Jump to content

[αγονο αγροτικό] Κάνω αγονο και μου'ρθε διορισμος για ειδικότητα


timsta

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά είναι σίγουρο αυτό; Γιατί ο συνάδελφος παραπάνω λέει:

Ήδη θα έπρεπε να καταθέσεις στη διεύθυνση υγείας όπου περιμένεις το διορισμό τη βεβαίωση ανάληψης άγονου αγροτικού ώστε να μην καθυστερήσει ο επόμενος συνάδελφος στο δικό του διορισμό.

πάνε λοιπόν τη δευτέρα κιόλας ή στείλε τη βεβαίωση ώστε να μην καθυστερήσει ο διορισμός του επόμενου συναδέλφου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυστυχως για τους επομενους ειναι σιγουρο.

ειτε εισαι σε αγονο ειτε στρατο η υπηρεσια σου στελνει τον διορισμο και αφου σου ερθει κανεις ανακληση. η ανακληση διαρκει μεχρι την ημερομηνια που τελειωνεις το αγονο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή πρόσφατα βρέθηκα στην θέση σου, σου λέω ότι δυστυχώς θα πρέπει να παραλάβεις τον διορισμό κ μετά να ζητήσεις χρονολογική παράταση.

Τα έγγραφα που θα πρέπει να καταθέσεις είναι 1. μία υπεύθυνη δήλωση και 2. μία αίτηση (απλή),στα οποία θα ζητάς να σου χορηγηθεί χρονολογική παράταση για την ολοκλήρωση της θητείας σου στο άγονο αγροτικό, καθώς επίσης και 3. μία βεβαίωση που θα πρέπει να προμηθευτείς από το νοσοκομείο στο οποίο ανήκει το Π.Ι. σου, στην οποία θα αναγράφεται οπωσδήποτε το ότι βρίσκεσαι σε ΑΓΟΝΟ αγροτικό και η πιθανή ημερομηνία ολοκλήρωσης της θητείας σου σε αυτό.Τα παραπάνω τα στέλνεις με fax για να ξεκινήσει η διαδικασία κ αργότερα καταθέτεις στο υπουργείο το πρωτότυπο της βεβαίωσης του νοσοκομείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να πει κανείς για το τεράστιο τέρας της γραφειοκρατίας... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τροποποιήθηκε από desiderius
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Αν έχεις άγονο κι εχεις κάνει χρονολογική παράταση, και η θέση ανοίγει κανα 10ημερο πριν τελειώσει η παράταση, αλλά δεν υπάρχει κανένας άλλος να πάει η θέση μένει κενή και έρχεται ο διορισμός στην επόμενη κενή θέση; Ρωτάω γιατί από την περιφέρει κάτι τέτοιο μου είπαν. Έχει βρεθεί άλλος σε παρόμοια θέση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 years later...

Καλησπερα παιδια!

Εχω αγονο αγροτικο και μου ηρθε ο διορισμος για την ειδικοτητα. Εχω σχεδον το μισο αγροτικο ακομα αλλα θελω να το αφησω και να ξεκινησω ειδικοτητα. 

Το 2020 αν αφησω το αγονο (!) αγροτικο για να αναλαβω θεση ειδικοτητας οταν θα θελήσω να ξανακάνω αιτηση για αγροτικο θα μηδενιστώ ή θα εχω κανονικα τα μόρια μου;

Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...
On 22/4/2020 at 5:51 ΜΜ, NitroJim said:

Καλησπερα παιδια!

Εχω αγονο αγροτικο και μου ηρθε ο διορισμος για την ειδικοτητα. Εχω σχεδον το μισο αγροτικο ακομα αλλα θελω να το αφησω και να ξεκινησω ειδικοτητα. 

Το 2020 αν αφησω το αγονο (!) αγροτικο για να αναλαβω θεση ειδικοτητας οταν θα θελήσω να ξανακάνω αιτηση για αγροτικο θα μηδενιστώ ή θα εχω κανονικα τα μόρια μου;

Ευχαριστω!

NitroJim καλησπέρα! 

Μήπως έβγαλες άκρη με το τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση; σε ευχαριστώ Πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, reminder said:

NitroJim καλησπέρα! 

