Jump to content

Χριστούγεννα..έφτασαν!!


Recommended Posts

Happy_New_Year_by_clwoods.jpg

christmas_1_800_600.jpg

Christmas-Scene_016.jpg

Τα Χριστούγεννα έρχονται, όπως όλοι έχουμε καταλάβει. Ημέρες γιορτής, χαράς αγάπης και ηρεμίας. Θέλω να ακούσω πως θα περάσετε τα Χριστούγεννα και την πρωτοχρονιά?? Που θα πάτε?? Κάποιο ταξίδι?? Με οικογένεια ή με φίλους??

Αρχίζω πρώτος.. Χριστούγεννα σκέφτηκα εκδρομούλα 3-4 ημέρες, επίσκεψη σε φίλο στην Καλαμπάκα, πρωτοχρονιά πριν την αλλαγή του χρόνου με γονείς και το μετά ακόμη άγνωστο!!

Καλά Χριστούγεννα σε όλους και καλές γιορτές εύχομαι!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο ορισμος του βλαχο-μπαροκ στην οικονομικη του εκδοχη

Δε θα μπορούσα να βρω καταλληλότερη λεζάντα! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω φωτο να σας βάλω....Χριστούγεννα Λονδίνο(θα σας βάλω μετά φώτος...),πρωτοχρονιά στο σπίτι γουτσου ρεβεγιόν με φίλο και φίλους....

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ emnewyear

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο ορισμος του βλαχο-μπαροκ στην οικονομικη του εκδοχη

Δε θα μπορούσα να βρω καταλληλότερη λεζάντα! ;)

αχαχαχαχαχαχαχα +1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

post-4224-1196879940_thumb.jpg

μου αρέσει ο στολισμός :)

η Αθήνα τουλάχιστον είναι όπως στη φώτο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ωχ!

ο ορισμος του βλαχο-μπαροκ στην οικονομικη του εκδοχη :wacko:embaaa

αααι μωρη πρωτευουσιανοαριστοκρατισσοτερας ιστοριας της τεχνης και αισθητικης εσυ ας το παιδι να παει να ξεσκασει

αν εσενα σε παει κανας γκομενος εκει να τον χωρισεις :anavwfwties: ,ασε τον κοσμακη να χαρει

βλημα:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σηλια μωρο μου,γιατι με βριζεις?

αφου δεν φτιαχνομαι ετσι-δεν το εχεις καταλαβει?

εγω δεν κατηγορησα ποτε κανεναν για τις επιλογες του,μια αποπειρα προσδιορισμου της αισθητικης του χωρου της φωτο ητω το σχολιο μου emcry

αλλωστε,εγω εχω δηλωσει υπερμαχος του δικαιωματος καθε ανθρωπου να την βρισκει οπως γουσταρει!

αλλος γουσταρει φλοκατη,κρεβατι μετα ουρανου-κουρτινοξυλου και στον ιδιο χωρο

τραπεζακι με μπιζουτε υαλινη επιφανεια(πολυ αβολο,απο κεθε αποψη-λαθος υψος,υψηλου βαθμου επικινδυνοτητας επιφανεια)

εγω μπορει να γουσταρω minimal αισθητικη, καθρεπτες οροφης, animal prints ή οτιδηποτε αλλο!

το θεμα ειναι να την βρεις και... οπως τη βρισκει ο καθεις!

emkiss emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σηλια μωρο μου,γιατι με βριζεις?

αφου δεν φτιαχνομαι ετσι-δεν το εχεις καταλαβει?

εγω δεν κατηγορησα ποτε κανεναν για τις επιλογες του,μια αποπειρα προσδιορισμου της αισθητικης του χωρου της φωτο ητω το σχολιο μου emcry

αλλωστε,εγω εχω δηλωσει υπερμαχος του δικαιωματος καθε ανθρωπου να την βρισκει οπως γουσταρει!

