Jump to content

Γραμματεία Ιατρικής ΑΠΘ


Recommended Posts

Στο site της γραμματείας της Ιατρικής Σχολής του ΑΠΘ πλέον υπάρχει ενότητα με βαθμολογίες.

Οι φοιτητές μπορούν να προμηθεύονται λογαριασμό email από το κτήριο διοίκησης-βιολογικό και με αυτό να κάνουν login στο site.

Κατόπιν θα έχουν πρόσβαση στους βαθμούς τους και θα μπορούν να εκτυπώσουν αναλυτική.

grammateia med auth

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά πλλλλλλλλάκα με κάνεις? :-)

Αυτά είναι ωραία πράγματα. Θυμάμαι στο 1ο έτος που ήμουνα Θεσ/νίκη η γραμματεία δούλευε πάρα πολύ καλά. Όταν έκανες αίτηση π.χ. για εφορία, την υπέγραφε κατευθείαν η γραμματέας. Οι δικοί μας κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου.

Από ασφάλεια όμως τί λέει? Η βάση με τις βαθμολογίες έχει απευθείας σύνδεση με τη γραμματεία? Φαντάζομαι πως όχι γιατί θα μπορεί κάποιος να μπεί στο σύστημα μηχανογράφησης και να πάρει πτυχίο :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η εξυπηρέτηση στη γραμματεία θεωρείται καλή και γρήγορη.

Αυτό όσον αφορά βεβαιώσεις και αναλυτικές.

Γιατί οι καταστάσεις με τις βαθμολογίες πετιούνται σε τραπεζάκια στυλ καφετέριας και πρέπει να ψάχνεις σε στοίβες ολόκληρες για να βρεις το μάθημα που βγήκε 5 λεπτά πριν.

Λογικά θα είναι ασφαλές.

Είναι ένα πρόγραμμα που εφαρμόζεται σε διάφορες σχολές του ΑΠΘ και καθυστέρησε η εφαρμογή του επειδή θεωρητικά μελετούσαν την ασφάλειά του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι οι ανακοινωση των βαθμολογιών είναι πρόβλημα. Βασικά λές σε φίλους αν πετύχουν το όνομα σου σε κανά φύλο αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση να βρείς το βαθμό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοβερή εξυπηρέτηση κάτι τέτοιο!

Μα θα προτιμούσα να είμαστε λίγο πιο πίσω τεχνολογικά και να συναντούσα χαμογελαστούς γραμματείς, πρόθυμους να απαντήσουν, να εξυπηρετήσουν, να δώσουν λύση στα φοιτητικά θέματα κι ας αργούσαν λίγο στη διεκπεραίωση. Η γραμματέας στην έδρα της γυναικολογίας στο Αττικό είναι η μόνη γραμματέας, που πράττει έτσι. Πάντα σηκώνει το τηλέφωνο, ποτέ δε βαριέται να απαντήσει σχετικά με ημερομηνίες μαθημάτων κλπ, πάντα χαμογελαστή. Μια γραμματέας χωρίς κόμπλεξ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup πές το ψέματα. Τόσο πια κοστίζει ένα χαμόγελο ρε γμτ. Ξέρεις, είναι γενικότερο το πρόβλημα. Όπου πάς, σε κοιτάνε λές και τους σκότωσες τη μάνα και τον πατέρα.

Από γραμματείς, διέκρινα την κ.Νικολέττα στη Μικροβιολογία και την Μανίνα-Καρδιολογία Στεφανάδη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup πές το ψέματα. Τόσο πια κοστίζει ένα χαμόγελο ρε γμτ. Ξέρεις, είναι γενικότερο το πρόβλημα. Όπου πάς, σε κοιτάνε λές και τους σκότωσες τη μάνα και τον πατέρα.

Από γραμματείς, διέκρινα την κ.Νικολέττα στη Μικροβιολογία και την Μανίνα-Καρδιολογία Στεφανάδη.

