγραμμα;

8. Τί σύστημα επικρατεί στα εργαστηριακά; Ποιός τα μαζεύει το πρωί;

9. Πόσες νοσηλεύτριες στο τμήμα;

10. Εκτός από την κλινική που είσαι ειδικευόμενος περνάς από άλλα τμήματα κατά την ειδίκευσή σου; Ποιά τμήματα και για πόσο;

Το Ωνάσειο έχει πολύ οργανωμένο website και έχει online σύστημα για τα εργαστηριακά (σύμφωνα με το site)

Επίσης (για να κάνω το χατήρι της invitro να γκρινιάξει :P) δεν έχω κάνει ειδικότητα στην Ελλάδα ακόμα αλλά ειδικευόμενοι από ελλάδα μπορούν να σου πουν και άλλες λεπτομέρειες που πρέπει να ρωτάς όταν αποφασίζεις κλινική. Οπότε ειδικευόμενοι του site ...βοήθεια. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Καλή η καρδιολογία, αλλά πού;

Η φήμη του Ιπποκράτειου δικαιολογείται τόσο ώστε να αξίζει την αναμονή; Το Ωνάσειο τι λέει; Θα κάνω παθολογία Λαϊκό, μήπως να μείνω εκεί και για καρδιολογία; Δεν ζω Αθήνα και δεν μου είναι εύκολο να βρω αξιόπιστες πληροφορίες. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις γνώμες. Ο Αλλάχ να μου κόβει μέρες να σας γράφει χρόνο ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή η καρδιολογία, αλλά πού;

Η φήμη του Ιπποκράτειου δικαιολογείται τόσο ώστε να αξίζει την αναμονή; Το Ωνάσειο τι λέει; Θα κάνω παθολογία Λαϊκό, μήπως να μείνω εκεί και για καρδιολογία; Δεν ζω Αθήνα και δεν μου είναι εύκολο να βρω αξιόπιστες πληροφορίες. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις γνώμες. Ο Αλλάχ να μου κόβει μέρες να σας γράφει χρόνο ειδικότητας.

και να σου πουν αν δεν μπαινεις υπεραριθμος τι να τα κανεις αυτα τα νοσοκομεια?σορρυ που παρεμβαινω αλλα εισαι διατεθειμενος να περιμενεις 7 χρονια αναμονη??????????????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις γνώμες. Ο Αλλάχ να μου κόβει μέρες να σας γράφει χρόνο ειδικότητας.

Είσαι ωραίος και γι αυτό θα περάσεις καλά όπου και να πας! emiloveyou

Οντως έχω ακούσει από άλλους τα καλύτερα για το Ιπποκράτειο. Αλλά μην σε πάρω και στο λαιμό μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή η καρδιολογία, αλλά πού;

Η φήμη του Ιπποκράτειου δικαιολογείται τόσο ώστε να αξίζει την αναμονή; Το Ωνάσειο τι λέει; Θα κάνω παθολογία Λαϊκό, μήπως να μείνω εκεί και για καρδιολογία; Δεν ζω Αθήνα και δεν μου είναι εύκολο να βρω αξιόπιστες πληροφορίες. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις γνώμες. Ο Αλλάχ να μου κόβει μέρες να σας γράφει χρόνο ειδικότητας.

Πάρε τηλέφωνο και πάνε και από διάφορα νοσοκομεία της περιφέρειας. Μπορείς με τους κατάλληλους ειδικούς στα νοσοκομεία που δίνουν μερική ειδικότητα, να μάθεις και να κάνεις απίστευτα πράγματα, που δεν πρόκειται να έχεις τη δυνατότητα σε καρδιολογικές κλινικές στο κέντρο.

Για παράδειγμα, σε περιφερειακό νοσοκομείο της Βόρειας Ελλάδας, έχεις τη δυνατότητα να περάσεις σφαγίτιδες και υποκλείδιες σε τριψήφιο αριθμό, γεγονός που δεν πρόκειται να βρεις σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο. Το ίδιο και με τη χρήση διάφορων φαρμάκων (ανάταξη κολπικού πτερυγισμού με ιμπουτιλίδη, χρήση 2b3a κτλ). Επίσης μπορείς να ασχοληθείς με άπειρες ώρες στον υπέρηχο.

