Jump to content

[αγροτικό] Απόσπαση σε νοσοκομείο


zidane

Recommended Posts

Δυστυχώς, κάτι ανάλογο συμβαίνει και στη Χειρουργική Κλινική του Γενικού Νοσοκομείου Καρδίτσας... Οι προβλεπόμενες θέσεις ειδικευόμενων γιατρών είναι οκτώ, αλλά αυτή τη στιγμή οι ανάγκες καλύπτονται από ένα μόνο ειδικευόμενο και τρεις αγροτικούς αποσπασμένους από το Κέντρο Υγείας Μουζακίου!!! Τι να σχολιάσει κανείς και προς ποια κατεύθυνση... 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...
  • 2 weeks later...

Εξαρτάται από το σε ποιο συγκεκριμένο ΚΥ ή Νοσοκομείο είσαι. Μπορεί να είναι από πολύ εκπαιδευτικά έως χάλια και από χαλαρά έως πολύ απαιτητικά. Σε γενικές γραμμές το θετικό είναι ότι έχεις ευκολότερα πρόσβαση σε κάποιον ειδικό για μια συμβουλή και  συνήθως περισσότερα διαγνωστικά εργαλεία διαθέσιμα. Αντίθετα αν πας κάπου που είσαι ο μόνος γιατρός και συνεχώς on-call υπάρχει μια κάποια μεγαλύτερη ευθύνη, η οποία όμως μπορεί να είναι θετική για την απόκτηση εμπειρίας.

Αν έχεις πιο συγκεκριμένη απορία ή κάποια άλλη πες μας!

Καλή επιτυχία ό,τι και να επιλέξεις! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Γεια σας, 

Αναρωτιομουν αν υπαρχει καποιος που να ξερει περισσοτερα για τη δυνατοτητα αποσπασης απο ΠΙ ή ΚΥ σε νοσοκομειο.  Ποσο δυσκολο ειναι σας διαδικασια?  Πρεπει να εγκριθει απο τη δυπε ή το διοικητη του νοσοκομειου?  Ρωτω γιατι εχω ηδη παρει ειδικοτητα παθολογιας και δεν το κανω για να γραψω ειδικοτητα. Μονο αν εχω μεσον γινεται? 

Σας ευχαριστώ πολυ 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 minutes ago, penguin said:

Γεια σας, 

Αναρωτιομουν αν υπαρχει καποιος που να ξερει περισσοτερα για τη δυνατοτητα αποσπασης απο ΠΙ ή ΚΥ σε νοσοκομειο.  Ποσο δυσκολο ειναι σας διαδικασια?  Πρεπει να εγκριθει απο τη δυπε ή το διοικητη του νοσοκομειου?  Ρωτω γιατι εχω ηδη παρει ειδικοτητα παθολογιας και δεν το κανω για να γραψω ειδικοτητα. Μονο αν εχω μεσον γινεται? 

Σας ευχαριστώ πολυ 

 

Εφόσον υπάρχουν ανάγκες ή απόσπαση γίνεται με εντολή της ΥΠΕ. Συνήθως βέβαια οι αποσπάσεις γίνονται για εφημεριες μόνο.

Υποθέτω δεν εννοείς πλήρη απόσπαση από το χωριό που καλύπτεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

36 λεπτά πριν, iceman said:

 

Εφόσον υπάρχουν ανάγκες ή απόσπαση γίνεται με εντολή της ΥΠΕ. Συνήθως βέβαια οι αποσπάσεις γίνονται για εφημεριες μόνο.

Υποθέτω δεν εννοείς πλήρη απόσπαση από το χωριό που καλύπτεις.

Εννοουσα να εισαι στο νοσοκομειο και να υποχρεουσαι καποιες μερες της εβδομαδας να εισαι στο π. Ι.   ή κ. Υ.   εφοσον δεν προκειται για αγονο.  Μαλλον θελει βυσμα,  το ξεχναω.  Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ,  να ρωτησω κατι ακομη.  Μπορει να ζητηθει απο το νοσοκομειο να παρω αποσπαση απο το κεντρο υγειας για να εφημερευω στο νοσοκομειο?  Αν ναι,  ειμαι υποχρεωμενη? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 25/6/2018 at 12:01 ΠΜ, penguin said:

Γεια σας, 

Αναρωτιομουν αν υπαρχει καποιος που να ξερει περισσοτερα για τη δυνατοτητα αποσπασης απο ΠΙ ή ΚΥ σε νοσοκομειο.  Ποσο δυσκολο ειναι σας διαδικασια?  Πρεπει να εγκριθει απο τη δυπε ή το διοικητη του νοσοκομειου?  Ρωτω γιατι εχω ηδη παρει ειδικοτητα παθολογιας και δεν το κανω για να γραψω ειδικοτητα. Μονο αν εχω μεσον γινεται? 