αλλος γουσταρει φλοκατη,κρεβατι μετα ουρανου-κουρτινοξυλου και στον ιδιο χωρο

τραπεζακι με μπιζουτε υαλινη επιφανεια(πολυ αβολο,απο κεθε αποψη-λαθος υψος,υψηλου βαθμου επικινδυνοτητας επιφανεια)

εγω μπορει να γουσταρω minimal αισθητικη, καθρεπτες οροφης, animal prints ή οτιδηποτε αλλο!

το θεμα ειναι να την βρεις και... οπως τη βρισκει ο καθεις!

emkiss emkiss

σιγα μη σε βριζω ρε ερωτα

αφου ξες emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιστήμη εναντίον... ΑΪ-ΒΑΣΙΛΗ

Με επιστημονικούς όρους, ο αγαπημένος άγιος των παιδιών θα έπρεπε να έχει πεθάνει από την εξάντληση ή από την επιτάχυνση. Ποιοι άλλοι χριστουγεννιάτικοι μύθοι δεν αντέχουν στο μικροσκόπιο της επιστήμης;

Το 1860 ο Κλέμεντ Κλαρκ Μoυρ, καθηγητής της εβραϊκής γλώσσας και άλλων μεσανατολικών γλωσσών, από τη Νέα Υόρκη, έγραψε ένα ποίημα που έκανε λόγο για κάποιο άτομο με λαμπερά μάτια, πλούσια γενειάδα, κόκκινα ρούχα γαρνιρισμένα με άσπρη γούνα στα άκρα, με έλκηθρο συρόμενο από ταράνδους και έναν σάκο γεμάτο παιχνίδια, καθιερώνοντας τον Santa Claus ως τον πρωταγωνιστή των Χριστουγέννων. Ο ισχυρισμός ότι ζει τον υπόλοιπο χρόνο στον Βόρειο Πόλο με τους ταράνδους του κατερρίφθη πριν από το 1927 από τους Φινλανδούς. Γιατί αυτοί από τότε επέμεναν ότι στον Βόρειο Πόλο δεν υπάρχει βλάστηση, άρα ο... τύπος δεν μπορούσε να ζει αλλού παρά μόνο στη Λαπωνία, και μάλιστα κοντά στην πρωτεύουσά της, το Ροβανιέμι, γιατί εκεί υπάρχει η τροφή των ταράνδων, οι λειχήνες, που φυτρώνουν παρασιτικά επάνω στους κορμούς των δέντρων. Ο Σάντα Κλάους λοιπόν απέκτησε την εικόνα που όλοι ξέρουμε και ταυτίστηκε με το γνωστό καφετί αναψυκτικό και τις διαφημίσεις του από το 1930 χάρη στα σκίτσα του Χάντον Σάνμπλομ. Ενός σκιτσογράφου που έφτιαξε και τον γνωστό άνδρα έξω από τα κουτιά του Κουάκερ και σκιτσάρισε λίγο πριν από τον θάνατό του ακόμη και για το «Playboy»...

Από τότε ο Σάντα Κλάους όλο και χοντραίνει. Παρουσιάζει, με άλλα λόγια, αυξημένη περίμετρο στον σωματικό του ισημερινό. Ως τώρα τον κατηγορούσαν ότι στις διαφημίσεις καταναλώνει πολύ από το ποτό που έχει ταχθεί από χρόνια να διαφημίζει. Πόσο μάλλον που σύμφωνα με άρθρο στο έγκυρο «Scientific American» τέσσερα μπουκάλια τέτοιου αναψυκτικού περιέχουν 55 ολόκληρους κύβους ζάχαρης. Και όμως υπάρχει ένα πολύ φρέσκο δημοσίευμα στο εξίσου έγκριτο «Nature» που εμφανίστηκε στις 8.11.2007 και αναφέρει ότι οι σωματικοί βιολογικοί ρυθμοί μας έχουν σχέση και με το φαγητό μας. Αν οι βιολογικοί αυτοί ρυθμοί διαταραχθούν, διαταράσσονται και οι διατροφικές μας συνήθειες. Οχι μόνο παιδιά που δεν κοιμούνται αρκετά κινδυνεύουν να γίνουν τελικά παχύσαρκα, αλλά και άνθρωποι που ξενυχτούν έχουν την τάση να καταναλώνουν τροφές πλουσιότερες σε λίπος.

