Jump to content

Κλειστόν το ΕΣΥ λόγω διακοπών


iskios

Recommended Posts

αγαπητέ dr kot επειδή δεν έχεις την υπομονή και την περιέργια να διαβάζεις όλες τις απαντήσεις πριν γράψεις κάτι, καλύτερα να μήν απευθύνεσαι σε κανέναν προσωπικά. κατέληξες να πεις αυτό που λέω απ΄την αρχή, ότι άδειες και απεργίες εις βάρος ή με κίνδυνο για ασθενείς δεν υπάρχουν. για τα υπόλοιπα για τους εργαστηριακούς έχεις κάθε δικαίωμα στην άποψή σου :rolleyes:

μαρούσκα δεν θυμάσαι ίσως ότι ένα σωρό άνθρωποι πήραν τον τίτλο της ειδικότητας της γενικής ιατρικής μετά από χρόνια αγροτικού χωρίς να κάνουν ειδικότητα, μάλλον αυτό εννοούσε ο συνάδελφος παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλη Μαρούσκα.

Στην συγκεκριμένη περιοχή (και το ξέρω προσωπικά) οι 'γενικοί γιατροί' που υπάρχουν είναι αυτοί που πήραν την ειδικότητα με το παλαιό καθεστώς το οποίο έλεγε όποιος ιατρός έχει περισσότερα από 6 χρόνια συνεχόμενα σε αγροτικό αυτόματα και χωρίς εξετάσεις μετονομαζότανε σε γενικοί ιατροί επιμελητές Β. Μπορείς να ρωτήσεις τον κύριο Μποδοσάκη να σου πεί το 80% των 'ειδικών ' γενικών ιατρών με ποιό καθεστώς έχει διοριστεί σαν επιμελητές Α' και διευθυντές Κ.Υ. Οι καινούριες φουρνιές (από το 95 και μετά είναι άλλη κατάσταση αλλά αυτοί στο μεγαλύτερο ποσοστό δεν είναι επιμελητές και διευθυντές.

Φίλη μου κα Μινιβερ.

Δυστυχώς τα διάβασα τα παραπάνω. Αλλά εσύ μάλλον δεν έπιασες το νόημα των όσων γράφω. Άλλο η άδεια και άλλο η απεργία. Η άδεια είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου για να κρατάει το χρόνο εργασίας στις 9 ώρες την ημέρα και να μην θεωρηθείς σκλάβος σύμφωνα με την Χάρτα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων. Η απεργία είναι από την άλλη μεριά ανήθικη για ένα λειτουργό γιατί για ευτελή ωφέλη (αλλαγή σύμβασης αμοιβής) αρνείται την παροχή υπηρεσιών.

Η διαμάχη θυμίζει την κριτική για το ρηθέν 'ο έχων δύο χιτώνες να δώσει τον ένα' . Και ο έχων ένα δεν ειναι χριστιανός αν δεν δώσει τον ένα; (χρόνια πρακτική εναντιούντων των χριστιανών).

Δηλαδή οι ιατροί που είναι ο μόνος κλάδος που εργάζεται 60 ώρες τουλάχιστο την εβδομάδα δεν δικαιούται άδεια και όλοι οι άλλοι εργαζόμενοι με 40 ώρες την εβδομάδα στον ίδιο χώρο (νοσηλευτές, τεχνολόγοι, διοικητικοί) δικαιούνται; Και είναι επισφαλές για τους ασθενείς αν μειώσεις το ποσοστό στο 30% (ποσοστό εφημερίας) για μία περίοδο ; Ποιός λέει τέτοιες αρλούμπες;

Δηλαδή αν δεν λειτουργήσουν 200 κρεββάτια από τα 500 είναι επισφαλής; Μην ακούω βλακείες. Απλά κάποιοι απαιτούν αυτά τα κρεββάτια να γίνουν πάρκινγκ για να παρκαριστουν παπουλάκια και γιαγιουλάκια να πάνε άνετα διακοπές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mrs. Miniver και drkot δίκιο έχετε και πάω πάσο.

