Jump to content

[υποψ.αγροτικός] Όταν ήδη εχεις κάνει ειδικότητα (μέρος- όλην), πριν το αγροτικό


formae

Recommended Posts

δεν γνωρίζω συγκεκριμένη οδηγία του υπουργείου (νόμος δεν υπάρχει) το καλύτερο θα ήταν να στείλεις ένα ερώτημα στο υπουργείο (να το πρωτοκολήσεις ο ίδιος ή μεσω ΚΕΠ) και να θέτεις το ερώτημά σου.
Φ.Ε.Κ. 827, τεύχος β' του 1998

ο αγροτικός ιατρός που έχει ασκήσει μέρος της ειδικότητας ή ολόκληρη πριν την θητεία στο αγροτικό υπηρετεί 3 μήνες λιγότερο (δεν ασκεί την τρίμηνη εκπαίδευση στο νοσοκομείο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν γνωρίζω συγκεκριμένη οδηγία του υπουργείου (νόμος δεν υπάρχει) το καλύτερο θα ήταν να στείλεις ένα ερώτημα στο υπουργείο (να το πρωτοκολήσεις ο ίδιος ή μεσω ΚΕΠ) και να θέτεις το ερώτημά σου.
Φ.Ε.Κ. 827, τεύχος β' του 1998

ο αγροτικός ιατρός που έχει ασκήσει μέρος της ειδικότητας ή ολόκληρη πριν την θητεία στο αγροτικό υπηρετεί 3 μήνες λιγότερο (δεν ασκεί την τρίμηνη εκπαίδευση στο νοσοκομείο)

ΕΔΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Καλησπέρα παιδιά...διαβάζω τακτικά τα forums του greekmeds και θέλω να εκφράσω κάποιες απορίες που έχω.Φαντάζομαι τα τζίνια συνάδελφοι του site θα με κατατοπίσουν άμεσα. emeksypnakias .sorry αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα,αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό........ :unsure: ...............

Λοιπόν ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται αν θέλει κάποιος να εκπληρώσει την υπηρεσία υπαίθρου μετά το πρώτο κομμάτι ιτης ειδικότητας και αν αλλάζει κάτι στην διαδικασία της τοποθέτησης του...... :mellow:

Δηλαδή αν κάνω 1 χρόνο χειρουργική και μετά θελήσω να κάνω αίτηση όταν βγει προκήρυξη, θα μπω στη λίστα με τους ''υπόχρεους'' και δεν αλλάζει τίποτα ή με τους ''επί θητεία'' ?......υπάρχει κάποιος περιορισμός που θα έπρεπε να ξέρω?

Επίσης θα ήθελα να καταθέσετε την εμπειρία σας και τη γνώμη σας για αυτό το θέμα...Προσωπικά νομίζω ότι είναι καλύτερα να ξεκινάς την ειδικότητα έχοντας στην πλάτη σου την εμπειρία ενός αγροτικού, αλλά όπως είναι τα πράγματα στην αγαπημένη μας χώρα, κοιτάζω και το θέμα από άποψη χρόνου και τι βολεύει τον καθένα.......

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...... emrockonemdetective

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλώνεις κανονικά ως υπόχρεος.

Τώρα ανάλογα με την ειδικότητα που θα κάνεις, μπορεί να αντιμετωπίσεις κάποιες δυσκολίες στην αρχή, αν σκεφτείς ότι ΔΕΝ θα κάνεις τρίμηνο, π.χ. αν έχεις κάνει εργαστηριακή ειδικότητα, θα έχεις απομακρυνθεί από το κλινικό έργο για ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα. Επίσης όσοι έχουν κάνει παιδιατρική υπάρχει περίπτωση να δυσκολευτούν τον πρώτο καιρό, καθώς είναι διαφορετική η κλινική προσέγγιση, πολλά κλινικά σημεία και ευρήματα και η θεραπευτική αντιμετώπιση στα παιδιά από ότι στους ενήλικες. Νομίζω πάντως πως η όποια δυσκολία θα είναι τον πρώτο μήνα, μετά θα είσαι ok. Δε μιλάω εκ πείρας, κι εγώ ειδικότητα κάνω, το αγροτικό μετά, αλλά από συζητήσεις που έχω κάνει με συναδέλφους πάνω κάτω αυτά μου λένε.