Ποιος λοιπόν ξενυχτά εντατικά αυτόν τον καιρό; Ο Σάντα Κλάους φυσικά. Επισκευές, προγραμματισμός ταξιδιού, ανάγνωση γραμμάτων με επιθυμίες κτλ. Παίρνει βάρος διότι ξενυχτά για εμάς. Ούτε είναι δυνατόν να βάλει να φάει τα πιστά του ζώα, παρ' όλο που το κρέας του ταράνδου είναι από τα πιο υγιεινά και νόστιμα κόκκινα κρέατα και με μηδέν υδατάνθρακες, όπως αναγράφεται και στις σχετικές συσκευασίες. Και μην ξεχνάμε. Το έλκηθρο το σέρνουν κορίτσια-τάρανδοι. Το καταλαβαίνουμε από τα μεγαλοπρεπή τους κέρατα, που μόνον αυτά τα διατηρούν μέσα στο χειμώνα, ενώ εκείνα των αγοριών έχουν πέσει ήδη από τον Σεπτέμβριο.

Πριν από μερικά χρόνια κάποιοι ασχολήθηκαν με κάτι που έχει μείνει γνωστό ως clauso-technolometry ή «The Travelling Santa Problem» και δημοσιεύθηκε πριν από περίπου 20 χρόνια στο επιστημονικότατο έντυπο «Journal of Applied Window Shopping». Μια (παρα)επιστημονική φαντασία γύρω από τον Σάντα Κλάους εν ώρα εργασίας, που οδηγεί τελικά και αναπόφευκτα στην εξόντωσή του. Και ας δούμε πώς:

Ψάχνουμε το πόσο χρόνο χρειάζεται να μοιράσει ο παππούς τα δώρα. Κατά υπολογισμούς υπάρχουν 2 δισεκατομμύρια παιδιά κάτω από 18 ετών στον κόσμο. Εδώ λοιπόν κάνουμε το πρώτο βήμα στη χώρα των απλοποιήσεων. Βγάζουμε τους μουσουλμάνους, τους βουδιστές, τους ινδουιστές, τους εβραίους που όλοι τους δεν έχουν Σάντα Κλάους, πέφτοντας στο 15% του προηγούμενου αριθμού, δηλαδή βγαίνουν κάπου 378 εκατομμύρια παιδιά. Στο επόμενο βήμα-πρόβλημα μοιράζουμε τα παιδιά σε σπίτια. Κάπου 3 παιδιά ανά σπίτι, άρα 126 εκατομμύρια επισκέψεις έχει να κάνει ο Σάντα Κλάους σε μία νύχτα.

Εδώ συζητείται το πόσο μεγάλη μπορεί να είναι αυτή η νύχτα. Γιατί ο πονηρός Σάντα Κλάους ξέρει καλά ότι, αν ξεκινήσει εξ Ανατολών και πηγαίνει προς Δυσμάς εκείνη η νύχτα που χρειάζεται να είναι μεγάλη θα φθάσει σε διάρκεια τις 31 ώρες. Τις ώρες αυτές τις κόβουμε σε δευτερόλεπτα και βρίσκουμε ότι έχει να κάνει κάπου 1.100 επισκέψεις στο δευτερόλεπτο. Και έτσι για κάθε σπίτι, να φρενάρει, να παρκάρει, να ανέβει, να φάει ίσως κάτι και ν' αφήσει αυτό που πρέπει έχει ένα χιλιοστό του δευτερολέπτου στη διάθεσή του. Δεν συζητούμε ότι του δίνουν καν χρόνο για... άλλες ανάγκες. Μερικοί πονηροί έχουν προτείνει βελτιώσεις στα παραπάνω: Π.χ., να στέλνει σε προκαθορισμένα σημεία κάποια πακέτα όπως κάνουν και οι σημερινοί ταχυδρομικοί ή να περνάει μέσα από μικρές σκουληκότρυπες που ενώνουν διάφορα σημεία του χωροχρόνου, κάτι που απορρίπτεται γιατί τα δώρα στους σάκους θα γίνουν πουρές και βάλε, ή να επιστρατεύσουμε την Κβαντομηχανική, λένε, κάτι που επίσης αποκλείεται, γιατί οι κυματοσυναρτήσεις δεν είναι αποτελεσματικές όταν τις χρησιμοποιούμε για την περιγραφή σωμάτων τόσο μεγάλων που να τα βλέπουμε.