Σας ευχαριστώ πολυ 

Οι αποσπάσεις βγαίνουν από τη ΔΥΠΕ, λογικά με τη σύμφωνη γνώμη του υπεύθυνου του Κ.Υγείας. Ανάλογα τις ανάγκες της εποχής και τις γνωριμίες που μπορεί να έχεις γίνονται τα πάντα. Εάν το νοσοκομείο δεν έχει καθόλου άτομα, και το ΚΥ δεν έχει πρόβλημα να φύγεις και βγάζει άνετα εφημερίες, όλα γίνονται. Αν πάλι στο ΚΥ έχουν πρόβλημα λειψανδρίας, τότε δύσκολα θα σε αφήσουν να φύγεις. 

Ξέρω περίπτωση αγροτικού (άνευ ειδικότητας) που πήρε απόσπαση για Νομαρχιακό νοσοκομείο για 1 χρόνο (όλο το αγροτικό). Ξέρω επίσης περίπτωση αγροτικού-ειδικού παθολόγου με τίτλο που έμεινε στο χωριό και στο Κ.Υ. και δεύτερη περίπτωση αγροτικού-ειδικού παθολόγου που πήγε νοσοκομείο. 

Αν θες ψάξε στη διαύγεια τις αποφάσεις των ΔΥΠΕ, θα βρεις διάφορα ενδιαφέροντα πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Επανηλθα.  Εχω παρει αγροτικο τελικα σε κεντρο υγειας και η δυπε θελει να πηγαινω και σε γυρω χωρια που ειναι σε μεγαλες αποστασεις.  Ο διευθυντης του ΚΥ θελει να με κρατησει στο ΚΥ κι εχει εκφρασει την αντιρρηση του στην υπε.  Αν καταλαβαινω καλα... 

1. Η ΥΠΕ μπορει να με στειλει ανεξαρτητα του τι αν λενε απο το ΚΥ? Μπορω να κανω κατι προσωπικα? 

2. Πώς εξυπακουεται οτι καποιος εχει δικο του μεταφορικο μεσο για να πηγαινει σε απομακρυσμενα χωρια εφοσον η θεση του ειναι σε κεντρο υγειας (οπου μπορει να χει νοικιασει σπιτι διπλα και να πηγαινει με τα ποδια)? 

Ευχαριστω πολυ! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάγεσαι στην ΥΠΕ (όπως και ο... διευθυντής σου), οπότε θα κάνεις ό,τι σου λέει η ΥΠΕ.

Απ' την άλλη, ΟΥΔΕΙΣ σε υποχρεώσει να διαθέτεις Ι.Χ αυτοκίνητο, πόσο μάλλον να το χρησιμοποιείς, αν θέλουν να σε στέλνουν σε γύρω χωριά, ας φροντίσουν να σου εξασφαλίσουν και μέσο μετακίνησης, δλδ υπηρεσιακό αυτοκίνητο, να έρχεται να σε παίρνει και να σε φέρνει. Είναι απόλυτο δικαίωμά σου αυτό, προσωπικά γνώρισα αρκετούς αγροτικούς χωρίς δικό τους αμάξι, μάλιστα ένας όταν του είπαν να καλύψει χωριά, ζήτησε και εξασφάλισε μέσο μετακίνησης απ΄το νοσοκομείο (εποχή που τα ΚΥ-ΠΙ υπάγονταν στα νοσοκομεία).

Στην ΥΠΕ θέλουν απλά να κάνουν την δουλειά τους, φαντάσου τι πίεση τους ασκείται με συνεχή τηλέφωνα απ΄τους βλαχοδημάρχους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

29 λεπτά πριν, kopritis said:

Υπάγεσαι στην ΥΠΕ (όπως και ο... διευθυντής σου), οπότε θα κάνεις ό,τι σου λέει η ΥΠΕ. 

Και απο οσο βλεπω απο τη διαυγεια με αλλους αγροτικους, θα  βγει επισημη αποφαση για τα επιπροσθετα καθηκοντα μου. Γιατι προς το παρον μου τα ειπαν τηλεφωνικα. 

 

32 λεπτά πριν, kopritis said:

 

Απ' την άλλη, ΟΥΔΕΙΣ σε υποχρεώσει να διαθέτεις Ι.Χ αυτοκίνητο, πόσο μάλλον να το χρησιμοποιείς

Και πώς το διεκδικεις αυτο?  Με επισημο χαρτι στην ΥΠΕ  που λεει οτι 'δεν εχω αυτοκινητο' ? 

(Βασει εκκαθαριστικου εχω αυτοκινητο αλλα δεν θεωρω οτι μπορω με τις δικες μου οδηγικες ικανοτητες να τα καταφερνω σε αποκρημνους δρομους για να καλυψω καποια απομακρυσμενα χωρια. Αν ειναι να πηγαινω οδηγωντας μονη μου,  μαλλον θα παραιτηθω. ) 

 

Σ ευχαριστω πολυ για τα φωτα σου... 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπάρχει το προφορικό στο Δημόσιο, περιμένεις να πάρεις το χαρτί.