Εσύ λες για χειρουργική, οπότε λογικά θα προσαρμοστείς σχετικά εύκολα στις συνθήκες του αγροτικού, άσε που παίζει ρόλο και το μέρος που θα πάρεις αγροτικό (κάτι πεδινά αγροτικά στην ηπειρωτική Ελλάδα, έχουν κατά 95% περιστατικά... συνταγογράφησης).

Just my 2 cents. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταθέτεις τα δικαιολογητικά πλέον και κατά τη διάρκεια της παράτασης της ειδικότητας ως υπόχρεος υπηρεσίας και αν επιλεγείς δεν κάνεις την τρίμηνη εκπαίδευση στο νοσοκομείο.

Εγώ θα κάνω αγροτικό ενώ έκανα ένα χρόνο παθολογοανατομία. Οπότε δεν θεωρώ πως είναι αναγκαίο το αγροτικό για να ξεκινήσεις ειδικότητα. Ούτε το αντίθετο, καθένα είναι ξεχωριστό κομμάτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κι εγω πρωτα αγροτικο,μετα διακοπη αγροτικου για κομματι ειδικοτητας και τωρα παλι συνεχεια αγροτικου

οποτε δεν μπορω να σου για την ειδικοτητα μιας και ειχα ηδη κανει εν μερει αγροτικο αλλα μπορω για την συνεχεια του αγροτικου

θεωρω κι εγω πως εχει σημασια τι ειδικοτητα εκανες/κανεις.αν ειναι δηλαδη παθολογικη και πας στο καπακι να κανεις/συνεχισεις το αγροτικο σου,δεν θαχεις καποιο προβλημα θεωρητικα μιας και ηδη αντιμετωπιζες και εξεταζες περιστατικα στην ειδικοτητα

αν ομως ησουνα για παραδειγμα ειδικευομενος οφθαλμολογιας,τοτε με εξαιρεση τα οφθαλμολογικα περιστατικα που θα τα παιζεις στα δαχτυλα,ολα τα αλλα θα σου φανουν λιγο καπως,δεδομενου οτι θαχεις απομακρυνθει και λιγακι απο την σχολη και θαχεις αρχισει να ξεχνας καποια γενικα.ομως μεσα σε λιγο χρονικ διαστημα πιστευω θα τα θυμηθεις και δεν θαχεις να φοβασαι κατι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρυσοί κανόνες του καλού αγροτικού(ανεξαρτήτως του αν έχει κάνει μέρος της ειδικότητας ή όχι):

1) Ό,τι δε σου αρέσει/δεν ξέρεις/αμφιβάλλεις, στείλ' το για περαιτέρω διερεύνηση στο Κ.Υ./Νοσοκομείο. Δεν είναι ντροπή. Το δικό σου κεφάλι παίζεις.

2) Αν ο ασθενής αρνείται να πάει για περαιτέρω εξετάσεις, βάλ' τον να υπογράψει πως τον ενημέρωσες και,παρ'όλες τις συστάσεις σου, ο ίδιος αρνείται να υποβληθεί σε περαιτέρω διερεύνηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις....... emrose

οπότε δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις θέσεις του αγροτικού.....

εγώ χωρίς καθόλου κλινική εμπειρία με δικές μου ευθύνες , νομίζω ότι κάνοντας πρώτα το τρίμηνο θα ήταν μία μεταβατική περίοδος και έπειτα θα είχα να αντιμετωπίσω λιγότερα προβλήματα ως ειδικευόμενος... :mellow:

μπορείτε να πείτε όποιοι από εσάς τα ζείτε τώρα....

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταθέτεις τα δικαιολογητικά πλέον και κατά τη διάρκεια της παράτασης της ειδικότητας ως υπόχρεος υπηρεσίας και αν επιλεγείς δεν κάνεις την τρίμηνη εκπαίδευση στο νοσοκομείο.

Ανάμεσα στα υπόλοιπα δικαιολογητικά καταθέτεις και μια υπεύθυνη δήλωση όπου αναφέρεις ότι δεν κατέχεις άλλη έμμισθη θέση. Δεν ισχύει πλέον αυτό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταθέτεις τα δικαιολογητικά πλέον και κατά τη διάρκεια της παράτασης της ειδικότητας ως υπόχρεος υπηρεσίας και αν επιλεγείς δεν κάνεις την τρίμηνη εκπαίδευση στο νοσοκομείο.

