Jump to content

ερωτηση για διορισμο


calexicool

Recommended Posts

Εχω δηλωσει πληρη παθολογια σε ενα νοσοκομειο που εχει 2 παθολογικες κλινικες.Με ενδιαφερει η εξειδικευση στο διαβητη.Η Α παθολογικη κλινικη ασχολειται κυριως με διαβητικους ασθενεις,ενω η Β με νεφροπαθεις.Ηρθε η ειδοποιηση οτι τα χαρτια του διορισμου μου εχουν αποσταλει στο υπουργειο υγειας και αντικαθιστω συναδελφο της Β κλινικης,που ασχολειται με τους νεφροπαθεις.Μπορω με καποιο τροπο να καθυστερησω το διορισμο και να τον κανω αποδεκτο οταν ανοιξει θεση στην Α κλινικη που με ενδιαφερει?Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αντικαθιστας συγκεκριμενο ατομο και θα πας στην θεση του

και να καθυστερησεις την αποδοχη του διορισμου ο αλλος θα παει στην θεση του

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αντικαθιστας συγκεκριμενο ατομο και θα πας στην θεση του

και να καθυστερησεις την αποδοχη του διορισμου ο αλλος θα παει στην θεση του

Δεν ισχύει αυτό.

Οι θέσεις δεν είναι ονομαστικές, ούτε ο διορισμός γίνετε για συγκεκριμένη κλινική.

Η τοποθέτηση στις κλινικές γίνετε όταν υπογράφεις τη σύμβαση.

Το πως μπορείς να καθυστερήσεις το διορισμό έχει συζητηθεί πολλές φορές κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις σχετικά θέματα.

Βέβαια απαραίτητη προϋπόθεση για να πετύχεις κάτι είναι να ανοίγει σύντομα θέση στην κλινική που σε ενδιαφέρει και ο επόμενος από εσένα να μην ενδιαφέρεται για την ίδια κλινική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν την ώρα που πας να υπογράψεις τη σύμβασή σου στο νοσοκομείο, πάρει ένα τηλέφωνο ο διευθυντής της Α' σττο τμήμα προσωπικού και πει ότι έχει ανάγκη να πάρει τον επόμενο ειδικευόμενο, τότε πας κατευθείαν. Είναι και νόμιμο. Χωρίς να χρειάζεται οποιαδήποτε ανάμειξη του υπουργείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

τελικα τι ισχυει?

σε νοσοκομεια της αθηνας που στα περισσοτερα οι κλινικες της ιδιας ειδικοτητας ειναι δυο και πανω,

οταν ερθει αυτη η ωρα του διορισμου σε ποια μπαινεις?

στη κλινικη στην οποια πηρες την θεση του αντιστοιχου συναδελφου που τελειωσε και εστειλε το νοσοκομειο τα χαρτια στη νομαρχια-υπουργειο για να γινεις υπο διορισμο?

ή πας οπουδηποτε υπαρχει κενη θεση

ή μαλλον αναλογα με τιςκλινικες οπου οι ελλειψεις σε ειδικευομενους ειναι μεγαλυτερες και σε απορροφουν πρωτες αυτες?

μπορεις να το κανονισεις που θα πας?(χωρις να παιζει καποιο κονε..)

πας και μιλας με τους ειδικευομενους σε ολες τις κλινικες και βλεπεις τις ελλειψεις και που θα σε βαλουν τελικα?

υπαρχει τυπικη διαδικασια,δηλαδη,

που αλλοτε τηρειται και αλλοτε οχι?

υ.γ.

ε,αφου ξεκολλησε η διαδικασια και μπαινουν και τα πραγματα ας πουμε σε μια σειρα

ας πεσει και μια υποδεεστερη απορια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν γνωριζω ακριβως,αλλα πας οπου σου πει η "κυρια" στο γραφειο προσωπικου

εκτος και αν τα σκαλισεις τα πραγματα απο νωριτερα για κατι αλλο.

δεν ξερω σιγουρα...ατομα που μπηκαν προσφατα θα σ διαφωτισουν.

υγ. βλεπω πως δεν ξεθαβω μονο εγω θεματα...μμμ...4 χρονια πισω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω ακουσει οτι γινεται κανονικα το τυπικο της διαδικασιας.

πας στη κλινικη στην οποια πηρες τη θεση του συναδελφου που κενωθηκε.

ασχετα αν αργησεις ή οχι τον διορισμο σου,ωστε να την παρει άλλος και εσυ να αλλαξεις κλινικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 years later...