Καλά το Μανίνα όνομα είναι;

Γιατί στην εποχή μου ήταν κάτι άλλο.

Τι μου θύμισες τώρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγά το πράγμα ρε παιδιά.

Στην Κρήτη το έχουμε ήδη 2 χρόνια

Students' web

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup πές το ψέματα. Τόσο πια κοστίζει ένα χαμόγελο ρε γμτ. Ξέρεις, είναι γενικότερο το πρόβλημα. Όπου πάς, σε κοιτάνε λές και τους σκότωσες τη μάνα και τον πατέρα.

Από γραμματείς, διέκρινα την κ.Νικολέττα στη Μικροβιολογία και την Μανίνα-Καρδιολογία Στεφανάδη.

Καλά το Μανίνα όνομα είναι;

Γιατί στην εποχή μου ήταν κάτι άλλο.

Τι μου θύμισες τώρα...

Ναι, γιατί? Μήπως στην εποχή σου οδηγούσε συνειρμικά στα εξωτερικά γεν. όργανα της γυναίκας? :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά το Μανίνα όνομα είναι;

Γιατί στην εποχή μου ήταν κάτι άλλο.

Τι μου θύμισες τώρα...

Μα ναι, και το περιοδικό Μανίνα ονομάστηκε έτσι από την κόρη του ιδιοκτήτη, αρχισυντάκτη, δεν ξέρω ακριβώς, η οποία μεγάλωσε κι έγινε η γνωστή Μανίνα που γράφει σήμερα σε περιοδικά. Μου διαφεύγει το επίθετο αυτή τη στιγμή αλλά θα το θυμηθώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup πές το ψέματα. Τόσο πια κοστίζει ένα χαμόγελο ρε γμτ. Ξέρεις, είναι γενικότερο το πρόβλημα. Όπου πάς, σε κοιτάνε λές και τους σκότωσες τη μάνα και τον πατέρα.Από γραμματείς, διέκρινα την κ.Νικολέττα στη Μικροβιολογία και την Μανίνα-Καρδιολογία Στεφανάδη.
Καλά το Μανίνα όνομα είναι;Γιατί στην εποχή μου ήταν κάτι άλλο.Τι μου θύμισες τώρα...
Ναι, γιατί? Μήπως στην εποχή σου οδηγούσε συνειρμικά στα εξωτερικά γεν. όργανα της γυναίκας? :-)
Καλά....εσυ το προχώρησες πολύ...
Μα ναι, και το περιοδικό Μανίνα ονομάστηκε έτσι από την κόρη του ιδιοκτήτη, αρχισυντάκτη, δεν ξέρω ακριβώς, η οποία μεγάλωσε κι έγινε η γνωστή Μανίνα που γράφει σήμερα σε περιοδικά. Μου διαφεύγει το επίθετο αυτή τη στιγμή αλλά θα το θυμηθώ.
Σοβαρά;;Δεν το ήξερα!Πάντως θυμάμαι παλιά έγραφε εκεί ο Μουρατίδης και η Βανίτα.(της εποχής μου είσαι invitro? )
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντελώς της εποχής σου προφανώς, παιδί των 80's. Τον Μουρατίδη τον θυμάμαι που έγραφε, όπως και τον Ιάσονα Τριανταφυλλίδη, και τον Πάνο Ζήνα ή κάπως έτσι.

Η Μανίνα είναι η γνωστή Μανίνα Ζουμπουλάκη, το θυμήθηκα.

emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγά το πράγμα ρε παιδιά.

