Jump to content

Ερωτησεις περι μεταβασης στην ιατρικη


vortex

Recommended Posts

Χαιρετω τους υπολοιπους χρηστες του φορουμ. Ειμαι 28 ετων , αποφοιτος των πολιτικων μηχανικων του ΕΜΠ (εργαζομαι και ως τετοιος μαλιστα),

ομως θα ηθελα επισης να ακολουθησω και τον τομεα της ιατρικης επιστημης και κυριως τον τομεα της ψυχιατρικης.

Γνωριζω οτι η εισαγωγη γινεται δινοντας κατατακτηριες (Φυσικη-Χημεια-Βιολογια) και ετσι εισαγομαι στο δευτερο ετος σπουδων.

Η ιατρικη σχολη εξ' οσων γνωριζω ειναι 6 ετη, αρα με χαλαρους ρυθμους (λογω περιορισμενου χρονου εξαιτιας εργασιας, θα κοιτω να περνω τα

μαθηματα κυριως με προσωπικο διαβασμα και σημειωσεις) εκτιμω οτι μπορω να τη βγαλω στα 6 ετη , δηλαδη περιπου στα 34 μου.

Θα ηθελα τις γνωσεις σας πανω στα εξης ερωτηματα μου :

α) Εχετε δει αρκετους που εχουν τελειωσει αλλη μη παρεμφερη σχολη (πχ δε μιλω για νοσηλευτικη, αλλα για πολυτεχνειο, μαθηματικο κτλ) και κανουν

κατατακτηριες για ιατρικη ;

β) Ειναι ευκολα να βγαλω την ιατρικη με προσωπικο διαβασμα και σημειωσεις , χωρις παρακολουθηση ;

γ) Τι γινεται με τα εργαστηρια ; ειναι υποχρεωτικης παρουσιας και θελουν αρκετο κοπο και διαβασμα ;

δ) Αυτο που με ενδιαφερει ειναι τι γινεται μετα την ολοκληρωση της σχολης της ιατρικης. Δηλαδη βασει της ανωτερω εκτιμησης, οταν θα ειμαι 34 ετων

απο οσο γνωριζω θα πρεπει να κανω αγροτικο (τι ακριβως ειναι; ) και εν συνεχεια ειδικοτητα ψυχιατρικης 5 ετων (στην οποια πληρωνομαι; επισης

μπορω να την κανω ενω παραλληλα εργαζομαι ως μηχανικος ; επισης εχω ακουσει κατι τρελα, πχ περιμενεις 4-5 χρονια μεχρι να σε παρουν ειδικοτητα

- αρα μεχρι τοτε τι κανεις ; ) .

ε) Μετα την ειδικοτητα, μπορεις να εξασκεις το επαγγελμα ; (υποχρεωτικα σε νοσοκομειο και προαιρετικα σε ιατρειο προσωπικο ; )

