Jump to content

Σχολιασμός κλινικών 4ου έτους


mixmavros

Recommended Posts

Σ' αυτό το τόπικ θα γράφουμε τις εντυπώσεις μας από τις κλινικές που κάνουμε, ώστε να χρησιμεύσει ως ένας οδηγός για τους επόμενους. Φυσικά οι μεγαλύτεροι είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτοι να πουν τις εμπειρίες τους για να σχηματίσουμε κι εμείς οι «προ των πυλών» την άποψή μας και να προβούμε ίσως σε κάποια ανταλλαγή της τελευταίας στιγμής.

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Φετος ημουν Παγκαλη - Κωστάκη

Πάγκαλης:

Η σχέσεις φοιτητων καθηγητων ειναι άριστες

Πάρα πολύ καλοί ανθρωποι και γιατροι πρόθυμοι να εξηγησουν και να βοηθησουν σε οτιδηποτε.Οι ειδικευόμενοι σκίζονται να σου μάθουν όσα πιο πολλά γινεται με τρόπο απλο και κατανοητό. Οι θάλαμοι γενικά είναι πολύ καλοί με αποκορύφωμα ορισμένους διδάσκοντες (καθηγητες η και ειδικευόμενους) όπου το μαθημα γίνεται με πολύ ωραίο τρόπο.

Το επίπεδο γνωσεων που σου παρέχουν είναι πολύ υψηλό ειδικά σε αιματολογικά ζητήματα.άλλωστε ο κ. Παγκαλης είναι αυθεντία σε τέτοια ζητήματα.Γενικά τα πέρασα τέλεια φέτος και αν και κουράστηκα (θέλει το διαβασμά του για θαλάμους κλπ και δεν ειχα συνηθίσει ετσι ως τωρα) θα μου αρεσε να γυρίσω πίσω στο 6ο ετος...

Αποθέωση : Η γραμματέας.Είναι Απιστευτα ευγενική και εξυπηρετική σε όλα τα θεματα.

Στα συν φωτοτυπίες με τη συνοψη μαθήματος, δικό σου ντουλαπάκι, δυνατότητα αναπλήρωσης απουσιών με εφημερίες και φυσικά οτι ειναι κολλητα στη σχολή!

Οι εξετάσεις μου φάνηκαν δύσκολες (ΠΑΘ.ΙΙ) αλλά δε με νοιάζει και αν κοπώ.Καποια στιγμη θα μου κάτσει!!

Κωστάκης:

Και δω τα πέρασα σούπερ. Πολύ καλοί καθηγητές και πολύ καλό μαθημα στους θαλάμους.Πληθώρα χειρουργικών περιστατικών και καθηγητές πρόθυμοι να σου εξηγούν ακόμη και κατα τη διάρκεια αιφνιδιαστικών επισκέψεων σας στα χειρουργεια. Οικογενειακή ατμόσφαιρα με ελαστικότητα στις παρουσίες.(μονο σε θάλαμο και εργαστηριακό παίρνονται απουσίες δλδ 1 φορά την εβδομάδα)και πάλι καλή η γραμματέας και ευγενική.Ωραία μαθήματα με συνοδεία πάντα παρουσιάσεων σε powerpoint για τους computer freeks.

H Εξέταση ως τωρα( ΧΕΙΡ Ι) μια χαρά για τη συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών. Σουπερ συη πως και πάλι εισαι δίπλα στη σχολή,το επίπεδο των μαθηματων, τα πολλά διαφορετικά περιστατικά κ.ά...

Α,καντε μια επανάληψη σε ανατομία κ φυσιολογία.βοηθάει και δεν θα πάτε τουρίστες σαν εμάς φέτος!

Και πάλι θα μου αρεσε να γυρίσω στο 6ο !

Σημ:Αν έχετε την παρέα σας στην ιδια κλινική ολα τζάμι!αν όχι θα ρθειτε κοντα με άλλα παιδια και νεες ισως καλύτερες φιλίες μπορεί να δημιουργηθούν!! Η παρέα σε κάνει να περνάς τέλεια οπου κι αν είσαι!

