Jump to content

Παιχνίδια Ρόλων (rpg)


Recommended Posts

χεχε

Βασικά, η ιδέα σ είναι γενικότερα ωραία :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

simulating gm ...

embond

θα διαλεξει ο καθενας μας μια gm persona που θα λεγε και η βιτριο και θα αφηνε τους αλλους να μαντεψουν ποια στην πορεια :cool05:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Clemence, νομίζω είσαι γεννημένη game master :D

Εγώ σε θέλω πάντως!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μηπως θυμασαι ενα μεσημερακι καπου γωνιακα; Αν μαθω οτι παλι ΔΕΝ ενημερωθηκα, ΘΑ ΣΕ ΣΠΑΣΩ ΣΤΟ ΞΥΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σε αφορουν, more than you can ever dream of, τα emoticons που ακολουθουν!!!!!!!!!!

emstarwarsemstormtrooperemtroutemsplatsemsosemsosemskawemshurikenemrip emrip emrantingemrantingempokeyeempcemnukeemnukeemmissingemmatrix1emjumponemhelpemhelpmeemgademisemforeioemforeioemforeioemforeioemforeioemfettemfearemexetaseisemexetaseisemexetaseisemexetaseisemeleosemdevil2emdevilemdevil2emdevilemboxedemboxedembondembond

ΦΙΛΙΑ emcolgateemcolgate emcolgate emcolgateemcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup χαχαχαχαχαχα εγώ πάντως έκανα σεχ, ιφ γιου νοου γουατ αι μιν :rolleyes:

Κ για να δεις ότι δεν ξεχνώ τα σημαντικά κ τα ασήμαντα μένουν εκεί που τους αρμόζει, βάλε το ψάρι εκεί που ξέρεις ΛΟΟΟΟΟΟΛ κ τσέκαρε τα email σου ;)

emkissemrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμ, δεν ξέρω για τι πράγμα μιλάτε, πάντως αν θέλετε να οργανώσουμε κανένα ματσάκι βάζω τις μπύρες... embeer

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγω θα σου κανω blessing spell για attack +2 !! Τι αλλο θες;

Αντε, αντε, αν γινω level 20 θα σου κανω δωρο ενα σκυλακι, το Mordekainen's Faithful Hound !!! Ουτε ενα hitpoint δεν χανει απο τον οποιονδηποτε!! Εκει να δεις γκομενοπαγιδα οταν θα το βγαζεις βολτα, κι οχι με τις σκυλοψειρες τα κανις!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Ο Boeruine ο πολεμιστής προχώρησε με μεγάλη προσοχή καί έστησε αυτί στην ξύλινη πόρτα. Από πίσω ακούγονταν τα γέλια των φρουρών καί τα μουγκρητά πόνου του φυλακισμένου τους. Πάνω στην ώρα είχαν έρθει.. Εκανε νόημα στον μάγο με τα δάκτυλά του ότι πολλοί φρουροί ήταν από την άλλη μεριά καί ξεθηκάρωσε το σπαθί του. Ο μάγος έριξε δυό σταγόνες από ένα φιαλίδιο σε ένα τάσι καί άρχισε να το ανακατεύει αργά αργά μουρμουρίζοντας ένα ξόρκι.

Ο τρίτος της παρέας, ο Grim Greybeard, ιερέας του Moradin δεν τους πρόσεχε. Ηταν απορροφημένος από μιά μικρή πλάκα που ξεχώριζε πάνω στον λείο τοίχο, αν κοίταζε κανείς πολύ προσεκτικά. Τι ήταν άραγε αυτό; Ηταν κάτι το διακοσμητικό ή μήπως.. Την προσοχή του την τάραξε η φωνή του πολεμιστή που με ένα ουρλιαχτό κλώτσησε την ετοιμόρροπη πόρτα καί όρμησε στο δωμάτιο. Μή... Δεν πρόλαβε νά του πεί περισσότερα. Το βάρος του Boeruine ενεργοποίησε την παγίδα καί το έδαφος άνοιξε κάτω από τα πόδια του εξαφανίζοντάς τον. Από την απέναντι μεριά τέσσερα orcs μούγκρισαν από χαρά καί βρόντηξαν τα κακότεχνα όπλα τους. Ο μάγος άρχισε να κουνάει τα δάκτυλά του.."