Ευχαριστω και συγνωμη για τη πληθωρα ερωτησεων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρετω τους υπολοιπους χρηστες του φορουμ. Ειμαι 28 ετων , αποφοιτος των πολιτικων μηχανικων του ΕΜΠ (εργαζομαι και ως τετοιος μαλιστα), ομως θα ηθελα επισης να ακολουθησω και τον τομεα της ιατρικης επιστημης και κυριως τον τομεα της ψυχιατρικης. Γνωριζω οτι η εισαγωγη γινεται δινοντας κατατακτηριες (Φυσικη-Χημεια-Βιολογια) και ετσι εισαγομαι στο δευτερο ετος σπουδων. Η ιατρικη σχολη εξ' οσων γνωριζω ειναι 6 ετη, αρα με χαλαρους ρυθμους (λογω περιορισμενου χρονου εξαιτιας εργασιας, θα κοιτω να περνω τα μαθηματα κυριως με προσωπικο διαβασμα και σημειωσεις) εκτιμω οτι μπορω να τη βγαλω στα 6 ετη , δηλαδη περιπου στα 34 μου. Θα ηθελα τις γνωσεις σας πανω στα εξης ερωτηματα μου : α) Εχετε δει αρκετους που εχουν τελειωσει αλλη μη παρεμφερη σχολη (πχ δε μιλω για νοσηλευτικη, αλλα για πολυτεχνειο, μαθηματικο κτλ) και κανουν κατατακτηριες για ιατρικη ; β) Ειναι ευκολα να βγαλω την ιατρικη με προσωπικο διαβασμα και σημειωσεις , χωρις παρακολουθηση ; γ) Τι γινεται με τα εργαστηρια ; ειναι υποχρεωτικης παρουσιας και θελουν αρκετο κοπο και διαβασμα ; δ) Αυτο που με ενδιαφερει ειναι τι γινεται μετα την ολοκληρωση της σχολης της ιατρικης. Δηλαδη βασει της ανωτερω εκτιμησης, οταν θα ειμαι 34 ετων απο οσο γνωριζω θα πρεπει να κανω αγροτικο (τι ακριβως ειναι; ) και εν συνεχεια ειδικοτητα ψυχιατρικης 5 ετων (στην οποια πληρωνομαι; επισης μπορω να την κανω ενω παραλληλα εργαζομαι ως μηχανικος ; επισης εχω ακουσει κατι τρελα, πχ περιμενεις 4-5 χρονια μεχρι να σε παρουν ειδικοτητα - αρα μεχρι τοτε τι κανεις ; ) . ε) Μετα την ειδικοτητα, μπορεις να εξασκεις το επαγγελμα ; (υποχρεωτικα σε νοσοκομειο και προαιρετικα σε ιατρειο προσωπικο ; ) Ευχαριστω και συγνωμη για τη πληθωρα ερωτησεων
να σαι καλα ρε vortex με εκανες και γελασα πρωι πρωιοχι εγω δε θα σου απαντησω στις ερωτησεις σου θα αφησω καποιον αλλο με περισσοτερη υπομονη να σου τα πειεγω 8α πω απλως οτι εισαι εκτος χωρου και χρονου μεταφορικα και κυριολεκτικαη απορια μου η μονη ειναι αν οντως ηταν παντα κρυφος σου ποθος και απωθημενο η ιατρικη(που προφανως κατι τετοιο θα ηταν για να σου ρθει στα 34 η επιφωτιση..αφου σπουδασες πρωτα κατι παντελως ασχετο,εξισου ενδιαφερον κατα τη γνωμη μου)που λες αν ηταν τοσος ο ο ποθος σου πως μπορει να εισαι τοσο ασχετος επι του θεματος??????κανα φιλο η γνωστο στην ιατρικη δεν ειχες ολα αυτα τα χρονια να σου πει τουλαχιστον οτι η ιατρικη ειναι απο τις λιγες σχολες που εχει υποχρωτικες παρακολουθησεις?κι οχι εχει απλως καποιες παρακολουθησεις,εχει 6!!!!!!! ολοκληρα χρονια υποχρωτικες παρακολουθησεις κοινως σου βγαινει ο κωλος η πιστη και ολα τα παρεμφερηαν εκανες τον κοπο και ψαχουλευες λιγο αυτο το site θα λυνονταν αρκετες αποριες σουκαλη τυχη κατα τ αλλα
Χαιρετω τους υπολοιπους χρηστες του φορουμ. Ειμαι 28 ετων , αποφοιτος των πολιτικων μηχανικων του ΕΜΠ (εργαζομαι και ως τετοιος μαλιστα), ομως θα ηθελα επισης να ακολουθησω και τον τομεα της ιατρικης επιστημης και κυριως τον τομεα της ψυχιατρικης. Γνωριζω οτι η εισαγωγη γινεται δινοντας κατατακτηριες (Φυσικη-Χημεια-Βιολογια) και ετσι εισαγομαι στο δευτερο ετος σπουδων. Η ιατρικη σχολη εξ' οσων γνωριζω ειναι 6 ετη, αρα με χαλαρους ρυθμους (λογω περιορισμενου χρονου εξαιτιας εργασιας, θα κοιτω να περνω τα μαθηματα κυριως με προσωπικο διαβασμα και σημειωσεις) εκτιμω οτι μπορω να τη βγαλω στα 6 ετη , δηλαδη περιπου στα 34 μου. Θα ηθελα τις γνωσεις σας πανω στα εξης ερωτηματα μου : α) Εχετε δει αρκετους που εχουν τελειωσει αλλη μη παρεμφερη σχολη (πχ δε μιλω για νοσηλευτικη, αλλα για πολυτεχνειο, μαθηματικο κτλ) και κανουν κατατακτηριες για ιατρικη ; β) Ειναι ευκολα να βγαλω την ιατρικη με προσωπικο διαβασμα και σημειωσεις , χωρις παρακολουθηση ; γ) Τι γινεται με τα εργαστηρια ; ειναι υποχρεωτικης παρουσιας και θελουν αρκετο κοπο και διαβασμα ; δ) Αυτο που με ενδιαφερει ειναι τι γινεται μετα την ολοκληρωση της σχολης της ιατρικης. Δηλαδη βασει της ανωτερω εκτιμησης, οταν θα ειμαι 34 ετων απο οσο γνωριζω θα πρεπει να κανω αγροτικο (τι ακριβως ειναι; ) και εν συνεχεια ειδικοτητα ψυχιατρικης 5 ετων (στην οποια πληρωνομαι; επισης μπορω να την κανω ενω παραλληλα εργαζομαι ως μηχανικος ; επισης εχω ακουσει κατι τρελα, πχ περιμενεις 4-5 χρονια μεχρι να σε παρουν ειδικοτητα - αρα μεχρι τοτε τι κανεις ; ) . ε) Μετα την ειδικοτητα, μπορεις να εξασκεις το επαγγελμα ; (υποχρεωτικα σε νοσοκομειο και προαιρετικα σε ιατρειο προσωπικο ; ) Ευχαριστω και συγνωμη για τη πληθωρα ερωτησεων
να σαι καλα ρε vortex με εκανες και γελασα πρωι πρωιοχι εγω δε θα σου απαντησω στις ερωτησεις σου θα αφησω καποιον αλλο με περισσοτερη υπομονη να σου τα πειεγω 8α πω απλως οτι εισαι εκτος χωρου και χρονου μεταφορικα και κυριολεκτικαη απορια μου η μονη ειναι αν οντως ηταν παντα κρυφος σου ποθος και απωθημενο η ιατρικη(που προφανως κατι τετοιο θα ηταν για να σου ρθει στα 34 η επιφωτιση..αφου σπουδασες πρωτα κατι παντελως ασχετο,εξισου ενδιαφερον κατα τη γνωμη μου)που λες αν ηταν τοσος ο ο ποθος σου πως μπορει να εισαι τοσο ασχετος επι του θεματος??????κανα φιλο η γνωστο στην ιατρικη δεν ειχες ολα αυτα τα χρονια να σου πει τουλαχιστον οτι η ιατρικη ειναι απο τις λιγες σχολες που εχει υποχρωτικες παρακολουθησεις?κι οχι εχει απλως καποιες παρακολουθησεις,εχει 6!!!!!!! ολοκληρα χρονια υποχρωτικες παρακολουθησεις κοινως σου βγαινει ο κωλος η πιστη και ολα τα παρεμφερηαν εκανες τον κοπο και ψαχουλευες λιγο αυτο το site θα λυνονταν αρκετες αποριες σουκαλη τυχη κατα τ αλλα
α σορρυ ειπες εισαι 28 οχι 34.εστω.δεν αλλαζει κατι.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς πρέπει να βάλεις σε δεύτερη μοίρα την εργασία. Τουλάχιστον τα πρωινά πρέπει να είσαι εντελώς ελεύθερος. Ιατρική άνευ διδασκάλου δεν υπάρχει. Πρέπει να το καταλάβεις αυτό. Τα 3 πρώτα χρόνια κάτι γίνεται με τις παρουσίες και τα εργαστήρια. Βέβαια σε βασικά μαθήματα όπως φυσιολογία-φαρμακολογία δε πρέπει να λείπεις. Στα κλινικά έτη δε νοείται να απουσιάζεις. Κ δε φτάνει απλά η παρουσία σου, αλλά θα συμμετέχεις ενεργά.

