Jump to content

Κινητοαποριες


Winmx

Recommended Posts

Ρε σεις τοσο καιρο δεν εχουμε ενα τοπικ αποκλειστικο για κινητα,για αποριες,ερωτηματα,συμβουλες,προτασεις και προβληματισμους.

Και αρχιζω:

Εχω καινουριο το LG KG810....τι κανω το πεταω και γυρναω στο παλιο μου;Βασικα η μπαταρια μου τελειωνει μεσα σε μια μερα γκρρρρρρρρ.Εχετε τιποτα να προτεινετε;

Γενικοτερα ακουω σχολια.....

Φχαστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε συ ειναι ολοκαινουριο!!!!Να παρω καινουρια μπαταρια;

Εισαι ομως κακος κ θα σε κανονισω εγω σε 2 ωρες...αχαχαχαχα

Τεσπα...το βλεπω να γυρναω στο παλιο και καλο μου κινητο που ειναι 4 χρονων....ζωη να'χει emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να το πας στο service και να πεις ότι είναι ελαττωματική η μπαταρία. Δε γίνεται να κρατά λιγότερο από 2 μέρες. Μήπως έχεις ανοιχτά bluetooth, gprs, 3g κλπ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τεσπα...το βλεπω να γυρναω στο παλιο και καλο μου κινητο που ειναι 4 χρονων....ζωη να'χει emcolgate

Να στείλεις το κινητό στο μουσείο φυσικής ιστορίας να το θαυμάζουν οι επόμενες γενιές :-)))))))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα κινητά "αδειάζουν" λόγω των εφαρμογών βίντεων και φωτογραφιών. Πολλοί έχουν το ίδιο πρόβλημα, επειδή τις πρώτες μέρες που το πιάνουν στα χέρια τους, τραβάνε ή κοιτάζουν συνέχεια βίντεο και φωτογραφίες.

Λίγες πιθανότητες υπάρχουν να έχει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα. Παρόλα αυτά δεν χάνεις τίποτε να το πας στο μαγαζί απ'όπου το πήρες. Όλα πια έχουν 2 χρόνια εγγύηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια χαρα ειναι αυτονομια μιας μερας.Τα νεα κινητα εχουν ενεργοβορες οθονες,παιζουν μουσικη,τραβανε φωτος κτλ,τα θελουμε και λεπτα,ε ,δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.Για να κρατανε 3-4 μερες θα θελανε μπαταριες των 2000mah.Εξαρταται και απο τη χρηση που του κανεις.Αν εχεις και πολλες εφαρμογες ανοικτες,ακομη χειροτερα.Καλυτερα κοιτα reviews αλλων χρηστων ποσο του κραταει η μπαταρια και αν απεχουν απο αυτο που εχεις,πηγαινε το στο σερβις.Ωστοσο δεν ειναι προβλημα να το αφηνεις το κινητο να φορτιζει καθε νυχτα.Καλο θα του κανεις.Καποιες ερευνες απεδειξαν οτι οσο πιο φορτισμενες ειναι οι μπαταριες λιθιου,τοσο μεγαλυτερη διαρκεια ζωης εχουν.

Edit: Ειδα καποια reviews και επιβεβαιωθηκε αυτο που υποψιαζομουν.Το κινητο εχει ονομαστικη αυτονομια 200 λεπτα ομιλιας.Ειναι λιγο.Επισης εχει οθονη 176 x 220,που δε θα επρεπε να καταναλωνει πολυ.Ωστοσο αυτο που το ριχνει ειναι η μπαταρια του.Εχει (μονο) 700mah!!!Πρεπει να ειναι απο τις μικροτερες χωρητικοτητες που εχουν κυκλοφορησει για καινουριο κινητο.Να εισαι ευχαριστημενη που δε το φορτιζεις 2 φορες τη μερα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε 40 ειπαμε ειμαι ξανθια αλλα οχι κι ετσι -_- ....ολα κλειστα τα εχω.Μαλιστα εχω βαλει να εξοικονομω ενεργεια,να κλεινουν οι οθονες σε 5 δευτερολεπτα,εχω βγαλει τα φωνητικα πληκτρων,καπακι κτλ κτλ