http://www.kaissagames.com/WhatIsRPG.aspx

Τα παιχνίδια ρόλων (RPG) αποτελούν έναν ακόμα συναρπαστικό τρόπο απασχόλησης. Απορροφάνε αμέσως τον κόσμο που τα γνωρίζει μέσα σε ένα πολύ ιδιαίτερο δρόμο αλληλεπίδρασης που συμβαίνει σε αυτά, με εμπειρίες με τον εαυτό τους και με τους συμπαίχτες τους. Κ τα rpg στηρίζονται στις εμπειρίες, τις γνώσεις που αποκτάς καθώς παίζεις και συναναστρέφεσαι με τους άλλους, καθώς γνωρίζεις τα πράγματα που συμβαίνουν γύρω σου.

Σε ένα παιχνίδι ρόλων αυτό που κάνει ο παίχτης είναι να παίρνει το ρόλο ενός χαρακτήρα και ενεργεί όπως θα ενεργούσε ο χαρακτήρας του με τις ιδιαίτερες ιδιότητες του δεύτερου. Υπάρχει μια πλοκή η οποία ουσιαστικά εξαρτάται από τις επιλογές των παιχτών για το πώς θα εξελιχθεί ή γενική ιστορία αλλά κ η ιστορία του κάθε παίχτη ξεχωριστά. Στην ιστορία παρέχονται μόνο τα περιβάλλοντα στοιχεία, ο χώρος και τα πρόσωπα που υπάρχουν εκεί κ που έχουν έναν συγκεκριμένο χαρακτήρα (ονομάζονται non player characters, npc).

Τα παιχνίδια αυτά απαιτούν λίγη δημιουργική φαντασία. Υπάρχει μια βάση κανόνων πάνω στην οποία ο αφηγητής(storyteller) χτίζει την ιστορία. Αλλά από εκεί κ πέρα είναι οι παίχτες είναι που τη συνεχίζουν. Έτσι θα υπάρχουν νικητές, ηττημένοι ίσως και τίποτα από τα δύο. Στον κόσμο υπάρχουν στόχοι κ το θέμα είναι να τους ανακαλύψεις ερευνώντας τον κόσμο κ παρακολουθώντας τα γεγονότα που συμβαίνουν γύρω σου. Συνήθως τα γεγονότα σε τραβάνε μέσα τους, μιας και στους φανταστικούς εκείνους κόσμους παίζουν ίντριγκες, υπάρχει έντονα το στοιχείο του καλού και του κακού, υπάρχουν κλέφτες, όλες οι κοινωνικές τάξεις, οπότε όλο και κάποιος θα σε ενοχλήσει και όλο και σε κάποιον δε θα αρέσει η φάτσα σου. Δεν ξεφεύγεις εύκολα και τα πράγματα τρέχουν!

Ορίστε μερικά άρθρα που αναφέρονται στα παιχνίδια ρόλων:

«Role players, η νέα φυλή της πόλης»

http://www.e-tipos.com/newsitem?id=9661

«Ποιος θα παίξει τον ρόλο του ιππότη;»

http://www.tanea.gr/Article.aspx?d=20031209&nid=4313751

Αντικείμενα που χρησιμοποιείτε στο παιχνίδι:

- Πολυεδρικά ζάρια, από τα οποία καθορίζεται η τύχη σας

zaria.jpg

- Χαρτί και μολύβι και γόμα (ναι!)

- Μια σελίδα όπου αναγράφονται τα στοιχεία του χαρακτήρα και η εξέλιξη του(character sheet)

Ο Ελληνικός Σύλλογος Παιχνιδιών Ρόλων και Στρατηγικής (μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα σωματείο)

http://www.espairos.gr

to be continued... :)

Εδώ να σας προτείνω και το νέο παιχνίδι στην Ελλάδα αλλά πολύ γνωστό παγκοσμίως αφού παίζεται σε πολλές χώρες εδώ και χρόνια. Νομίζω ότι αξίζει μία δοκιμή αφού είναι και δωρεάν!!!