Με έναν χωρίς πολλές εξηγήσεις συλλογισμό, θεωρώντας ότι όλα τα καλά παιδιά που θα πρέπει να πάρουν δώρα είναι κατανεμημένα πολύ βολικά για τη δουλειά της μιας νύχτας, βγάζουν ότι η απόσταση που έχει να διανύσει ο Σάντα είναι 120 εκατομμύρια χιλιόμετρα σε 31 ώρες, άρα περίπου 1.000 χιλιόμετρα το δευτερόλεπτο, μια ταχύτητα κοντά 3.000 φορές μεγαλύτερη από την ταχύτητα του ήχου. Εννοείται ότι από ανθρώπους τέτοιο όχημα δεν έχει κατασκευαστεί ακόμη και για διαστημικές πτήσεις. Δεν θα πρέπει να ξεχάσουμε ότι με αυτή την ταχύτητα θα κινείται μαζί και το έλκηθρο και με μέσον όρο 1 κιλό το κάθε πακέτο φθάνουμε στις 378.000 τόνους. Και αυτό το φορτίο θα έπρεπε να το σέρνουν περισσότεροι από 20.000 τάρανδοι.

Αυτά όλα μέσα στην ατμόσφαιρα, εκτός από τις αφάνταστα μεγάλες τριβές που θα υπερθέρμαιναν το έλκηθρο, θα δημιουργούσαν ένα τεράστιο κρουστικό κύμα και θα έπρεπε να χρησιμοποιείται η τεχνολογία του Star Trek με ειδικούς αντισταθμιστές του ήχου αλλά και της επιτάχυνσης. Ισως να είναι μέσα σε μια ειδικά διαμορφωμένη ατμόσφαιρα που θα κινείται μέσα στη δική μας αλλά θα είναι απομονωμένη από αυτήν. Αλλιώς θα έπρεπε το έλκηθρο να διαθέτει από κάτω την ειδική επίστρωση από ανθεκτικά στις υψηλές θερμοκρασίες κεραμικά πλακίδια που συναντούμε και στα διαστημικά λεωφορεία. Παρ' όλα αυτά οι επιταχύνσεις και οι επιβραδύνσεις που θα δέχεται το ταρανδούχο όχημα του Αγίου θα φθάνουν τις πολλές χιλιάδες g όταν οι καλά εξασκημένοι πιλότοι των πολεμικών αεροπλάνων δεν ξεπερνούν τα δέκα.

Αν λοιπόν ο Σάντα Κλάους επιχειρούσε έστω και για μία χρονιά να μοιράσει όλα αυτά τα δώρα, τώρα θα ήταν νεκρός. Και ύστερα από αυτό το ανατριχιαστικό συμπέρασμα και το δεδομένο ότι παρ' όλα αυτά κάθε χρόνο μοιράζονται δώρα πρέπει να αποδεχθούμε ως πέρα για πέρα αληθινή, έστω και αν η Φυσική σηκώνει τα χέρια ψηλά, γιατί ξεφεύγει από την αρμοδιότητά της, τη διαπίστωση ότι:

Κάθε άνδρας περνάει στη ζωή του τρεις διαφορετικές φάσεις και με βάση κανόνες της Μαθηματικής Λογικής είναι πάντα και αποκλειστικά σε μία και μόνο μία φάση από τις παρακάτω:

1) Πιστεύει στον Σάντα Κλάους.

2) Δεν πιστεύει στον Σάντα Κλάους.

3) Γίνεται (αναγκαστικά) ένας Σάντα Κλάους.