Δήλωσε αδυναμία μετακίνησης, και φυσικά δεν υπάρχει καμμία, μα καμμία δυνατότητα να σε αναγκάσουν να χρησιμοποιήσεις το ΙΔΙΩΤΙΚΟ σου αυτοκίνητο. Το τι δηλώνεις στο εκκαθαριστικό, ούτε μπορούν να το ελέγξουν, αλλά στο φινάλε μπορείς να τους πει ότι είναι χαλασμένο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

20 ώρες πριν, penguin said:

Επανηλθα.  Εχω παρει αγροτικο τελικα σε κεντρο υγειας και η δυπε θελει να πηγαινω και σε γυρω χωρια που ειναι σε μεγαλες αποστασεις.  Ο διευθυντης του ΚΥ θελει να με κρατησει στο ΚΥ κι εχει εκφρασει την αντιρρηση του στην υπε.  Αν καταλαβαινω καλα... 

1. Η ΥΠΕ μπορει να με στειλει ανεξαρτητα του τι αν λενε απο το ΚΥ? Μπορω να κανω κατι προσωπικα?

Κατ' αρχήν διευκρίνισέ μας εάν αυτά τα χωριά που λες υπάγονται στο Κέντρο Υγείας όπου διορίστηκες. Γιατί εάν υπάγονται, η ΥΠΕ πρακτικά δεν έχει να κάνει με αυτό. Το πρόγραμμα επισκέψεως στα γύρω χωριά βγαίνει από το Κέντρο Υγείας στο οποίο ανήκεις, επομένως από το Διευθυντή σου. Η ΥΠΕ δεν χρειάζεται καν να σε ρωτήσει για το όλο θέμα, η συνεννόηση για την κάλυψη των τοπικών υγειονομικών αναγκών γίνεται με το διευθυντή σου.

Επομένως, προφανώς, η ΥΠΕ μίλησε με το Διευθυντή σου και του ζήτησε να καλύψει οπωσδήποτε τα γύρω χωριά. Άρα είναι στο χέρι του εάν θα θελήσει να χώσει και άλλους αγροτικούς ως προς αυτό και πρακτικά δεν ξέρω γιατί προκύπτει κάτι προσωπικό μαζί σου. Οποιοσδήποτε μπορεί να πάει να καλύπτει αυτά τα χωριά, προφανώς δεν έχουν άτομα;;

20 ώρες πριν, penguin said:

2. Πώς εξυπακουεται οτι καποιος εχει δικο του μεταφορικο μεσο για να πηγαινει σε απομακρυσμενα χωρια εφοσον η θεση του ειναι σε κεντρο υγειας (οπου μπορει να χει νοικιασει σπιτι διπλα και να πηγαινει με τα ποδια)?

Δεν εξυπακούεται. Όπως είπε ο kopritis, εσύ οφείλεις να έχεις πρόσβαση μόνο στο μέρος όπου διορίστηκες στην προκήρυξη, πουθενά αλλού. Οι υπηρεσιακές ανάγκες καλύπτονται μόνο με μέριμνα της υπηρεσίας. Και κάτοικος να σε πηγαίνει στα χωριά, κανονικά το όχημά του δεν είναι υπηρεσιακό, μπορείς να αρνηθείς να μπεις μέσα, δηλαδή εάν συμβεί ατύχημα, ληστεία, βιασμός κ.τ.λ. (μην το παραχέσω και άλλο, αλλά κατάλαβες τι εννοώ, τη λογική δηλαδή... ) τότε ποιος σε καλύπτει εργασιακά;;

Κανονικά στη θεωρεία δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν για τίποτα, να βρεις ντε και καλά μέσο μετακίνησης, στην πράξη όμως βολεύεται η κατάσταση όπως όπως για να βγει η δουλειά. Αλλά κατ' ελάχιστο δεν έχεις υποχρέωση να ξοδέψεις ούτε σεντ από το κομπόδεμά σου για να τους κάνεις τα χατίρια...

20 ώρες πριν, kopritis said:

Υπάγεσαι στην ΥΠΕ (όπως και ο... διευθυντής σου), οπότε θα κάνεις ό,τι σου λέει η ΥΠΕ.

Οκ, εν μέρει αλήθεια, ουσιαστικά δεν μιλάμε για απόσπαση σε νοσοκομείο ή σε άλλο Κέντρο Υγείας, η κοπέλα παραμένει υπό την επίβλεψη του Κέντρου Υγείας της και κάνει ότι της λέει ο Διευθυντής της, εφόσον τα χωριά υπάγονται στο Κέντρο Υγείας του Διευθυντή της, ο οποίος βγάζει και το πρόγραμμα εφημεριών του Κέντρου Υγείας (εκεί δεν θα κάνεις εφημερίες;; ) και των επισκέψεων στα χωριά.

