Jump to content

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ


Alcedo atthis

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος σχετικά με αυτό το θέμα; Ποια να προτιμάμε, ποια να αποφεύγουμε, αν η ύλη είναι μεγάλη κλπ; Μιλάω για όλα τα επιλεγόμενα ανεξάρτητα εξαμήνου. Ισχύει το ότι μπορείς να πάρεις μόνο 3 κάθε εξάμηνο;

Και κάτι τελευταίο, θα πρέπει να έχεις δηλώσει κατά την εγγραφή σου στο κάθε εξάμηνο σε ποια θέλεις να εξεταστείς ή μπορείς να γράψεις και σε κάποια άλλα που δεν έχεις δηλώσει;Όποιος γνωρίζει κάτι θα ήμουνα υπόχρεη αν απαντούσε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κάποιος σχετικά με αυτό το θέμα; Ποια να προτιμάμε, ποια να αποφεύγουμε, αν η ύλη είναι μεγάλη κλπ; Μιλάω για όλα τα επιλεγόμενα ανεξάρτητα εξαμήνου. Ισχύει το ότι μπορείς να πάρεις μόνο 3 κάθε εξάμηνο;

Και κάτι τελευταίο, θα πρέπει να έχεις δηλώσει κατά την εγγραφή σου στο κάθε εξάμηνο σε ποια θέλεις να εξεταστείς ή μπορείς να γράψεις και σε κάποια άλλα που δεν έχεις δηλώσει;Όποιος γνωρίζει κάτι θα ήμουνα υπόχρεη αν απαντούσε.

εχμ βασικά είναι πολλά και αυτά που πρέπει να πάρεις και αυτά που πρέπει να αποφύγεις (αλλαγές από χρονιά σε χρονιά υπάρχουν αλλά συνήθως δεν είναι μεγάλες).

αν θες ρωτα πιο συγκεκριμενα. για πoιο εξάμηνο ενδιαφέρεσαι;

Ισχύει όντως ο περιορισμός των 3 μαθημάτων ανά εξάμηνο. Μπορείς να εξεταστείς μόνο σε όποια έχεις δηλώσει.

Παλιά μέχρι και το 2005 ήταν πιο μπακάλικο, μπαίνανε δηλαδή όλοι σε όλα, αλλά αυτό σταμάτησε.

Εγώ μάλιστα πέρασα 2 μαθήματα και τελικά δε μου τα πέρασαν στην αναλυτική επειδή δεν τα είχα δηλώσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχμ βασικά είναι πολλά και αυτά που πρέπει να πάρεις και αυτά που πρέπει να αποφύγεις (αλλαγές από χρονιά σε χρονιά υπάρχουν αλλά συνήθως δεν είναι μεγάλες).

αν θες ρωτα πιο συγκεκριμενα. για πoιο εξάμηνο ενδιαφέρεσαι;

Ενδιαφέρομαι κυρίως για το 1ο και για το 7ο εξάμηνο. Όσον αφορά το πρώτο εξάμηνο έχω ακούσει ότι τα "Σχέση ιατρού- ασθενούς" και "ψυχολογία της Υγείας" είναι εύκολα. Θα ήθελα να μου πεις αν όντως ισχύει και αν υπάρχει συγκεκριμένη ύλη που μπορούμε να διαβάσουμε (αν δίνουν δηλαδή τίποτα φυλλάδια).

Σε ότι αφορά τώρα το 7ο εξάμηνο, δε γνωρίζω τίποτα, αλλά πιστεύω πως τα "Δομή και λειτουργία κυτοσκελετού" και "Γενικές αρχές υποβρύχιας-υπερβαρικής ιατρικης" είναι πιο εύκολα από τα άλλα. Ποιά η γνώμη σου;Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχμ βασικά είναι πολλά και αυτά που πρέπει να πάρεις και αυτά που πρέπει να αποφύγεις (αλλαγές από χρονιά σε χρονιά υπάρχουν αλλά συνήθως δεν είναι μεγάλες).

