Jump to content

Απορίες και πληροφορίες για το 4ο έτος


out on bail

  

7 members have voted

  1. 1. πώς έμαθες για το Greekmeds;

    • από συμφοιτητή του ιδιου ετους
      1
    • από φοιτητή άλλου έτους
      3
    • από ειδικευόμενο/ καθηγητή
      0
    • από συγγενή
      0
    • τυχαία ,στο διαδίκτυο
      4
    • από αφίσα, φυλλάδιο,αυτοκόλλητο κοκ
      0
  2. 2. παρακολουθείς συστηματικά ,συμμετέχεις στο Greekmeds;

    • ναι,το παρακολουθώ καθημερινά και γράφω συχνά-πυκνά σε πολλές ενότητές του
      2
    • ναι,το παρακολουθώ καθημερινά ,αλλά δεν γράφω,δεν συμμετέχω
      1
    • ναι,το παρακολουθώ καθημερινά,αλλά γράφω μόνο όταν θέλω να ρωτήσω κατι
      0
    • ναι,το παρακολουθώ καθημερινά,αλλά γράφω μόνο όταν εχω να δώσω πληροφορία
      2
    • το παρακολουθώ ,όχι καθημερινά, αλλά αρκετές φορές μεσα στην εβδομάδα και τότε συμμετέχω
      0
    • το παρακολουθώ, όχι καθημερινά, αλλά αρκετές φορές μεσα στην εβδομάδα,αλλά δεν συμμετέχω
      1
    • το παρακολουθώ λίγες φορές μεσα στο μήνα
      1
    • άλλοτε το παρακολουθώ συστηματικά και άλλοτε απέχω για μεγάλα διαστήματα
      3
  3. 3. τι σε κάνει να συμμετέχεις στο Greekmeds;

    • μ'αρεσει να παίρνω και να δίνω πληροφοριες για τις εξετάσεις και τα μαθήματα του ετους μου
      4
    • μ'αρεσει να επικοινωνω μεσω του διαδικτυου με συμφοιτητές,χαθήκαμε τώρα με τις κλινικές
      0
    • μαθαίνω για το τι "συμβαίνει τώρα" στη σχολή,ακόμη και αν δεν είμαι εκεί λόγω των κλινικών
      2
    • μ'αρεσει που ειναι ανεξάρτητο,χωρίς κομματικό προσανατολισμό,φτιαγμένο από φοιτητές
      4
    • για να χαλαρώνω,να κάνω κουβεντούλα και πλακίτσα
      1
    • για να ενημερώνομαι για άλλα θέματα εκτός της ιατρικής
      0
  4. 4. τι σε κάνει να μη συμμετέχεις στο Greekmeds;

    • δεν είμαι πολύ εξοικειωμένος/η με τους H/Υ και τη διαδικτυακή επικοινωνία
      0
    • δεν μ'αρέσει κάποιες φορές το κλίμα όπως διαμορφώνεται: τσακωμοί,τσαμπουκάδες,αγένεια
      3
    • δεν εχει θέματα που με αφορούν,δεν μπορεί να καλύψει τις απορίες μου και τα ενδιαφέροντά μου
      0
    • ντρέπομαι ,δισταζω να συμμετέχω
      2
    • αισθανομαι οτι υπάρχουν "κλίκες", "προνομιούχοι" ,"παρέες"
      0
    • βαριέμαι
      4
  5. 5. όσον αφορά στο Δ΄ ετος,το Greekmeds

    • ειναι επαρκές ,ας συνεχίσουν τα μέλη του ετσι
      1
    • εχει ανάγκη από περισσότερη συμμετοχή και νεες ιδεες-προτάσεις
      3
    • δεν ειναι χρηστική η διαρρυθμιση των ενοτήτων,δυσκολευομαι και μπερδεύομαι
      0
    • υπάρχουν κάποια κενά,αλλά μπορούν ευκολα να καλυφθουν με τη συμμετοχή μας
      5
    • αδυνατεί σε μεγάλο βαθμό να εξυπηρετήσει τους τεταρτοετείς
      0


Recommended Posts

Νομίζω ότι καλό θα ήταν να ανοίξουμε ένα θέμα για αυτούς που μπαίνουν στο 4ο έτος, γιατί είναι τελείως διαφορετικές οι σπουδές και αρκετοί έχουμε διάφορες απορίες. Έχουν την καλή διάθεση να μας απαντάνε οι μεγαλύτεροι για να μην παίρνουμε συνέχεια τηλέφωνο μισο-γνωστούς μας; Σε αυτό το topic, λοιπόν, ας συγκεντρώνουμε απορίες 4ετών...