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ήμουν Πέρο - Γιαμαρέλου.

Γιαμαρέλου : πολύ καλό επίπεδο εκπαίδευσης. Η πλειοψηφία είναι καλοί γιατροί, και ενδιαφέρονται να μεταδώσουν αυτό που έχουν. Το πρόγραμμα ετηρείτο με ακρίβεια - η οργάνωση ήταν πάρα πολύ καλή. Είδαμε αρκετές λοιμώξεις ως περιστατικά (γιατί άραγε?!) . Νομίζω θα ήθελα να ξαναπάω στο έκτο. Μεγάλο αρνητικό : ο υιός Γιαμαρέλος με τις φωνές του και την ειρωνία του - απαράδεκτη η συμπεριφορά του, αναιδέστατη, κι ας ξέρει καλά το αντικείμενό του. Όλα τα άλλα μέλη ΔΕΠ είναι μια χαρά.

Πέρος : θα έλεγα ότι σε αυτήν την κλινική θέλαν να μας ξεφορτωθούν! Δεν πολυείχαν όρεξη για μάθημα, ούτε για θαλάμους. Αργούσαν πάντα να ξεκινήσουν. Το πρόγραμμα ήταν φλου. Η οργάνωση στα εκπαιδευτικά θέματα βούλιαξε σε επίπεδο υπό το μηδέν (πλην κάποιων μελών ΔΕΠ που έκαναν καλές παρουσιάσεις). Υποχρεωτικές παρουσίες μια φορά την εβδομάδα. Το καλό : είχες μπόλικο ελεύθερο χρόνο. Το κακό : είχες μπόλικο ελεύθερο χρόνο... Οι εξετάσεις αρκετά καλές ως προς την ευκολία να περάσεις. Δεν νομίζω ότι θα ήθελα να πάω εκεί στο 6ο έτος - δεν μάθαμε και πολλά για την χειρουργική.

Τροποποιήθηκε από Foreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Χειρουργική είμαι στον Μπαστούνη (Λαϊκό) και οι εντυπώσεις δεν είναι και οι καλύτερες... Επικρατεί ένα χάος και μια σύγχυση.

Αρχικά να πω ότι κάθε Τρίτη έχουμε μάθημα στο αμφιθέατρο του Λαϊκού 8.30-11.00 και κάθε Πέμπτη χωριζόμαστε σε ομάδες των 8 περίπου ατόμων και κάνουμε κλινική άσκηση τις ίδιες ώρες. Πολύ συχνά όμως κάποιος γιατρός δεν μπορεί και η ομάδα του, είτε ακολουθεί κάποια άλλη (οπότε γίνεται ο χαμός στους θαλάμους-φανταστείτε δεκαπέντε άτομα να παίρνουν ιστορικό από έναν χειρουργημένο!), είτε σκορπίζεται στις άλλες ομάδες, οπότε περνάς δυο φορές από το ίδιο μέρος (π.χ. ενδοσκοπήσεις). Σε γενικές γραμμές ισχύουν τα γνωστά προβλήματα (ο καθένας λέει τα δικά του και τα μισά σε κάποια άλλη γλώσσα από αυτή που μιλάς εσύ) και φυσικά το τι λένε στο αμφιθέατρο δεν έχει καμία σημασία. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι σε τι θα μας ζητήσουν στις εξετάσεις γιατί μέχρι τώρα δεν έχουν πει και πολλά χρήσιμα πράγματα ...

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέρος : θα έλεγα ότι σε αυτήν την κλινική θέλαν να μας ξεφορτωθούν! Δεν πολυείχαν όρεξη για μάθημα, ούτε για θαλάμους. Αργούσαν πάντα να ξεκινήσουν. Το πρόγραμμα ήταν φλου. Η οργάνωση στα εκπαιδευτικά θέματα βούλιαξε σε επίπεδο υπό το μηδέν (πλην κάποιων μελών ΔΕΠ που έκαναν καλές παρουσιάσεις). Υποχρεωτικές παρουσίες μια φορά την εβδομάδα. Το καλό : είχες μπόλικο ελεύθερο χρόνο. Το κακό : είχες μπόλικο ελεύθερο χρόνο... Οι εξετάσεις αρκετά καλές ως προς την ευκολία να περάσεις. Δεν νομίζω ότι θα ήθελα να πάω εκεί στο 6ο έτος - δεν μάθαμε και πολλά για την χειρουργική.

Θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα... Ακομα ειμαστε στην αρχη βεβαια , αλλα καποια πραγματα φαινονται... Το γεγονος

οτι κανουμε θαλαμο 1 φορα στις 15 μερες, δεν ειναι ιδιαιτερα θετικο κατ'εμε τουλαχιστον. Πολυ μπλα μπλα και λιγη ουσια. Θα δουμε

πως θα κυλησει η χρονια αλλα στο 6ο βλεπω να πηγαινω σε αλλο νοσοκομειο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά απ' ό,τι φαίνεται έκανα καλή επιλογή που άλλαξα για Παπαλάμπρο-Αρεταίειο (πρώην Δημακάκος). Γιατί τουλάχιστον εκεί κάνουν μάθημα. Μπορεί να μην είναι τέλειο αλλά είναι αρκετά ενδιαφέρον. Και οι θάλαμοι βοηθάνε σημαντικά. Περιμένω βέβαια και τις εξετάσεις για να εκφράσω τελική γνώμη γιατί αν όλοι απ' τον Πέρρο περάσουν με δέκα και οι μισοί απ' το Δημακάκο κοπούν και οι υπόλοιποι πάρουν 5, ε τότε, μπορεί και να αλλάξω γνώμη ...

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παθολογία Γιαμαρέλλου: Θα συμφωνήσω με τον foreas. Στην αρχή λίγο ήταν ανοργάνωτοι αλλά μετά έστρωσαν και μπορώ να πω ότι κάθε φορά μαθαίνω και κάτι καινούριο. Θάλαμο έχουμε 2 δίωρα την εβδομάδα και έχουμε δει αρκετά περιστατικά (άλλες φορές είμαστε 2 άτομα και άλλες 10 πάνω σ' ένα ασθενή). Αμφιθέατρο το ενδιαφέρον κυμαίνεται ανάλογα με το διδάσκοντα. ΟΠΤΑΚ είναι λίγο περίεργο το μάθημα αλλά πρωτότυπο... Αρνητικό είναι ότι ακόμα και τα αμφιθέατρα τα έχουν ονομάσει εργαστήρια, οπότε ΟΛΑ είναι υποχρεωτικά (βέβαια δεν παίρνουν πάντα απουσίες...).

Γενικά οι διδάσκοντες είναι καλοί μέχρι στιγμής - αντιπαθέστατος ο Γιαμαρέλλος, απ' τη μια λέει δεν υπάρχουν αυθεντίες, απ' την άλλη άμα διαφωνήσεις σε κάτι που λέει γεμίζει ειρωνεία πχ

Το Αττικό είναι ωραίο νοσοκομείο, αρκετά ευρύχωρο (μέχρι να το μάθεις όμως θες χάρτη), καθαρό, σύγχρονο κλπ και με μεγάλο χώρο στάθμευσης. Στα θετικά και το κυλικείο του.

Τέλος να προσθέσω ότι οι πιο «ανταγωνιστικοί» φοιτητές έχουν μαζευτεί στον Πάγκαλη.

Χειρουργική Παπαλάμπρος: Κάθε μέρα κάνουμε θάλαμο με καθηγητές επιστημονικώς καταρτισμένους που συνήθως έχουν διάθεση να δείξουν. Στο αμφιθέατρο το ενδιαφέρον κυμαίνεται ανάλογα με το διδάσκοντα. Ενδιαφέρον έχουν κάποιες φορές και οι «συζητήσεις» περιστατικών που γίνονται στο αμφιθέατρο μετά τα μαθήματα (τύφλα να 'χουν τα τηλεοπτικά παράθυρα!). Το Αρεταίειο είναι ουσιαστικά νοσοκομείο 3οβάθμιας περίθαλψης (σπάνια θα δούμε επείγοντα ή τεσπα κάτι μη προγραμματισμένο), με καλές συνθήκες (καθαριότητα, ησυχία κλπ).