αν θες ρωτα πιο συγκεκριμενα. για πoιο εξάμηνο ενδιαφέρεσαι;

Ενδιαφέρομαι κυρίως για το 1ο και για το 7ο εξάμηνο. Όσον αφορά το πρώτο εξάμηνο έχω ακούσει ότι τα "Σχέση ιατρού- ασθενούς" και "ψυχολογία της Υγείας" είναι εύκολα. Θα ήθελα να μου πεις αν όντως ισχύει και αν υπάρχει συγκεκριμένη ύλη που μπορούμε να διαβάσουμε (αν δίνουν δηλαδή τίποτα φυλλάδια).

Σε ότι αφορά τώρα το 7ο εξάμηνο, δε γνωρίζω τίποτα, αλλά πιστεύω πως τα "Δομή και λειτουργία κυτοσκελετού" και "Γενικές αρχές υποβρύχιας-υπερβαρικής ιατρικης" είναι πιο εύκολα από τα άλλα. Ποιά η γνώμη σου;Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Καλησπέρα!

Καταρχήν. πρέπει κανείς να δηλώνει τρία επιλεγόμενα ανά εξάμηνο (ανεξάρτητα αν συγκεντρώνονται συνολικά >3ΔΜ) με εξαίρεση το 11ο εξάμηνο, οπότε δηλώνονται όσα επιλεγόμενα απομένουν μέχρι τη συμπλήρωση των 12 ΔΜ (αυτά υπάρχουν και στον οδηγό σπουδών).

Για το "Δομή και λειτουργία κυτοσκελετού" προ τριετίας που το πέρασα πέρασα πολύ κουραστικά. Τότε τα μαθήματα διήρκεσαν 1 εβδομάδα (3 ώρες την ημέρα) με ατέλειωτες παύσεις. Βέβαια, σε όποιον αρέσει η Βιοχημεία το συστήνω-η βαθμολογία ήταν 9 για όλους όσοι το παρακολούθησαν χωρίς εξετάσεις.

Για το "Γενικές αρχές υποβρύχιας-υπερβαρικής ιατρικης" υπάρχουν εξετάσεις- δίνει τα θέματα ο καθηγητής και με διάβασμα 2 ώρες το βιβλιαράκι παίρνει κανείς άνετα 8. Συνιστώ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ να πάρει κανείς το μάθημα, είναι κάτι έξω από τα ελληνικά δεδομένα ιατρικής γνώσης με εκπληκτικές εφαρμογές. Αν ακολουθούσαμε άλλα κράτη στην υπερβαρική οξυγονοθεραπεία θα γλυτώναμε πολλούς ακρωτηριασμούς.

Το "Σχέση ιατρού- ασθενούς" είναι ωραίο επιλεγόμενο, με εργασία παίρνει κανείς πιο άνετα 10 και ταυτόχρονα τις 2 ΔΜ :rolleyes:

Ως προς το "Ψυχολογία της Υγείας" υπάρχουν σημειώσεις-με 2 ώρες διάβασμα περνιέται, αλλά δεν ξέρω για το βαθμό που μπορεί να πάρει κανείς. εμένα ο Παρίτσης μου είχε βάλει 6, χωρίς να καταλάβω γιατί.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως!

Καλό εξάμηνο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, Παρίτσης είναι αυτός, τι να καταλάβεις φίλε;

Λίγος σεβασμός πάντως, ήμουνα εκεί όταν σκοτώθηκε ο γιός του (και συμφοιτητής μου) σε τροχαίο. Δεν ξέρω πως είναι σήμερα, αλλά δεν δυσκολεύομαι να το φανταστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, Παρίτσης είναι αυτός, τι να καταλάβεις φίλε;

Λίγος σεβασμός πάντως, ήμουνα εκεί όταν σκοτώθηκε ο γιός του (και συμφοιτητής μου) σε τροχαίο. Δεν ξέρω πως είναι σήμερα, αλλά δεν δυσκολεύομαι να το φανταστώ.