Η εκπαίδευση στα πανεπιστημιακά υπολείπεται κατά πολύ, επειδή ο καθένας προσέχει μόνο τα "πελατάκια" του και δεν σε αφήνουν καν να τα ακουμπήσεις. Σε πανεπιστημιακή κλινική εδώ πάνω, δεν τους αφήνουν καν να κάνουν υπέρηχο, ενώ σε ότι αφορά γνώσεις και guidelines, βρίσκονται 10 χρόνια πίσω!

Με το κατάλληλο διάβασμα, με 100 σφαγίτιδες για προσωρινούς βηματοδότες και με 1500 υπερήχους, δεν έχεις ανάγκη κανένα τρόμπα πανεπιστημιακό που κατά κανόνα είναι άχρηστος και τα λίγα πράγματα που ξέρει, δεν πρόκειται να στα μάθει ποτέ. Εκτός αν θέλεις να κάνεις διδακτορικό, οπότε ετοιμάσου για απίστευτο γλύψιμο, γιατί και δεν θα έχεις προσωπική ζωή και δεν θα μάθεις και τίποτε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Nomad, πολύ ενδιαφέροντα όσα λες. Βέβαια η απόφαση "κέντρο ή επαρχία" είναι μεγάλη και δύσκολη, και δεν είναι απλό να βρεις αξιόπιστα στοιχεία για να αποφασίσεις.

Προσωπικά πράγματι έχω ακούσει πολύ καλά για το νοσοκομείο της Καβάλας. Υπάρχει κανείς άλλος με άποψη επί του θέματος;

emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά πράγματι έχω ακούσει πολύ καλά για το νοσοκομείο της Καβάλας. Υπάρχει κανείς άλλος με άποψη επί του θέματος;

Ο τελευταίος ειδικευόμενος από τη Καβάλα που έδωσε εξετάσεις ειδικότητας το Δεκέμβρη, κόπηκε επειδή δεν μπορούσε να ξεχωρίσει τη στένωση αορτικής από την HCM. Και είναι ο μοναδικός που κόπηκε σε 4 εξεταστικές επί συνόλου 40 ατόμων, αν αυτό σε λέει τίποτα.

Δες πιο κεντρικά και βόρεια από εκεί που βλέπεις... emwhistling

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βέροια και Σέρρες είναι τα μόνα που δίνουν πλήρη και είναι πιο κεντρικά κ βόρεια. Να πάρουμε το 50-50 ή υπαρχει και κουρτίνα 3?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κουρτίνα 3. Δεν μιλάω για πλήρη αλλά για σχεδόν πλήρη. ;)

μάλλον θα αναφέρεσαι σε νοσοκομείο του νομού Πέλλας. Για το Κιλκίς δεν εχω ακούσει και τα καλύτερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

24/01/2011

Θέση για άμεση έναρξη ειδικότητας καρδιολογίας στο Νοσοκομείο Δυτ. Αττικής(Υgeianet)

Λάβαμε από τους συναδέλφους Καρδιολόγους του Νοσοκομείου Δυτ. Αττικής το εξής σημείωμα:

Από 21/1/2011 (ΑΠ 1157) έχει σταλεί στη Νομαρχία Αθηνών ενημέρωση -πρόσκληση για τοποθέτηση γιατρού για πλήρη ειδικότητα καρδιολογίας, σε προσωποπαγή θέση, σύμφωνα μετην Υ10δ/οικ.45163/24-3-2009 απόφαση του ΥΠΥΚΑ, λόγω άδειας κυοφορίας της γιατρού κ.Κονδύλη-Βοϊνέσκου Κάρμεν. Παρόλο που στις λίστες αναμονής της νομαρχίας εμφανίζονται 2 άτομα σε αναμονή για διορισμό, κανείς από αυτούς δεν έχει ολοκληρώσει τη διετία της παθολογίας. Ως εκ τούτου, εάν δηλώσει υποψήφιος που έχει ήδη τελειώσει την ειδίκευση στην παθολογία, πρόκειται ΝΑ ξεκινήσει ΑΜΕΣΑ η διαδικασία διορισμού του για πλήρη ειδικότητα καρδιολογίας. Πληροφορίες: Κοντογιάννη Δήμητρα, Καρδιολόγος Επιμελήτρια Α΄

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ όλους για τη συμβολή στη συζήτηση, αλλά... δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μιλάμε με μισόλογα και μυστικοπάθεια για κάτι όχι και τόσο μυστικό όσο είναι το επίπεδο κάποιων κλινικών...