Λοιπόν, έχω δύο απορίες:

1) Οι ανακοινώσεις για τις κλινικές (μαθήματα, ημερομηνίες, εγγραφές και γενικώς τέτοια πραγματάκια...) αναρτώνται μόνο στα νοσοκομεία όπου ανήκει κάθε κλινική ή βγαίνουν και στη σχολή;

2) Τι συμβαίνει με τις παρουσίες; Είναι όλα υποχρεωτικά; Πώς μπορείς να αναπληρώσεις αν κάνεις απουσία (π.χ. λόγω ασθένειας);

Ευχαριστώ!

Τροποποιήθηκε από out on bail
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Δυστυχώς μόνο στις κλινικές, και ...στο greekmeds, γι'αυτό όλοι πρέπει να βοηθάμε, όταν βλέπουμε μια ανακοίνωση να κάνουμε ένα ποστ.

2) Διαφέρουν σε κάθε κλινική αυτά. Υπάρχει κάποιος μικρός επιτρεπτός αριθμός απουσιών, αλλά ποικίλει. Επίσης, αλλού έχουν κάρτα και πλαστογραφείς άνετα υπογραφές παρουσιών, αλλού παίρνουν παρουσίες όποτε τους καπνίσει, αλλού αλλιώς, κτλ. Γενικά πάντως εύκολα αναπληρώνεις τις (παραπάνω από το εκάστοτε επιτρεπτό όριο) απουσίες, συνήθως με κάποια εφημερία. Θα τα δεις αυτά στην κλινική σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 είναι τα βασικά ερωτήματα, που πρέπει να σας απασχολούν στα κλινικά έτη:

1ο: Πόσες απουσίες δικαιούστε;

2ο: Πού είναι το κυλικείο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δε θα έλεγα ότι υπάρχει άγχος για το 4ο έτος, απλώς λόγω των αλλαγών στον τρόπο σπουδών, καλό θα ήταν να ξέρουμε πώς είναι η διαδικασία στην οποία μπαίνουμε. Ήδη μου λύθηκαν κάποιες απορίες από τον Foreas.

Προσωπικά, δεν ξέρω ούτε πώς λειτουργούν οι εφημερίες σε αυτή τη φάση και πώς αναπληρώνουν τις απουσίες, αλλά φαντάζομαι ότι θα μας το εξηγήσουν τις πρώτες μέρες στην κλινική. (Φαίνομαι πολύ άσχετος ;

Μήπως θα μπορούσε να μας πει κάποιος και πώς περίπου διαμορφώνεται το πρόγραμμα φέτος;; Ευχαριστώ!

Όσο για το κυλικείο, είναι πράγματι βασική απορία, αλλά θα το μυριστούμε!

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά, δεν ξέρω ούτε πώς λειτουργούν οι εφημερίες σε αυτή τη φάση και πώς αναπληρώνουν τις απουσίες, αλλά φαντάζομαι ότι θα μας το εξηγήσουν τις πρώτες μέρες στην κλινική. (Φαίνομαι πολύ άσχετος; Μήπως θα μπορούσε να μας πει κάποιος και πώς περίπου διαμορφώνεται το πρόγραμμα φέτος;; Ευχαριστώ!

Λοιπόν, οι εφημερίες έχουν ως εξής:

Μία μέρα που θα εφημερεύει η κλινική στην οποία ασκείσαι, εμφανίζεσαι στα εξωτερικά ιατρεία με πλήρη εξάρτηση (μπλούζα, στηθοσκόπιο κλπ) και ενημερώνεις τους εφημερεύοντες ότι είσαι φοιτητής και ήρθες να κάνεις εφημερία. Αφού περάσει κάποια ώρα και έχεις δει κάποια περιστατικά (μην τσινίσεις στο δεκάλεπτο!), ζητάς από έναν εφημερεύοντα να σου υπογράψει σε ένα χαρτί του νοσοκομείου ότι έκανες εφημερία την τάδε ημέρα. Προσκομίζοντας το χαρτί στην κλινική, δικαιολογείται μία απουσία.