Δεν είχα σκεφτεί αυτό το είδος των γενικών.

Άσχετο,αλλά αυτοί δεν έπρεπε να κάνουν 2 χρόνια ειδικότητα για να πάρουν τον τίτλο;

Κάνω λάθος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαρούσκα δε μπορώ να είμαι σίγουρη αν το έκαναν ή όχι, σίγουρα τότε είχε μείνει η εντύπωση ότι τον τίτλο τον πήραν πολλοί με ελάχιστη προσπάθεια αλλά λεπτομέρειες δεν μπορώ να ξέρω.

drkot δεν κατάλαβα τί σχέση έχουν αυτά που λες και με τα οποία συμφωνώ με το κλείνουμε το δομημένο το εσυ επειδή είναι αύγουστος που ακούστηκε κάπου στις αρχές. ούτε μπορούν να πάρουν άδεια όλοι μαζί τον ίδιο μήνα επειδή έτσι βολεύει, άσχετα αν αυτό γίνεται σε άλλους τομείς του δημοσίου. αν μου πεις πού είδες πως είπα εγώ να μήν παίρνουν άδεια οι γιατροί να μου το δείξεις, αλλιώς μάλλον κάτι άλλο διάβασες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κλειστόν λόγω διακοπών το ΕΣΥ. Ενδεικτικό της κατάστασης είναι πως στον Ευαγγελισμό μένουν κλειστά τα μισά χειρουργικά τραπέζια, στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης οι παθολόγοι «βαπτίζονται» πνευμονολόγοι για να βγαίνουν οι εφημερίες, ενώ στο Νοσοκομείο Μεταξά μειώνουν τα κρεβάτια στο μισό για να φύγουν οι γιατροί σε άδεια!

Συγκεκριμένα, τα μισά χειρουργεία του Ευαγγελισμού έχουν βάλει λουκέτο λόγω έλλειψης προσωπικού (από τα 14 λειτουργούν τα 7), στη Μονάδα Εμφραγμάτων μένουν κλειστά τα μισά κρεβάτια, ενώ στη Μονάδα Αυξημένης Φροντίδας από τις συνολικά 20 κλίνες δεν λειτούργησαν ποτέ οι 8. Μάλιστα, εν μέσω καλοκαιριού έκλεισαν κι άλλες 6 λόγω... θερινών αδειών!

«Το θέμα της διευθέτησης σε ό,τι αφορά το προσωπικό είναι κόλαση για εμάς και ταλαιπωρία για τους ασθενείς και τον κόσμο που διαμαρτύρεται», τονίζει στα «ΝΕΑ» ο αντιπρόεδρος της Ένωσης Ιατρών των Νοσοκομείων Αθηνών και πρόεδρος του Σωματείου Εργαζομένων του Ευαγγελισμού Ηλίας Σιώρας. Ο ίδιος λέει μάλιστα πως η έλλειψη ιατρών προκαλεί προβλήματα τον χειμώνα, το καλοκαίρι όμως η κατάσταση γίνεται αφόρητη. «Οι ελλείψεις σε ιατρικό προσωπικό ξεπερνούν σε όλη την Ελλάδα τις 3.500, ενώ τα επόμενα χρόνια θα συνταξιοδοτηθούν 3.000 ακόμη!

Στο Μεταξά

Στο Νοσοκομείο Μεταξά, «η μοναδική λύση για να φύγει διακοπές το προσωπικό, που είναι κατά πολύ λιγότερο από το προβλεπόμενο- 40% έλλειψη σε νοσηλευτές, 40% σε διοικητικό προσωπικό και 18% σε ιατρικό-, είναι να... μειώσουν τα κρεβάτια. Μοιραία λοιπόν από τις 30 Ιουλίου έως και τις 10 Σεπτεμβρίου οι 130 από τις 420 κλίνες θα μείνουν άδειες. Όσο για τα προγραμματισμένα χειρουργεία έχουν αναβληθεί όλα, αφού τα προωθούμε στα εφημερεύοντα νοσοκομεία. Θα κρατήσουμε μόνο ένα χειρουργείο ανοιχτό, για επείγοντα περιστατικά» επισημαίνει ο Λεωνίδας Αθανασιάδης, πρόεδρος του Συλλόγου Εργαζομένων.