Όσο για την καρδιολογική της Καβάλας, είναι λίγο παλιά αυτά τα στοιχεία (~3 ετών), αλλά γνωστός ειδικευόμενος εκεί μου είχε πει πως είναι καλά οργανωμένη, έχει καλό εξοπλισμό και τελοσπάντων είναι πάνω από τη μέση επαρχιακή καρδιολογική κλινική. Ένας κακός ειδικευόμενος που κόπηκε στις εξετάσεις δεν είναι επαρκές στατιστικό δείγμα...

Τώρα, εμένα το πρόβλημά μου είναι ότι δεν γουστάρω να τρέχω ως την Καβάλα μετά από δυο χρόνια παθολογία στην Αθήνα. Κάποιος με συγκεκριμένη άποψη για τις κλινικές της πρωτεύουσας;;; emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οδηγός για Καρδιολογία

Η ειδικότητα κρατάει 4 χρόνια.

Τα πρώτα 2 χρόνια ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζεις τέλεια το ΗΚΓ. Διαβάζεις και ξεκοκαλίζεις

πρώτα το "Basic ECG" του Romulo Baltazar και μετά το "Chou's ECG in clinical practice" του Surawicz,

με αυτή αποκλειστικά τη σειρά, αλλιώς τζάμπα ο κόπος.

Ταυτόχρονα, διαλέγεις ένα οποιοδήποτε βασικό βιβλίο καρδιολογίας στα ελληνικά και δουλεύεις πάνω σε αυτό.

"Στεφανάδης", "Κρεμαστινός", "Mayo" είναι ότι πρέπει.

Βασικό είναι να μάθεις απέξω και ανακατωτά το εγχειρίδιο τσέπης του Elias Hanna, "Cardiology: Handbook for clinicians",

που έχει τα πάντα και είναι όλη η καρδιολογία σε λίγες σελίδες,

καθώς και τα σημεία που χρειάζεται να επικεντρώσεις τη σκέψη σου.

Στην αρχή του 2ου έτους αρχίζεις να δουλεύεις πάνω σε βιβλία υπερήχων. Ξέχασε τον Feigenbaum,

γιατί το βιβλίο του είναι πατάτα, δεν έχει καν τα φυσιολογικά όρια των μετρήσεων και δεν θα καταλάβεις τίποτα.

Χρησιμοποίησε είτε το "Essential Echocardiography" του Solomon, είτε το "The Ultimate Echo Guide" του Roldan,

είτε το μικρότερο αλλά πολύ καλό "Making Sense of Echocardiography" του Houghton.

Μετά από κανένα μήνα που θα διαβάζεις ένα από αυτά και αφού θα δεις καμμιά 50 υπερήχους, πρέπει να πιάσεις την κεφαλή στο χέρι

και μέχρι το τέλος της ειδικότητας να έχεις κάνεις 2000-3000 υπερήχους. Μετά τον 40ο υπέρηχο που κάνεις μόνος σου,

το πόρισμα σου θεωρείται αξιόπιστο και δεν φοβάσαι να το υπογράψεις από κάτω.

Στα υπόλοιπα πρακτικά της ειδικότητας, ΠΡΕΠΕΙ να μάθεις να περνάς σφαγίτιδες από την πρώτη μέρα.

Δίνεις 15 λεπτά διάβασμα για να μάθεις την τεχνική από ένα οποιοδήποτε βιβλίο και μετά βρίσκεις ασθενείς

και περνάς σφαγίτιδες αβέρτα. Στην πρώτη τρέμει το χέρι, στη δεύτερη αναρωτιέσαι αν βρήκες καρωτίδα,

στην τρίτη βρίσκεις καρωτίδα και πωματίζεις σαν ηλίθιος για 10 λεπτά, αλλά μετά το κάνεις μηχανικά

συζητώντας με τη νοσηλεύτρια για τα εσώρουχά της ή την έλλειψη αυτών.

Κάπου-κάπου θα σου τυχαίνει και καμμιά στραβή για να σε ξαναφέρνει στα ίσια, αλλά αυτό θα σε κάνει καλό,

μιας και μετά θα έχεις την ευκαιρία να δοκιμάζεις και τις υποκλείδιες.