Ανάμεσα στα υπόλοιπα δικαιολογητικά καταθέτεις και μια υπεύθυνη δήλωση όπου αναφέρεις ότι δεν κατέχεις άλλη έμμισθη θέση. Δεν ισχύει πλέον αυτό?

ΑΙΤΗΣΗ Α.Ι. ΥΠΟΧΡΕΟΣ

3470214053_4df919d8ca_o.jpg

Πλέον επειδή μπορείς, όταν είσαι σε παράταση ειδικότητας, να καταθέσεις τα δικαιολογητικά διαγράφεις στην περίπτωση αυτή το "δεν" από την παραπάνω πρόταση που βρίσκεται στη δεύτερη σελίδα της αίτησης.

Ειδικευόμενοι γιατροί που κατέχουν θέση με παράταση, ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΛΑΒΟΥΝ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι ξέρω σας έχω πρήξει ελαφρώς , αλλά επειδή είμαι αδαής ,μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε τι είναι η παράταση ειδικότητας...?

είναι όταν περιμένεις να προσληφθεί άλλος στη θέση σου????

emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ας πουμε οτι κανεις ειδικοτητα παθολογιας στο ιπποκρατειο.και ας πουμε οτι η συμβαση σου ληγει στις 6 νοεμβριου 2009.μεχρι να ερθει λοιπον ο επομενος ειδικευομενος παθολογιας,μπορεις να παραμεινεις στο νοσοκομειο και να εργαζεσαι οντας παρατασιακος.αυτο μπορει να συμβαινει για λιγοτερο η περισσοετρο διαστημα.1,5 μηνες,2 μηνες,3 μηνες αναλογα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι ξέρω σας έχω πρήξει ελαφρώς , αλλά επειδή είμαι αδαής ,μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε τι είναι η παράταση ειδικότητας...?

είναι όταν περιμένεις να προσληφθεί άλλος στη θέση σου????

emstupid

Νόμος για την παράταση της ειδικότητας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Εχω ακουσει οτι οποιος εχει κανει κομματι ειδικοτητας και ξεκιναει αγροτικο, απαλλασεται της 3μηνης εκπαιδευσης στο νοσοκομειο. Ετσι κανει 9 μηνες αγροτικο αντι για 12. Αν ομως θελει να κανει 12 μηνες αγροτικο (πχ επειδη η αναμονη για το 2ο κομματι ειναι μεγαλη), τοτε μπορει με καποιο τροπο να κανει και το 3μηνο εκπαιδευσης? και αν ναι πως? χρειαζεται καποια δηλωση? χρειαζεται μηπως απλα να "κανει το κοροιδο" και να μην δηλωσει οτι εχει κανει ειδικοτητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

ερώτηση κρίσεως.

έχω κάνει τμήμα του αγροτικού-διέκοψα γιατί ξεκίνησα το πρώτο τμήμα της ειδικότητας κ ολοκλήρωσα το πρώτο τμήμα.

ξαναπήρα αγροτικό.

προφανώς απαλάσσομαι από το τρίμηνο,αλλά το ζήτημα είναι το εξής-η θέση του αγροτικού που θα τοποθετηθώ,κενώνεται τέλη Δεκεμβρίου.

εγώ διορίζομαι όταν έρθει ο διορισμός σπίτι μου?

αν ναι....τι κάνω μέχρι να λήξει η θητεία του προηγούμενου?

α.παίζω με τις τάπες των βαρελιών και πληρώνομαι?

β.πηγαίνω στο νοσοκομείο?

γ.δεν διορίζομαι..?

(θα περιμένω βέβαια κ το διορισμό...ίσως γράφει κάτι-αν κ αμφιβάλλω...διαφορετικά αφού τον παραλάβω θα επικοινωνήσω με το νοσοκομείο...)

απλά καλό θα ταν αν κάποιος κάτι ξέρει να με διαφωτίσει!

ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε βρε καλώς το παιδί emcolgate χρόνια και ζαμάνια

Διορίζεσαι όταν εκκενωθεί η θέση. Ορίστε και η σχετική ανακοίνωση του Υπουργείου.