Αυτά ισχύουν σε γενικές γραμμές, καλό είναι να ρωτήσεις στην εκάστοτε κλινική για περαιτέρω πληροφορίες. Πάντως στο 4ο έτος οι περισσότερες κλινικές είναι μαλλον ελαστικές στο θέμα αυτό.

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καθε κλινική εχει δικές τις εξετάσεις πιθανοτατα διαφορετικές ημέρες, γενικά αποφασίζεται μια ημερομηνια απο τη συνελευση του ετους αλλα στη συνεχεια η εδρα μπορει και να την αλλάξει (με μερικές ημέρες διαφορά) γενικα μην μπερδευεσαι με το θεμα της ανταλλαγης, ξεχνας την ομάδα που ησουν στην αρχη και ακολουθεις κανονικά την ομάδα στην οποία βρέθηκες, κ αν φοβασαι οτι μπορει να συμπεσουν πχ η παθολογια με την χειρουργική σου, μην ανησυχεις, αυτό δεν συμβαινει. Γενικα το τεταρτο ετος εχει πολυ λιγα μαθηματα και ειναι κ μια ευκαιρια να "μαζεψεις" χρωστουμενα παλιοτερων ετων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ania θα σου προτείνω κάτι για το Βλάχο κ γενικότερα για την ακτινολογία. Το έχω πεί σε πολλούς αλλά δε νομίζω να έχει ακούσει κανείς τη συμβουλή μου. Τέλοσπάντων θα το πώ κ εδώ. Για να μάθεις να διαβάζεις τις ακτινογραφίες με άνεση και να συνηθίσει το μάτι σου πρέπει να πάς μια-δυό τρείς φορές (όσο αντέχεις) σε ένα νοσοκομείο που έχει καλό αρχείο με ακτινογραφίες. Θα τις κοιτάξεις μία μία και θα τις απαντάς σα να εξετάζεσαι. Θα βλέπεις και τη διάγνωση μετά για να δείς αν έπεσες μέσα.

Καλά θα ήταν να είχες παρέα και να βρείς ένα καλό αρχείο. Προσωπικά πήγα στο αλεξάνδρα μόνος μου, όπου έχει ένα αρκετά διδακτικό αρχείο με απαντημένες τις ακτινογραφίες αλλά θα χρειαστούν αντρικά χέρια γιατί είναι λίγο φρακαρισμένες μεταξύ τους! Για δές στον ευαγγελισμό μήπως είναι καλύτερα ή όπου αλλού εσύ νομίζεις. Δυστυχώς(για σας) δεν προλαβα να ψάξω πολλά αρχεία γιατί πέρασα το μάθημα μετά από αυτό.

Προσωπικά με βοήθησε τρομερά γιατί απέκτησα αέρα στο να διαβάζω α/α και είδα αρκετές κουφές οι οποίες ρωτώνται από τομ ίδιο το βλάχο (τεράτωμα ωοθήκης). Φαντάζομαι πως θα έχεις χρόνο και διάθεση να κάνεις κάτι τέτοιο στη φάση που είσαι.

Μακάρι να βοήθησα αν κάποιος θελήσει να ακολουθήσει τη συμβουλή μου. Άλλωστε το να κάθεσαι και να διαβάζει κανείς ώρες-μέρες-μήνες γι'αυτό το μάθημα τα ίδια και τα ίδια στο βιβλίο, το βρίσκω πιο διασκεδαστικό να πιάσει ακτινογραφίες "άγνωστες" και να παίξει με αυτες. Απλά θα ήταν ωραίο να έχεις παρεούλα για να γίνεται κουβεντούλα και να περνάει η ώρα. Εντάξει εγώ πήγα μόνος μου και καιγόμουνα να τις βγαλω σε μια μέρα, αλλά κέρδισα πάρα πολλά. Ακόμα και όταν με "έβαλε" κάτω ο παπαχαραλάμπους και μου άλλαξε τα φώτα στις ακτινογραφίες (7 απάντησα), δε τα έχασα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Για τις κλινικές του πέμπτου δε γίνεται κλήρωση από τους φοιτητές αλλά από τη γραμματεία.

Πέρσι είχαν βγει κάπου μέσα Ιουλίου στο σάητ της γραμματείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

http://www.elu.sgul.ac.uk/cso/

δεν ήξερα πού αλλού να το βάλω!

site από το πανεπιστήμιο st george με βίντεο κλινικών δεξιοτήτων! ακρόαση, κλινική εξέταση αναπνευστικού, ψηλάφηση κτλ! πολύ χρήσιμο βοήθημα για τους 4ετείς που ξεκινάνε Παθολογία (και τους μεγαλύτερους... ;))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Έμαθα ότι κάποια στηθοσκόπια Littmann απ’ αυτά που μοιράστηκαν στη σχολή για τους τεταρτοετείς διέθεταν CD-ROM με καρδιακούς ήχους.