Μπορεί να φαντάζουν βουνό όλα αυτά αλλά αν έχεις παθος και μεράκι θα έλεγα να ξεκινήσεις. Γιατί όμως θέλεις να κάνεις αυτό το βήμα και ειδικά να ακολουθήσεις Ψυχιατρική? Να ξέρεις ότι μόλις τελειώσεις χρειάζεσαι να κάνεις ειδικότητα στην ψυχιατρική το οποίο σημαίνει πώς θα φάς άλλα 5 χρόνια+ τις τρελές αναμονές. Εκτός κ αν πάς στο εξωτερικό !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α) Εχετε δει αρκετους που εχουν τελειωσει αλλη μη παρεμφερη σχολη (πχ δε μιλω για νοσηλευτικη, αλλα για πολυτεχνειο, μαθηματικο κτλ) και κανουν κατατακτηριες για ιατρικη ;

Ένας καθηγητής στην ανατομία νομίζω έχει βγάλει πολυτεχνείο και ιατρική και αν δεν κάνω λάθος είναι καρδιοχειρουργός. Ταυτοχρόνως είναι ανύπαντρος.

β) Ειναι ευκολα να βγαλω την ιατρικη με προσωπικο διαβασμα και σημειωσεις , χωρις παρακολουθηση ;

Όπως προειπώθηκε, τα τρία πρώτα κλινικά έτη κάπως έτσι βγαίνουν, αλλά τα τρία τελευταία, τα κλινικά έτη, δε θα το' λεγα. Δε γίνεται να βγει παθολογία, χειρουργική, καρδιολογία κα, αν δεν είσαι εκεί να επισκοπήσεις, να ακροασθείς, να ψηλαφήσεις τους ασθενείς. 'It doesn' t go', που λέει και μια καθηγήτρια ενδοκρινολογίας σε παθολογική κλινική του Λαϊκού.

γ) Τι γινεται με τα εργαστηρια ; ειναι υποχρεωτικης παρουσιας και θελουν αρκετο κοπο και διαβασμα ;

Συνήθως τα εργαστήρια είναι υποχρεωτικά. Κάθε μάθημα έχει συγκεκριμένο αριθμό εργαστηρίων (αλλιώς φροντιστήρια, ασκήσεις), όπου σου σφραγίζουν μια κάρτα σε κάθε παρακολούθηση. Πρέπει να τα παρακολουθήσεις για να δικαιούσαι συμμετοχή στην εξέταση του μαθήματος. Κόπο δεν έχουν, πλήξη όμως όση θες! Επίσης στα κλινικά έτη, υπάρχουν οι υποχρεωτικές εφημερίες.

δ) Αυτο που με ενδιαφερει ειναι τι γινεται μετα την ολοκληρωση της σχολης της ιατρικης.