Μήπως έβγαλες άκρη με το τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση; σε ευχαριστώ Πολύ!

Σύμφωνα με τα ΦΕΚ που είναι αναρτημένα στη σελίδα με τις προκηρύξεις αγροτικών, με βάση όσα μου είπαν από το γραφείο αγροτικών το καλοκαίρι και από εμπειρίες άλλων παιδιών, εφόσον έρθει ο διορισμός για ειδικότητα μπορείς να παραιτηθείς από το άγονο χωρίς καμία ποινή. Στέλνεις το χαρτί διορισμού για αιτιολογία. Σε επόμενη προκήρυξη έχεις κανονικά δικαίωμα επιλογής, χωρίς μηδενισμό μορίων και δηλώνεις ως υπόχρεος και πάλι, για να συμπληρώσεις το υπόλοιπο του αγροτικού.

Το μόνο πρόβλημα, έχω την εντύπωση ότι αφορά την περίπτωση όπου διορίστηκες σε άγονο και δήλωσες ειδικό μέρος ειδικότητας, οπότε τότε σε παραίτηση από το άγονο χάνεις το ειδικό μέρος (αυτό με κάθε επιφύλαξη όμως, το έχω απλά ακούσει).

2020-11-02_193020.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, triariz said:

Σύμφωνα με τα ΦΕΚ που είναι αναρτημένα στη σελίδα με τις προκηρύξεις αγροτικών, με βάση όσα μου είπαν από το γραφείο αγροτικών το καλοκαίρι και από εμπειρίες άλλων παιδιών, εφόσον έρθει ο διορισμός για ειδικότητα μπορείς να παραιτηθείς από το άγονο χωρίς καμία ποινή. Στέλνεις το χαρτί διορισμού για αιτιολογία. Σε επόμενη προκήρυξη έχεις κανονικά δικαίωμα επιλογής, χωρίς μηδενισμό μορίων και δηλώνεις ως υπόχρεος και πάλι, για να συμπληρώσεις το υπόλοιπο του αγροτικού.

Το μόνο πρόβλημα, έχω την εντύπωση ότι αφορά την περίπτωση όπου διορίστηκες σε άγονο και δήλωσες ειδικό μέρος ειδικότητας, οπότε τότε σε παραίτηση από το άγονο χάνεις το ειδικό μέρος (αυτό με κάθε επιφύλαξη όμως, το έχω απλά ακούσει).

2020-11-02_193020.jpg

Σε Ευχαριστώ πάρα πολύ  triariz!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

18 ώρες πριν, reminder said:

NitroJim καλησπέρα! 

Μήπως έβγαλες άκρη με το τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση; σε ευχαριστώ Πολύ!

Σύμφωνα με αυτήν την παράγραφο που έβαλε ο triariz παραπάνω είχα απευθυνθεί στο υπουργείο και μου είπαν ότι ισχύει το ίδιο, ακόμα και σε περίπτωση αγόνου. Δηλαδή αν ήθελα μπορούσα να διακόψω το αγροτικό (χωρίς ποινή) για να ξεκινήσω ειδικότητα και επειδή ήταν άγονο είχα την επιλογή αν ήθελα να κάνω χρονολογική παράταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
On 3/11/2020 at 11:50 ΠΜ, NitroJim said:

Σύμφωνα με αυτήν την παράγραφο που έβαλε ο triariz παραπάνω είχα απευθυνθεί στο υπουργείο και μου είπαν ότι ισχύει το ίδιο, ακόμα και σε περίπτωση αγόνου. Δηλαδή αν ήθελα μπορούσα να διακόψω το αγροτικό (χωρίς ποινή) για να ξεκινήσω ειδικότητα και επειδή ήταν άγονο είχα την επιλογή αν ήθελα να κάνω χρονολογική παράταση.

Καλησπέρα!

Μια ακόμα ερώτηση πάνω σε αυτό. Τι χαρτιά έστειλες; ισχύουν αυτά που αναγράφονται παραπάνω απ'το 2011; 

Δήλωση,χαρτί διορισμού και βεβαίωση εργασίας; Η βεβαίωση μπορεί να δοθεί απ'το νοσοκομείο ή μόνο το ΚΥ σου; Ευχαριστώπολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.