5120022829_10c2e08c1e_z.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Παιδια, μηπως ξερει κανεις τι γινεται αν εχεις τελειωσει ειδικοτητα, αλλα ακομα δεν εχεις δωσει εξετάσεις, και δηλωσεις αγροτικο, γίνεται να πάρεις απόσπαση σε νοσοκομείο και να είσαι εκει πρωινά και εφημερίες? κάποτε γινόταν ευκολα αν επαιρνες διθέσιο ή ΚΥ, και νομίζω υπήρχε νόμος γι'αυτο...μηπως αυτο ισχύει μόνο για ειδικούς πλέον γιατρούς? (δηλαδή μετά τις εξετάσεις?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν έχεις τελειώσει ειδικότητα(έχεις τον τίτλο) και πάρεις αγροτικό,μπορείς να πάρεις απόσπαση στο νοσοκομείο όπου υπάγεται το π.ι. και να δουλεύεις στην ειδικότητά σου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

καλησπέρα! αν κάποιος κανει 12μηνο αγροτικο του αναγνωρίζονται απο παθολογια 6μηνες.αν καποιος έχει κανει 3μηνο, διακοπη για ειδικοτητα και μετα παρει αγροτικό ,αναγνωρίζονται αλλοι 3 μήνες απο παθολογία? μπορεί δλδ το υπόλοιπο του αγροτικού να αναγνωριστεί απο παθολογία ή οχι???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

τι να την κάνεις την αναγνώριση μετά το γενικό μέρος?υποτίθεται οτι έχεις υπηρετήσει όσο χρόνο παθολογίας χρειάζεσαι πριν πας για αγροτικο δεύτερη φορά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν έχεις τελειώσει ειδικότητα(έχεις τον τίτλο) και πάρεις αγροτικό,μπορείς να πάρεις απόσπαση στο νοσοκομείο όπου υπάγεται το π.ι. και να δουλεύεις στην ειδικότητά σου?

Ναι, με απόφαση του διοικητή.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα! αν κάποιος κανει 12μηνο αγροτικο του αναγνωρίζονται απο παθολογια 6μηνες.αν καποιος έχει κανει 3μηνο, διακοπη για ειδικοτητα και μετα παρει αγροτικό ,αναγνωρίζονται αλλοι 3 μήνες απο παθολογία? μπορεί δλδ το υπόλοιπο του αγροτικού να αναγνωριστεί απο παθολογία ή οχι???

παλαιότερα 6 μήνες, τώρα πλέον 4 μήνες.

αν κάποιος έκανε τρίμηνη εκπαίδευση στο αγροτικό και διέκοψε το αγροτικό για ειδικότητα τότε έκανε ή θα κάνει 3 μήνες λιγότερο στην ειδικότητα,

η μείωση του χρόνου ειδικότητας λόγω αναγνώρισης χρόνου από το αγροτικό γίνεται μόνο από το πρώτο μέρος της ειδικότητας,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα! αν κάποιος κανει 12μηνο αγροτικο του αναγνωρίζονται απο παθολογια 6μηνες.αν καποιος έχει κανει 3μηνο, διακοπη για ειδικοτητα και μετα παρει αγροτικό ,αναγνωρίζονται αλλοι 3 μήνες απο παθολογία? μπορεί δλδ το υπόλοιπο του αγροτικού να αναγνωριστεί απο παθολογία ή οχι???

παλαιότερα 6 μήνες, τώρα πλέον 4 μήνες.

αν κάποιος έκανε τρίμηνη εκπαίδευση στο αγροτικό και διέκοψε το αγροτικό για ειδικότητα τότε έκανε ή θα κάνει 3 μήνες λιγότερο στην ειδικότητα,

η μείωση του χρόνου ειδικότητας λόγω αναγνώρισης χρόνου από το αγροτικό γίνεται μόνο από το πρώτο μέρος της ειδικότητας,

Για το πρώτο μέρος της ειδικότητας ενδιαφέρομαι να αναγνωρίσω 6μηνο. ΤΟ εξάμηνο δεν ισχύει ούτε για εμάς που κάναμε παλιά 3μηνη ?Πήρα τηλ στο τμήμα αγροτικών αλλα μου είπαν να απευθυνθώ στο τμήμα ειδικοτήτων, όπου δεν απαντούσε κανείς. αμαου είπαν όμως οτι μάλλον αναγνωρίζεται η 3μηνη που είχα κανει και αλλοι 3 μήνες, δλδ συνολικά 6 , για να το αναγνωρίσω απο το γενικό κομμάτι.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.