Welcome to the twilight zone!

Δηλαδη βασει της ανωτερω εκτιμησης, οταν θα ειμαι 34 ετων απο οσο γνωριζω θα πρεπει να κανω αγροτικο (τι ακριβως ειναι; ) και εν συνεχεια ειδικοτητα ψυχιατρικης 5 ετων (στην οποια πληρωνομαι; επισης μπορω να την κανω ενω παραλληλα εργαζομαι ως μηχανικος ; επισης εχω ακουσει κατι τρελα, πχ περιμενεις 4-5 χρονια μεχρι να σε παρουν ειδικοτητα - αρα μεχρι τοτε τι κανεις ; )

Περί αγροτικού θα ήταν καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος από τους πτυχιούχους. Πάντως αναγνωρίζεται ως κομμάτι ειδικότητας.

Στην ειδικότητα πληρώνεσαι. Όμως δεν μπορείς να την κάνεις, ενώ παράλληλα εργάζεσαι ως μηχανικός. Όλο το πρωί πρέπει να είσαι στο νοσοκομείο ως ειδικευόμενος γιατρός.

Εντούτοις μπορείς να εργάζεσαι ως μηχανικός κατά την αναμονή της ειδικότητας, η οποία αναμονή δεν είναι απαραίτητα 4-5 χρόνια. Ο χρόνος αναμονής εξατομικεύεται. Εξαρτάται από την ειδικότητα, από το ποιο νοσοκομείο επιλέγεις να την κάνεις, πόσες θέσεις δίνει αυτό, πόσο γρήγορα αδειάζουν οι θέσεις ειδικευομένων κα. Ένα ενδεικτικό παράδειγμα: η παιδοψυχιατρική σήμερα έχει 15ετή αναμονή...

ε) Μετα την ειδικοτητα, μπορεις να εξασκεις το επαγγελμα ; (υποχρεωτικα σε νοσοκομειο και προαιρετικα σε ιατρειο προσωπικο ; )

Μετά την ειδικότητα... ζεις για τη σύνταξη. Έχεις τόσο πολύ κουραστεί.

Πέρα από την πλάκα, στο τέλος της ειδίκευσής σου, δίνεις εξετάσεις. Αν θες να εργαστείς σε νοσοκομείο, περιμένεις μέχρι να προκηρυχτούν θέσεις. Ως ψυχίατρος μπορείς να ανοίξεις ιδιωτικό ιατρείο.

Πόσο πολύ το θες;

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, οι ερωτήσεις σου δείχνουν μεν παντελή άγνοια για την κατάσταση στην ιατρική, και αυτό εκνευρίζει συνήθως τους γιατρούς γιατί είμαστε από τους πιο εγωκεντρικούς επαγγελματίες (όλοι πρέπει να είναι ενημερωμένοι για το γολγοθά μας), αλλά επειδή για την ελιπή ενημέρωση δεν φταις και πολύ εσύ ( εδώ το υπουργείο δεν ασχολείται, εσύ θα ασχοληθείς), 8α σου απαντήσω! Αν και ζητας το resume όλης της σταδιοδρομίας, που δεν περιγράφεται σε ένα post.

Έχουμε και λέμε, παρακολουθήσεις μη υποχρωτικές τα 3 πρώτα χρόνια, αλλά όπως είπε και ο angelospower καλό είναι να πηγαίνεις (αν και με τις καταλήψεις, οι παραδόσεις συμπυκνώνται και ακούς μόνο τα βασικά) Πάντως, αν δεν μπορείς δεν πηγαίνεις, εδώ οι φοιτητές πάνε για καφέ emkafes , έσυ που έχεις δουλειά είσαι αν μη τι άλλο δικαιολογημενος. Κλινικές στα υπόλοιπα 3 χρόνια εννοείται πως είναι υποχρεωτικές. Εργαστήρια (3 πρώτα χρόνια) υποχρεωτικά πάλι όπωσδήποτε (1ο έτος χαλαρά, 2ο-3ο έχεις 2-3 εργαστήρια την εβδομάδα). Επίσης, το διάβασμα μην το παίρνεις τόσο αψήφιστα, γιατί μλάμε για ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ (όχι να είσαι φυτουκλάκι, απλά για να γράφεις αξιοπρεπείς βαθμούς και ΚΥΡΙΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕΤΑ). Το διάβασμα που κάνεις, απλά δεν συγκρίνεται με των άλλων σχολών/ δεν χρειάζεται εξυπνάδα, χρειάζεται διάβασμα και επιμένω σε αυτό.

Μετά

α) ναι, υπάρχουν άτομα που έχουν τελειώσει παρεμφερή σχολη π.χ καθηγητής ανατομίας έχει τελειώσει μηχανολόγος και είναι καρδιοχειρουργός

β)σου έχω ήδη απαντήσει

γ)σου έχω ήδη απαντήσει

δ)Και ερχόμαστε στο κωμικοτραγικό!!!!!!!!!! emno

Ω ναι οτι έχεις ακούσει είναι σωστά και λίγα μάλιστα!......και 7 και 8 χρόνια αναμονή! αγροτικό προαιρετικό για πριν την ειδικότητα.( 9 μήνες πλέον....αν και όποτε)

για ειδικότητα καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος πιο αρμόδιος (αναμονές κλπ), εγώ 2οετής είμαι. Πάντως, σε υπολογίζω έτοιμο ψυχίατρο στα 42-45.