Στο Λαϊκό

Τραγική είναι η κατάσταση που επικρατεί και στο Λαϊκό, όπου τα προβλήματα χρονίζουν. Αρκεί να αναλογιστεί κάποιος πως δύο χειρουργικά τραπέζια δεν αξιοποιούνται γιατί δεν υπάρχουν γιατροί και νοσηλευτές! «Ο υπουργός Υγείας έχει εγκαταλείψει στην τύχη τους πολίτες και εργαζομένους. Ειδικά το καλοκαίρι, για να καλυφθούν οι θερινές άδειες το προσωπικό δουλεύει 7 ημέρες την εβδομάδα χωρίς ρεπό. Αυτό όμως δημιουργεί ερωτηματικά σε ό,τι αφορά την ασφάλεια των ασθενών», λέει ο Τάσος Αντωνόπουλος, μέλος της Εκτελεστικής ΠΟΕΔΥΝ και πρόεδρος των εργαζομένων του νοσοκομείου. Αυτός είναι και ο λόγος για το οποίο γιατροί και νοσηλευτές χαρακτηρίζουν τις πρόσφατες εξαγγελίες του υπουργού Υγείας Δημήτρη Αβραμόπουλου, για επικείμενη προκήρυξη 2.000 θέσεων νοσηλευτών και 1.178 θέσεων μόνιμου προσωπικού (εκτός ιατρών), σταγόνα στον ωκεανό. Γιατί; Μόνο σε 5 νοσοκομεία της χώρας λείπουν 1.000 νοσηλευτές. Συγκεκριμένα, υπάρχουν 316 κενές θέσεις στο ΚΑΤ, 270 στο Ασκληπιείο Βούλας, 228 στο Λαϊκό και περισσότερες από 330 στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείων Ιωαννίνων. Μόνο στη Θεσσαλονίκη λείπουν 300 γιατροί όλων των ειδικοτήτων, ενώ στο σύνολο της χώρας εκτιμάται πως ο αντίστοιχος αριθμός ξεπερνά τους 3.000!

Φίλη μου κα Μινιβερ,

Βάζω το παραπάνω παράθεμα από την αρχή της συζήτησης για ένα και μοναδικό λόγο. Πραγματικά με κάνει και θλίβομαι που κάποιοι αερολογόντας και λέγοντας βλακείες προσπαθούν να δημιουργήσουν θέμα.

Το ότι περιορίζονται οι τακτικές εισαγωγές τον μήνα Αύγουστο και απελευθερώνονται κρεββάτια και προσωπικό για απόδωση αδειών δεν σημαίνει ότι μπαχαλεύει το ΕΣΥ. Και στην τελική ποιό επείγον δεν αντιμετωπίζεται επειδή κρατάμε πληρότητα 50%;

Και πως αποδεικνύεται αυτό;

Το παραπάνω άρθρο με εξόργισε γιατί μας αντιμετωπίζει σαν γραμμή παραγωγής. Δηλαδή αν είχαμε 100% πληρότητα συνεχώς όλα θα πήγαιναν ρολόι. Κάντε μια βόλτα να δείτε αν έρχομαι. Και με πείραξε που στηρίζεις την παραπάνω λογική αγνοόντας ότι η ελλάτωση στην πληρότητα εξυπηρετεί σημαντικούς αντικειμενικούς σκοπούς πέρα από τις άδειες.

