Jump to content

Άρνηση κοινοποίησης ονομάτων ιατρών σε αναμονή για ειδικότητα


nikold

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Πρίν λίγες ημέρες, μετά την ορκομωσία μου πήγα σε κάποια νομαρχία για να δηλώσω την ειδικότητά μου.

Ως εκεί όλα καλα, όμως δεν ζήτησα τη λιστα με τα ονόματα που είναι μπροστά απο εμένα (και είναι πολλά>20).

Έτσι πήρα την επόμενη μέρα τηλέφωνο και ζήτησα απο την υπάλληλο να μου κοινοποιήσει τη λίστα αναμονής με ένα φαξ.

Η υπάλληλος άρχισε να μου λέει ιστορίες για προσωπικά δεδομένα κλπ, κλπ. και μετά απο εναν έντονο διάλογο τελικά αρνήθηκε να μου δώσει τη λίστα. Σίγουρα θα ένιωθα πιο άνετα αν είχα αυτή τη λίστα στα χέρια μου και γνωρίζοντας οτι σε άλλες νομαρχίες (πχ. Θεσσαλονίκη) δίνουν κανονικά τη λίστα, θέλω να ρωτήσω ΑΝ υπάρχει κάποια απόφαση (ΦΕΚ ή οτιδήποτε άλλο πχ παρέμβαση υπουργείου υγείας) η οποία μας δίνει το δικαίωμα να πάρουμε αυτή τη λίστα. Άλλωστε αυτό το δικαιούμαστε και με τον τρόπο αυτό η όλη διαδικασία είναι πιο αξιοκρατική. Τί μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να είμαι πολύ καλά ενημερωμένη, αυτά τα δεδομένα δεν βρίσκονται και στο net? nomarxia.gr, έχει τις αναμονές σε όλα τα νοσοκομεία Αθηνών και όλων των ειδικοτήτων...ονόματα, νούμερα, ημερομηνίες που δήλωσαν κλπ....αυτά δεν ψάχνεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να είμαι πολύ καλά ενημερωμένη, αυτά τα δεδομένα δεν βρίσκονται και στο net? nomarxia.gr, έχει τις αναμονές σε όλα τα νοσοκομεία Αθηνών και όλων των ειδικοτήτων...ονόματα, νούμερα, ημερομηνίες που δήλωσαν κλπ....αυτά δεν ψάχνεις;

Stellitsa το πρόβλημα είναι οτι δήλωσα σε νοσοκομείο της επαρχίας (νομαρχία επαρχίας- δεν αναφέρω ποια για ευνόητους λόγους) και για αυτές τις νομαρχίες ναι μεν γνωρίζεις πόσα άτομα προηγούνται (αριθμός), αλλά δεν σου λένε τα ονόματα αυτών γιατί επικαλούνται δήθεν "προσωπικά δεδομένα"!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή έχω ακούσει παρόμοιες καταστάσεις θα το ψάξω και θα σου πω , γιατί ένας φίλος την πήρε την λίστα...παρόλο που του έλεγαν τις ίδιες ανοησίες περί προσωπικών δεδομένων....

Α, και κανονικά θα έπρεπε να την πάρεις , διότι κι εσύ τα δικαιώματα σου υπερασπίζεσαι γνωρίζοντας πόσοι και ποιοί είναι πριν από σενα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θυμάμαι όταν καταθέσαμε τα χαρτιά για ειδικότητα να έλεγε πουθενά κάτι για προσωπικά δεδομένα. Το μόνο που γνωρίζω σίγουρα είναι ότι και στην Αθήνα,μέσω του site της νομαρχίας,και στη Θεσσαλονίκη, μέσω μηχανογαφημένων καταστάσεων στη διεύθυνση υγείας και site μόνο για το νοσοκομείο Παπανικολάου,αλλά και στα νοσοκομεία της Θράκης,μέσω πάλι site στο ίντερνετ, δίνονται λίστες με όλα τα ονόματα και το χρόνο που έχει δηλώσει ο καθένας. Ίσως η υπάλληλος να μη γνώριζε,γιατί μου έχει τύχει κι εμένα να ζητήσω τις αναμονές από υπάλληλο που είχε μόλις διοριστεί και δεν ήταν σίγουρη αν επιτρέπεται κάτι τέτοιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ'ότι καταλαβαίνω άλλοι τα δίνουν άλλοι το παιζουν δύσκολοι...

Μάλλον μόνο με φασαρία μπορώ να την πάρω, αφού αυτή επικαλείται οτι το υπουργείο δεν έχει δώσει επίσημα την άδεια για κοινοποίηση των ονομάτων της λίστας αναμονής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επικοινώνησε και με το υπουργείο και μάθε αν μπορείς να πάρεις τις λίστες....Πάντως θα τις πάρεις δεν το συζητώ....εφόσον δίνονται σε κάποιους, τις δικαιούνται όλοι ή κανένας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας να καταθέσεις εγγράφως αίτηση να σου δωθεί η λίστα και να σου απαντήσουν εγγράφως. Στο προφωρικό μπορεί να σου λένε ότι θέλουν, αλλά όταν είναι να απαντήσουν εγγράφως σε κάτι, αλλάζουν στάση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν πας αυτοπροσώπως θα στη δώσουν σίγουρα.