Τα «Οχι» των Χριστουγέννων

Οχι, ο Ιησούς δεν γεννήθηκε το έτος 0, αφού και το μηδέν ως σύμβολο δεν υπήρχε καν στο ρωμαϊκό σύστημα αρίθμησης. Μόλις τον έκτο αιώνα μετά Χριστόν, με το σημερινό σύστημα αρίθμησης των εκατονταετιών, ο μοναχός Διονύσιος Εξήγιος το έτος 753 από κτίσεως Ρώμης, που εθεωρείτο ότι γεννήθηκε ο Χριστός το όρισε να είναι το 1 μ.Χ., ενώ ύστερα από πολλούς επίσης αιώνες ορίστηκε ο αμέσως προηγούμενός του αιώνας να είναι ο 1 π.Χ.

Οχι, όλοι οι Ευαγγελιστές δεν συμφωνούν για τη χριστουγεννιάτικη ιστορία όπως την έχει περιγράψει κυρίως ο Λουκάς. Ο Μάρκος και ο Ιωάννης δεν γράφουν καν σχετικά, ενώ ο Ματθαίος αναφέρει ότι ήδη ζούσαν ο Ιωσήφ και η Μαρία στη Βηθλεέμ και δεν έφθασαν εκεί για να απογραφούν και να βρεθούν τελικά χωρίς στέγη.

Οχι, ο Ηρώδης ο Μέγας (70-4 π.Χ. ) μάλλον δεν είχε διατάξει τη σφαγή των μικρών παιδιών και ήταν ένας σχετικά αποδεκτός βασιλέας.

Οχι, οι «Μάγοι» δεν ήταν τρεις αλλά περισσότεροι μάλλον. Ηταν μέλη του ανώτερου τμήματος της περσικής Βουλής που απετελείτο από δύο τμήματα, τους Σοφούς και τους Μάγους, και συνολικά τα μέλη της αποκαλούνταν Μεγιστάνες. Πρέπει να έφθασαν ως τη Βηθλεέμ με συνοδεία επίλεκτων περσών ιππέων που τους προστάτευαν από τις ρωμαϊκές λεγεώνες.

Οχι, δεν μετακινούνταν με καμήλες αλλά με άλογα, αφού οι καμήλες ήταν μόνο για να μεταφέρουν πράγματα.

Οχι, ο Ιησούς δεν γεννήθηκε σε στάβλο με ζώα και το όλο κλασικό πια σκηνικό συνέλαβε και δημιούργησε με πολλή φαντασία ο Αγιος Φραγκίσκος της Ασίζης το 1223, όταν μέσα σε ένα σπήλαιο έβαλε σε κάποιον επίπεδο βράχο λίγο άχυρο, ένα μωρό επάνω και ομοιώματα ζώων γύρω του.

Οχι, την περίοδο των Χριστουγέννων δεν μπορεί να βρίσκονταν εκεί έξω στο ύπαιθρο οι βοσκοί με τα ζώα τους, αφού αυτό συνέβαινε μόνο δύο φορές τον χρόνο, άνοιξη και φθινόπωρο, όταν ήταν να γεννήσουν οι μητέρες.

Οχι, ο Ιησούς δεν γεννήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου αλλά αυτό ορίστηκε αργότερα κατ' οικονομίαν με βάση την αναγγελία εννέα μήνες πριν από τον άγγελο στις 25 Μαρτίου προς τη Μαρία της επικείμενης εγκυμοσύνης της.

Οχι, δεν μπορούσε να υπάρχει ένα τέτοιο ουράνιο φαινόμενο που να βγάζει κάποιο υπερκόσμιο φως, να βρεθεί ακριβώς πάνω από μια καλύβα και με την ακρίβεια του σημερινού GPS να δείξει την αναζητούμενη από τους Μάγους τοποθεσία.