20 ώρες πριν, kopritis said:

Απ' την άλλη, ΟΥΔΕΙΣ σε υποχρεώσει να διαθέτεις Ι.Χ αυτοκίνητο, πόσο μάλλον να το χρησιμοποιείς, αν θέλουν να σε στέλνουν σε γύρω χωριά, ας φροντίσουν να σου εξασφαλίσουν και μέσο μετακίνησης, δλδ υπηρεσιακό αυτοκίνητο, να έρχεται να σε παίρνει και να σε φέρνει. Είναι απόλυτο δικαίωμά σου αυτό, προσωπικά γνώρισα αρκετούς αγροτικούς χωρίς δικό τους αμάξι, μάλιστα ένας όταν του είπαν να καλύψει χωριά, ζήτησε και εξασφάλισε μέσο μετακίνησης απ΄το νοσοκομείο (εποχή που τα ΚΥ-ΠΙ υπάγονταν στα νοσοκομεία).

Στην ΥΠΕ θέλουν απλά να κάνουν την δουλειά τους, φαντάσου τι πίεση τους ασκείται με συνεχή τηλέφωνα απ΄τους βλαχοδημάρχους.

++++

19 ώρες πριν, penguin said:

Και απο οσο βλεπω απο τη διαυγεια με αλλους αγροτικους, θα  βγει επισημη αποφαση για τα επιπροσθετα καθηκοντα μου. Γιατι προς το παρον μου τα ειπαν τηλεφωνικα.

Και πώς το διεκδικεις αυτο?  Με επισημο χαρτι στην ΥΠΕ  που λεει οτι 'δεν εχω αυτοκινητο' ?

Όπως είπα και παραπάνω, δεν ξέρω τι νόημα έχει να σου έρθει ένα τέτοιο χαρτί. Γιατί εάν αντιλαμβάνομαι καλά δεν σου κάνουν απόσπαση π.χ. να πας στο διπλανό νοσοκομείο ή σε άλλο Κέντρο Υγείας. Απλά ζητάνε να καλυφθούνε ορισμένα ακάλυπτα χωριά της αρμοδιότητας του Κέντρου Υγείας σου, σωστά;; Εάν αυτό αληθεύει, τότε η προφανής συνεννόηση πρέπει να γίνει μεταξύ της ΥΠΕ και του Διευθυντή σου, δεδομένου ότι ο τελευταίος ρυθμίζει το πρόγραμμα επισκέψεων στα γύρω χωριά.

Θέλω να πω ότι εφόσον έκανε τηλεφωνική παρέμβαση η ΥΠΕ στο Διευθυντή σου, μπορεί μόνος του να φτιάξει πρόγραμμα χωρίς κανένα χαρτί. Εκτός εάν τους το ζήτησε για να είναι καλυμμένος.

Ανέφερα σε άλλο τόπικ σχετικό παράδειγμα αγροτικού που δεν πήγαινε στα χωριά του γιατί ο Διευθυντής έβγαλε σχετικό πρόγραμμα και τα μισοκάλυπτε άλλος. Ο συγκεκριμένος δήλωσε έλλειψη οχήματος και μόνιμη κατοικία δίπλα στο Κέντρο Υγείας και ας διορίστηκε σε χωριό.

18 ώρες πριν, kopritis said:

Δεν υπάρχει το προφορικό στο Δημόσιο, περιμένεις να πάρεις το χαρτί.

Εάν φτιάξει σχετικό πρόγραμμα ο Διευθυντής της κανονικά δεν χρειάζεται χαρτί για να τη στείλει να καλύψει χωριά της περιοχής ευθύνης του Κέντρου Υγείας της... Εφόσον της εξασφαλίσει σχετική μετακίνηση φυσικά.

Εκτός και εάν τα τσούγκρισε η ΥΠΕ με το Διευθυντή και αυτός τους ζήτησε γραπτή εντολή για να τη στείλει σε χωριά. Μόνο έτσι. Τύπου: "Εντέλεσθε να καλύψετε υγειονομικά τα τάδε χωριά της περιοχής ευθύνης σας σώνει και καλά με τη συγκεκριμένη αγροτικό";;

Μου φαίνεται παράλογο να γίνει κοινοποίηση από την ΥΠΕ ενός: "Εντέλεσθε" σε μία συγκεκριμένη αγροτικό για να καλύπτει χωριά τα οποία θα μπορούσε να καλύψει με ένα απλό "Εντέλεσθε" από τον αμέσως προϊστάμενό της (Διευθυντή του Κέντρου Υγείας) ο οποίος έχει και την αρμοδιότητα είτε να μεταβιβάσει το "Εντέλεσθε" της ΥΠΕ στην αγροτικό με βάση το chain of command, είτε να το αποφασίσει από μόνος του, είτε να αποφασίσει να αναθέσει την κάλυψη των χωριών και σε άλλον/άλλους αγροτικούς!

Η ΥΠΕ θα έπρεπε να ενδιαφέρεται για το αποτέλεσμα, όχι για το ποιος/οι αγροτικοί θα καλύψουν αυτά τα χωριά, αυτό είναι αρμοδιότητα του Διευθυντή του Κέντρου Υγείας... Τηλεφωνηματάκια θα πέσανε, σίγουρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@mihiatrik

Εννοείται πως μιλάμε για κάλυψη επιπλέον χωριών, εκτός της ζώνης ευθύνης (δεν ξέρω αν είναι δόκιμος όρος μιας και τον χρησιμοποιεί ο Στρατός) του ΚΥ, αν ειναι στα χωριά που καλύπτει το ΚΥ, θέμα διευθυντή να βγάλει πρόγραμμα μετακίνησης.