Στην Κρήτη το έχουμε ήδη 2 χρόνια

Students' web

Άλλα χρήματα επενδύονται στα τμήματα της Κρήτης και άλλα στο ΑΠΘ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τέλειο..επιτέλους :rolleyes:

πότε θα διαμορφώσουν και ιστοσελίδες για το κάθε μάθημα , την ύλη ,τις ώρες μαθημάτων και τα λοιπά και τα λοιπά....

emconfused

υγ:ο οδηγός σπουδών δεεε μας φτάνει...θέλουμε να γκρινιάξουμε...:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

λοιπόν αν θέλουμε να είμαστε λίγο πιο ακριβείς πρέπει να ομολογήσουμε οτι η ιστοσελίδα δεν είναι έτοιμη πλήρως,

δηλ πρόσβαση στις βαθμολογίες δεν υπάρχει.

-πέρασα από το βιολογικό και ρωτησα-

αυτό σημαίνει οτι η ταλαιπωρία συνεχίζεται....

το τηλ του ΚΥΤΠ είναι 992000 , όποιος καίγεται....

:)))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μη μου πεις οτι δεν είχατε ούτε βιβλιοθήκη?..ουτε αίθουσα υπολογιστών?

γιατί συνεχώς αναρωτιέμαι από ποιους τον κληρονομήσαμε αυτόν το χώρο 1χ1...με τα αναρίθμημα ολοκαίνουρια ξενόγλωσσα ιατρικα βιβλία που καλύπτουν όσα -λίγα!- κενά αφήνει η συνήθως εντυπωσιακή διδασκαλία των κατα τα άλλα υπέροχων δασκάλων μας. :P

ρε γμτ θεσσαλονίκη είμαστε δεν είμαστε στην κωλοπετινίτσα!τα νέυρα μου.

πότε θα εκσυγχρονιστούμε επιτέλους?????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μη μου πεις οτι δεν είχατε ούτε βιβλιοθήκη?..ουτε αίθουσα υπολογιστών?

γιατί συνεχώς αναρωτιέμαι από ποιους τον κληρονομήσαμε αυτόν το χώρο 1χ1...με τα αναρίθμημα ολοκαίνουρια ξενόγλωσσα ιατρικα βιβλία που καλύπτουν όσα -λίγα!- κενά αφήνει η συνήθως εντυπωσιακή διδασκαλία των κατα τα άλλα υπέροχων δασκάλων μας. :P

ρε γμτ θεσσαλονίκη είμαστε δεν είμαστε στην κωλοπετινίτσα!τα νέυρα μου.

πότε θα εκσυγχρονιστούμε επιτέλους?????

στα πέτρινα χρόνια τα δικά μου είχαμε μόνο την βιβλιοθήκη , την αίθουσα των pc και τους υπέροχους λατρεμένους καθηγητές που έχετε και εσείς τώρα

το μόνο καλό ήταν οτι οποιαδήποτε ώρα πηγαίναμε στην γραμματεία , που τώρα δέχεται ( sic ) συγκεκριμένη ώρα τους φοιτητές

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Σκέφτονται οι φοιτητές να απαιτήσουν ολοκληρωμένες online υπηρεσίες μέσω διαδικτύου; Πχ. εγγραφή στα μαθήματα, έλεγχος του προγράμματος κάθε έδρας κτλ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδιά μην ακούτε,το πρόγραμμα μούφα είναι.Εμένα κάνανε τρεις βδομάδες να μου περάσουν στο Ιντερνετ μαθήματα που τα είχα ήδη δει τους βαθμούς μου στον πίνακα βαθμολογιών!Επίσης να καθησυχάσω ότι δεν συνδέεται το πρόγραμμα με τα αρχεία της Γραμματείας.Απλά τα στοιχεία από τα αρχεία της Γραμματείας μεταφέρονται κάθε παρασκευή στην υπηρεσία του Ιντερνετ μονόδρομα,όχι αμφίδρομα.Δηλαδή η υπηρεσία από την οποία βλέπουμε τους βαθμούς μας στο Ιντερνετ ενημερώνεται μόνον και δεν μπορεί να ενημερώσει τα αρχεία της Γραμματείας.Αφήστε ολά τα spyware και τα anti-viruses που προστατεύουν το σύστημα.Relax...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.