Κτηνιατρε το μαγαζι μου πεφτει λιγο μακρια...πρεπει να κοιταξω να δω αν εχει εγγυηση για emitaly

Αρειανε ....εχεις δικιο....αλλα απο την αλλη γι'αυτο θελω ενα απλο κινητο γιατι του κανω απλη χρηση δλδ τηλεφωνηματα,ευρυτηριο,ημερολογιο,ξυπνητηρι και αντε κανα σμσ.Το συγκεκριμενο μου το'καναν δωρο....ε τι να κανω να το πεταξω ή να πω "αχ δε μου αρεσει".Δεν αλλαζω τα δωρα γι'αυτο ρωταω αν υπαρχει καμια συμβουλη.Αλλιως ξαναγυρναω στο παλιο και καλο B)

Παντως απο τα πολυμεσα δε χρησιμοποιω τπτ....ραδιο οχι (δεν πιανει στο μετρο και εχουν χαλια ραδιο οι Ιταλοι),mp3 εχω το ipod ή το tsonic μου....και φωτο τη μηχανη.

Αγγελακο....Αγγελε μου.....εσενα θα παω να αφησω στο μουσειο καλο μου :anavwfwties: χαχαχα

emthanx κυριοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα..!

Εγώ έχω το προηγούμενο μοντέλο LG KG800…όμως η αρχή μακρόχρονης λειτουργίας της μπαταρίας είναι ακριβώς η ίδια… δηλαδή όταν παίρνουμε ένα καινούριο κινητό… δεν το ανοίγουμε αλλά η πρώτη κίνηση είναι να φορτίσουμε την μπαταρία του για τουλάχιστον 10 -12 ώρες , εφόσον αυτή είναι καινούρια και δεν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί, ώστε να αυξηθεί το εύρος ηλεκτρικής ενέργειας της μπαταρίας για τις επόμενες επαναφορτίσεις.

Αν δεν το κάνουμε αυτό από την αρχή τότε η μπαταρία αδειάζει και γεμίζει στο αρχικό εύρος αποθηκευτικού χώρου ηλ. ενέργειας που είχε μόλις την αγοράσαμε…

Ενδεχομένως να αυξήσεις και τώρα το εύρος αν αδειάσει τελείως

η μπαταρία σου και την ξεχάσεις στην φόρτιση για κανένα 24ωρο περίπου… αλλά αν

δεν πετύχει αυτό, πήγαινε στο κατάστημα για αλλαγή, δήθεν ελαττωματικής μπαταρίας…βάλε

και λίγο σάλτσα και θα σου την αλλάξουν…

Να φανταστείς εγώ την φορτίζω περίπου κάθε 4 ημέρες…χωρίς να έχει αδειάσει τελείως..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως με το 3310 δεν έχω κανένα πρόβλημα :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Oταν αγοραζουμε ενα καινουριο κινητο,το ανοιγουμε και το δουλευουμε μεχρι να αδειασει τελειως η μπαταρια που εχει.Στη συνεχεια το φορτιζουμε μεχρι να πρασινισει το λαμπακι της μπαταριας.Δεν εχει νοημα να αφεθει παραπανω ωρα,καθως διακοπτεται η παροχη ρευματος και δε φορτιζει αλλο.Μετα απο αυτο καλο ειναι να επαναληφθει η διαδικασια πληρους φορτισης-αποφορτισης για 2-3 φορες,ωστε να στρωσει η μπαταρια.Μετα μπορουμε να τη φορτιζουμε οπως θελουμε.Ωστοσο καλο θα ειναι στο 20-30% της μπαταριας να τη φορτιζουμε και να αποφευγουμε την πληρη αποφορτιση της στο εξης.

http://www.batteryuniversity.com/partone-23.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ανακαλυψα το προβλημα!Εντελως μ@λ@κι@!!!