Επαναφερω το θεμα μετα απο καιρο... Την ιδια μερα κοινοποιούνται δυο διορισμοί για χειρουργικη στο ιδιο νοσοκομειο. Η κοινοποιήση λέει ότι εγω ο (Χ) πάω στη θέση του (Α) που είναι σε πανεπιστημιακή κλινική , και ο άλλος που διορίζεται τη ίδια μέρα ο (Ψ) παέι στη θέση του (Β) που είναι σε κλινική του ΕΣΥ. Το ερώτημα που έχω είναι αν αυτή η σειρά ισχύει όταν θα εμφανιστούμε ανεξάρτητα ποιος θα εμφανιστεί πρώτος, ή όποιος εμφανιστεί πρώτος θα παει στην πανεπιστημιακη κλινικη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι θέσεις ανήκουν στο νοσοκομείο, όχι σε κλινικές. Ως εκ τουτου  (κανονικά) θέση που αδειάζει ορίζεται εξαρχης που θα κατανεμηθεί. Αν και για πλήρη τμήματα το λογικό ειναι να κατανεμηθούν όπως ήταν προηγουμένως. Αυτό όμως όλο το σενάριο χωρά πολυυυυυυ συζήτηση στην ελληνική πραγματικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 5/6/2016 at 3:52 ΜΜ, ziozo said:

Επαναφερω το θεμα μετα απο καιρο... Την ιδια μερα κοινοποιούνται δυο διορισμοί για χειρουργικη στο ιδιο νοσοκομειο. Η κοινοποιήση λέει ότι εγω ο (Χ) πάω στη θέση του (Α) που είναι σε πανεπιστημιακή κλινική , και ο άλλος που διορίζεται τη ίδια μέρα ο (Ψ) παέι στη θέση του (Β) που είναι σε κλινική του ΕΣΥ. Το ερώτημα που έχω είναι αν αυτή η σειρά ισχύει όταν θα εμφανιστούμε ανεξάρτητα ποιος θα εμφανιστεί πρώτος, ή όποιος εμφανιστεί πρώτος θα παει στην πανεπιστημιακη κλινικη;

Συνηθως ο διορισμος που παιρνεις, γραφει πανω το ονομα του ειδικευομενου που θα αντικαταστησεις.

Ως εκ τουτου πηγαινεις στην κλινικη που υπηρετουσε αυτος.

Εξαιρεση στο δικο μου νοσοκομειο αποτελει η περιπτωση κατα την οποια υπαρχει κενη θεση ειδικευομενου, πχ οταν καποιος δε θελει να παρει παραταση οποτε παραιτειται, φευγει, και η θεση του μενει κενη.

Σε αυτη την περιπτωση πηγαινεις στην κλινικη που υπαρχει η κενη θεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

42 minutes ago, wrawreagfsg said:

Συνηθως ο διορισμος που παιρνεις, γραφει πανω το ονομα του ειδικευομενου που θα αντικαταστησεις.

Ως εκ τουτου πηγαινεις στην κλινικη που υπηρετουσε αυτος.

 

 

ΠΟΤΕ δεν αναγραφεται στο χαρτι του διορισμου το ονομα του ειδικευομενου που αντικαθιστας.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι όντως αναγράφεται το όνομα και δεν υπάρχουν κενές θέσεις. Άρα πάω στη θέση του δεν είναι ποιος θα προλάβε να εμφανιστεί πρώτος για να διοριστει;; ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 hours ago, ziozo said:

Όχι όντως αναγράφεται το όνομα και δεν υπάρχουν κενές θέσεις. Άρα πάω στη θέση του δεν είναι ποιος θα προλάβε να εμφανιστεί πρώτος για να διοριστει;; ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

 

σε κανεναν απο τους 3 διορισμους μου σε θεση ειδικευομενου που πηρα απτο ταχυδρομειο ΔΕΝ εγραφε ποιανου την θεση παιρνω. το ιδιο ισχυει και για ολους τους γνωστους μου.

επισης απ οτι βλεπω ουτε σε προσφατους διορισμους αλλων παιδιων αναγραφεται καποιο αντιστοιχο

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/ΩΦΖ4465ΦΥΟ-ΝΟΗ

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/6Κ1Χ465ΦΥΟ-ΟΞΓ

 

οποτε εγω θα επιμεινω οτι  ΔΕΝ αναγραφεται στο χαρτι του διορισμου το ονομα του ειδικευομενου που αντικαθιστας.

αν καποιος επιμενει στην αντιθετη αποψη παρακαλειται να αναρτησει το αντιστοιχο εγγραφο που το αποδεικνυει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχετε και οι δύο δίκιο. Με τον παγάνθρωπο να έχει μαλλον λίγο περισσότερο. Το όνομα του γιατρού που αντικαθιστάς αναγράφεται μεν, μόνο στην κοινοποίηση εισήγησης διορισμού απο τη δ/νση υγείας δε. Στην απόφαση διορισμού του υπουργείου σαφώς και δεν αναγράφεται, και δικαίως. Και ο λόγος είναι αυτός που περιέγραψα παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.