Jump to content

Ερώτηση για σφραγίδα


xontri kai asximi

Recommended Posts

Ξέρει κανένας τί παίζει με τη σφραγίδα?Πότε πρέπει να τη βγάλεις?Έχει κάποια σχέση με την Εφορία?Με τον Ιατρικό Σύλλογο?Πόσο κοστίζει?Τί πρέπει να γράφει στην περίπτωση ανειδίκευτου γιατρού?Μόνο όνομα και "ιατρός"?Άλλα στοιχεία?Πότε χρησιμοποιείται?

Αν υπάρχουν και άλλα που ξέχασα να ρωτήσω,οποιαδήποτε πληροφορία είναι δεκτή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμα γράφει μόνο "όνομα και ιατρός", χωρίς να είσαι αγροτική ή ειδικευόμενη, μπορείς ωραιότατα να τη χρησιμοποιήσεις για να τυπώνεις το όνομά σου σε χαρτοπετσέτες, σε μια απέλπιδη προσπάθεια να κάνεις φιγούρα στους φίλους σου.

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμα γράφει μόνο "όνομα και ιατρός", χωρίς να είσαι αγροτική ή ειδικευόμενη, μπορείς ωραιότατα να τη χρησιμοποιήσεις για να τυπώνεις το όνομά σου σε χαρτοπετσέτες, σε μια απέλπιδη προσπάθεια να κάνεις φιγούρα στους φίλους σου.

:anavwfwties:

Σε περίπτωση που τη χρειάζομαι για να δουλέψω και όχι για να κάνω φιγούρα στους φίλους μου ξέρεις τί παίζει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμα γράφει μόνο "όνομα και ιατρός", χωρίς να είσαι αγροτική ή ειδικευόμενη, μπορείς ωραιότατα να τη χρησιμοποιήσεις για να τυπώνεις το όνομά σου σε χαρτοπετσέτες, σε μια απέλπιδη προσπάθεια να κάνεις φιγούρα στους φίλους σου.

:anavwfwties:

Σε περίπτωση που τη χρειάζομαι για να δουλέψω και όχι για να κάνω φιγούρα στους φίλους μου ξέρεις τί παίζει?

Τη βγάζεις μόνος σου όταν ξεκινήσεις να δουλεύεις ή στην καλύτερη περίπτωση στη φτιάχνει το νοσοκομείο που υπάγεσαι.

Για αγροτικό ιατρό κανονικά πρέπει να έχει τη μορφή:

π.χ.

ΔΥΠΕ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

Γ.Ν. ΛΑΡΙΣΑΣ-Κ.Υ. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

Π.Ι. ΤΑΔΕ

ΤΑΔΕ ΤΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

ΙΑΤΡΟΣ

Α.Μ. 111111 (εννοείται ΤΣΑΥ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει κανένας τί παίζει με τη σφραγίδα?Πότε πρέπει να τη βγάλεις?Έχει κάποια σχέση με την Εφορία?Με τον Ιατρικό Σύλλογο?Πόσο κοστίζει?Τί πρέπει να γράφει στην περίπτωση ανειδίκευτου γιατρού?Μόνο όνομα και "ιατρός"?Άλλα στοιχεία?Πότε χρησιμοποιείται?

Αν υπάρχουν και άλλα που ξέχασα να ρωτήσω,οποιαδήποτε πληροφορία είναι δεκτή!

Την σφραγίδα είτε αρχίζεις αγροτικό την αναλαμβάνει το νοσοκομείο όπου υπάγεται το αγροτικό ιατρείο, είτε αρχίζεις ειδικότητα την αναλαμβάνει το νοσοκομείο άμεσα μετά τον διορισμό σου, είτε την κάνεις εσύ εφόσον θέλεις να ιδιωτεύσεις (μετά από τις ανάλογες διαδικασίες με την αρμόδια Δ.Ο.Υ. της περιοχής που θα δηλώσεις ως διεύθυνση του ιατρείου).
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει αν ξεκινησω αγροτικο ή ειδικότητα...Εγώ,όμως,βρήκα μια δουλειά ως ανειδίκευτη γιατρός και μου είπαν ότι θέλουν να βγάλω σφραγίδα.Θέλω να μάθω αν απλά πάω σε ένα τυπογραφείο και τη βγάζω ή αν υπάρχει κάποια πιο επίσημη διαδικασία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει αν ξεκινησω αγροτικο ή ειδικότητα...Εγώ,όμως,βρήκα μια δουλειά ως ανειδίκευτη γιατρός και μου είπαν ότι θέλουν να βγάλω σφραγίδα.Θέλω να μάθω αν απλά πάω σε ένα τυπογραφείο και τη βγάζω ή αν υπάρχει κάποια πιο επίσημη διαδικασία.
Λοιπόννννννν!