Όσοι δεν είχαμε αυτήν την τύχη μάλλον θα σύμφερε να το βρούμε από φίλους. Στο ιντερνέτι βρήκα για άμεση χρήση αυτό που μου φάνηκε βοηθητικό..

Κατά τ' άλλα υπάρχουν κάμποσα στο Youtube αν και δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε να τα εμπιστευτούμε...

Αν έχει κανείς καμιά άλλη πηγή ή συμβουλή για την επερχόμενη προφορική/(κλινική) εξέταση ευπρόσδεκτο!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση που νομίζω ενδιαφέρει πολλούς συμφοιτητές.

Σαν τεταρτοετείς εκτός από το να παρακολουθούμε στις κλινικές και να κρατάμε σημειώσεις θα πρέπει να κάνουμε και τίποτα άλλο?

(πχ να πάρουμε ιστορικό μετά από κάποια στιγμή κτλ ; )

Σόρι αν η ερώτησή μου είναι λίγο χαζή :Ρ αλλά πραγματικά θα ήθελα κάποιος να μας ενημερώσει...

Τροποποιήθηκε από faceninaki
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση που νομίζω ενδιαφέρει πολλούς συμφοιτητές.

Σαν τεταρτοετείς εκτός από το να παρακολουθούμε στις κλινικές και να κρατάμε σημειώσεις θα πρέπει να κάνουμε και τίποτα άλλο?

(πχ να πάρουμε ιστορικό μετά από κάποια στιγμή κτλ ; )

Σόρι αν η ερώτησή μου είναι λίγο χαζή :Ρ αλλά πραγματικά θα ήθελα κάποιος να μας ενημερώσει...

Ναι κάποια στιγμή θα σας βάλουν να πάρετε και ιστορικά. Θα σας έχουν πει πρώτα θεωρητικά τι πρέπει να ρωτάτε πάνω κάτω και με ποιον τρόπο. Στην αρχή πιθανώς θα σας βάζουν να πάρετε το ιστορικό όλοι μαζί σαν ομάδα 4-5 ατόμων. Αυτό εμένα προσωπικά μου είχε φανεί βοηθητικό για αρχή γιατί κάτι θα θυμόταν ο ένας κάτι θα συμπλήρωνε ο άλλος και θα μαζεύονταν οι περισσότερες σημαντικές πληροφορίες από τον ασθενή. Πάντως ποικίλει ανάλογα με την κλινική το πότε θα σας βάλουν και πόσο έμφαση θα δώσουν σ’ αυτό. Εμάς πρόπερσι στον Αίσωπο κυρίως στο εαρινό εξάμηνο μας ανέθεταν ιστορικά που συνήθως στο τέλος τα συζητούσαμε με τον υπεύθυνό μας. Στο χειμερινό συνήθως επικεντρωνόμασταν κάθε φορά σε ένα σύστημα (Καρδιαγγειακό, Γαστρεντερικό κοκ.) και συζητούσαμε θεωρητικά ή παρακολουθούσαμε το διδάσκοντα να ρωτάει και να κάνει κλινική εξέταση και μετά ακολουθούσαμε κι εμείς. Και αυτό, δηλαδή το είδος και η ποιότητα του μαθήματος στο θάλαμο ποικίλει πολύ ανάλογα με την κλινική, τους διδάσκοντες, το τμήμα του νοσοκομείου, τη μέρα κα…

Από πρακτικές δεξιότητες δεν πολυασχολούνταν να μας δείξουν: μόνο πιέσεις μας έβαζαν να πάρουμε. Αιμοληψίες και τέτοια μόνο αν το κυνηγούσες μόνος σου και τύχαινε σε καμιά εφημερία ή εξωτερικό ιατρείο.

