Jump to content

Γρίφος!!! (ή αλλιώς: εδώ σας θέλω μάστορες)


doctor-x

Recommended Posts

Πάμε σ'έναν καινούριο γρίφο,αν και αυτός με τους φυλακισμένους δεν νομίζω ότι έχει λυθεί......

Λοιπόν:

Εγώ είμαι ένας υπηρέτης ενός πλούσιου ζευγαριού ευγενών (ανδρόγυνο) της

Γαλλίας πριν ακριβώς ξεσπάσει η Γαλλική Επανάσταση. Είμαι κάθε μέρα μαζί

τους και τους ξέρω καλά. Ακούστε μια ιστορία για αυτούς και θα σας εξηγήσω

μετά τι θέλω:

"Το ζευγάρι αυτών των ανθρώπων είχε ένα κόλλημα. Κάθε φορά που έβγαιναν

βόλτα με την άμαξα και η άμαξα είχε τα άσπρα άλογα, η κυρία φόραγε τα μαύρα

γάντια. Αντίστοιχα όταν ήταν ζεμένα τα μαύρα άλογα, η κυρία φόραγε τα άσπρα

γάντια. Μια Κυριακή ξυπνάνε και θέλουν να πάνε στην Παναγία των Παρισίων να

εκκλησιαστούν. Φτάνουνε στην εκκλησία κι έτσι όπως κατεβαίνουν από την άμαξα

η κυρία βλέπει ότι είχε φορέσει τα άσπρα γάντια και η άμαξα είχε τα άσπρα

άλογα! Ψιλοεκνευρισμένη λέει του άντρα της:"Άντρα μου μπορείς να πας να μου

φέρεις τα μαύρα γάντια από το σπίτι; Εγώ θα σε περιμένω μέσα στην

εκκλησία. "Εντάξει", της λέει αυτός και φεύγει. Αυτή μπαίνει στην εκκλησία

και πιάνει ένα στασίδι. Έτσι όπως καθόταν την παίρνει ο ύπνος και βλέπει

στον ύπνο της ότι οι επαναστάτες έπιασαν τον άντρα της και τον σκότωσαν.

Εκείνη την ώρα την ακουμπάει ένα χέρι και πεθαίνει από ανακοπή."

Σ'αυτή την ιστορία υπάρχει κάτι παράλογο, κάτι που δεν στέκει. Μπορείτε να

το βρείτε;

Άντε,πάλι εύκολο σας έβαλα......... 8)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Last Reply

Το ζευγάρι ζούσε πριν τη Γαλλική επανάσταση οπότε η γυναικα δεν θα μπορούσε να δει στον υπνο της ότι επαναστάτες είχαν πιάσει τον άντρα της

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικα ειναι δυο τα παpαλογα υπηρετη Dctor-x? :roll: Επειδη το εχουμε ξεφτυλισει να κι ενα πιο δυσκολο...Ενα επιπλο αποτελειται απο 3 κατακορυφα ραφια.Το εσωτερικο πλατος καθε ραφιου ειναι 3 εκατοστα,ενω το πλατος καθε ξυλου 1 εκατοστο.Μεσα σε καθε ραφι τοποθετουνται κατακορυφως,με την πλατη προς τα μπρος,απο ενα δεμενο βιβλιο που καταλαμβανει ολο το παχος του ραφιου.Ενα εντομο ,που ροκανιζει το ξυλο και το χαρτι,μπαινει μεσα στο επιπλο και,μετατοπιζομενο παντοτε οριζοντια κατα την αυτη κατευθυνση,βρισκει τροπο να διαπερασει απο τη πρωτη σελιδα του πρωτου βιβλιου εως την τελευταια σελιδα του τριτου βιβλιου.Ποια διαδρομη διετρεξε το εντομο για να εκπληρωσει την καταστρεπτικη του εργασια?Δηλαδη ποσα εκατοστα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πες και για τη Βασίλωσ' που το βρήκε ρε doctor-xμ'!!!! 8)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε Βασίλωμ',εγώ αναφερόμουνα στον γρίφο με το όνειρο......

Εσύ το βρήκες,ή "στο εξήγησαν"; :P 8)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

telika ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - grifo me tous filakismenous...ti leipei????????? :multicolor: :multicolor: :multicolor:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τί λες καλέ;;;;; Μόνη μου τον απάντησαααα!!!! Δεν τα θυμάσαι καλά! :evil:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει και το κλασικό παράλογο "μα καλα τόσο τρόμπας ήταν ο αντρούλης να μη στείλει τον υπηρέτη;"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενα επιπλο αποτελειται απο 3 κατακορυφα ραφια.Το εσωτερικο πλατος καθε ραφιου ειναι 3 εκατοστα,ενω το πλατος καθε ξυλου 1 εκατοστο.Μεσα σε καθε ραφι τοποθετουνται κατακορυφως,με την πλατη προς τα μπρος,απο ενα δεμενο βιβλιο που καταλαμβανει ολο το παχος του ραφιου.Ενα εντομο ,που ροκανιζει το ξυλο και το χαρτι,μπαινει μεσα στο επιπλο και,μετατοπιζομενο παντοτε οριζοντια κατα την αυτη κατευθυνση,βρισκει τροπο να διαπερασει απο τη πρωτη σελιδα του πρωτου βιβλιου εως την τελευταια σελιδα του τριτου βιβλιου.Ποια διαδρομη διετρεξε το εντομο για να εκπληρωσει την καταστρεπτικη του εργασια?Δηλαδη ποσα εκατοστα?