Σε όλα τα νοσοκομεία που έχω δουλέψει στα 14 χρόνια της καριέρας μου μέχρι τώρα, ελλατώναμε την πληρότητα τον Αύγουστο αλλά ποτέ αυτό δεν είχε επίπτωση στην παρεχόμενη νοσηλεία στους ασθενείς.

Και ακόμα και στα νοσοκομεία που έχουν έναν ειδικό, (που σε πολλά δεν χρειάζεται ούτε ένας) αν αυτός ο άνθρωπος πάρει άδεια τον Νοέμβριο πάλι δεν θα υπάρχουν έκτατα που δεν θα μπορούν να αντιμετωπισθούν;

Αν ξεφύγεις λίγο από το παραπάνω μακέλεμα μιας τραγωδίας με σκοπό κάποιοι να ζητήσουν ότι τους κατέβει (3500 γιατροί επιπλέον βάσει ποιών αναγκών και περιστατικών; ) και έξτρα αργόσχολο προσωπικό για προεκλογική κατανάλωση τότε θα δείς και άλλα πράγματα με άλλο μάτι και όχι με ηθικοπλαστική δημοσιογραφική λογική. Δηλαδή ο δημοσιογράφος θέλει να μας πείσει ότι στο Μεταξά πχ έχει μόνο 200 νοσηλευτές και 3 διοικητικούς και 70 γιατρούς; γιατί βάση των κρεββατιών που δίνει και των ελλείψεων που δίνει αυτοί οι αριθμοί βγαίνουν. Εγώ δεν ξέρω κανένα νοσοκομείο των Αθηνών με 373 ατομα προσωπικό.

Αυτά για να μην παραμυθιαζόμαστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χα χα χα! Dr Kot , χωσε κσι σωσε !!!!! ( και για να μιλαμε σοβαρα εχεις απολυτο δικιο και το ξερουν ολοι οσοι ειναι μεσα στα πραγματα) :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dr.Kot μας έχεις τρελάνει στην αμπελοφιλοσοφία και την αερολογία.Υπάρχει ο επιστημονικός τρόπος σκέψης,ο τρόπος σκέψης του δικηγόρου,ο ιατρικός τρόπος σκέψης,εσύ όμως δεν διαθέτεις τίποτα.Ο τρόπος γραφής σου θυμίζει τα φληναφήματα των παρατάξεων στα περιοδικά του ιατρικού συλλόγου.Ολο λαική θυμοσοφία,φασαρία και τίποτα επί της ουσίας.

Μήπως εζήλωσες τη δόξα των επιμελητών Β και θέλεις να διεκδικήσεις θέση εξ αυτών ισχυριζόμενος οτι τα προσόντα των νέων γενικών γιατρών είναι μεγαλύτερα καθότι έτυχαν μεγαλύτερου χρόνου ειδίκευσης?Η απάντηση είναι παπάρια.

Ο βλακάκος που πήρε το λαδωμένο πτυχίο εκ Ρουμανίας και έκανε τέσσερα χρόνια περιφερόμενος σε κλινικές δε διαφέρει σε τίποτα από το νωθρό,ταλίπωρο που πήρε τον τίτλο μετά ένα χρόνο σε κέντρο υγείας.Οι δυνατότητές τους είναι οι ίδιες.Θες να αποδείξεις οτι διαφέρουν σε κάτι?Ζήτα εξετάσεις.Νομίζεις οτι θα δεχτεί κανένας από τους δύο?Και οι δύο στα ίδια πλέουν.Καμία διαφορά.Συνεπώς ό,τι λες είναι άνευ αντικρύσματος.

Ζήτα εξετάσεις και εξασφάλισε το κύρος του επαγγέλματος.Αλλιώς το υποβαθμίζεις δίνοντας κύρος στα λαμόγια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dr.Kot μας έχεις τρελάνει στην αμπελοφιλοσοφία και την αερολογία.Υπάρχει ο επιστημονικός τρόπος σκέψης,ο τρόπος σκέψης του δικηγόρου,ο ιατρικός τρόπος σκέψης,εσύ όμως δεν διαθέτεις τίποτα.Ο τρόπος γραφής σου θυμίζει τα φληναφήματα των παρατάξεων στα περιοδικά του ιατρικού συλλόγου.Ολο λαική θυμοσοφία,φασαρία και τίποτα επί της ουσίας.