Παρεπιπτόντως, εδώ δεν ξέρεις καλά καλά τα βασικά, και να υποθέσω ούτε ποιες ειδικότητες υπάρχουν, πως στο καλό μου έχεις και κατασταλλάξει και για ειδικότητα??

Εν πάσει περιπτώσει, για το θέμα ειδικότητα υπάρχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ POSTS στο greekmeds και καλό 8α ήταν να τα δεις. Η γνώμη μου είναι οτι πρέπει να το πάρεις απόφαση οτι θα ζήσεις έξω, ακόμα και για μας που θα τελειώσουμε 24. Τουλάχιστον για εμένα η Ελλάδα δεν ανταποκρίνεται στις φιλοδοξίες που είχα, έχω και θα έχω!

ε) ΕΛΕΟΣ :blink: αυτό τουλάχιστον είναι γνωστό: ύπάρχει ασυμβίβαστο μεταξύ ΕΣΥ και ιδιώτευσης!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπό άλλες συνθήκες θα έπαιρνα πολύ σοβαρά την ερώτηση αλλά όταν είδα την ερώτηση "Βγαίνει η Ιατρική μόνο με διάβασμα, χωρίς παρακολούθηση" δεν μπόρεσα να συνεχίσω, σόρυ. Δεν χρειάζεται να ξέρεις τα του ιατρικού χώρου στην Ελλάδα, αρκεί κοινή λογική.

Κάτσε μηχανικός και μην πας πουθενά :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hehe You don’t wanna be a ‘doctor’ you want to be a kewl psychiatrist!

Why not take a shortcut and train as a psychologist or psychotherapist?

You’re so clueless about medicine I bet you’ll never notice the difference. :P

I’m sure there’s even ways to do it via correspondence ;)

Don’t give up your day job

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήθελα κι εγώ ν απαντήσω ότι και ο cyanide απλά χωρίς την ειρωνία.

Αφού σε ενδιαφέρει η ψυχιατρική και δεδομένου ότι εισαι αρκετά μεγάλος χωρίς ιδιαίτερη διάθεση να "χωθείς στα βαθιά" (και το λέω γιατί φαντάζομαι άλλος στη θέση σου με απωθημένο την ιατρική θα γούσταρε να μπει στα νοσοκομεία, να δει ασθενείς, να μάθει...) γιατί δεν διαλέγεις να κάνεις ένα πτυχίο ψυχολογίας και μετά εξειδίκευση στην ψυχοθεραπεία? Εμείς ακόμα και καθηγήτρια είχαμε, στο δρομοκαιτειο, που ήταν ψυχολόγος και όχι ψυχίατρος, δηλαδή και σε νοσοκομείο μπορείς να δουλέψεις (υποθέτω) .

Απ'όσο θυμάμαι από τα μαθήματα της ψυχιατρικής δεν είναι απαραίτητο να είσαι ψυχίατρος για να κάνεις ψυχοθεραπεία,μπορούν και οι ψυχολόγοι. Το αντίθετο, δεν μπορούν όλοι οι ψυχίατροι αυτομάτως να κάνουν, πρέπει να έχουν εκπαιδευτεί γι αυτό.

Επίσης κάτι άλλο σημαντικό είναι οτι μικρή εως καθόλου σχέση δεν έχει ότι θα μάθεις τα έξι αυτά χρόνια ως φοιτητής με το αντικείμενο της ψυχιατρικής.Και φαντάζομαι εσένα που είσαι εξ αρχής προσανατολισμένος και αποφασισμένος αυτό μπορεί να σου κοστίσει. Οπότε γιατί να παιδευτείς?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι άνθρωποι είστε εσείς, πέσατε να το φάτε το παιδί...

Είχα συμφοιτήτρια που έκανε ιατρική μετά από νομική. Υπάρχει Καθηγήτρια στο Πολυτεχνείο που έκανε και ιατρική (ασχολείται με την ιατρική τεχνολογία). Τα εργαστήρια και οι κλινικές το πρωί θα είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα, όπου θα πρέπει να χάνεις αρκετές ώρες. Για τα θεωρητικά οι παρακολουθήσεις δεν είναι υποχρεωτικές, ούτε απαραίτητες. Τα 3 τελευταία χρόνια της σχολής όμως είναι full-time απασχόληση, και θα μπορείς να ασχολείσαι με την κανονική σου δουλειά μόνο το απόγευμα.