σκοτώθηκε η αυτοκτόνησε;

ινβιτρο δεν ειναι καλές οι πληροφορίες σου μου φαίνεται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάναμε κλινικές θυμάμαι, ήτανε μόνος του όταν έπεσε με το αμάξι στον γκρεμό κοντά στην Παντάνασσα, εγώ έμεινα με την εντύπωση ότι σκοτώθηκε πάντως, δεν άκουσα τίποτα για αυτοκτονία.

Ενας άλλος, ο Δημήτρης Μ., είχε αυτοκτονήσει δένοντας 2 πέτρες στο λαιμό και βουτώντας στο λιμάνι του Ηρακλείου (το είχε δείξει μέχρι και το Κρήτη Τιβι) κι αυτά τα 2 έγιναν κοντά κοντά, μήπως τα μπερδέψατε οι επόμενοι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξερω τι σου λεω.

θασου γραψω με πμ τις λεπτομερειες όταν εχω χρόνο.

μα καλά επιδημία τους είχε πιάσει τότε; μήπως τους διόρθωνες για ταορθογραφικοσυντακτικογραμματικά τους λάθη και το χες παρακάνει; :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξερω τι σου λεω.

θασου γραψω με πμ τις λεπτομερειες όταν εχω χρόνο.

μα καλά επιδημία τους είχε πιάσει τότε; μήπως τους διόρθωνες για ταορθογραφικοσυντακτικογραμματικά τους λάθη και το χες παρακάνει; :lol:

Περιμένω το πμ και γελάω!

emgoal

Αποφάσισα να μην ξαναδιορθώσω τίποτε εδώ μέσα. Ας μείνουν αγράμματοι!

emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Γενικές αρχές υποβρύχιας-υπερβαρικής ιατρικης"

Καταπληκτικό! ! !

Αυτά είναι κατεπιλογήν μαθήματα της προκοπής! Όχι όπως κάτι χαζά, που έχουμε εδώ στην Αθήνα του τύπου 'Υπαρκτή Ιατρική'.

Βέβαια μέχρι το 'space medicine' υπάρχει πολύς δρόμος ακόμη! :) :) :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Btw το μάθημα αυτό έχει να διδαχτεί εδώ και 3 χρόνια. ήμουν ο τελευταίος τυχερός που το παρακολούθησα.

Πραγματικά άξιζε τον κόπο.

Αλλά επιμένω ότι στην Αθήνα τα επιλογής είναι περισσότερα, άρα ΚΑΙ τα καλά ειναι περισσότερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και είναι περισσότερα τα καλά στην Αθήνα, μα πορευόμαστε σεμνά και ταπεινά εμείς εδώ πέρα :) :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάναμε κλινικές θυμάμαι, ήτανε μόνος του όταν έπεσε με το αμάξι στον γκρεμό κοντά στην Παντάνασσα, εγώ έμεινα με την εντύπωση ότι σκοτώθηκε πάντως, δεν άκουσα τίποτα για αυτοκτονία.

Θα συμφωνήσω με τη βιτριόλη ότι μάλλον για ατύχημα επρόκειτο και όχι για αυτοκτονία. Γνωρίζω ότι το παλικάρι ήταν σε άθλια ψυχολογική κατάσταση όταν έπιασε το τιμόνι και πολύ πιθανό αυτό να συντέλεσε στο ατύχημα (επιπλέον οι δρομοι της κρήτης είναι οι πλέον άθλιοι και δε συγχωρούν το παραμικρό λάθος). Δεν άκουσα ποτε μου ότι αυτοκτόνησε αλλά και πάλι ορισμένα πράγματα δεν αποδεικνύονται και εν τέλει μπορεί και να μην έχει μεγάλη σημασία. Έχω χάσει λιγο το λογαριασμό: μιλάμε για 96, 97...έτσι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τον Μάρτιο του 96 νομίζω. Εξετάστηκα Ψυχιατρική από Παρίτση και Αλεβίζο μαζί τον Ιούνιο. Ο Παρίτσης ήταν πολύ άσχημα θυμάμαι. Αλήθεια ο Αλεβίζος τι απέγινε, έφυγε; Λέγανε πως θα έπαιρνε αυτός την έδρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.