Από τηλέφωνα και φαξ, no way.

Εγώ πάντως την πήρα και ξερω ποιοι ειναι μπροστά μου (μάλιστα τους έψαξα και ειδα ότι το 80% είναι δικατσάδες που πήραν την αναγνώριση από το 2005 και μετά)

Αν υπήρχε και ηλεκτρονικοποίηση πανελλαδικώς, θα έβρισκα και τυχόν διπλοεγγεγραμμένους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γραπτή αίτηση.

Διευκρίνισε ότι τα συγκεκριμένα ονοματεπώνυμα, οι αριθμοί πρωτοκόλλου των αιτήσεων, το τι ειδικότητα έχουν δηλώσει (=πόσα χρόνια) θέλουν να κάνουν κλπ δεν είναι ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα (κατά μια άποψη δεν είναι καν προσωπικά δεδομένα). Εσύ, ως άτομο που έχει δηλώσει στη λίστα, έχεις ειδικό έννομο συμφέρον για να τα πάρεις (όχι απλό εύλογο ενδιαφέρον) και υποχρεούνται να σου τα δώσουν επί τόπου ή να σου τα στείλουν ταχυδρομικά μέσα σε 10 μέρες (απλή βεβαίωση είναι όπου θα αναφέρεται η σειρά σου και αυτοί που προηγούνται).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το έχω αναφέρει ξανά στο φόρουμ,αλλά θα το ξαναπώ.έχω πάθει ακριβώς το ίδιο,έκανα λοιπόν γραπτή αίτηση.το αποτέλεσμα???με πήραν τηλ και μου ανακοίνωσαν ότι δε θα πρωτοκολλήσουν την αίτησή μου κι ότι θα την πετάξουν!μου έδωσαν τα ονόματα μόνο προφορικά και μου είπαν ότι η διευθύντρια τους απαγορεύει να ανακοινώνουν σε επίσημα έγγραφα τη λίστα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το έχω αναφέρει ξανά στο φόρουμ,αλλά θα το ξαναπώ.έχω πάθει ακριβώς το ίδιο,έκανα λοιπόν γραπτή αίτηση.το αποτέλεσμα???με πήραν τηλ και μου ανακοίνωσαν ότι δε θα πρωτοκολλήσουν την αίτησή μου κι ότι θα την πετάξουν!μου έδωσαν τα ονόματα μόνο προφορικά και μου είπαν ότι η διευθύντρια τους απαγορεύει να ανακοινώνουν σε επίσημα έγγραφα τη λίστα!

Μάλλον δεν πήγες αυτοπροσώπως. Αν πας αυτοπροσώπως και αρνηθούν να σου πρωτοκολλήσουν την αίτηση, τότε μπορείς να καλέσεις την αστυνομία νομίζω, διότι ο υπάλληλος δεν κάνει το καθήκον του. Ειδάλλως, δικηγόρος.

Μήπως εννοούσαν ότι δεν τα στέλνουν με φαξ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10 ώρες ταξίδι για τη λίστα?πάντως από τη στιγμή που έκανα γραπτή αίτηση και ήταν και επίσημα γραμμένη και υπογεγραμμένη δεν καταλαβαίνω γιατί να μη μου τη στείλουν από τη στιγμή που είμαι μία από τους λίγους σε αυτή τη λίστα.τους ζήτησα να μου τη στείλουν και σε συγκεκριμένο φαξ μάλιστα.ποιο ήταν το πρόβλημα?δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνω τέτοιο ταξίδι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είχε και έγκυρο της υπογραφής από ΚΕΠ, τότε έπρεπε να την πρωτοκολλήσουν. Μάλλον πρέπει να συνεννοηθείς με τον delivery, αν ξανακάνουν τα ίδια να τους ζητήσει εγγράφως τον λόγο που δεν την πρωτοκολλούν την αίτητση, και αν αρνηθούν πάλι, να καλέσει την αστυνομία...

(ποιά περιφέρεια τα κάνει αυτά? Είναι εξόφθαλμα αυθαίρετοι )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Προς ενημέρωση όλων τελικά μετά απο καμιά δεκαριά τηλέφωνα μου έστειλαν ταχυδρομικώς τη λίστα με τα ονόματα των ειδικευόμενων και των ιατρών που βρίσκονται σε αναμονή.

Είναι πραγματικά ντροπή να παρακαλάς τον εκάστοτε αρμόδιο για να πράξει το αυτονόητο!

Επιτέλους δε μπορεί το υπουργείο να εκδώσει μια εγκύκλιο που να υποχρεώνει για την παράδοση της λίστας αναμονών στους άμεσα ενδιαφερόμενους ενώ εκδίδει περίεργες εγκύκλιους για τις "από την πίσω πόρτα" θέσεις ειδικοτήτων?

Έλεος ρε κράτος πιθήκων (κράτος είμαστε και εμείς, ο απλός φιλύσηχος πολίτης που λέει και ο τσου ρε Λάκης).

Ας βάλει ο καθένας ένα λιθαράκι για λίγη διαφάνεια και αξιοκρατία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.