Οπως σας ειπα ειχα απενεργοποιησει τα παντα και ειχα βαλει εξοικονομησει ενεργεια...νταξ;Το κινητο εχει 2 οθονες...εσωτερικη και εξωτερικη.Καθε μια σβηνει μετα απο 5 δευτερολεπτα.Στην εσωτερικη ολα καθαρα καμι ενδειξη οτι κανει ειναι ενεργοποιημενο...στην εξωτερικη ομως προσεξα οτι ειχε το σηματακι του bluetooth.Ναι το ειδα αργα αφου οταν κλεινω το πορτακι δεν καθομαι να χαζευω την οθονη!Παω κι εγω και το ξανααπενεργοποιω....μα ποσες φορες το εκανα και αυτο εκει!Πως φευγει;Πρεπει να ενεργοποιησω και μετα να απενεργοποιησω το bluetooth.Καθε φορα που κλεινω το κινητο πρεπει να κανω την ιδια μπουρδα....καλο;;;;Τωρα η μπαταρια ζει περισσοτερο

Μαπα το καρπουζι....ΜΑΠΑ....το αγοραζεις για το design οχι για την λειτουργικοτητα του!Ααα και επειδη ειναι γνωστο σαν αναδιπλουμενη "σοκολατα"

Λογοι για να μην πεταξετε τα λεφτα σας!

  • το bluetooth δεν λειτουργει καλα
  • δεν εχει irda
  • δεν εχει ανοιχτη ακροαση....χρησιμο οταν πρεπει να καταγραψεις κατι ενω εισαι σε συνομιλια
  • οταν εχετε αναπαντητες κλησεις απο ιδιο αριθμο σας δειχνει οτι πηρε μια φορα και την τελευταια
  • δεν σας δειχνει την διαρκεια των κλησεων,ποσο μιλησατε ή ποση ωρα χτυπαγε στην αναπαντητη σας
  • ο καταλογος ειναι φτωχος...δεν εχει να βαλεις αρκετα στοιχεια
  • οταν εχεις αναπαντητες κλησεις στην εξωτερικη οθονη πρεπει να πατησεις το κουμπι για να δεις αν εχεις...πρεπει να εισαι μεντιουμ ή να ασχολεισαι συνεχεια
  • υπολογιστης εχει μονο -+:χ ....ουτε ενα ποσοστο ή 1/χ
  • η διεθνης ωρα...εχει λιγες πολεις και εγω εχω πολλους στο εξωτερικο
  • οταν παω να γραψω μηνυμα δεν μπορω να αλλαξω γλωσσα....πρεπει να παω να αλλαξω τη γλωσσα του μενου
  • περα απο τα κλασσικα κουμπια εχει αλλα 9....νταξ ειναι πολλα...πχ για την καμερα εχει 2 κουμπια δικα του + απο το μενου,επαφες το ιδιο κτλ...μα ελεος!
  • δεν εχει υποδοχη μνημης αρα οποιος θελει να το χρησιμοποιει σας mp3 την εκανε....εγω ευτυχως δε το σκεφτομαι καν!Η εσωτερικη του μνημη ειναι μονο 128ΜΒ
  • τα εξωτερικα πλαϊνα πληκτρα δεν ειναι τοσο λειτουργικα....κανεις πιο γρηγορα να ξεδιπλωσεις το κινητο και να κανεις τη δουλεια σου....εμ παταγα και παταγα εγω και τζιφος!