Πάντως δεν είναι χαζή η ερώτησή σου. Πολλοί από μας στο 4ο αισθάνονται μεγάλη προσδοκία αλλά και αγωνία για τις κλινικές. Είναι διαφορετική η καθημερινότητα από τα προκλινικά έτη και όλα στην αρχή φαίνονται κάπως βουνό. (Είναι και λογικό βέβαια γιατί ξαφνικά έχεις να αντιμετωπίσεις την πίεση του περιβάλλοντος του νοσοκομείου και έχεις μπροστά σου ανθρώπους με προβλήματα σε πραγματικό χρόνο.. Επίσης είναι αγχωτική η μετάβαση από την σχεδόν πλήρη ανωνυμία του αμφιθεάτρου των προκλινικών ετών στην αίσθηση ότι «εκτίθεσαι» στα μάτια ασθενών , συμφοιτητών , καθηγητών. Σιγά σιγά καταλαβαίνεις ότι από μια ατελή ή λάθος απάντηση δε βλάπτεται παρά μόνο ο εγωισμός σου – το οποίο αν και επώδυνο κατά τη γνώμη μου είναι πάρα πολύ καλό- και πραγματική σημασία έχει εσύ να μαθαίνεις σε κάθε ευκαιρία όσο πιο πολλά μπορείς για να αποκτήσεις «τελικά» τις γνώσεις που θα χρειαστείς για να βοηθήσεις ως γιατρός τον ασθενή σου.) Μέχρι το τέλος του 4ου ακόμη και οι πλέον αγχώδεις εξ ημών καταφέρνουν – σχετικώς- να ηρεμήσουν και να ξεψαρώσουν. :-P

Καλή αρχή να έχετε και φροντίστε όσο μπορείτε να μην αγχώνεστε έτσι ώστε να ωφεληθείτε τα μέγιστα όχι μόνο ως μέλλοντες γιατροί αλλά και ως προσωπικότητες από τα πολλά ενδιαφέροντα και ενίοτε συναρπαστικά ή συγκινητικά πράγματα που θα συναντήσετε στα νοσοκομεία! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση που νομίζω ενδιαφέρει πολλούς συμφοιτητές.

Σαν τεταρτοετείς εκτός από το να παρακολουθούμε στις κλινικές και να κρατάμε σημειώσεις θα πρέπει να κάνουμε και τίποτα άλλο?

(πχ να πάρουμε ιστορικό μετά από κάποια στιγμή κτλ ; )

Σόρι αν η ερώτησή μου είναι λίγο χαζή :Ρ αλλά πραγματικά θα ήθελα κάποιος να μας ενημερώσει...

Ναι κάποια στιγμή θα σας βάλουν να πάρετε και ιστορικά. Θα σας έχουν πει πρώτα θεωρητικά τι πρέπει να ρωτάτε πάνω κάτω και με ποιον τρόπο. Στην αρχή πιθανώς θα σας βάζουν να πάρετε το ιστορικό όλοι μαζί σαν ομάδα 4-5 ατόμων. Αυτό εμένα προσωπικά μου είχε φανεί βοηθητικό για αρχή γιατί κάτι θα θυμόταν ο ένας κάτι θα συμπλήρωνε ο άλλος και θα μαζεύονταν οι περισσότερες σημαντικές πληροφορίες από τον ασθενή. Πάντως ποικίλει ανάλογα με την κλινική το πότε θα σας βάλουν και πόσο έμφαση θα δώσουν σ’ αυτό. Εμάς πρόπερσι στον Αίσωπο κυρίως στο εαρινό εξάμηνο μας ανέθεταν ιστορικά που συνήθως στο τέλος τα συζητούσαμε με τον υπεύθυνό μας. Στο χειμερινό συνήθως επικεντρωνόμασταν κάθε φορά σε ένα σύστημα (Καρδιαγγειακό, Γαστρεντερικό κοκ.) και συζητούσαμε θεωρητικά ή παρακολουθούσαμε το διδάσκοντα να ρωτάει και να κάνει κλινική εξέταση και μετά ακολουθούσαμε κι εμείς. Και αυτό, δηλαδή το είδος και η ποιότητα του μαθήματος στο θάλαμο ποικίλει πολύ ανάλογα με την κλινική, τους διδάσκοντες, το τμήμα του νοσοκομείου, τη μέρα κα…

Από πρακτικές δεξιότητες δεν πολυασχολούνταν να μας δείξουν: μόνο πιέσεις μας έβαζαν να πάρουμε. Αιμοληψίες και τέτοια μόνο αν το κυνηγούσες μόνος σου και τύχαινε σε καμιά εφημερία ή εξωτερικό ιατρείο.