Τροποποιήθηκε από mixmavros
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Για να ζωντανέψει πάλι το νήμα!

Έχω μια ερώτηση σχετικά με το Β' εργαστήριο Ακτινολογίας του Αττικού. Στην ανακοίνωση τους αναφέρουν ότι τα μαθήματα από έδρας πραγματοποιούνται μεταξύ 12-2 και τα φροντιστήρια 2-3. Επειδή δυστυχώς έχω σφιχτό πρόγραμμα ήθελα να ρωτήσω αν τηρείται αυστηρά αυτό. Δηλαδή τελειώνουμε 3 ακριβώς;

Και κάτι άλλο, τα επιλογής συνεχίζουν με το ίδιο πρότυπο (1 μάθημα χειμερινό, 2 εαρινό) ή αλλάζει κατι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης να ρωτήσω και γω κάτι: με απουσίες τι παίζει ???? (Εννοώ γενικά για τις κλινικές, όχι μόνο για την ακτινολογία)

Ή ας πούμε, αν δίνεις ένα μάθημα και έχεις και κλινική? Θα σου δώσει κανείς άδεια?

Τροποποιήθηκε από ouranio toxo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Αττικό το πρόγραμμα ισχύει. Βέβαια άμα θες να λουφάρεις, δεν είναι καθόλου δύσκολο. Νομίζω μόνο το 2-3 είναι υποχρεωτικό.

Με τα επιλογής είναι το ίδιο: 1 χειμερινό - 2 εαρινό

Με τις απουσίες κάθε κλινική έχει δικό της κανονισμό. Άμα αποδείξεις ότι δίνεις μάθημα είσαι δικαιολογημένος, το πολύ-πολύ να χρειαστεί να πας σε καμιά εφημερία για να αναπληρώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Αττικό το πρόγραμμα ισχύει. Βέβαια άμα θες να λουφάρεις, δεν είναι καθόλου δύσκολο. Νομίζω μόνο το 2-3 είναι υποχρεωτικό.

F*ck...Δεν θέλω να λουφάρω αλλά ακριβώς τις ίδιες μέρες έχω μάθημα 3-6 στο κέντρο οπότε θα πρέπει να τρέχω σαν τον Βέγγο και πάλι φαίνεται δεν προλαβαίνω.

Ευχαριστώ πάντως για την πληροφόρηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλοι τα ίδια συγγράματα εκτός από μια παθολογία που παίρνουν μόνο οι του Αρχιμανδρίτη, ένα βιβλιαράκη που παίρνουν οι του Πάγκαλη (πλέον Βαϊόπουλου) και μια ΔΔ που παίρνουν οι του Λαδά. Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Λοιπον, φετος ήμουν:

Λαδα-Λαικό-παθολογία και εχουμε να πουμε τα εξη:

Ωραρια: Στο πρωτο εξαμηνο που εχουμε παθολογια Δ-Τ-Π, την Δευτερα χωριζόμαστε σε συνεργαζόμενες περιφερειακες κλινικες που δεν ειναι πανεπιστημιακες και κανουμε ασκηση εκει.Μαθαινουμε τα παντα, αν θελουμε και επισης δοκιμαζουμε τα παντα ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΠΑΘΟς..Ειναι ισως η καλυτερη μερα τις εβδομαδας γιατι αν το κυνηγησεις μπορεις να μαθεις ή να λουφαξεις χωρις να εχεις το ανγχος να τα πεις καλα για να δειξεις οτι ξερεις.Πραγματικα μπραβο στην κλινικη αλλα επαναλαμβανω, θελει προσπαθεια να πεισεις εναν μη ακαδημαϊκο οτι πρεπει να σου διδαξει.(ολα σου τα δειχνει ομως ανα περιφερειακη)

Την Τεταρτη αμφιθεατρο στο Λαικο(πολυ καλο επισης) και την Παρασκευή κλινικη στο Λαικο(πολυ καλη επισης).

