Jump to content

CCrISP


drkourk

Recommended Posts

Κάνατε λοιπόν τα ALS και ATLS, σας έκατσε η στραβή κι αναγκαστήκατε να τα εφαρμόσετε, το σώσατε το αρρωστάκι αλλά τώρα έχετε να χειριστείτε έναν βαρέως πάσχοντα χειρουργικό ασθενή. Τι κάνετε?

Το μάθημα Care of the Critically Ill Surgical Patient είναι κατά τη γνώμη μου το υπέρτατο course για τον ειδικευόμενο χειρουργικής. Δυστυχώς γίνεται μόνο σε διάφορες πόλεις της Μεγάλης Βρεττανίας και είναι πανάκριβο (600 λίρες, χώρια εισιτήρια, διαμονή κτλ) αλλά τ αξίζει. Από το χειρισμό του χειρουργικού ασθενή, την καθημερινή επίσκεψη ως το γράψιμο ενός πρακτικού χειρουργείου, ότι χρειάζεστε για να τελειοποιήσετε τις ικανότητές σας στη φροντίδα του χειρουργικού ασθενούς και να ανεβάσετε αισθητά το βάρος του βιογραφικού σας. Πληροφορίες στο site του Βασιλικού Κολλεγίου των Χειρουργών της Αγγλίας.

http://www.rcseng.ac.uk/rcseng/content/edu...ically_ill.html

http://www.rcseng.ac.uk/education/courses/course_list.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη , ειδικευομενοι αλλων ειδικοτητων δεν μπορουν να το κανουν ? Θα αξιζε τον κοπο ? και ποσο διαβασμα θελει ?

Επισης ,μηπως ξερει κανεις κατι σχετικο με μοναδα εντατικης θεραπειας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το CCrISP δεν είναι και το υπέρτατο course μην τρελαθούμε.

Για κάποιον που είναι στην αρχή είναι εξαιρετικό και σε βάζει σε ένα σωστό τρόπο σκέψης χωρίς να χρειάζεται να πέσεις στη διαδικασία μαθαίνω από τα λάθη μου. Είναι τυπικό βρετανικό που σε βάζει σε ένα τυφλοσούρτη ώστε και ηλίθιος να είσαι να μην σκοτώσεις άρρωστο και να μην πας φυλακή. Ισχύει όμως για την Αγγλία γιατί στην Ελλάδα τα μισά αν κάνεις θα πας φυλακή μιας και δεν κάλεσες τους αντίστοιχους ειδικούς. Καίτι Instructor τα τελευταία δύο χρόνια αυτά που λέω στους εκπαιδευόμενους δεν θα τα έκανα στην Ελλάδα χωρίς πρώτα να έχω φωνάξει καρδιολόγο ή αναισθησιολόγο/μοναδολόγο. Για να καλύψω τον κ...... μου.

Είναι αρκετά καλό και είναι μόνο για χειρουργικές ειδικότητες.

Υπάρχει αντίστοιχο για παθολογικές ειδικότητες το Care of Criticaly ill patient.

Γιά άλλες ειδικότητες ψάξτε τις ιστοσελίδες των αντίστοιχων κολλεγίων.

Όλα αυτά είναι για ST1/2 και πάνω. Και δεν αποτελεί και σημαντικό προσόν για απόκτηση θέσης όσο τα ATLS , ALS, PALS που είναι προαπαιτούμενα.

Πάντως όσοι ενδιαφέρεστε να το κάνετε πρέπει πρώτα να αποδείξετε ότι είστε ήδη ένα χρόνο σε χειρουργική ειδικότητα. Και αξίζει αν θέλετε να συνεχίσετε εδώ γιατί είναι ακριβώς ο τρόπος σκέψης που θα σας γλυτώσει από μπελάδες.

Γιακάποιον που πάει για χειρουργός θα συνιστούσα την εξής πορεία.

ILS, ALS MRSC1/2, ATLS όσο είναι F2 και CCrISP, MRSC2, MRSC3/VIVA μετά μεταξύ ST1/2.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το CCrISP δεν είναι και το υπέρτατο course μην τρελαθούμε.

Για κάποιον που είναι στην αρχή είναι εξαιρετικό και σε βάζει σε ένα σωστό τρόπο σκέψης χωρίς να χρειάζεται να πέσεις στη διαδικασία μαθαίνω από τα λάθη μου. Είναι τυπικό βρετανικό που σε βάζει σε ένα τυφλοσούρτη ώστε και ηλίθιος να είσαι να μην σκοτώσεις άρρωστο και να μην πας φυλακή. Ισχύει όμως για την Αγγλία γιατί στην Ελλάδα τα μισά αν κάνεις θα πας φυλακή μιας και δεν κάλεσες τους αντίστοιχους ειδικούς. Καίτι Instructor τα τελευταία δύο χρόνια αυτά που λέω στους εκπαιδευόμενους δεν θα τα έκανα στην Ελλάδα χωρίς πρώτα να έχω φωνάξει καρδιολόγο ή αναισθησιολόγο/μοναδολόγο. Για να καλύψω τον κ...... μου.