Πάντως δεν είναι χαζή η ερώτησή σου. Πολλοί από μας στο 4ο αισθάνονται μεγάλη προσδοκία αλλά και αγωνία για τις κλινικές. Είναι διαφορετική η καθημερινότητα από τα προκλινικά έτη και όλα στην αρχή φαίνονται κάπως βουνό. (Είναι και λογικό βέβαια γιατί ξαφνικά έχεις να αντιμετωπίσεις την πίεση του περιβάλλοντος του νοσοκομείου και έχεις μπροστά σου ανθρώπους με προβλήματα σε πραγματικό χρόνο.. Επίσης είναι αγχωτική η μετάβαση από την σχεδόν πλήρη ανωνυμία του αμφιθεάτρου των προκλινικών ετών στην αίσθηση ότι «εκτίθεσαι» στα μάτια ασθενών , συμφοιτητών , καθηγητών. Σιγά σιγά καταλαβαίνεις ότι από μια ατελή ή λάθος απάντηση δε βλάπτεται παρά μόνο ο εγωισμός σου – το οποίο αν και επώδυνο κατά τη γνώμη μου είναι πάρα πολύ καλό- και πραγματική σημασία έχει εσύ να μαθαίνεις σε κάθε ευκαιρία όσο πιο πολλά μπορείς για να αποκτήσεις «τελικά» τις γνώσεις που θα χρειαστείς για να βοηθήσεις ως γιατρός τον ασθενή σου.) Μέχρι το τέλος του 4ου ακόμη και οι πλέον αγχώδεις εξ ημών καταφέρνουν – σχετικώς- να ηρεμήσουν και να ξεψαρώσουν. :-P

Καλή αρχή να έχετε και φροντίστε όσο μπορείτε να μην αγχώνεστε έτσι ώστε να ωφεληθείτε τα μέγιστα όχι μόνο ως μέλλοντες γιατροί αλλά και ως προσωπικότητες από τα πολλά ενδιαφέροντα και ενίοτε συναρπαστικά ή συγκινητικά πράγματα που θα συναντήσετε στα νοσοκομεία! :)

Ειλικρινά ευχαριστώ πάααααρα πολύ για την πολύ ενημερωτική και κατατοπιστική απάντησή σου!! :)

(και φυσικά για το χρόνο που διέθεσες)

Πολύ χρήσιμο ποστ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΛΛΑΓΗ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟΥ

ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22-2-2013 ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ: «ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ - ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ» ΚΑΙ «ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ» ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ 2ο ΟΡΟΦΟ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΥΓΙΕΙΝΗΣ, ΕΠΙΔΗΜΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΙΚΗΣ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΦΟΙΤΗΤΕΣ 7ου & 8ου εξ.

ΟΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΛΙΝΙΚΩΝ ΑΠΕΦΑΣΙΣΑΝ

ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΜΗ ΣΗΜΕΙΩΣΕΩΝ ΣΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ 7ου & 8ου ΕΞΑΜΗΝΟΥ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • 7 months later...

Γειά σας παιδιά, εγώ θα ήθελα να ρωτήσω ποιά προκλινικά μαθήματα κρίνατε οι μεγαλύτεροι ότι σας βοήθησαν περισσότερο στο 4ο έτος. Σε ποιά δηλαδή αξίζει να δώσω παραπάνω βάση στο 3ο έτος που είμαι τώρα? γιατί δεν μπορώ να τα παρακολουθώ όλα.

Ευχαριστώ πολύ! :) (πρώτο μου ποστ άρα ελπίζω να φανείτε ευγενικοί και να μου απαντήσετε γιατί αλλιώς θα με πάρει απο κάτω embounce)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παθολογική Ανατομία Ι και ΙΙ

Φαρμακολογία Ι και ΙΙ

Μικροβιολογια ΙΙ

Την Παθολογική Φυσιολογία μπορείτε να την δώσετε πχ στο 4ο έτος διαβάζοντας για την Παθολογία. Η βάση της Ιατρικης είναι η Παθολογική Ανατομια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Οι φοιτητές που το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016 θα φοιτούν στα 7ο-8ο και 11ο-12ο εξάμηνα, μπορούν να καταθέτουν στη Γραμματεία της Ιατρικής Σχολής, τις αιτήσεις τους για αλλαγή κλινικών, από την Παρασκευή 22 Μαϊου 2015 έως και τη Δευτέρα 28 Δεκεμβρίου 2015 (κατά τις ημέρες και ώρες που η Σχολή δέχεται το κοινό).