Στο 2 εξαμηνο, Οι Δευτερες παραμενουν στην περιφερειακη (γιατι το Λαικο εχει λιγες κλινες και εχει και τους τριμηνήτες 6ετους οποτε ποιον να πρωτοπρολαβουν) και την Τεταρτη 1.5 ωρα κλινικη και 1.5 αμφιθεατρο.(Πολυ καλα και τα 2 ανα ημερες-θεματολογια-περιστατικα-ορεξη του φοιτητη να τα καταλαβει)

Ολοι οι καθηγητες ειναι εκει για εσενα και το επιπεδο ειναι καλο, κρινοντας πολυ αυστηρα.

Μπραμη-Ιπποκρατειο-χειρουργική

Ωραρια: Στο 1 εξαμηνο, Τ-Π 1.5 ωρα αμφιθεατρο μη υποχρεωτικό και μετα κλινική με τους εκπαιδευτες.Σε γενικες γραμμες ειναι οι περισσοτεροι καλοι και επειδη ολα σου φενονται καινουργια για τη ζωή στο νοσοκομειο ολα σου αρεσουν.Παντως, οτι οι κλινικες (ειναι υποχρεαωτικες σε καθε περιπτωση) ειναι και τις 2 μερες ειναι πολυ ενδιαφερον.

Στο 2 εξαμηνο, την Τ εχεις αμφιθεατρο 1.5 το πρωι και μετα κλινική , την Πεμπτη μονο αμφιθεατρο υποχρεωτικο και την Παρασκευή παλι αμφιθεατρο με κλινικα περιστατικα.

Γενικως οι καθηγητες ασχολουνται μαζι σου και μερικοι ξεπερνουν ισως τις προσδοκιες σου και καποιοι αλλοι σε απογοητευουν αλλα η γραμμη της κλινικής ειναι να σε μαθει .(κρινοντας αυστηρα παντα :P )

Νομιζω οτι δεν εχετε λογο να τις αφησετε τις συγκεκριμενες κλινικες αν σας τυχουν.Αντιθετα, θα σας παρακαλουν να τις αλλαξετε..:D

Και οι 2 εχουν μια δυναμική, δλδ αλλαξαν το περσινο τους προγραμμα σε σχεση με φετος για να το βελτιωσουν και το πετυχαν.Ειδικα ο Λαδας συνεχίζει τις καινοτομιες απο τον προκατοχο του.

Αυτα.Οποιος θελει συμπληρωνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ήμουν Γιαμαρέλλου (Παθολογία) και Μπράμη (Χειρουργική)

Γιαμαρέλλου

Πολύ καλή κλινική με εξαιρετική οργάνωση και μέλη ΔΕΠ που στην πλειοψηφία τους έχουν τη διάθεση να σε βοηθήσουν να μάθεις. Μειονέκτημα της κλινικής οι λίγες ώρες θαλάμου στο όγδοο εξάμηνο. Τα από αμφιθεάτρου μαθήματα πολύ ενδιαφέροντα, γίνονται στην πλειοψηφία τους με βάση την ανάλυση περιστατικών κάτι που κάνει το μάθημα ευχάριστο. Αν αποφασίσει κάποιος να επιλέξει τη συγκεκριμένη κλινική πρέπει να είναι διατεθειμένος να προσπαθήσει αρκετά, καθώς τα θέματα των εξετάσεων είναι αρκετά απαιτητικά και οι βαθμοί μπαίνουν πολύ δύσκολα. Πλεονέκτημα πάντως των εξετάσεων είναι ότι δεν απαιτούν παπαγαλία αλλά σύντομες και περιεκτικές απαντήσεις.

Θα ξαναεπέλεγα ευχαρίστως τη συγκεκριμένη κλινική στο έκτο έτος. Όσον αφορά τον κ.Γιαμαρέλλο είναι αρκετά ιδιόρρυθμος, αλλά το μάθημά του είναι πάντα αρκετά ενδιαφέρον.

Μπράμης

Κλινική μετρίου επιπέδου με εύκολες εξετάσεις όπου τα θέματα συχνά επαναλαμβάνονται.