Αγροτικό δε χρειάζεται να κάνεις, και στη διάρκεια της αναμονής για την ειδικότητα μπορείς να αναστείλεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος και να δουλεύεις ως μηχανικός. Σε 5-6 χρόνια από τώρα πιθανώς να είναι πιο εύκολο να γίνεις ψυχίατρος από άποψη αναμονών. Αν μπεις με κατατακτήριες μπαίνεις στο 2ο έτος και χρωστάς απλώς τα μαθήματα του πρώτου (και του 3ου εξαμήνου). Πιθανώς να χρειαστείς λιγότερα από 6 χρόνια να τελειώσεις.

Όταν είσαι ειδικευόμενος είσαι πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης τεχνικά, άρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Βέβαια, αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις τα στατικά σε ένα γραφείο και να υπογράφει άλλος :rolleyes: , ή ότι κάποιος κάπου κάποτε θα το καταλάβει ότι κάνεις και τα 2 επαγγέλματα ταυτόχρονα :rolleyes: .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι ιδιαίτερα σπάνιο να έχει κάποιος 2-3 πτυχία, συνήθως όμως αυτοί που έχουν και πτυχίο ιατρικής μέσα σε αυτά είναι ιδιαίτερα διάσημοι:

ο κ. Αθανάσιος Φωκάς, ακαδημαϊκός: http://kapodistriako.uoa.gr/stories/print.php?id=075_in_01

η κα. Κωνσταντίνα Νικήτα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια ΕΜΠ: http://www.ece.ntua.gr/personal.html?id=62

Τον καρδιοχειρουργό με πτυχίο ΕΜΠ ομολογώ δεν τον ξέρω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον φιλε vortex κατ' αρχην να σου αναφερω οτι ειμαι σε αναμονη ειδικοτητας για ψυχιατρικη.

Νομιζω και εγω οτι ειναι απο πολυ εως παρα πολυ δυσκολο να παρακολουθησεις τωρα εστω τα 5 απο τα 6 χρονια ιατρικης.

Οντως η ιατρικη απαιτει απο εσενα πληρη διαθεσιμοτητα σε πολλες φασεις, οποτε ειναι πολυ ζορι το να δουλευεις παραλληλα ως πολιτικος μηχανικος.

Και επισης ειναι και το θεμα της ηλικιας, οσο περνουν τα χρονια θα ζοριζεσαι ολο και περισσοτερο σε σχεση με τους συμφοιτητες σου που θα ειναι κατα μεσο ορο καμμια 10ετια μικροτεροι. Εξαλλου και η δυνατοτητα απομνημονευσης απο μια ηλικια και μετα αρχιζει να φθινει. Εδω εμεις που τελειωσαμε την ιατρικη σε μια πιο "φυσιολογικη" ηλικια (ας μου επιτραπει η εκφραση), και τουλαχιστον εγω προσωπικα στα τελευταια ετη δυσκολευομουν ολο και περισσοτερο να αποστηθιζω ολες τις απαραιτητες πληροφοριες για να περναω μαθηματα-ογκολιθους οπως παθολογια, χειρουργικη κλπ.

Αν θελεις να παρεις μια ιδεα, βρες καποιον αποφοιτο ιατρικης, παρε το βιβλιο (η τα βιβλια, αναλογως την σχολη) της παθολογιας και ξεφυλλισε το. Δες τι γραφει, τα κειμενα, τους πινακες, κλπ κλπ και μετα σκεψου οτι πρεπει να απομνημονευσεις σχεδον ο,τι βλεπεις, και αυτο ειναι μονο ενα μαθημα. Για να μην αναφερω αυτα που ειπαν οι προηγουμενοι συναδλεφοι, περι καθημερινης κλινικης εξασκησης στα κλινικα ετη.

Επισης αν θελεις να ακολουθησεις ψυχιατρικη να ξερεις οτι για αρκετα χρονια θα εισαι αναγκασμενος να μαθαινεις πραγματα εντελως ασχετα με την ειδικοτητα.

Δε θελω να σε αποθαρρυνω, απλα θεωρω οτι πρεπει οχι απλα να το θελεις πολυ, αλλα να εισαι διατεθειμμενος να κοπιασεις παρα πολυ και να στερηθεις πολλα στη φαση που εισαι, ενω δεν ειναι καθολου σιγουρο οταν παρεις το πτυχιο το ποτε θα βρεις θεση για ειδικοτητα. Συγκεκριμενα για ψυχιατρικη αυτη τη στιγμη ολοκληρωνεις την ειδικοτητα σε 7-10 χρονια μαζι με αναμονες (ο καθαρος χρονος ειδικοτητας ειναι 5 χρονια).

Νομιζω οτι θα ηταν καλυτερο και ευκολοτερο να πας για ψυχολογια. Ειναι πιο συντομη σχολη (4 χρονια), σαφως πιο ευκολη στις παρακολουθησεις, στο διαβασμα και στις εξετασεις. Μετα μπορεις να ακολουθησεις τον κλαδο της κλινικης ψυχολογιας, οπου ουσιαστικα θα δουλευεις με ψυχιατρικα περιστατικα (πολλες φορες σε συνεργασια με ψυχιατρους). Απλα δε θα μπορεις να συνταγογραφεις φαρμακα, αν και υπαρχει μια ταση παγκοσμιως να επιτραπει περιορισμενη συνταγογραφηση ψυχοφαρμακων απο ειδικευμενους κλινικους ψυχολογους (αν αυτο θελεις).