Είναι αρκετά καλό και είναι μόνο για χειρουργικές ειδικότητες.

Υπάρχει αντίστοιχο για παθολογικές ειδικότητες το Care of Criticaly ill patient.

Γιά άλλες ειδικότητες ψάξτε τις ιστοσελίδες των αντίστοιχων κολλεγίων.

Όλα αυτά είναι για ST1/2 και πάνω. Και δεν αποτελεί και σημαντικό προσόν για απόκτηση θέσης όσο τα ATLS , ALS, PALS που είναι προαπαιτούμενα.

Πάντως όσοι ενδιαφέρεστε να το κάνετε πρέπει πρώτα να αποδείξετε ότι είστε ήδη ένα χρόνο σε χειρουργική ειδικότητα. Και αξίζει αν θέλετε να συνεχίσετε εδώ γιατί είναι ακριβώς ο τρόπος σκέψης που θα σας γλυτώσει από μπελάδες.

Γιακάποιον που πάει για χειρουργός θα συνιστούσα την εξής πορεία.

ILS, ALS MRSC1/2, ATLS όσο είναι F2 και CCrISP, MRSC2, MRSC3/VIVA μετά μεταξύ ST1/2.

For those considering surgery, I would recommend: USMLE-->preliminary resident-->categorical resident (less acronyms) :))))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το CCrISP δεν είναι και το υπέρτατο course μην τρελαθούμε.

Για κάποιον που είναι στην αρχή είναι εξαιρετικό και σε βάζει σε ένα σωστό τρόπο σκέψης χωρίς να χρειάζεται να πέσεις στη διαδικασία μαθαίνω από τα λάθη μου. Είναι τυπικό βρετανικό που σε βάζει σε ένα τυφλοσούρτη ώστε και ηλίθιος να είσαι να μην σκοτώσεις άρρωστο και να μην πας φυλακή. Ισχύει όμως για την Αγγλία γιατί στην Ελλάδα τα μισά αν κάνεις θα πας φυλακή μιας και δεν κάλεσες τους αντίστοιχους ειδικούς. Καίτι Instructor τα τελευταία δύο χρόνια αυτά που λέω στους εκπαιδευόμενους δεν θα τα έκανα στην Ελλάδα χωρίς πρώτα να έχω φωνάξει καρδιολόγο ή αναισθησιολόγο/μοναδολόγο. Για να καλύψω τον κ...... μου.

Είναι αρκετά καλό και είναι μόνο για χειρουργικές ειδικότητες.

Υπάρχει αντίστοιχο για παθολογικές ειδικότητες το Care of Criticaly ill patient.

Γιά άλλες ειδικότητες ψάξτε τις ιστοσελίδες των αντίστοιχων κολλεγίων.

Όλα αυτά είναι για ST1/2 και πάνω. Και δεν αποτελεί και σημαντικό προσόν για απόκτηση θέσης όσο τα ATLS , ALS, PALS που είναι προαπαιτούμενα.

Πάντως όσοι ενδιαφέρεστε να το κάνετε πρέπει πρώτα να αποδείξετε ότι είστε ήδη ένα χρόνο σε χειρουργική ειδικότητα. Και αξίζει αν θέλετε να συνεχίσετε εδώ γιατί είναι ακριβώς ο τρόπος σκέψης που θα σας γλυτώσει από μπελάδες.

Γιακάποιον που πάει για χειρουργός θα συνιστούσα την εξής πορεία.

ILS, ALS MRSC1/2, ATLS όσο είναι F2 και CCrISP, MRSC2, MRSC3/VIVA μετά μεταξύ ST1/2.

Σαν γιατρός που δουλεύει στην Αγγλία έχεις απόλυτο δίκιο. Αν σκεφτείς ότι στην Ελλάδα η εκπαίδευση στη μετεγχειρητική γροντίδα στηρίζεται στους μέγιστους πυλώνες "2 αίματα 2 πλάσματα και βλέπουμε" και "άμα έχει λάδι το καντήλι του θα ζήσει" είναι μια πολύ καλή και σοβαρή αρχή. Συμφωνώ απόλυτα με την πορεία που γράφεις στο τέλος, κι επισημαίνω ότι μιλάω για μαθήματα χειρουργικών γνώσεων και ικανοτήτων. Για εκπαίδευση σε χειρουργικές τεχνικες πληροφορίες στο European Institute of Telesurgery Strassbourg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...
->en.wikipedia.org

->type "MRCS"

->Search

->two links: Malaysian Red Crescent Society ooooor Membership of the Royal College of Surgeons???????

->you pick one, may the Force be with u!

The first one obviously.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

thanksssssssssssssss :rolleyes:

για να το κανεις,πρεπει να σαι γραμμενος στον ιατρικο συλλογο της αγγλιασ να μαντεψω ε?????

and,by the way, ποσα ειναι η εγγραφη?

γιατι φανταζομαι θα ναι πολλοι οι εγγεγραμενοι που ψαχνουν θεση,δε βρισκουν και συνεχιζουν να πλληρωνουν τη συνδρομη,σωστα????? emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.