www.monstersgame.gr/?ref=greece

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ να προτείνω και το νέο στην Ελλάδα παιχνίδι αλλά παγκοσμίως γνωστό αφού παίζεται σε πάρα πολλές χώρες εδώ και χρόνια.Νομίζω ότι αξίζει να το δοκιμάσετε μια και είναι και δωρεάν!!!!

www.monstersgame.gr/?ref=greece

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ να προτείνω και το νέο στην Ελλάδα παιχνίδι αλλά παγκοσμίως γνωστό αφού παίζεται σε πάρα πολλές χώρες εδώ και χρόνια.Νομίζω ότι αξίζει να το δοκιμάσετε μια και είναι και δωρεάν!!!!

www.monstersgame.gr/?ref=greece

Μπηκα κατευθειαν και γραφτηκα! Φανταστικο και προτεινομενο!! Σε ποια συμμαχια εισαι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έπαιζα παλιά emcolgate μου άρεσε πολύ.

Είμασταν οι Έλληνες κ γ*με κ δ*με :anavwfwties:

Μετά από ένα χρόνο περίπου έπεσε ο σέρβερ μας κ, εγώ του λάχιστον, το παράτησα...

Καλή αρχή στους νέους!

Να περάσετε καλά.

υ.γ. Βέβαια DonnaK, εδώ δε γράφουμε για το διαδύκτιο :P Τα rpg στα οποία αναφέρομαι είναι στο τραπέζι (όπως λέει ο τίτλος) κ σε συναναστροφή με άτομα που βλέπεις τις φάτσες τους κ μπορείς να τους πιάσεις όταν απλώσεις το χέρι σου :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν σε ρωτησαμε!!! Στην donnaK μιλουσα!!!! emslap ( <-δες καλα το emoticon!)

DonnaK κοριτσι μου, μην την ακους!!! Απλως την εχει δει το profiterolάκι τωρα που θα γινει DM!!

DonnaK σε ποια συμμαχια εισαι;

Φιλια profiterolάκι emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να το πάρω το κυνοειδές, μη μου ρημάξει το σπίτι όσο λείπω μόνο! Και αν απλώσεις το χέρι σου να τους πιάσεις και εμφανιστεί κανένα τσεκούρι τι γίνεται;emstarwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το DonnaΚ είναι bot...

ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ να ξερεις πιο πολλα απο μενα στο κομπιουτερ!!! Τωρα που θα παρω το καινουριο λαπτοπ οπου να'ναι, θα σου μπω στο ματι οταν ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΤΑ WINDOWS ΣΑΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ LINUX!!! <ahttp://www.greekmeds.gr/forum/uploads/emoticons/default_icecream.gif' alt='emicecream'> ΑΝ ΘΕΛΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ, ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΡΕΙΣ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΛΥΚΑΙΝΑ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΣΟΥΖΕΙ,ΕΕΕΕ;;;;; emcrybaby ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ Μ'ΑΡΕΣΕΙ!!!!! :cool10: ΝΑ ΣΟΥ ΑΛΕΙΨΩ ΤΙΣ ΠΛΗΓΕΣ ΜΕ ΠΑΓΩΤΟ;;;;;;; Ή ΜΗΠΩΣ ΠΡΟΤΙΜΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ -> :splats: ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙΣ ΣΚΑΣΕΙ ΑΠ'ΤΗ ΖΗΛΙΑ ΣΟΥ;;;; ΓΙΑΤΙ, ΚΑΛΑ ΛΑΠΤΟΠ, ΑΛΛΑ ΤΟ LINUX ΜΕ ΤΑ WINDOWS ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΚΑΤΣΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΠΕΠΤΙΚΟ ΣΩΛΗΝΑ!!!! :Pempc

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupΘα γελάω όταν θα με παρακαλάς να σου εγκαταστήσω τα linux emhehe
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως γίνεται να με δαγκώσει ένα μπουκάλι ρούμι :blink: ;; Δωροεπιταγή στο προαύλιο μην κάνεις καμμιά τέτοια χαζομάρα, παράθυρα βάλε και flashdisk για λινουξ, αν και με καινούργιο καβουρδηστήρι δεν βρίσκω το λόγο, μια χαρά θα πηγαίνει. emafro

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.