Lillian δεν καταλαβαίνω τα εξής; Τι εννοείς εσωτερικό πάχος και τι πάχος ξύλου; Ότι δηλαδή ανάμεσα σε κάθε ξύλο μεσολαβούν 3 εκατοστά και ότι το πάχος του ξύλου είναι 1 εκατοστό. Και το άλλο: αν έχουμε 3 ράφια τότε πώς χωράνε 3 βιβλία;;;; Το 3ο που στηρίζεται;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εσωτερικο παχος=παχος μονο του κενου αναμεσα στα 2 ξυλα=παχος βιβλιου

παχος ξυλου=παχος ξυλου του ραφιου...

Οταν λεω 3 ραφια εννοω 4 ξυλα...αν και...δεν εχει σημασια :wink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εσωτερικο παχος=παχος μονο του κενου αναμεσα στα 2 ξυλα=παχος βιβλιου

παχος ξυλου=παχος ξυλου του ραφιου...

Οκ,αφου το θες 4 ραφια...

αν και με την λυση θα καταλαβεις οτι δεν εχει νοημα :wink:

Λοιπόν λοιπόν,

σκέφτηκα μία λύση....

Αφού τα βιβλία είναι με την πλάτη προς τα εμπρός, αυτό σημαίνει ότι:

Η πρώτη σελίδα του πρώτου βιβλίου είναι τελείως "δεξιά" στο ράφι, και η τελευταία σελίδα του τρίτου βιβλίου τελείως "αριστερά".

Άρα αν θεωρήσουμε το πάχος των δύο σελίδων αμελητέων, η τρισάθλια φυλλοφάγα σκουλικαντέρα πρέπει να διέσχισε απόσταση ίση με το πάχος του μεσαίου βιβλίου, + το πάχος των 2 ενδιάμεσων ραφιών, δηλαδή 3 + 1+1 = 5 εκατοστά....

Περιμένω να δω αν το πέτυχα......

Πάντως αν είναι αυτή η απάντηση ήταν έξυπνος γρίφος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπραβο ρε andreas!!!!!Αυτο ηταν!!! :D

Ευχαριστώ, ευχαριστώ !! :)

Αφιερώνω τη λύση στους γονείς μου, στη γιαγιά μου, στη δασκάλα μου στο δημοτικό και στον Κυρ Μήτσο τον περιπτερά.... :o :goooal:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε doctor-x,θα μας πεις τη λυση με τους φυλακισμενους?Ή ουτε κι εσυ την ξερεις? :lol: Λοιπον...κατι ιατρικο.... :wink:

Ειναι ενας γιατρος που πρεπει να εγχειρησει 3 ασθενεις εκ των οποιων ο ενας εχει Aids αλλα δεν ξερουμε ποιος απο τους 3....Ωστοσο ο γιατρος εχει μονο 2 ζευγαρια γαντια..Με ποιον τροπο θα καταφερει ο γιατρος να χειρουργησει και τους 3 χωρις να μολυνει τους 2 υγιεις ασθενεις αλλα και χωρις να μολυνθει ο ιδιος? :wink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χειρουργεί τον πρώτο βάζοντας τα γάντια του.......

τα βγάζει προσεκτικά χωρίς αναποδα, χωρίς να ξεαποστειρώσει την εσωτερική πλευρά τους........

φοράει το δεύτερο ζευγάρι και χειρουργεί τον δεύτερο......

πάνω από τα γάντια που ήδη φοράει φοράει τα πρώτα γάντια από την ανάποδη πλευρά και χειρουργεί τον τρίτο.......

το πρόβλημα είναι βέβαια ότι όσο scrub και να βάλει στα χέρια του ο γιατρός, δεν αποστειρώνεται τελείως, με συνέπεια να χειρουργήσει τον τρίτο ασθενή με όχι και τις καλύτερες συνθήκες....

Βέβαια καταφέρνει να χειρουργήσει και τους 3, χωρίς να μολύνει κανένα, ούτε τον εαυτό του ........

Αλλά επειδή ο γιατρός είναι στόκος, στην πρώτη επέμβαση καταφέρνει και τρυπιέται, οπότε τον πούλο............

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χειρουργεί τον πρώτο βάζοντας τα γάντια του.......

τα βγάζει προσεκτικά χωρίς αναποδα, χωρίς να ξεαποστειρώσει την εσωτερική πλευρά τους........