Μέχρι το τέλος της ειδικότητας μπορεί να έχεις περάσει και 300 σφαγίτιδες, αλλά και με 50 είσαι εντάξει,

αρκεί να θυμάσαι να περνάς που και που καμμιά για να μην το χάσεις.

Στην ερώτηση "γιατί χρειάζονται οι σφαγίτιδες?", η απάντηση είναι: "Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Σε εμφράγματα πρόσθια με διαταραχές ρυθμού, σε ΚΚ αποκλεισμούς και σε ταχυκαρδίες για ανάταξη με υπερκέραση,

βάζεις προσωρινό βηματοδότη και δεν μένεις ξεκρέμαστος, ειδικά αν χρειάζεται να διακομίσεις τον ασθενή".

Στο 3ο έτος διαβάζεις Braunwald και πολλά μικρά βιβλία διαμαντάκια με ειδικά θέματα καρδιολογίας,

όπως οι καθετηριασμοί, οι βηματοδότες, η παιδοκαρδιολογία κτλ.

Στο θέμα υπερήχων, αν είσαι τυχερός βλέπεις και κάνεις διοισοφάγειο. Σε θέμα γνώσης είναι εύκολο, το μόνο που χρειάζεται

είναι να σπάσει το χέρι.

Ταυτόχρονα μαθαίνεις τα βασικά πράγματα για να χειρίζεσαι και να απογαλακτίζεις ασθενείς διασωληνωμένους.

Στο 4ο έτος κάνεις το rotation και τη βασική επανάληψη για τις εξετάσεις.

Για να κάνεις τα παραπάνω, χρειάζεται ελεύθερος χρόνος, δηλαδή η κλινική να μην έχει απίστευτη δουλειά,

απίστευτους μαλάκες ειδικούς ή απίστευτους μαλάκες πανεπιστημιακούς, επειδή δεν θα προλάβεις να κάνεις τίποτε άλλο

παρά μόνο λάτζα γραφειοκρατική και θα ζητάς άπειρες εκτιμήσεις για όλες τις μαλακίες που θα τους έρθει στο κεφάλι.

Γιαυτό και καλύτερη επιλογή είναι να κάνεις τα πρώτα 2 χρόνια τουλάχιστον σε περιφερειακό νοσοκομείο.

Διάλεξε ένα που να έχει καλό κλίμα, χαλαρά ωράρια, που δεν φοβούνται να θεραπεύσουν και δεν στέλνουν με τη μία

τα περιστατικά Θεσσαλονίκη-Αθήνα και ρώτα τους αν βάζουν αυτοί τους δίαυλους στους ασθενείς του τεχνητού νεφρού,

έτσι ώστε να έχετε μπόλικους υποψηφίους για τις σφαγίτιδες.

Στα πανεπιστημιακά αλλά και γενικότερα στα κεντρικά νοσοκομεία δεν πρόκειται να βρείτε αυτές τις συνθήκες

κι έτσι όταν τελειώσετε δεν θα είστε ούτε ικανοί ούτε σίγουροι όταν θα εφημερεύετε ως ειδικοί και μόνοι.

Αυτή είναι με λίγα λόγια η ειδικότητα της καρδιολογίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

nomad respect!αν και τα επεμβατικα της καρδιολογιας ειναι πιστευω και το αλατοπιπερο!δεν σημαινει βεβαια το οτι αν εισαι καλος στα μπαλονακια θα εισαι και καλος καρδιολογος οταν θα σκασει ενα εμφραγμα σε ενα επαρχιακο νοσοκομειο και θα σου κανει τα παντα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οταν θα σκασει ενα εμφραγμα σε ενα επαρχιακο νοσοκομειο και θα σου κανει τα παντα...

Όλη η ομορφιά της καρδιολογίας. Να δίνεις τις καλύτερες πιθανότητες σε κάποιον να ζήσει και το τι σημαίνει να κάνεις πραγματική ιατρική και όχι να γράφεις φασόν-ματζούνια ή να παίζεις με μπουκαλάκια, εφελκίδες και αιμορροίδες.

Η πραγματική εξειδίκευση σε στεφανιογραφία ή ηλεκτροφυσιολογία χρειάζεται ένα εξάμηνο στο εξωτερικό, μετά την ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.