Jump to content

Σύγγραμμα Χειρουργικής


Recommended Posts

Συνάδελφοι μήπως έχει διαβάσει κανείς τη Χειρουργική του Σμπαρούνη; Οι καθηγητές στη χειρουργική τη μνημονεύουν συχνά και μου δημιουργούν βάσιμες υποψίες ότι από εκεί θα βάλουν θέματα. Αξίζει τον κόπο; Έχει ακούσει κανείς κριτικές;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

kyrone η χειρουργική του Σμπαρούνη υπάρχει στο σπίτι μου ,αλλά ειλικρινά ποτέ δεν μπήκα στη διαδκασία να τη διαβάσω.

παρόλο που Σάββα και άνοιξα και διάβασα :rolleyes:

αλλά δε μπορώ να καταλάβω τη λογική σου ,υπάρχουν τόσα καινούρια και φοβερά βιβλία χειρουργικής που το να ανοίγεις ενα τόσο πεπαλαιωμένο που έχει εν μέρει ακυρωθεί (η χειρουργική έχει πια εξελιχθεί, οι παλιές τεχνικές εχουν καταργηθεί) είναι κάπως...εκτός λογικής.

εξάλλου είπαμε οτι είναι πιο σημαντικό το να μάθει κανείς χειρουργική (παθολογία ,φυσιολογία και και και) παρά να μάθει τα θέματα που θα πέσουν στις εξετάσεις.

και προσωπική μου άποψη είναι οτι χειρουργική δε θα μάθεις από το βιβλίο του Σμπαρούνη.

από εκεί και πέρα κάνεις ο,τι εσύ θέλεις. Δικιά σου η ζωή, ο χρόνος και οι ασθενείς ολόδικοί σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κι απο το πιο προσφατο βιβλιο του τομεα μεχρι την καθ'ημερα πραξη,

στο κομματι ειδικα της θεραπειας (που μπορει να μην σε ενδιαφερει οταν εισαι 3ο-4ο,

αλλα σε ενδιαφερει αποδεδειγμενα στις πτυχιακες εξετασεις-αφου το θετει ο φιλος το θεμα σε μια τετοια βαση)

οι εξελιξεις ειναι σαφως υπαρκτες...

αν θελεις να κανεις κατι χρησιμο για τον εαυτο σου,μπες σε κανα χειρουργειο,

και διαβασε "ιστορια της χειρουργικης" στον ελευθερο σου χρονο... :bloodomen:

το απο που και πως θα ψαρεψεις σοσακια,το αφηνω ασχολιαστο... (δεν ειναι του χαρακτηρος μου :P:lol: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν θελεις να κανεις κατι χρησιμο για τον εαυτο σου,μπες σε κανα χειρουργειο,

και διαβασε "ιστορια της χειρουργικης" στον ελευθερο σου χρονο...

Βρε καλή μου που σε αγα-πάω, απαντάς στο τυπάκι που διαμαρτυρήθηκε έντονα όλο το καλοκαίρι για το πρόγραμμα σπουδών και που πήρε 6 στην ιατροδικαστική (οποία ατίμωσις). Αστο καλή μου, άστο.... :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.