Jump to content

Απόφοιτος Λογοθεραπειας και Ιατρικης μπορει να εχει και τις 2 αδειες ασκησεως επαγγελματος;


xontri kai asximi

Recommended Posts

Απόφοιτος Λογοθεραπειας και Ιατρικης μπορει να εχει και τις 2 αδειες ασκησεως επαγγελματος?Νομιζε αναφερεται καπου στη νομοθεσια πως αποφοιτος σχολης παρεμφερους με επαγγελαματα υγείας(νομιζω δινει παραδειγμα τη Φαρμακολογια)δεν μπορει να εχει και τις 2 αδειες.Ξερει καποιος αν η Λογοθεραπεια ανηκει σε αυτη την κατηγορια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν απαιτείται για διορισμό στο δημόσιο άδεια άσκησης επαγγέλματος, όπως πχ νοσηλευτές, δεν μπορείς να έχεις 2 ενεργείς άδειες επαγγέλματος. Για είδικότητες όπως ραδιολογία-ακτινολογία που δε χρειάζεται να προσκομίσεις για διορισμό άδεια άσκησης επαγγέλματος μπορείς να έχεις μόνο την άδεια άσκησης επαγγέλματος του Ιατρού. Αυτά σε ότι αφορά το δημόσιο. Για ιδιωτικό επάγγελμα, πχ φυσιοθεραπευτής που έχει δικό του μαγαζί, με πτυχίο ιατρικής ισχύουν τα εξής:Όσο δουλεύει το φυσιοθεραπευτήριο (εφορίες, ΑΦΜ κτλ) υποχρεωτικά έχει ενεργή άδεια άσκησης επαγγέλματος. Αν κάνει ειδικότητα πρέπει να βάλει την επιχείρηση σε αδράνεια (απ'όσο ξέρω), ώστε να μην είναι ενεργείς και οι δύο άδειες. Αν έχει πάρει την ειδικότητα και θέλει να δουλέψει ως γιατρός στον ιδιωτικό τομέα πρακτικά κανείς δεν ψάχνει να βρεί τι συμβαίνει με τις άδειες άσκησης επαγγέλματος. Να συνδυάσει όμως και τα δύο εμπεριέχει το ρίσκο του "καρφώματος". Αν μπει σα γιατρός στο δημόσιο υποχρεωτικά νομίζω κρατά την άδεια του γιατρού. Αν μπει σε ΙΚΑ, κανένα πρόβλημα με τις άδειες, ίσως με τον ιατρικό σύλλογο, με "κάρφωμα" και με οικονομικά-ασφαλιστικά (εισφορές, καθεστώς συνταξιοδότησης κτλ).Αν είναι γιατρός του ΙΚΑ και υπάλληλος σε ιδιωτικό θεραπευτήριο (πχ μεταβίβαση επιχείρησης σε κάποιο δικό του άνθρωπο που έχει οπωσδήποτε άδεια φυσιοθεραπευτή, ή ιδιωτικό συμφωνητικό - που δεν αναγνωρίζεται πλέον επίσημα σε δικαστήριο..- για 50-50 της εταιρίας, ώστε να μη φαίνεται ως αφεντικό) βασικά θα έχει πρόβλημα χρόνου ( :anavwfwties: ) αλλά το σίγουρο είναι ότι θα μπλέξει με κάρτες πολλαπλής εργασίας και κάτι χαζά που έχει το ΙΚΑ. Bottom line: Αν για τη λογοθεραπεία δεν απαιτείται στο δημόσιο άδεια για να διοριστείς, μπορείς να έχεις ενεργή την άδεια του γιατρού. Αν απαιτείται έχεις πρόβλημα (μία από τις 2). Αν δουλεύεις ως υπάλληλος σε λογοθεραπευτικό κέντρο πρακτικά δεν έχεις πρόβλημα-ωστόσο προσοχή με τις γνωματεύσεις, εάν εσύ υπογράφεις.Όπως επίσης αν είσαι γιατρός και δουλεύεις ιδιωτικά και στα 2. Το Ελληνικό κράτος γενικά απαιτει και υποχρεώνει να έχεις 1 και μόνη ενεργή άδεια. Αλλά ταυτόχρονα επειδή ποτέ δεν ελέγχει (παρά μόνο αν είσαι γκαντέμης ή φας μια καταγγελία) ο καθένας κάνει ότι γουστάρει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω να ρωτήσω τη χοντρή και άσχημη αν είναι αλήθεια οτι το κράτος δεν αναγνωρίζει τις εγχώριες σχολές λογοθεραπείας δίνοντας άδεια άσκησης επαγγέλματος στους αποφοίτους τους,ενώ δίνει την άδεια σε αποφοίτους σχολών Βουλγαρίας,Σερβίας οι οποίοι είχαν το προνόμιο για αυτές τις χώρες να μην λαδώσουν για τη λήψη πτυχίου επειδή το επίπεδο δυσκολίας των μαθημάτων ήταν γελοίο.Αν ισχύει οτι στις προκηρύξεις διορισμού φωτογραφίζονται πάντα άτομα με πτυχία αμφιβόλου προέλευσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλο θέμα εάν απαιτείται άδεια και άλλο αν προκυρήσσεται θέση.. Επίσης υπάρχουν διαφορές σε άλλες χώρες, στη Βουλγαρία πχ η λογοθεραπεία είναι ΑΕΙ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε,ναι γιατί στη Βουλγαρία όλοι είναι του πανεπιστημίου. ;) ακόμη κι οι νταβατζήδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω να ρωτήσω τη χοντρή και άσχημη αν είναι αλήθεια οτι το κράτος δεν αναγνωρίζει τις εγχώριες σχολές λογοθεραπείας δίνοντας άδεια άσκησης επαγγέλματος στους αποφοίτους τους,ενώ δίνει την άδεια σε αποφοίτους σχολών Βουλγαρίας,Σερβίας οι οποίοι είχαν το προνόμιο για αυτές τις χώρες να μην λαδώσουν για τη λήψη πτυχίου επειδή το επίπεδο δυσκολίας των μαθημάτων ήταν γελοίο.Αν ισχύει οτι στις προκηρύξεις διορισμού φωτογραφίζονται πάντα άτομα με πτυχία αμφιβόλου προέλευσης.

Δεν το ξερω αυτο που με ρωτας γιατί τώρα μπήκα στη Λογοθεραπεία(10%) και δεν έχω μάθει ακόμα τα του επαγγέλματος!Η απορία μου ήταν περισσότερο εγκυκλοπαιδική.Δεν σκοπεύω να ασκήσω το επάγγελμα.Δεν ξέρω καν αν θα τελειώσω τη σχολή!

Μιας και ζούμε στην Ελλάδα,όμως,μου ακούγεται πολύ πιθανό το σενάριο που περιγράφεις!Είναι γνωστο οτι στη χωρα μας επιβραβεύονται όσοι ξενιτεύτηκαν για να καταφερουν να παρουν πτυχιο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.