Και πάλι, για τις επισκέψεις στα χωριά, καταρτίζεται έγγραφο πρόγραμμα απ ΄τον διευθυντή του ΚΥ.

Προσωπικά δεν έχω δουλέψει στην συγκεκριμένη φάση, αλλά γνωρίζω από άλλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, kopritis said:

@mihiatrik

Εννοείται πως μιλάμε για κάλυψη επιπλέον χωριών, εκτός της ζώνης ευθύνης (δεν ξέρω αν είναι δόκιμος όρος μιας και τον χρησιμοποιεί ο Στρατός) του ΚΥ, αν ειναι στα χωριά που καλύπτει το ΚΥ, θέμα διευθυντή να βγάλει πρόγραμμα μετακίνησης.

Και πάλι, για τις επισκέψεις στα χωριά, καταρτίζεται έγγραφο πρόγραμμα απ ΄τον διευθυντή του ΚΥ.

Ε αυτό ρωτάω, δεν το ξεκαθάρισε η κοπέλα ευθέως. Μιλάει για τα "γύρω χωριά", σε ποιον ανήκουνε αυτά τα χωριά, από που εννοείται ότι μιλάμε για χωριά εκτός της ευθύνης του Κέντρου Υγείας της;;

Άλλο να της ζητάνε να καλύψει χωριά ευθύνης του Κέντρου Υγείας της, ασχέτως εάν δεν διορίστηκε σε αυτά, και άλλο να τη στέλνουνε σε χωριά ευθύνης άλλου Κέντρου Υγείας, περίπτωση που κατ' ουσίαν ισοδυναμεί ιεραρχικά με απόσπαση.

Γιατί για ό,τι συμβαίνει στα χωριά αυτά θα πρέπει να αναφέρεται σε άλλον προϊστάμενο και όχι στο Διευθυντή της, επομένως πρέπει να δει προσεκτικά το όποιο χαρτί της ΥΠΕ τι ακριβώς της αναθέτει και κάτω από την εποπτεία ποιου Διευθυντή.

Είναι σημαντικό να τα ξεκαθαρίσει αυτά πριν αρχίσει να πηγαίνει οπουδήποτε, αυτό λέω!

2 ώρες πριν, kopritis said:

Προσωπικά δεν έχω δουλέψει στην συγκεκριμένη φάση, αλλά γνωρίζω από άλλους.

Έχω δουλέψει σε παρόμοια φάση, γιατρός Κέντρου Υγείας, αλλά με αναγκάζανε 1 φορά την εβδομάδα να πηγαίνω σε ένα χωριό μαζί με μία συγγενή κατοίκου από εκεί.

Περιοχή ευθύνης του Κέντρου Υγείας μου βέβαια, αλλά προφανώς δεν διορίστηκα για να πηγαίνω εκεί πάνω. Χαρτί φυσικά δεν ήρθε από καμία ΥΠΕ, το χωριό δεν προβλεπόταν να καλύπτεται από κανένα γιατρό στα πλαίσια Περιφερικού Ιατρείου, ούτε καν υπήρχε/υπήρχα στο πρόγραμμα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ 1: Κάποια χωριά προβλέπεται να καλύπτονται από το οικείο Κέντρο Υγείας, όπως συμβαίνει και σε όσα αν και έχουν προβλεπόμενη θέση αγροτικού γιατρού, η θέση παραμένει κενή. Αυτά καλύπτονται από το Κέντρο Υγείας, όπως και το συγκεκριμένο, απλά επειδή κατοικούσαν κυρίως γέροντες ήταν μαρτύριο να πηγαινοέρχονται στο Κέντρο Υγείας.

Πήγαινα off the record σε συνεννόηση με το Διευθυντή, προς εξυπηρέτηση των κατοίκων. Bonus; Ωράριο πριν τις 14:00, εκτός και εάν με χρειάζονταν στο Κέντρο Υγείας για καμιά διακομιδή εντός ωραρίου (ή σχετικά εντός, πες 16:00 γυρνούσα πίσω στο Κέντρο Υγείας και μετά σπίτι).

Γι' αυτό λέω, εφόσον μιλάμε για περιοχή ευθύνης του Κέντρου Υγείας της, ας το διευκρινίσει η κοπέλα, μου φαίνεται πολύ περίεργη η όλη φασαρία που κάνει η ΥΠΕ. Αρκούσε ένα εντέλεσθε στο Διευθυντή, ο οποίος με τη σειρά του θα έστελνε όποιον αυτός νόμιζε πιο διαθέσιμο στα εν λόγω χωριά.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ 2: Για όλα η ΥΠΕ αποφασίζει, προφανώς, αλλά εν προκειμένω, εάν όντως πρόκειται για χωριά της περιοχής ευθύνης του Κέντρου Υγείας, νομίζω και εγώ ότι έπεσε τηλέφωνο από πίσω, κάποιοι χωριαταραίοι γιατρό θέλουν, τώρα τον εθέλουν... Έτσι έγινε και με εμένα, αλλά σαφώς για 1 φορά την εβδομάδα δεν χάλασε και ο κόσμος, η περίπτωση της κοπέλας δείχνει πολύ διαφορετική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 5/9/2018 at 10:50 ΜΜ, mihiatrik said:

 

Γι' αυτό λέω, εφόσον μιλάμε για περιοχή ευθύνης του Κέντρου Υγείας της, ας το διευκρινίσει η κοπέλα

Συγγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα ειχα απανωτες εφημεριες.  

