Jump to content

Διατασεις


snowshrm

Recommended Posts

Γεια σας παιδια σας εχω 3 ερωτησεις:

Ποτε πρεπει να κανει καποιος διατασεις? Δηλαδη πριν την αθληση η μετα?

Επισης ποιες ειναι καλυτερες? βαλλιστικες η στατικες?

Γιατι πρεπει να κανω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν 2 χρόνια δημοσιεύτηκε μια μελέτη σε ένα από τα πιο έγκυρα περιοδικά Sports and Medicine, συμφωνα με την οποία οι διατάσεις ειναι ΑΧΡΗΣΤΕΣ, με εξαίρεση τους επαγγελματίες αθλητές στους οποίους ακόμα κρίνονται απαραίτητες.

Εγω πάντως δεν έχω κάνει ποτέ και δεν έχω τραυματιστεί ποτέ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πώ στην τύχη? Βαλλιστικές :-)

emofftopic Στην τυχη θα παρεις πτυχιο?

Εσύ θα με κρίνεις αν πρέπει να πάρω πτυχίο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πώ στην τύχη? Βαλλιστικές :-)

emofftopic Στην τυχη θα παρεις πτυχιο?

Για να πάρουμε πτυχίο πρέπει να ξέρουμε αυτήν την λεπτομέρεια; :huh:

Με εξαίρεση βέβαια αυτούς που πήραν το επιλογής Αθλητιατρική-κι αυτοί παίζει να μην έχουν ιδέα- :unsure: ή σκοπεύουν να γίνουν αθλίατροι.

Θα ρωτήσεις έναν γυμναστή γι'αυτά!

Κι έχουμε πει πολλές φορές ότι δεν δίνουμε συμβουλές τέτοιου είδους σ'αυτή τη σελίδα....Θα ρωτήσεις ειδικό, θα του πεις τι ασκήσεις κάνεις, αν έχεις κάποιο πρόβλημα που θα σε υποχρέωνε να αποφύγεις κάποια είδη ασκήσεων και αναλόγως θα σου πει αν θα κάνεις διατάσεις, πότε και γιατί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω πάντως δεν έχω κάνει ποτέ και δεν έχω τραυματιστεί ποτέ.

γυμναστικη??? :P:lol:

Μαλιστα αρχισαμε το μπαχαλεμα..... Ρε παιδια αν δεν ξερετε καθηστε να μαθετε ο Sleepwalker εχει δικαιο αλλα και διαφωνησω μαζι του αλλα περιμενω και κανα αλλον να πει τιποτα!

In any case the facts are that static stretches before exercising are not beneficial ( more info at journal of athletic training through pub med). In the other hand though not doing any form of stretching is also bad

And no am not going to be the one doing judging but if you dont know dont answer

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πώ στην τύχη? Βαλλιστικές :-)

emofftopic Στην τυχη θα παρεις πτυχιο?

Για να πάρουμε πτυχίο πρέπει να ξέρουμε αυτήν την λεπτομέρεια; :huh:

Με εξαίρεση βέβαια αυτούς που πήραν το επιλογής Αθλητιατρική-κι αυτοί παίζει να μην έχουν ιδέα- :unsure: ή σκοπεύουν να γίνουν αθλίατροι.

Θα ρωτήσεις έναν γυμναστή γι'αυτά!

Κι έχουμε πει πολλές φορές ότι δεν δίνουμε συμβουλές τέτοιου είδους σ'αυτή τη σελίδα....Θα ρωτήσεις ειδικό, θα του πεις τι ασκήσεις κάνεις, αν έχεις κάποιο πρόβλημα που θα σε υποχρέωνε να αποφύγεις κάποια είδη ασκήσεων και αναλόγως θα σου πει αν θα κάνεις διατάσεις, πότε και γιατί...

Βιαστηκες να μιλησεις γλυκια μου. Και δεν ειναι μαθημα Αθλητιατρικής! Στο ΚΑΤ Δλδ εχει τετιοα μοναδα? ειναι και ορθοπεδικο ξερεις!!! Και αν κοιταγες λιγο καλυτερα θα εβλεπες ειμαι γνωστης του θεματος αλλα που!!! εδω μεσα μονο να προσβαλουμε ξερουμε mostly moderators and administrators at the very end of the day it is a site open to to topics to compare and contrust opinios is called conversation and expanding your knowledge. And everything starts from the cell something that someone inside here has said you folks play it at your fingers!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρώτον, τα γλυκιά μου κλπ είναι περιττά.

Δεύτερον, δεν νομίζω ότι μπορείς να κρίνεις το πότε θα ποστάρω...

Τρίτον, σου είπα την γνώμη μου, δεν έγραψα κάτι για να σε προσβάλω όπως λες - emeleos άλλη όρεξη δεν είχαμε και δεν γράφω και κάτι που να σε προσβάλει δηλαδή...

Τέταρτον, ορισμένα off topic χιουμοριστικά σχόλια δεν θεωρούνται μπαχάλεμα

Τέλος, δεν είπα πουθενά don't compare and contrast opinions, μια άποψη επί του θέματος που έθεσες με το πτυχίο εξέφρασα....

Οι mods and admins, είναι επίσης μέλη που απλά λένε την γνώμη τους- και παράλληλα φροντίζουν για την οργάνωση των τοπικς και των ποστς (κυρίως με την κατάταξή τους σε θεματικές ενότητες)έτσι ώστε να είναι έυκολη η πρόσβαση σε αυτά από όλους τους χρήστες-, δεν έχουμε καμία "κάψα" να προσβάλλουμε τα άλλα μέλη του GM.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω πάντως δεν έχω κάνει ποτέ και δεν έχω τραυματιστεί ποτέ.