Υπάρχουν κάποιοι εκπαιδευτές στους θαλάμους ιδιαίτερα αξιόλογοι από τους οποίους μαθαίνεις πολλά και κάποιοι άλλοι τελείως αδιάφοροι που συχνά δεν έρχονται ή βαριούνται να κάνουν μάθημα. Το γεγονός ότι έχεις τον ίδιο εκπαιδευτή στο θάλαμο για όλο το χρόνο μπορεί συνεπώς να αποδειχτεί δυστύχημα ή ευτύχημα! Ευτυχώς ήμουν τυχερή και είχα πολύ καλό υπεύθυνο. Τα από αμφιθεάτρου μαθήματα είναι σε κάποιες περιπτώσεις ενδιαφέροντα και σε κάποιες απίστευτα βαρετά σε συνάρτηση πάντα με το διδάσκοντα. Στο όγδοο εξάμηνο υπάρχουν μαθήματα στα οποία γίνεται συζήτηση περιστατικών , κάποια από τα οποία είναι πολύ ενδιαφέροντα.

Συμπερασματικά, πρόκειται για μια κλινική που προσφέρεται για βαθμό, αλλά το επίπεδο των παρεχόμενων γνώσεων ποκίλλει πολύ ανάλογα με τον εκπαιδευτή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παίδες αν μπορεί κάποιος να πει δυο λόγια για παθολογία Οικονομόπουλου και χειρουργική Καρατζά θα βοηθούσε πολύ!

Εντυπώσεις; Σχόλια;

(Και τα 2 είναι Αττικό)

Τροποποιήθηκε από mandoctor
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίδες αν μπορεί κάποιος να πει δυο λόγια για παθολογία Οικονομόπουλου και χειρουργική Καρατζά θα βοηθούσε πολύ!

Εντυπώσεις; Σχόλια;

(Και τα 2 είναι Αττικό)

Ήμουν Οικονομόπουλο πρόπερσι. Δεν ήταν και άσχημα. Έχει ένα δίωρο προαιρετικό αμφιθέατρο (συνήθως ενδιαφέρον θα έλεγα) και γύρω στη 1,5 ώρα θάλαμο (με παρουσία) σε ομάδες γύρω στα 7 άτομα με δύο εκπαιδευτές ανά εξάμηνο. Οι περισσότεροι εκπαιδευτές είναι ευγενείς και ενδιαφέρονται. Βέβαια, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά δε νομίζω ότι είχαν ακουστεί σοβαρά παράπονα. Υπάρχει και η δυνατότητα να κρατήσετε τους ίδιους εκπαιδευτές στο εαρινό εξάμηνο εάν όλη η ομάδα συμφωνεί.

Οι εξετάσεις γίνονται είτε γραπτά με ερωτήσεις ανάπτυξης (4 αν θυμάμαι καλά, όχι υπερβολικής δυσκολίας ούτε υπερβολικής ευκολίας) ή προφορικά, νωρίτερα την ίδια ημέρα, εσύ διαλέγεις αυτό που προτιμάς. Στα γραπτά καλό είναι να γράφεις ό,τι ξέρεις γύρω από το θέμα, έστω και αν δεν ξέρεις τέλεια αυτήν καθεαυτή την ερώτηση, γιατί συνήθως αυτό εκτιμάται από το διορθωτή.

Κατά την προσωπική μου γνώμη είναι καλή παθολογική κλινική. Οι υπεύθυνοι των φοιτητών, Τούντας και Ράπτης jr., συνήθως είναι εκεί αν θελήσεις κάτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να καταθέσω λοιπόν και την δικια μου εμπειρια απο Αρχιμανδρίτη - Βωρο:

Αρχιμανδρίτης: πρωινη υποχρεωτική παρουσια στο αμφιθέατρο (παρουσια μόνο στη πρώτη απο τις δύο ωρες) και βρομαδα παρα βδομάδα θαλαμος μέχρι τις 12.

Πολυ καλή εκπαίδευση (κυριως σε οτι αφορα ηπαρ!), φιλικό περιβάλλον, διαθεση απο τους καθηγητες να σου διδαξουν. Το μονο προβλημα ειναι οτι δινεται ολη η υλη στο τελος του χρόνου και ετσι ο ογκος ειναι τεραστιος.