Μήπως εζήλωσες τη δόξα των επιμελητών Β και θέλεις να διεκδικήσεις θέση εξ αυτών ισχυριζόμενος οτι τα προσόντα των νέων γενικών γιατρών είναι μεγαλύτερα καθότι έτυχαν μεγαλύτερου χρόνου ειδίκευσης?Η απάντηση είναι παπάρια.

Ο βλακάκος που πήρε το λαδωμένο πτυχίο εκ Ρουμανίας και έκανε τέσσερα χρόνια περιφερόμενος σε κλινικές δε διαφέρει σε τίποτα από το νωθρό,ταλίπωρο που πήρε τον τίτλο μετά ένα χρόνο σε κέντρο υγείας.Οι δυνατότητές τους είναι οι ίδιες.Θες να αποδείξεις οτι διαφέρουν σε κάτι?Ζήτα εξετάσεις.Νομίζεις οτι θα δεχτεί κανένας από τους δύο?Και οι δύο στα ίδια πλέουν.Καμία διαφορά.Συνεπώς ό,τι λες είναι άνευ αντικρύσματος.

Ζήτα εξετάσεις και εξασφάλισε το κύρος του επαγγέλματος.Αλλιώς το υποβαθμίζεις δίνοντας κύρος στα λαμόγια.

Πραγματικά δεν μπορω να καταλαβώ το παραπάνω post, ίσως να οφείλεται στην γνωστή ευβίθεια μου και θα εκτιμούσα αν μου το εξηγούσες.

Στην αρχή βλέπω μια παραταρήση οτι δεν έχω κανένα τρόπο σκέψης (δεν ήξερα ότι υπήρχαν επαγγελματικοί τρόποι σκέψης, μάλλον άχρηστα ήταν τα φροντιστήρια για την έκθεση που έκανα στο λύκειο). Ίσως να οφείλεται στο ότι δεν ασκώ κανένα επάγγελμα συγκεκριμένα.

Και μετά βλέπω ένα παραλλήρημα με εξετάσεις και επιμελητές Β και απόφοιτους εκ Ρουμανίας. Τι σχέση έχουν οι εξετάσεις με τις άδειες δεν καταλαβαίνω.

Να σου συστήσω να διαβάσεις τι σημαίνει ο όρος εξετάσεις και ποιός ο λόγος ύπαρξης τους και μετά ίσως να μπορούμε να μιλήσουμε.

Όσο για το κύρος του επαγγέλματος δεν εξασφαλίζεται με τις εξετάσεις μικρέ μου συνάδελφε. Ο λαός λέει βαρειά η καλογερική. (μιας και με κατηγόρησες για θυμοσοφίες). Αν δεις θα δείς το κύρος εξασφαλίζεται από την ποιότητα των επαγγελματιών του και κατα πόσο η ποιότητα εργασίας και το ήθος τους προκαλεί σεβασμό. Ο λαχαναγορίτης Medicus Esitius Neohellinicus, που ευδοκιμεί στα εύκρατα κλίματα της πατρίδος μας, χαρακτηρίζεται απο Ξερολίαση, Φιλοκατηγόρια, Ευθυνοφοβία, Έλλειψη Λήψης Ευθύνης και Αηθούς Συμπεριφοράς. Και πολλές φορές σε λιγότερα εύκρατα κλίματα και από πλήρη Έλλειψη Γνώσεων. Αυτό το είδος αντιμετωπίζεται με σφαλιάρες σε πολιτισμένες χώρες, και στην εγχώρια αγορά χρησιμοποιείται για διακοσμιτικούς σκοπούς ώστε να καλύψει τυχόν γκρίνιες και απαιτήσεις εγχώριων πολιτών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.