Ο,τι και να κανεις παντως καλο κουραγιο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταρχήν συγχαρητήρια για το κουράγιο σου...είσαι καμάρι απόφοιτος του λαμπρού ακαδημαϊκού ιδρύματος ΕΜΠ!!! κ επιζητείς την είσοδο κ περαιτέρω τη βασανιστική ,κ ουχί για των υψηλών γνωστικών απαιτήσεων της, φοίτηση στην απείρου απαξίωσης κ αποδιοργάνωσης της προσωπικότητας ιατρική σχολή Αθηνών???...ταυτόχρονα είσαι εργαζόμενος σε ένα ιδιαίτερα απαιτητικό από πλευράς νοητικού έργου κ ανταγωνιστικό σε επιχειρηματικό επίπεδο χώρο ώστε η ενδεχόμενη σύζευξη με την ιατρική μάλλον να ανήκει στη σφαίρα της φαντασίας...βέβαια η βούληση όταν είναι ισχυρή στέλνει τη λογική θεώρηση των δυνατοτήτων σε υγιεινό περίπατο...οπότε θα καταθέσω την προσωπική μου πινελιά στις αξιώσεις σου αφού χαίρομαι για τα εγχειρήματα υπέρβασης...

ξεκινώ με τα των κατατακτήριων...δεδομένης της γνωστικής υποδομής σου αλλά κ του παραγωγικού ορθολογισμού που ανάπτυξες στον πολυτεχνικό χώρο τα 3 μαθηματακια θα σου φανούν παιχνίδι...αν κ ολίγον σικέ αφού κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί αξιοκρατική μεταχείριση...

άμα τη εισαγωγή σου η φοίτηση κ κατ'επεκταση η περάτωση μπορούν όντως να γίνουν με χαλαρούς ρυθμούς(κ σημειώσεις υπαρχουν,κ καλοθελητές της μεγάλης δημοκρατικής? κ άλλων παραταξεων,κ καθηγηταδες ευάλωτοι στη φοιτητική μουρμουρα/γλειψιμο)...αρκεί τελειώνοντας να διέπεσαι από στοιχειώδη αυτοσυνειδησία κ να αναγνωρίζεις τη δυνητική επικινδυνότητα σου όντας ημιμαθής...

επί των ερωτημάτων σου έχω να αναφέρω τα εξής...

α.οπως επισημάνθηκε η έγκριτη κ παγκόσμιου κύρους καθηγήτρια του τμήματος ΗΜΜΥ του ΕΜΠ

Νικήτα Κωνσταντίνα,στην ιστοσελίδα του τμήματος μπορείς να ονειρευτείς για ανάλογη πορεία αφού ρίξεις μια μάτια στο βιογραφικό της http://www.ece.ntua.gr/personal.html?id=62

β.απαντηθηκε

γ.εργαστηρια όπως αναφέρθηκε από lakare περί υποχρεωτικότητας...ωστόσο να μου επιτρέψει να διαφωνήσω στα του μόχθου κ τα της μελέτης...είναι άκοπα...με προετοιμασία απτομενη στην υποκειμενική σου ευχέρεια...

δ. κ έρχομαι στο επίμαχο κ πολύπαθο μετά ,αφού τα φοιτητικά έτη μάλλον παιδική χαρά ξεγνοιασιάς κ ανεύθυνης ευθυμίας φαντάζουν…λοιπόν…το αγροτικό είναι περιττό για ιδιωτική άσκηση της ψυχιατρικής…ενώ αν παρελπιδα επιθυμείς τον κοσμοπολίτικο αέρα του δημοσίου τότε μην ανησυχείς καθόλου…μέχρι να ολοκληρώσεις την ειδίκευση σου κ να χρειασθείς διαπίστευση αγροτικού, όπως επί του παρόντος ,ήτοι χοντρικά σε 15 χρόνια από τώρα ,όχι μόνο το αγροτικό ενδέχεται να έχει καταργηθεί αλλά μέχρι κ ο Sovereign θα σε πάρει στα σοβαρά καθότι θα έχει ψηλώσει σε ωριμότητα κ φιλανθρωπία…όπως όλοι μας άλλωστε…

τα μεσοδιαστήματα αναμονής θα τα καλύψεις με παρατεταμένο μήνα μέλιτος, γραφειοκρατία κ βέβαια την επάνοδο σου στον κατασκευαστικό κλάδο…

ε.υπο αυστηρα καθορισμένες προϋποθεσεις δύνασαι να ασκείς την ειδικότητα κατά βούληση…

αναφορικά τέλος με τα περί ψυχολογιας/ψυχοθεραπειας θα συμφωνήσω απόλυτα με τα προαναφερθέντα…αν αναλογιστείς ότι στο προσεχές μέλλον θα αναγνωρίζονται τα κάθε λογής κολλεγιακια ως ισότιμα των ΑΕΙ...τότε ούτε μοχθηρές κατατακτήριες…ούτε εγωκεντρικές λευκές μπλούζες…ούτε αλκοολικούς κυνισμούς τύπου cianyde…αλλα ουτε κ ηδονη απο την ικανοποιηση του ιατρικου απωθημενου...