Το «άστρο» της Βηθλεέμ

Είναι ένα από τα θέματα με τα οποία οι άνθρωποι ασχολούνται εδώ και αιώνες, αλλά ακόμη δεν υπάρχει όχι απόδειξη αλλά ούτε καν συμφωνία γύρω από μια εξήγηση. Οι διάφορες απόψεις τον κατατάσσουν σε μία από τις εξής κατηγορίες:

* Κομήτες * Απλανείς * Καινοφανείς * Σύνοδοι πλανητών * Μετεωρολογικά φαινόμενα

Και μόνον από τον αριθμό των κατηγοριών καταλαβαίνουμε τι χάος επικρατεί. Από τον Ωριγένη που τον 2ο μ.Χ. αιώνα πίστευε ότι επρόκειτο για κομήτη ως τους δικούς μας Στράτο Θεοδοσίου και Μάνο Δανέζη που διατυπώνουν την άποψη ότι μπορεί να επρόκειτο και για φαινόμενο μετεωρολογικό, δηλαδή κάτι που συνέβη μέσα στη γήινη ατμόσφαιρα και όχι στο κενό του απώτερου Διαστήματος. Τη θεωρία πάντως περί κομητών αποκλείει και το γεγονός ότι σπανίως εμφανίζεται δύο φορές ο ίδιος πολύ κοντά, όπως υποτίθεται ότι έγινε στο ταξίδι των Μάγων, και το ότι κινούνται γύρω από τον Ηλιο, άρα με πορεία στον άξονα Ανατολής - Δύσης και όχι Βορρά - Νότου, όπως θα έπρεπε για να τους οδηγήσει από την Ιερουσαλήμ νότια προς τη Βηθλεέμ. Και φυσικά δεν μπορούσε να σταθεί επάνω από τον τόπο της Γέννησης όπως το θέλει ο Ματθαίος. Ο νόβα ή καινοφανής αστέρας είναι ένα άστρο που το τέλος της ζωής του συνοδεύεται από μια υπέρλαμπρη έκρηξη. Αλλά και αυτή η εξήγηση απορρίπτεται, παρ' όλο που την υποστήριξε και ο Κέπλερ, αφού αυτό το φαινόμενο θα το παρατηρούσαν οι πάντες και όχι μόνον ο Ευαγγελιστής Ματθαίος και οι πέρσες Μάγοι. Οι πιο σύγχρονοι μελετητές και ιδιαίτερα τώρα τελευταία όσοι δραστηριοποιούνται και στο Internet συγκλίνουν υπέρ της άποψης ότι κάποιοι πλανήτες όπως ο Δίας και η Αφροδίτη που βρέθηκαν πολύ κοντά τον Ιούνιο του 2 π.Χ. ή και τον Αύγουστο του 1 π.Χ. ή ο Δίας έδωσαν ένα λαμπρό φως που να φέρνει στον νου το Αστρο της Βηθλεέμ. Τέλος, υπάρχει και η άποψη ότι το Αστρο είναι μόνο στο μυαλό όσων το πιστεύουν.

βήμα science

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε ποπι20 έλεος με τα τεράστια ποστ.

μόνη σου δεν μπορείς να γράψεις κάτι?

εγώ θα πω πηλιο είναι οτι καλύτερο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ελα ρε "φοτι" γμτ!

γιατι το γυρισες σε "αελ"?

το "φοτις" ηταν πολυ πιο οικειο!

τπτ δε θα'ναι πια το ιδιο...

αν σου πω οτι εχω σπιτι στο πηλιο,θα αναθεωρρησεις τη σχεση μας?

τι λες,ε? να κανουμε ενα νεο ξεκινημα?

πες μου το ναι,και θα το κανω "νικη βολου" το "ντι κουλ"...

emkiss emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ,πάντως,τέτοιες ημέρες σκέφτομαι πως αν ο Ηρώδης είχε φανεί λίγο πιο προσεκτικός δεν θα είχαμε μπει σε όλους αυτούς τους μπελάδες :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ,πάντως,τέτοιες ημέρες σκέφτομαι πως αν ο Ηρώδης είχε φανεί λίγο πιο προσεκτικός δεν θα είχαμε μπει σε όλους αυτούς τους μπελάδες :bloodomen:

:P

Τι να σου κάνει κι αυτός με τόσες προφητείες στο κεφάλι του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω σχέδια για φέτος...Ίσως κάπου πάω τελευταία στιγμή χωρίς κράτηση και ΚΛΑΣΙΚΑ εκείνη τη μέρα θα υπάρχει ακύρωση και θα βρώ δωμάτιο emcolgate.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.