Jump to content

Παθολογική Κλινική Θεραπευτικής (Καθηγητής κ. Δημόπουλος)


tik-tak

Recommended Posts

Συγνωμη υπαρχει καποιος φοιτητης φοιτητρια που ηταν στην πτερυγα Ε4 με την κυρια Γκουζια να μου πει στις εξετασεις απο ποιον εξεταστηκε μιας κι εκεινη δεν εξεταζει και τι ρωτηθηκε; Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

λοιπον εγω ημουν στην Ε4 με την Γκουζια και ημουν και για λιγο και στην Δ4. Οποτε εξεταστηκα με τον κυριο Μανιο.

προαιρετικη ιουνιου 2022

Με ρωτησε αρχικα κολπικη μαρμαρυγη αγνωστου εναρξης τι κανουμε τι δινουμε και γενικα εδωσε φουλ εμφαση στα φαρμακα πχ ΑΕ αμιωδαρονης, με τι θα αναταξω σε καρδιακη ανεπαρκεια και ΣΝ και τι αλλα φαρμακα εχω πχ προπαφαινονη φλεκαινιδη. Γενικα πιασαμε κουβεντα για τον αλγοριθμο και εδωσε και πολυ εμφαση στα αντιπηκτικα και τον ΙΝΡ που θελουμε να ειναι κλπ γενικα ρωτουσε αρκετα για τα φαρμακα, δηλαδη μετα πιασαμε τα νεοτερα αντιπηκτικα και που αντενδεικνυνται και τι πλεονεκτηματα εχουν κλπ (τα νεοτερα δεν τα δινω σε μεταλλικη προσθετικη βαλβιδα και ΝΑ με gfr<15), αντιδοτο κουμαρινικων, μειονεκτηματα κλπ.

Δευτερη ερωτηση νεφρικη ανεπαρκεια σαν τυχαιο ευρημα και τι κανεις αφου δεν ξεριες αν ειναι οξεια η οχι. Τι θα δεις στον υπχ που θα συνηγορει στην χρονια (μικρους νεφρους και μειωμενο φλοιο). φουλ λεπτομερεια για μετα προ και νεφρικη, τι βλεπω στο ιζημα στη νεφρικη αναλογα αν ειναι σωληναριακη ή σπειραματονεφριτιδα ή διαμεση. γενικα εδωσε εμφαση στην διαγνωση με το μικροσκοπιο και τους κυλινδρους πχ, και αλλες λεπτομερειες που τωρα δε θυμαμαι

Τριτη ερωτηση κ τελευταια πανκυτταροπενια σε ποιες καταστασεις θα την εχω. Εδω πανηγυρι. Ελεγα φαρμακα, ειπαμε απο σπληνομεγαλια, ειπαμε απο λοιμωξεις με ρωτησει ειδικα ποιες μου κανουν απλασια μυελου λολ (ηθελε ελονοσια και λεισμανιαση απο παρασιτα, hiv και αλλους 100 ιους, και απο βακτηρια βρουκελλα ειναι το μονο που θυμαμαι τωρα.) γενικα κι εδω ηθελε καποιες λεπτομερειες, μετα μου ειπε να του πω και παθησεις που θα εχω πενια σε 2 απο τις 3 μυελικες σειρες οποτε του πεταξα και τα ITP, HUS κλπ.

 

γενικα σε ολη την διαρκεια της εξετασης ειχαμε πιασει κουβεντα και ηταν πολυ συζητησιμος και με εκανε κι εμενα να νιωθω ανετα, πως δεν θα μου παρει το κεφαλι αν πω πως δεν ξερω κατι ή αν δεν βρω μια απαντηση. Θεωρω οτι οσο του λες κατι λογικο και δεν πεταξεις μεγαλη βλακεια που να δειξει πτι δεν εχεις ιδεα απο την παθοφυσιολογια, οτι δεν θα σου παρει το κεφαλι.

η συμβουλη μου ειναι να πατε να δωσετε στην προαιρετικη και να μην αγχωθειτε, ειναι μια χαρα η εξεταση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Πτυχιακή 7/4/23 

Ενώ ήμουν στο θάλαμο με τον κ. Σταματελόπουλο, με εξέτασε ο κ. Κοντογιάννης. Ρώτησε παρατεινομενο εμπυρετο, θρομβοκυτταρωση, οξεία λευχαιμία, περικαρδίτιδα. Με εμφανή δυσαρέσκεια που δεν έδωσα το μάθημα στην ώρα του. Επόμενος εξεταστής ο κ.Τερπος που ήταν πολύ πιο ξεαγχωτικος και συζητήσιμος και μου πρότεινε αν θέλω να το προσπαθήσω ή να δώσω στην επόμενη πτυχιακή. Επέλεξα το δεύτερο. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.