εντέλει ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΑΠΩΘΗΜΕΝΑ!!!

χαιρετώ την ευρυμάθεια αλλά κ τον εύστοχα συμπυκνωμένο λόγο του σαραντου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μέχρι κ ο Sovereign θα σε πάρει στα σοβαρά καθότι θα έχει ψηλώσει σε ωριμότητα κ φιλανθρωπία…όπως όλοι μας άλλωστε…

Δηλαδή θες να μου πεις ότι είμαι ανώριμος και άσπλαχνος επειδή μου φαίνεται τσίου να πιστεύει κάποιος άνω των 5 χρονών ότι μπορεί να σπουδάσει Ιατρική από το σπίτι; :anavwfwties::anavwfwties::anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α.οπως επισημάνθηκε η έγκριτη κ παγκόσμιου κύρους καθηγήτρια του τμήματος ΗΜΜΥ του ΕΜΠ

Νικήτα Κωνσταντίνα,στην ιστοσελίδα του τμήματος μπορείς να ονειρευτείς για ανάλογη πορεία αφού ρίξεις μια μάτια στο βιογραφικό της http://www.ece.ntua.gr/personal.html?id=62

Μπα σε καλό σου, μ έκανες και γέλασα και σήμερα! :D
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α.οπως επισημάνθηκε η έγκριτη κ παγκόσμιου κύρους καθηγήτρια του τμήματος ΗΜΜΥ του ΕΜΠ

Νικήτα Κωνσταντίνα,στην ιστοσελίδα του τμήματος μπορείς να ονειρευτείς για ανάλογη πορεία αφού ρίξεις μια μάτια στο βιογραφικό της http://www.ece.ntua.gr/personal.html?id=62

Μπα σε καλό σου, μ έκανες και γέλασα και σήμερα! :D

Αυτή η καθηγητρια, εβγαλε την ιατρική σε 3 χρονια???? (1990 - 1993) φαντάζομαι πως τα τρια πρώτα χρόνια τα έκανε παραλληλα με το διδακτορικό της του πολυτεχνειου η καπως έτσι. Να αισθανθώ εντελώς ηλίθια και ανεπρόκοπη που εμένα η ιατρική μου έπεσε βαριά από μόνη της και με το ζόρι τελειώνω στα 6 χρόνια και χωρίς να έχω κάνει κάποιο άλλο διδακτορικό παράλληλα ή υπάρχει κι εδώ γαργαλιστικό παρασκήνιο? Εντελώς καλοπροαίρετα ρωτάω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Don?t confuse my cynicism with cruelty Touch; you?re no stranger to the bottle yourself.

Praising somebody?s foolhardy plans and fanning their idealistic aspirations from a moral high ground is easy.I may be wrong, but what you seem to perceive as high aspirations I call woolgathering.

Life is a quick paced game with the timer ticking relentlessly . The best way to deal with regrets is to move on and do the best you can with what you?ve got, not ruin everything in an obsessive and unrealistic pursuit of an ideal.

PS. Dr Nikita et al. : Do you always believe airbrushed net bios? Do you really think the world is full of undiscovered geniuses?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άτιμη μετακόμιση, τα καλύτερα χάνω, τα καλύτερα!!

Στην αρχή γέλασα με τα παραπάνω, μετά έκλαψα πικρά με την κατάντια μας (και την άγνοια του κόσμου), η δε τρίτη μου σκέψη ήταν αυτή που έγραψαν τα παιδιά, δηλαδή ότι μόνο η Ψυχολογία ταιριάζει στον Πολιτικό μηχανικό που μας ρωτάει πληροφορίες.

Φίλε μου, Ιατρική από το σπίτι και δι΄αλληλογραφίας όπως σου έγραψαν δεν βγαίνει (εκτός ίσως αν σε λένε Νατάσα! )

:splaaaats:

Επίσης, κάτι που δεν τόνισαν οι παραπάνω (επειδή φαίνεσαι να το έχεις για σίγουρο ότι θα βρεις θέση σε νοσοκομείο ΚΑΙ θα έχεις και ιατρείο παράλληλα, όταν τελειώσεις ειδικότητα) , είναι ότι θέση σε νοσοκομείο θα βρεις μόνο αν έχεις πολύ μεγάλο έως τεράστιο βύσμα, αλλιώς θα βολοδέρνεις σε ένα ιατρείο ή θα ψάχνεις να γίνεις "υπάλληλος" σε ιδιωτικές κλινικές πχ στην περίφημη Κασταλία που αν δεν κάνω λάθος λειτουργεί ακόμη...

Σας χαιρετώ από νετ καφέ. emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.