Οι φοιτητές πρέπει να προσκομίσουν την πρωτότυπη αίτηση, υπογεγραμμένη από τους Διευθυντές και των δύο Κλινικών και τέσσερα (εάν η αλλαγή είναι αμοιβαία) ή τρία (εάν η αλλαγή είναι "υπεράριθμη") φωτοαντίγραφα αυτής.

Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί καθώς και τα έντυπα των αιτήσεων, είναι ανακοινωμένες με τον τίτλο: "ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΚΛΙΝΙΚΩΝ".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας. Η εξεταση της παθολογιας 2 ειναι αποκλειστικα διαφορικη διαγνωση? 'Η νοσολογια με καποιες ερωτησεις διαφορικης? Ειχα διαβασει καλα νοσολογια για το χειμερινο, απλα τωρα αναρωτιεμαι αν φτανε να ξαναδιαβασω μονο νοσολογια χωρις καθολου διαφορικη.

Επισης θα χαρακτηριζατε την εξεταση δυσκολοτερη ή ευκολοτερη απο το χειμερινο? Και γενικοτερα θα ηθελα να μου πειτε αν γενικως μπαινουν πιο ευκολα ή πιο δυσκολα βαθμοι σε σχεση με το χειμερινο. Ευχαριστω.

Τροποποιήθηκε από Fzavras
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα θέματα των εξετάσεων της Παθολογίας ΙΙ για τους 4οετείς είναι κοινά από όσο γνωρίζω πλέον.

Η ύλη έιναι συγκεκριμένη και υπάρχει αναρτημένη με την μορφή των παραδόσεων στο eclass των περισσότερων Κλινικών.

Η βάση είναι το βιβλίο του κ. Μουντοκαλάκη για το εαρινό, άρα σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να διαβάσετε μόνο νοσολογία.

Το αν είναι ευκολότερη η εξέταση είναι καθαρά υπομειμενικό, θα έλεγα αντίστοχης δυσκολίας. Αν μιλάμε για πτυχιακές εξετάσεις όπου τα θέματα δεν είναι κοινά, υπάρχουν κλινικές που έχουν σαφώς πιο εύκολη εξέταση (π.χ. η Β Παθολογική) και κλινικές με σαφώς πιο δύσκολη εξέταση (όπως π.χ. η Α Παθολογική).

Ως προς τη βαθμολογία εξάρταται καθάρα από την αυστηρότητα των μελών ΔΕΠ που θα διορθώσουν το γραπτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Αρκετά βίντεο σχετικά με την κλινική εξέταση:

Macleod's Clinical Examination

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Χαιρετώ όλη την ομάδα. Να ρωτήσω κάτι ανόητο...? Αυτό το μάθημα "Εισαγωγή στην ψυχοπαθολογία/ Ψυχιατρική" δεν θα αρχίσει ποτέ...?? Πήγα ρώτησα και μου αγρίεψαν... :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 hours ago, Greeko said:

Χαιρετώ όλη την ομάδα. Να ρωτήσω κάτι ανόητο...? Αυτό το μάθημα "Εισαγωγή στην ψυχοπαθολογία/ Ψυχιατρική" δεν θα αρχίσει ποτέ...?? Πήγα ρώτησα και μου αγρίεψαν... :o

Το μάθημα αυτό δεν εξετάζεται. Αποτελείται μόνο από διαλέξεις οι οποίες θεωρητικά γίνονται από την Α Ψυχιατρική Κλινική. Πρακτικά βάζουν τις διαλέξεις σε ώρες που είτε είστε ακόμα στις Κλινικές, είτε αν έχετε τελειώσει και είστε π.χ. στο Αττικό να μην προλαβαίνετε να πάτε. Στην πράξη δεν το κάνουν. Τώρα το γιατί υπάρχει τόσα χρόνια στον οδηγό σπουδών, χωρίς να γίνεται και μάλιστα να «αγριεύουν» αν πάει κανείς τεταρτοετής που τον ενδιαφέρει το αντικείμενο να ρωτήσει, δεν θα ήθελα να το σχολιάσω. Ευτυχώς πλέον τέτοια φαινόμενα δεν είναι ιδιαίτερα συχνά όσο στο παρελθόν στην Σχολή

Μην ανησυχείτε, θα κάνετε τα αντίστοιχα θεωρητικά μαθήματα όταν κάνετε Ψυχιατρική στο 6ο. Καλή συνέχεια !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.