γυμναστικη??? :P:lol:

:lol:

γυμναστική κάνω πολλά χρόνια και πάντοτε επέμενα ότι οι διατάσεις (και οι κοιλιακοί :P) είναι άχρηστες.

Απαραίτητες θεωρώ πως είναι όταν κάνεις πολεμικές τέχνες γιατί μπορεί να πάθεις μεγάλη ζημιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαραίτητες θεωρώ πως είναι όταν κάνεις πολεμικές τέχνες γιατί μπορεί να πάθεις μεγάλη ζημιά.

χωρίς να εχω μακρά προσωπική εμπειρία από πολεμικές τέχνες,

οι διατάσεις γίνονται πριν την προπόνηση,

στο πλαίσιο της προθέρμανσης και μάλιστα

καταλαμβάνουν μεγάλο μέρος αυτής.

απ'όσο γνωρίζω , οι διατάσεις ως σύνολο συγκεκριμένων κινήσεων,

που στοχεύουν στην αύξηση του μήκους των μυών, των τενόντων και των συνδέσμων,

με απώτερο στόχο την αποφυγή /πρόληψη μυικών τραυματσιμών και την αύξηση της ελαστικότητας

είναι πολύ σημαντικες για τις πολεμικές τέχνες , όπου υπάρχουν λακτίσματα και χτυπήματα.

(αυτό φάινεται εξάλλου και απο το χρόνο που καταλαμβάνουν στην προθέρμανση,

αλλά και από τη μορφή αρκετών λακτισμάτων , που φέρονται είτε ψηλά ειτε σχηματίσουν διαφορων ειδων γωνιες με το κορμό)

προσωπικά, απο πέρυσι που ξεκίνησα ,δεν εχω παθει -ως τωρα- κανεναν μυικό τραυματισμό/θλάση

και εχω παρατηρησει μεγάλη αλλαγή στα "ανοίγματά μου", όπως λεει και ο δάσκαλος...

αυτά τα αποδίδω στις διατάσεις...μου έχουν κάνει πολυ καλή δουλειά και το νιώθω και το βλέπω...

Τις διατάσεις τις κάνουμε με συνεχή τάση , μετρημα ως το 10, και σε σημείο δυσκολίας ή ελαφρας υποψίας πόνου...

[οι διατάσεις ,μετά απο ελαφρυ ζέσταμα και πριν την κύρια προπόνηση, :

1)κάμψεις μέσης (σε ορθια θέση)

2)κάμψεις μέσης - πλάτη και πόδια - συνεχόμενη τάση με το πηγούνι στο γόνατο κάθε ποδιού και μετά στο κέντρο , (σε ορθια θέση)

3)λύγισμα του ενός ποδιού-τέντωμα του άλλου στο πλάι με δάκτυλα πανω--κορμός :στη μέση και μπροστά

4) λύγισμα του ενός ποδιού-τέντωμα του άλλου στο πλάι με την πλαινή κόψη του πέλματος

3) ιδιες ασκήσεις με τις 3.και 4. σε πιο χαμηλή στάση

5) ο κορμός στο πλάι , γέρνει προς λυγισμένο ποδι στο , οποιο εσωτερικά εχουμε περάσει απο κάτω το χερι και σπρωχνουμε προς τα μπρος,το πισω ποδι τεντωμένο

6)διατασείς ποδιου-πλάτης:

στο δάπεδο,το ένα ποδι εμπρος τεντωμένο και το άλλο λυγισμένο προς τα εσω με τη φτέρνα να αγγίζει μηρό άλλου ποδιού.Σκύψιμο προς τα εμπρός .

στο δάπεδο,το ένα ποδι εμπρος τεντωμένο και το άλλο λυγισμένο προς τα πίσω και εξω, ορθη γωνία με με τον άλλο μηρό .Σκύψιμο προς τα εμπρός

στο δάπεδο,το ένα ποδι εμπρος τεντωμένο και το άλλο λυγισμένο προς τα πίσω και εξω, ορθη γωνία με με τον άλλο μηρό .Σκύψιμο προς τα πίσω,πλατη προς το δάπεδο

στο δάπεδο, τα δυο πόδια εμπρος τεντωμενα , σκυψιμο προς τα εμπρός.

7) διατάσεις μηρων-γοφων-πλάτης:

στο δάπεδο, άνοιγμα ποδιων στο πλάι , όσο το δυνατόν μεγαλύτερη γωνία ανοίγματος, τεντωμένα και κάμψη του κορμού σε κάθε ποδι και στη συνέχεια στο κέντρο, όσο πιο βαθεία γίνεται, ει δυνατόν το πηγούνι να ακουμπά στο πάτωμα

---τις ασκήσεις 6- και 7- αρχικα μόνοι και στη συνέχεια επαναλαμβάνονται με πίεση από συναθλητή.

8)διάταση εσωτερικού μηρων σε σταση οκλαδον

9)διατάσεις μέσης-γοφών (περιστροφή κορμού από τους γοφούς) και πλαινές διατάσεις σε ορθια στάση

10) περιστροφή κορμού

11) λυγισμα γονατων

12) διαταση μηρού (στάση στο ένα ποδι, αγκαλιά το μηρό μπροστά και μετά πίσω το ποδι )

13) διαταση λαιμού πάνω-κάτω και δεξιά -αριστερά

14)διατασεις χεριών -ωμου :

χερι φερεται ευθειασμένο προς τον αντιθετο ωμο με πίεση στον αγκωνα απο το αλλο χερι

χερι πίσω απο το κεφάλι με πίεση προς τα κατω, στον αγκωνα)

15) διάταση δακτύλων ]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.