Στο ΚΥ που υπηρετω ειμαι η μονη αγροτικος με λοιπους γενικους γιατρους που ειναι εκει δεκαετια και βαλε.  Τα χωρια στα οποια θελουν να με στειλουν ειναι μάλλον  (επιφυλασσομαι γιατί δεν μου εχουν κατονομασει  ακριβως τα χωρια)  της περιοχης του ΚΥ.  Απο οσο καταλαβαινω,  εδω και καιρο δεν εχουν ορεξη οι γενικοι να πηγαινουν σε αυτα και πιεζει η ΥΠΕ.  Αρα μολις εφτασε αγροτικος....  Ο διευθυντής λειπει αυτες τις μερες με αδεια και γι αυτο δεν εχω λεπτομέρειες. 

Το ερωτημα ειναι το εξης... Το θεμα της καλυψης των γυρω χωριων δεν βαραινει και τους γενικους γιατρους,  που ετσι κι αλλιως εχουν παρει θεση αγροτικων?  Αλλο ειναι να πηγαινω εγω μονο στα χωρια και αλλο να διαμοιραζεται με τους γενικους του ΚΥ.

Σας ευχαριστώ πολυ ολους για τις απαντήσεις σας!!!! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, penguin said:

Συγγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα ειχα απανωτες εφημεριες. 

Σε συγχωρούμε που δεν στεκόσουν συνέχεια πάνω από τον υπολογιστή για να απαντήσεις άμεσα στα σχόλιά μας.. ??

Μα τι θράσος που έχει ο κόσμος τελικά, επιτέλους, που οδηγούμαστε... ;;; ;;; ??

1 ώρα πριν, penguin said:

Στο ΚΥ που υπηρετω ειμαι η μονη αγροτικος με λοιπους γενικους γιατρους που ειναι εκει δεκαετια και βαλε.  Τα χωρια στα οποια θελουν να με στειλουν ειναι μάλλον  (επιφυλασσομαι γιατί δεν μου εχουν κατονομασει  ακριβως τα χωρια)  της περιοχης του ΚΥ.

Α, είχα δίκιο τελικά, είσαι η μόνη αγροτικός εκεί, επομένως και το μόνο εύκολο θύμα για να πας όπου γουστάρουνε... Και φυσικά τα χωριά θα είναι της περιοχής του Κέντρου Υγείας, όπως λογικά είχα υποθέσει. Ίσως όχι όλα, αλλά προφανώς κατά πλειοψηφία θα ανήκουν στους εκεί τροχονόμους της Γενικής Ιατρικής.

1 ώρα πριν, penguin said:

Απο οσο καταλαβαινω,  εδω και καιρο δεν εχουν ορεξη οι γενικοι να πηγαινουν σε αυτα και πιεζει η ΥΠΕ.  Αρα μολις εφτασε αγροτικος....  Ο διευθυντής λειπει αυτες τις μερες με αδεια και γι αυτο δεν εχω λεπτομέρειες.

Επομένως καλά κατάλαβα, το θέμα δεν είναι προσωπικό μαζί σου, απλά έτυχες σε "κακό" Κέντρο Υγείας που δεν έχει καθόλου αγροτικούς για να μοιραστείτε τη δουλειά επί ίσοις όροις.

1 ώρα πριν, penguin said:

Το ερωτημα ειναι το εξης... Το θεμα της καλυψης των γυρω χωριων δεν βαραινει και τους γενικους γιατρους,  που ετσι κι αλλιως εχουν παρει θεση αγροτικων?  Αλλο ειναι να πηγαινω εγω μονο στα χωρια και αλλο να διαμοιραζεται με τους γενικους του ΚΥ.

Δυστυχώς είναι όπως τα διάβασες παραπάνω: Είναι ότι πει ο διευθυντής, στην πράξη δεν βαραίνει κανέναν τίποτα !!

Το ελληνικό Ε.Σ.Υ. πάντα φροντίζει να καλύπτει τις ανάγκες της πιο κεντρικής μονάδας υγείας. Εάν έχει ελλείψεις το γειτονικό νοσοκομείο, απογυμνώνει τα Κέντρα Υγείας για να καλύψει τα κενά στο νοσοκομείο. Εάν έχει ελλείψεις στο γειτονικό Κέντρο Υγείας, απογυμνώνει τα χωριά για να καλύψει τα κενά στο Κέντρο Υγείας.

