Jump to content

Εργαζόμενοι ΕΣΥ: μπορούν να επιλέξουν τράπεζα;


dcoun

Recommended Posts

Γεια σας

Μπορούν οι εργαζόμενοι σε νοσοκομεία ΕΣΥ να επιλέξουν σε ποια τράπεζα πληρώνονται; Υπάρχει πουθενά κάποια οδηγία/απόφαση επ' αυτού;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν το νομίζω. Στο ένα νοσοκομείο που ήμουνα υποχρεωτικά η μισθοδοσία πήγαινε στην Αγροτική και στο άλλο στην Εμπορική. Λογικό δεν είναι να πηγαίνει όλη η μισθοδοσία ενός νοσοκομείου σε μια τράπεζα; Αν ο καθένας άνοιγε κι από ένα λογαριασμό θα γινόταν μπάχαλο. Δεν το προσπάθησα κιόλας βέβαια για να σου πω σίγουρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, υπάρχει σχετική νομοθεσία (μη με ρωτήσεις δε θυμάμαι ποιο ΦΕΚ κλπ) και μπορείς να διαλέξεις σε ποιά τράπεζα θα μπει η μισθοδοσία σου (θεωρητικά πάντα). Στην πράξη όπως λέει και η invitro τα νοσοκομεία συναλλάσσονται με μία ή 2 τράπεζες για λόγους ευκολίας (τους). Δεν δοκίμασα ποτέ να τους ζητήσω να μου βάλουν χρήματα σε άλλη τράπεζα για να δω αντίδραση, αφού από αγροτικός ακόμη είχα ανοίξει (όπως όλοι) λογαριασμό στην Αγροτική που διατηρώ μέχρι σήμερα (σε όλα τα νοσοκομεία η μία τράπεζα είναι πάντα η Αγροτική-που δεν είναι κακό αφού έχει υποκαταστήματα παντού).Αν τους ξεβολέψεις να είσαι διπλά προσεκτική στον έλεγχο της μισθοδοσίας σου και κυρίως των πληρωμών των εφημεριών σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πρακτικά επιλέγουν τράπεζες αλλα δεν είναιυπχορεωτικό να συμμορφωθείς...

σε νοσοκομεία έχουν πει σε άτομα ακόμα και αν είχαν λογαριασμό στην "αγαπημένη" τράπεζα να ανοίξουν νέο λογαριασμό στην ίδια τραπεζα....

σε απλά ελληνικά κάθε διευθυντής υποκαταστήματος τράπεζας είναι υποχρεωμένος να αυξάνει την κίνησει με νέους λογαριασμούς και αύξηση των καταθέσεων για να εξασφαλίσει μπόνους και την παραμονή στην θέση του.... οπότε γίνεται συννενόηση με τους διοικητές και κατεύθυνση σε συγκεκριμένες οδους με ανταλλάγματα κάτω από το τραπέζι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν ζήτησα πριν ένα χρόνο να πάει η μισθοδοσία μου σε άλλη τράπεζα μου απάντησαν από τη μηχανοργάνωση του νοσοκομείου πως είναι αδύνατο. Αυτό γιατί οι ειδικευόμενοι πληρωνόμαστε από κάποιο διαφορετικό κονδύλι του κράτους από τους μόνιμους δημόσιους, και αυτό δεν μπορεί να δρομολογηθεί μέσω του ΔΙΑΣ σε άλλη τράπεζα. Έτσι τουλάχιστον μου είπαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup :-D

Δεν είναι πρόβλημα ποιά, το που θα μπούν τα χρήματα. Ενεργοποιήστε το web banking και μεταφέρετε τα χρήματα από τη μία τράπεζα στην άλλη, ή χρησιμοποιείστε το λογαριασμό για τις τρέχουσες ανάγκες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

φυσικα μπορεις να διαλεξεις σε ποια τραπεζα θα πληρωνεσαι. απλως καποιοι εργατοπατερες του καθε νοσοκομειου επιλεγουν καποια τραπεζα , περνοντας καποια ωφελη ...

Επισης νομιζω οτι ειναι κουτο να εχεις πολλους λογαριασμους καθως αν προσεξεις οι τραπεζες δε δινουν τοκο αν εχεις κατω απο καπιο οριο χρηματων στο λογαριασμο και μαλιστα πολλες τραπεζες ,πχ εθνικη, αν εχεις λιγα λεφτα σου κρατανε 1 ευρω τον μηνα!!!!! οποτε κλεισε οσους στεγνους λογαριασμους εχεις και ανοιξε εβναν οπου εκιε θα πληρωνεσαι κιολας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμενα μου είπαν να ανοίξω είτε σε εθνική ή ΑΤΕ ή πειραιώς....για κάποιους λόγους μάλον πρός εθνική με βλέπω...αλλά έχει πολλούς λογαριασμούς (μιθολογικός plus, απλός ταμιευτηρίου, τρεχούμενος και άλλα πολλά...) ξέρει κάποιος να μου πεί ποιός από εθνική είναι ο καλύτερος;

Αληθεύει ότι για κάθε συναλλαγή σου κρατάει 1 ευρώ;(1 όταν σου βάζουν τα λεφτά + 1 όταν πάς να τα βγάλεις...ακόμα και ενημέρωση μέσω ΑΤΜ να κάνεις πάλι σου κρατάει 1 ευρώ) είναι αλήθεια όλα αυτά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμενα μου είπαν να ανοίξω είτε σε εθνική ή ΑΤΕ ή πειραιώς....για κάποιους λόγους μάλον πρός εθνική με βλέπω...αλλά έχει πολλούς λογαριασμούς (μιθολογικός plus, απλός ταμιευτηρίου, τρεχούμενος και άλλα πολλά...) ξέρει κάποιος να μου πεί ποιός από εθνική είναι ο καλύτερος;

Αληθεύει ότι για κάθε συναλλαγή σου κρατάει 1 ευρώ;(1 όταν σου βάζουν τα λεφτά + 1 όταν πάς να τα βγάλεις...ακόμα και ενημέρωση μέσω ΑΤΜ να κάνεις πάλι σου κρατάει 1 ευρώ) είναι αλήθεια όλα αυτά;

Ο μισθοδοτικος της ΕΤΕ εχει αρκετα προνομια σε σχεση με τον απλο ταμιευτηριου (τοκος απο το 1ο ευρω, μεγαλυτερο επιτοκιο, χαμηλοτερα επιτοκια δανειων και καρτων αν θελησεις κτλ). Για τη δουλεια που το θελεις ειναι ανδιαμφισβητητα ο καλυτερος που δινει η ΕΤΕ. Μπες στα sites τους και κανε ερευνα αγορας ομως πριν επιλεξεις γιατι για τις αλλες τραπεζες που ανεφερες δε το εχω ψαξει.

ΥΓ Νομιζω οτι ο παραπανω λογαριασμος δεν εχει και τις διαφορες χρεωσεις που ανεφερες πριν, αλλα δε θυμαμαι καλα και δε θελω να σε παρω στο λαιμο μου :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.