Αλλά επειδή ο γιατρός είναι στόκος, στην πρώτη επέμβαση καταφέρνει και τρυπιέται, οπότε τον πούλο............

Η οποία εσωτερική πλευρά είναι ήδη ξεαποστειρωμένη, αφού ακούμπαγε στο δέρμα του, αλλά ok, από τ'ολότελα, δεκτή η λύση!

Όσο για το δεύτερο δεν το συζητώ....σίγουρααααα!!!! Ειδικά, αφού οι περισσότεροι χειρουργοί είναι άντρες...! :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο διάσημος αναλυτής της φακής doctor-x δε θα σχολιάσει τις απόψεις μας ΚΑΙ σ'αυτό το θέμα...; :P:P 8)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 point for MrBloodOmen :wink: :D

Στην οχθη ενος ποταμου βρισκονται ενας λυκος,μια κατσικα και ενα λαχανο :P:lol: .Ενας βαρκαρης αναλαμβανει να τα περασει στην απενατι οχθη αλλα το βαρκακι του ειναι τοσο μικρο που μπορει να περασει καθε φορα μονο ενα απο τα παραπανω ειδη.Πως πρεπει να ενεργησει ωστε ουτε ο λυκος να μεινει μονος με την κατσικα,ουτε η κατσικα μονη με το λαχανο?

κλαΣικο........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Lillian-άκι, θα σε απογοητεύσω, αλλά είναι παλιό και κλαΣικό!!!!!

πάει απέναντι την κατσίκα.........

έχουμε λοιπόν:

λύκος+λάχανο ------------------------- κατσίκα

γυρίζει πίσω και παίρνει τον λύκο

τον πηγαίνει απέναντι και τον αντικαθιστά με την κατσίκα......

έχουμε λοιπόν

λάχανο------------------------λύκος (και η κατσίκα στη βάρκα)

γυρίζει πίσω και αφήνει τη κατσίκα και παίρνει το λάχανο

το πηγαίνει απέναντι

έχουμε λοιπόν

κατσίκα ---------------------- λάχανο και λύκος

ε, ξαναπάει πίσω και φέρνει και την κατσίκα.......

:amstupid: :amstupid: :amstupid: :amstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν μανάριαμ',σας άφησα να βασανιστείτε,αλλά....... :-?

Η λύση για τον γρίφο με τους φυλακισμένους,είναι:

Ένας από τους φυλακισμένους,κατόπιν συζητήσεως που γίνεται στην αρχή,ορίζεται ως "μετρητής".Η δε συνεννόηση έχει ως εξής:Ο κάθε φυλακισμένος που θα μπάινει πρώτη φορά και εάν το φως είναι σβηστό,θα το ανάβει.Αν είναι ήδη αναμμένο,θα το αφήνει ως έχει.Επίσης,όποιος μπει για δέυτερη ή πολλοστή φορά δεν πειράζει καθόλου το φως.Επίσης,σε αυτή την συμφωνία,επειδή παίζει να μπει κάποιος πρώτη φορά και να είναι το φως ήδη αναμμένο,όταν θα μπει για δεύτερη ,ή κάποια άλλη φορά και μόνο όταν θα είναι σβηστό το φως,θα το ανάψει.Ο δε "μετρητής",όταν έρχεται η σειρά του να μπει,εάν το φως είναι αναμμένο,θα το σβήνει και θα μετράει προσθετικά.Έτσι λοιπόν,μετρώντας 100 φορές αναμμένο φως,σιγουρεύεται ότι πέρασαν όλοι οι φυλακισμένοι............οκ? 8)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

It's 2 bloody points for MrBloody I guess :wink: :D :amstupid: Χμμμ,ας δουμε τον επομενο λοιπον..

.Μεσα σε ενα τρενο υπαρχουν ενας θερμαστης,ενας μηχανοδηγος και ενας φυλακας που ονομαζονται Σμιθ,Τζον και Ρομπινσον,χωρις ομως να γνωριζουμε σε ποιους αντιστοιχως ανηκουν αυτα τα ονοματα.Υπαρχουν ομως και τρεις ομωνυμοι ταξιδιωτες..ο κ.Σμιθ,ο κ.Τζον και ο κ.Ρομπινσον.

Ο κ.Ρομπινσον κατοικει στο Λιτζ ενω ο φυλακας κατοικει στο μεσο της οδου Λιτζ και Σεφιλντ.Ο κ.Τζον κερδιζει καθε χρονο 100 λιρες,20σελινια και μια πεννα,ενω ενας απο τους ταξιδιωτες,που ειναι ο πλησιεστερος γειτονας του φυλακα, κερδιζει τριπλασια απο τον φυλακα.Ο ομωνυμος του φυλακα κατοικει στο Σεφιλντ και ο Σμιθ κερδιζει τον Θερμαστη στο μπιλιαρδο.Πως ονομαζεται ο μηχανοδηγος?

:roll: :o Αχχχχχαχαχαχαααααα....Αυτο πιανει 2 ποντους και ενα μπουκαλι ουισκι :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.