Εφόσον θα σφραγίζεις (γι αυτό άλλωστε θες την σφραγίδα φαντάζομαι) σημαίνει πως ο εργοδότης σου θα κάνει μαζί σου κάποια σύμβαση ιδιωτικού δικαίου. Άρα θα είσαι ασφαλισμένος ως ιατρός στο Τ.Σ.Α.Υ. Θα πας μέχρι την Δ.Ο.Υ. και θα κάνεις έναρξη επαγγέλματος θα σου δώσουν Α.Φ.Μ. και βάσει της βεβαίωσης της Δ.Ο.Υ. θα κάνεις σφραγίδα (σε βιβλιοπωλείο, τυπογραφείο, καλύτερα κάνε μια μόνη σου σπαστή, αυτόματη, με ενσωματωμένο ταμπόν των 5 σειρών :D ) και θα θεωρήσεις και μπλοκ παροχής υπηρεσιών για γιατρούς.

Αυτααααααά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα γινω πιο συγκεκριμενη...Η δουλεια που βρήκα είναι στους σχολικούς αγώνες.Ουδεμία σύμβαση έγινε.Αφησα τα χαρτιά μου και το τηλέφωνο μου και όποτε έχουν κάποιον αγώνα,με παίρνουν λίγες μέρες πριν τηλέφωνο να με ενημερώσουν.Ζητάνε μεν ανειδίκευτους γιατρούς αλλά μου είπαν ότι πρεπει να βγάλω μια σφραγίδα για να σφραγίζω το φύλλο αγώνος,δεν αρκεί η υπογραφή.Ασφαλισμένη δεν είμαι πουθενά ούτε έγινε λόγος για ασφάλεια.Σφραγίδα μπορώ να βγάλω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα γινω πιο συγκεκριμενη...Η δουλεια που βρήκα είναι στους σχολικούς αγώνες.Ουδεμία σύμβαση έγινε.Αφησα τα χαρτιά μου και το τηλέφωνο μου και όποτε έχουν κάποιον αγώνα,με παίρνουν λίγες μέρες πριν τηλέφωνο να με ενημερώσουν.Ζητάνε μεν ανειδίκευτους γιατρούς αλλά μου είπαν ότι πρεπει να βγάλω μια σφραγίδα για να σφραγίζω το φύλλο αγώνος,δεν αρκεί η υπογραφή.Ασφαλισμένη δεν είμαι πουθενά ούτε έγινε λόγος για ασφάλεια.Σφραγίδα μπορώ να βγάλω;
Έξυπνο εργοδότη έχεις! Θέλει εσύ να σφραγίζεις επίσημα το φύλλο αγώνα για να είναι καλλυμένος κι εσύ να μην είσαι ασφαλισμένη!

Όχι πως είναι ο μόνος έξυπνος εργοδότης αλλά λέμε τώρα......Και φαντάζομαι από λεφτά με το τσουβάλι θα πληρώνει την ώρα! emofftopic

Στο θέμα μας......ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΩΣ ΙΔΙΩΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΧΩΡΙΣ ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΗ Δ.Ο.Υ.

Πες πως αύριο συμβαίνει κάτι σε έναν αγώνα, εσύ θα έχεις σφραγίσει το φύλλο αγώνα, οπότε θα εμφανίζεσαι πως εργάζεσαι, άρα θα έπρεπε να είσαι ασφαλισμένη, άρα θα πρέπει να καταβάλεις το 20% στη μαμά εφορία.Αγαπάς την Ελλάδα.....ΑΠΟΔΕΙΞΗ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει κανένας τί παίζει με τη σφραγίδα?Πότε πρέπει να τη βγάλεις?Έχει κάποια σχέση με την Εφορία?Με τον Ιατρικό Σύλλογο?Πόσο κοστίζει?Τί πρέπει να γράφει στην περίπτωση ανειδίκευτου γιατρού?Μόνο όνομα και "ιατρός"?Άλλα στοιχεία?Πότε χρησιμοποιείται?

Αν υπάρχουν και άλλα που ξέχασα να ρωτήσω,οποιαδήποτε πληροφορία είναι δεκτή!

ένα λινκ από μια παλιότερη συζήτηση για τις σφραγίδες:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=14149

ελπίζω να έχεις ρίξει μια ματιά σε ένα παλιότερο σχετικό θέμα για την ένωση ποδοσφαιρικών σωματείων:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=15985

και προσοχή με τους εργοδότες :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ουφ...Πολύ μπερδεμένα έγιναν τα πράγματα και δεν τα πάω καθόλου καλά με όλα αυτά...Ευχαριστώ για την ενημέρωση,πάντως!

Αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία από σχολικούς αγώνες και ξέρει και κάτι άλλο,ας ενημερώσει.

Πάντως συμφοιτήτρια μου που δούλεψε στους σχολικούς αγώνες σε άλλο νομό δεν είχε αντιμετωπίσει παρόμοιο ζήτημα.Δεν της είχαν ζητήσει σφραγίδα και απλά υπέγραφε στο φύλλο αγώνα.

Δεδομένου ότι ο εργοδότης μου δεν είναι ένας ιδιώτης αλλά το γραφείο φυσικής αγωγής,το οποίο νομίζω υπάγεται στη Νομαρχία,γιατί να μη θέλουν να με ασφαλίσουν;Από την τσέπη τους θα τα βάλουν;

Συγγνώμη που ρωτάω τόσα πολλά αλλά προσπαθώ να μπω λίγο στο κλίμα και να ξέρω τι μου γίνεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τους αγώνες η σφραγίδα πρέπει απλά να γράφει ονοματεπώνυμο, από κάτω γιατρός και τέλος. Στην εφορία δεν πάνε τα φύλλα αγώνα οπότε δε χρειάζεται καν να κάνεις έναρξη επιτηδεύματος αν δεν έχεις ιατρείο, και προφανώς δεν χρειάζεται ΑΦΜ κτλ. Αν βέβαια σου ζητήσουν αποδείξεις παροχής υπηρεσιών θα πρέπει όντως να κάνεις έναρξη επιτηδεύματος για να χεις μπλοκ αποδείξεων, και στη σφραγίδα σου να γράφεις ονοματεπώνυμο, ειδικότητα ή απλά ΙΑΤΡΟΣ αφού είσαι άνευ, από κάτω έδρα διεύθυνση κτλ και τέλος ΑΦΜ και τη ΔΟΥ στην οποία ανήκεις.

Εγώ πάντως προ αμνημονεύτων ετών ξεχνούσα πάντα τη σφραγίδα μου όταν πήγαινα σε αγώνες και το γραφα ολογράφως στο φύλλο αγώνα. Ίσως να μπορείς να τους πεις το παραμύθι και να μην έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανείς άλλος που βρίσκει τις προσωπικές σφραγίδες μια απλή ανοησία; Δηλαδή εγώ δεν μπορώ αύριο το πρωί να πάω να φτιάξω μια σφραγίδα "Θεοφάνης Οικονομόπουλος, Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών"; Όταν κάποια στιγμή είχα ξεχάσει τη σφραγίδα σπίτι, υπέγραφα στο αγροτικό και στην ειδικότητα με το ονοματεπώνυμό μου και ποτέ δεν υπήρξε το οποιοδήποτε πρόβλημα σε συνταγές κτλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή εγώ δεν μπορώ αύριο το πρωί να πάω να φτιάξω μια σφραγίδα "Θεοφάνης Οικονομόπουλος, Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών";

Άσε μεγάλε σε πρόλαβε άλλος. Είχε κάνει τόσο καλή πελατεία που καθυστερούσε το διορισμό του για συνέχιση ειδικότητας για κανα δυο χρόνια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το σωστό είναι να έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος.ωστόσο για τους αγώνες,τα λεφτά είναι λίγα και δε σε πολυσυμφέρει να πληρώνεις τσαυ.

επίσης ξέρω αρκετούς που δούλεψαν ως γιατροί αγώνων χωρίς κανένα πρόβλημα κι ας μην είχαν κάνει έναρξη επαγγέλματος κι εκτός από όνομα κι ιδιότητα έγραφαν και τον αριθμό του τσαυ,αλλά έχοντας κάνει μόνο προεγγραφή.το κακό είναι ότι αν γίνει καμιά στραβή,πάθει κανείς τίποτα μπορεί να μπλέξεις με πρόστιμα και τέτοια.αλλά ειλικρινά δεν έχω ακούσει να συμβεί κάτι τέτοιο ποτέ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλό είναι να μην γράφετε τον ΑΜ του ΤΣΑΥ αν σας την βουτήξει κάποιος σφραγίνει ό,τι θέλει

αν δεν δουλεύεις σε νοσοκομείο και δεν έχεις ειδικότητα θα γράψεις το όνομά σου

και από κατω ιατρός...

αν δουλεύετε την παρέχει δωρεάν το νοσοκομείο που εργάζεστε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.