Χμμμ δε θυμαμαι αλλα (αν μου'ρθει θα τα προσθεσω)....φτανουν αυτα ομως για να γυρισω στο siemens S65 που ειχα.Κριμα γιατι ηταν δωρο και ειναι ακριβο το κακομοιρο...... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
Oταν αγοραζουμε ενα καινουριο κινητο,το ανοιγουμε και το δουλευουμε μεχρι να αδειασει τελειως η μπαταρια που εχει.Στη συνεχεια το φορτιζουμε μεχρι να πρασινισει το λαμπακι της μπαταριας.Δεν εχει νοημα να αφεθει παραπανω ωρα,καθως διακοπτεται η παροχη ρευματος και δε φορτιζει αλλο.Μετα απο αυτο καλο ειναι να επαναληφθει η διαδικασια πληρους φορτισης-αποφορτισης για 2-3 φορες,ωστε να στρωσει η μπαταρια.Μετα μπορουμε να τη φορτιζουμε οπως θελουμε.Ωστοσο καλο θα ειναι στο 20-30% της μπαταριας να τη φορτιζουμε και να αποφευγουμε την πληρη αποφορτιση της στο εξης.

http://www.batteryuniversity.com/partone-23.htm

γιατι στο γερμανο λενε στανταρ (εννοω απο χρονια εως και μεχρι πριν 15μερες οτι πρεπει να το φορτισεις κλειστο για 8 ωρες πριν το χρησιμοποιησεις για 1η φορα?

επισης εχει καποια βαση οτι πρεπει να το κλεινει κανεις μια φορα την ημερα οπωσδηποτε?

(μιλω για νοκια)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επισης εχει καποια βαση οτι πρεπει να το κλεινει κανεις μια φορα την ημερα οπωσδηποτε?

(μιλω για νοκια)

Νομίζω ότι όταν το κλείνεις "εξοικονομεί" χώρο στη μνήμη - μάλλον κάτι σαν την ανασυγκρότηση που κάνουμε στο σκληρό του υπολογιστή.

Ισχύει πάντως και για sony-ericsson που έχω εγώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την μπαταρία καλό είναι να διαβάζετε τις οδηγίες στο βιβλιαράκι. Γενικά, έχω ακούσει και τα 2 που λέτε, αλλά νομίζω ότι πρώτα πρέπει να το φορτίσεις για πολλές ώρες και μετά όλα αυτά που λέει ο Αστραπό.

Το κινητό είναι καλό να το σβήνουμε, αλλά όχι απαραίτητο. Σκεφτείτε το σαν τη RAM ένα πράγμα, όσο είναι αναμμένο, σιγά-σιγά γεμίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Μάθε ποιοι έχουν το ίδιο πακέτο καρτοκινητής για να μιλάς και να στέλνεις μηνύματα δωρεάν.

Έχεις What’s Up, Vodafone CU ή Wind F2G και θέλεις να μάθεις ποιοι από τους φίλους και τους γνωστούς σου χρησιμοποιούν το ίδιο πακέτο καρτοκινητής ώστε να μιλάς και να ανταλλάσσεις μαζί τους μηνύματα δωρεάν; Ακολούθησε την παρακάτω διαδικασία και εξοικονόμησε χρήματα!

Η αποστολή των γραπτών μηνυμάτων είναι δωρεάν και για τα τρία πακέτα καρτοκινητής.

Από καρτοκινητό Cosmote What’s Up στέλνουμε γραπτό μήνυμα στο 1314 γράφοντας τον τηλεφωνικό αριθμό που θέλουμε να μάθουμε αν είναι What’s up προσθέτοντας μπροστά τα γράμματα «WU», παράδειγμα WU 6971234567 στο 1314.

Από καρτοκινητό Vodafone CU στέλνουμε γραπτό μήνυμα στο 1253 γράφοντας τον τηλεφωνικό αριθμό που θέλουμε να μάθουμε αν είναι CU παράδειγμά, 6941234567 στο 1253.

Από καρτοκινητό Wind F2G στέλνουμε γραπτό μήνυμα στον αριθμό 1274 γράφοντας τον τηλεφωνικό αριθμό που θέλουμε να μάθουμε αν είναι F2G, παράδειγμα 6931234567 στο 1274.

http://apneagr.blogspot.com/2011/01/blog-post_7871.html#ixzz1BwbSQ4ck

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.