Με βάση αυτή τη λογική, εάν ο διευθυντής επικαλείται ανάγκες στο Κέντρο Υγείας, μπορεί να κρατάει τους γενικούς γιατρούς στο Κέντρο Υγείας όσο γουστάρει και να μην τους στέλνει καθόλου στα χωριά τους. Προφανώς ο διευθυντής δεν θέλει να τα χαλάσει μαζί τους και να τους ξεβολέψει, επομένως θα επιλέξει πρώτα να φορτώσει εσένα και εάν συνεχίσουν τα παράπονα, μόνο τότε, θα φορτώσει και τους γενικούς γιατρούς.

Κάπως έτσι λειτουργεί και η ΥΠΕ, με τη μόνη διαφορά ότι η ΥΠΕ το λογικό είναι να πιέζει το διευθυντή να καλύψει τα χωριά. Ως εκεί. Το πώς θα το κάνει αυτό ο διευθυντής είναι δικό του θέμα. Φυσικά η ΥΠΕ εάν δει και αποδεί, μπορεί να στείλει ένα "εντέλεσθε" στο διευθυντή, ενδεχομένως και ονομαστικά με τους γιατρούς του Κέντρου Υγείας, για να τους στείλει άμεσα σε χωριά.

Εάν η ΥΠΕ έψαξε ειδικά εσένα, τότε προφανώς πάνω στην πίεση που ασκούσε στο Κέντρο Υγείας κάποιος σε "πρότεινε", τύπου: "Βάλτε την καινούρια, που είναι και αγροτικός"...

Μπορεί να έπεσε και τηλεφωνηματάκι, εάν όντως η ΥΠΕ έψαξε συγκεκριμένα εσένα!

Αλλά γενικά είναι όλα θέμα διευθυντή, εφόσον αφορά τα χωριά της περιοχής ευθύνης του Κέντρου Υγείας !!

1 ώρα πριν, penguin said:

Σας ευχαριστώ πολυ ολους για τις απαντήσεις σας!!!! 

Δεν μου είναι ευχάριστο να δίνω απάντηση σε κάτι τέτοιο... Θεωρώ ότι είσαι κάπως άτυχη, γιατί γενικά στα νορμάλ αγροτικά / Κέντρα Υγείας συνήθως τα πράγματα είναι πιο απλά:

Υπάρχουνε και άλλοι αγροτικοί γιατροί, καθένας καλύπτει το χωριό του, αλλά ακόμα και οι γενικοί γιατροί. Προσωπικά οι γενικοί γιατροί της περιοχής μου ΔΕΝ ήθελαν να μένουν στο Κέντρο Υγείας, θεωρούσαν ότι είχε πολύ δουλειά. Πηγαίναν στα χωριά συγκεκριμένες ημέρες την εβδομάδα, κουτσουρεμένο ωράριο, και μετά βουρ στο σπιτάκι τους. Κάποιοι είχαν και χωραφάκια ή ζωντανά, οπότε κατάλαβες...

Τώρα, τι Κέντρο Υγείας είναι αυτό που τα γύρω χωριά τα έχουνε πάρει ΜΟΝΟ Γενικοί Γιατροί;;; Τόσο κοντά σε μεγάλη πόλη είναι;;;

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στο δια ταύτα, εάν αναγκαστείς να πας οπωσδήποτε στα χωριά είτε με χαρτί της ΥΠΕ, είτε επειδή στο επιβάλλει ο διευθυντής σου, εσύ:

1) Δεν μπορείς επίσημα να αρνηθείς και να πεις "όχι".

2) Μπορείς να αρνηθείς στο διευθυντή σου ΜΟΝΟ, όχι στην ΥΠΕ, εφόσον σε στέλνει σε χωριά ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΥΓΕΙΑΣ! Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να του ζητήσεις χαρτί από την ΥΠΕ, γιατί ουσιαστικά αυτή του η διαταγή ισοδυναμεί με απόσπαση, στην οποία ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ, γιατί τα χωριά που βρίσκονται εκτός της περιοχής ευθύνης του Κέντρου Υγείας δεν ανήκουν στη δικαιοδοσία του, ενδεχομένως υπάγονται σε άλλο Κέντρο Υγείας, επομένως και σε άλλο διευθυντή.

Πρόσεξέ το αυτό, θέλοντας να κάνει εξυπηρέτηση στην ΥΠΕ, μπορεί να σου πει να πας σε κανένα χωριό που είναι μεν κοντά, αλλά υπάγεται αλλού. Εσύ δεν μπορείς να βρίσκεσαι εκεί, εάν αυτό το χωριό δεν ανήκει στο Κέντρο Υγείας σου (αρμοδιότητα του διευθυντή σου), παρά μόνο εάν σε στείλει η ΥΠΕ (μόνο δική της αρμοδιότητα οι επιπλέον ευθύνες πέραν της θέσης όπου διορίστηκες).

3) Δεν αρνείσαι να πας επισήμως, απλά δεν θα πας εφόσον δεν σου εξασφαλίσουν μέσο μετακίνησης. Εάν αντιδράσουν εξηγείς ευγενικά ότι δεν μπορείς ούτε να πας με τα πόδια, ούτε είσαι υποχρεωμένη να ξοδεύεις λεφτά (για λεωφορεία και ταξί).

ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΧΤΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝΕ OFF THE RECORD ΣΕ ΜΕΤΡΗΤΑ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΩΝ ΧΩΡΙΩΝ ΤΥΧΟΝ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ Ή ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ!!!

ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΣΤΙΣ ΤΟΠΙΚΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΓΙΑ ΦΑΚΕΛΑΚΙ...

ΑΝ ΕΙΝΑΙ, ΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΠΙΣΗΜΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ!!!

ΟΧΙ ΣΤΙΣ OFF THE RECORD ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΓΙΑ ΒΕΝΖΙΝΕΣ! ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΕ ΕΝΑΣ ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΗΣ ΥΠΕ! ΟΚ, ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΚΑΦΡΟΣ Ο ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΙ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ, ΑΛΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ, ΝΑ' ΣΑΙ ΕΣΥ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΚΑΦΡΟΙ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ!!

Μην σε τρομάζω, το point μου είναι να μην μπλέκεις γενικά. Απλά πράγματα, αφού μου το ζητάτε θα πάω, αλλά δεν έχω αυτοκίνητο και δεν μπορώ. Βασίλης Καΐλας στα λεφτά, δεν έχω να πληρώνω λεωφορεία και ταξί, γι' αυτό στην προκήρυξη δήλωσα να διοριστώ σε Κέντρο Υγείας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H φάση γενικοί γιατροί-αγροτικοί έχει καταντήσει αηδία. Καταρχάς να διευκινήσω ότι θεωρώ την Γενική Ιατρική απ΄τις πλέον αξιοσέβαστες και διαβαστερές Ειδικότητες, ΑΝ ασκηθεί σωστά ή ευσυνείδητα.

Εδώ όμως τι έχουμε?

οι γενικοί γιατροί διαμαρτύρονται ότι οι άλλες ειδικότητες τους θεωρούν κάτι σαν αγροτικούς, δλδ ανειδίκευτους. Οι ίδιοι όμως -συχνά- έχουν λίγο καλύτερες γνώσεις απ' τον μέσο αγροτικό (γιατί υπάρχουν και άτομα που κάνουν αγροτικό με κομμάτι ή και τελειωμένη Ειδικότητα που είναι λογικό να γνωρίζουν περισσότερα απ΄τον ΓΙ που κάνει 3μηνα λάντζας από εδώ και από εκεί). Οι ίδιοι το παίζουν ειδικοί και επιμελητές στους αγροτικούς, ενώ θα έπρεπε να τους βλέπουν ως άμεσους συνεργάτες, ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΥΓΕΙΑΣ ασκεί και ο αγροτικός, έστω και σε χαμηλότερο επίπεδο, κατά βάση λόγω απειρίας. Αντί λοιπόν να εκτιμήσουν το γεγονός ότι οι αγροτικοί τους βοηθούν να μοιράζονται τα βάρη και τα Ιατρεία που πρέπει να καλύψουν, παρατηρούνται αυτά τα φαινόμενα χωσίματος, ειδκά σε ΚΥ που ισχύει το "little Indians, many cowboys". Και μετά κλαίγονται όταν παραιτούνται οι αγροτικοί για να ξεκινήσουν Ειδικότητα και μένουν ακάλυπτα Ιατρεία σε απομακρυσμένα μέρη και τους στέλνουν εκει...

Γνωρίζω περίπτωση ΚΥ νησιού που έχει επί μακρόν κενές θέσεις αγροτικών και έκαναν κανονικά ενεργές εφημερίες οι γενικοί. Εσχάτως όταν έσκασαν 2 οπλίτες-ιατροί ως κυριολεκτικό μάνα εξ' ουρανού ?  τους έχουν βάλει να παίζουν 1-1, δλδ αυτοί κλήσεως απ΄τα σπιτάκια τους παρότι πληρώνονται ενεργές, και οι αγροτικοί επί τω έργω ! Μιλάμε φυσικά για καραπαράνομη πρακτική, αλλά επαρχία δεν ιδρώνει κανενός το αυτάκι, ειδικά αν έχει καλό δοντάκι στις ντόπιες αρχές. Εδώ ο ένας από αυτούς, προ των οπλιτών, άφηνε την νοσηλεύτρια μόνη της στο ΚΥ και γύριζε στην πόλη, θα κωλώσει με τους αγροτικούς ; Και ένα σωρό αναφορές έχει φάει και ακούνητος στην θέση του είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σας.  Αναμενω την επιστροφη του διευθυντη απο την αδεια για νεοτερα... Σας ευχαριστώ πολυ και παλι. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, penguin said:

Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σας.  Αναμενω την επιστροφη του διευθυντη απο την αδεια για νεοτερα... Σας ευχαριστώ πολυ και παλι. 

Καλό κουράγιο! Και μην μασάς! 1 χρόνος είναι, θα περάσει!

Μετά πας για ειδικότητα και πιο σοβαρή δουλειά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.