Βώρος: προεραιτική παρουσια το πρωι στο αμφιθέατρο και στη συνεχεια θαλαμος μεχρι τις 11. Αρκετα καλή εκπαιδευση και αν δεν υπήρχε το προβλημα των χειρουργικών ασθενων που πολλες φορες εχουν πριν λιγο βγει απο το χειρουργειο και ετσι δεν μπορείς να κανεις κλινικη εξέταση ή ερχονται ηδη διαγνωσμένοι για το χειρουργίο. Και εδω συναντησα φιλικό κλιμα και διαθέση συνεργασιας.

....γενικα και απο τις 2 κλινικες υπήρχε αρκετα καλη οργανωση, εφυγα με καλες εντυπώσεις και δεν μετάνοιωσα που δεν τις αλλαξα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Παίδες αν μπορεί κάποιος να πει δυο λόγια για παθολογία Οικονομόπουλου και χειρουργική Καρατζά θα βοηθούσε πολύ!

Εντυπώσεις; Σχόλια;

(Και τα 2 είναι Αττικό)

Ημουν χειρουργικη Καρατζα περσι και εχω να πω τα χειροτερα. Πληρης αποδιοργανωση, η κλινικη ειναι ο ορισμος του ό,τι νά 'ναι. Οι φοιτητές σκορπιοχώρι, αυτοσχεδιάζουν καθε φορα ως προς τον πιο καθηγητή θα ακολουθήσουν στο θάλαμο. Οι περισσοτεροι προτιμανε και ξαναπροτιμανε και ξαναματαπροτιμανε Λαζαρη-Κακιση (που ειναι πολυ καλοι) και καθε θάλαμος αποτελεί αντιγραφη καρμπόν του προηγουμενου μαθήματος και ντεζαβού του επόμενού τους. Μα 1 χρονο μονο θρομβοφλεβιτιδα και εγκεφαλικα ειχαν στο ρεπερτοριο τους!!! Απο την αλλη θα εχετε ακουσει για τον Μισιακο, προσωπικα τυχαινα συχνα σε θαλάμους του και τον θεωρω οτι παρα τη φημη του, διατηρει μια στοιχειωδη οργανωση στην υλη που διδασκει.

Και τωρα περναω στο ψητο: τις εξετασεις. Σιγουρο 10 αν εχεις γερα ποδια και οπου δεις Μισιακο αρχισεις και τρεχεις. Κυριολεκτικα. Τρεχαμε κοτζάμ γομαρια και κρυβόμασταν στο κυλικείο ημέρα εξέτασης γιατι ειχαμε ακουσει οτι ο συγκεκριμενος ειχε στοιχιωσει το χωρο εξω απο το ασανσερ και περιμενε να ρουφηξει θυματακια. Στην εξεταση σου βγαζει το λαδι,και δεν εννοω λογω δυσκολιας ερωτησεων, αλλα επειδη -οφειλω να του το αναγνωρισω- εχει μια τρομερη ικανοτητα να σε κομπλαρει (και μια εξισου τρομερη ικανοτητα να σε κοβει). Ξεκινάει αφαιρωντας 1 βαθμο αν δεν πηγαινες στα πρωινα προαιρετικα μαθηματα και αλλο 1 αν δεν σε εχει δει να κανεις οικειοθελως εφημερια στην κλινικη.

Οι υπολοιποι εξεταστες, ειπαμε, σιγουρο 10. Βεβαια στη χειρουργικη 2 καποιος απο αυτους ειχε δει τα σχολια μας περι παραλιας απο αυτο το site ,και ειχαν ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΕΙ να κοψουνε τα 4/5 των πρωτων ομαδων που εξεταστηκαν. Φυσικα οι τελευταιες ομαδες ζησαν τις στιγμες τις γνωστης θρυλικης βασιλισσας των παραλιων και περασαν ολοι με βαθμαρες.

Γενικα φροντιστε να παρετε μαζι σας τη χρυση τσουγκρανα, θα τη χρειαστειτε οπωσδηποτε, και μπολικο χανζαπλαστ γιατι θα ματωσετε κιολας. Θα την προτεινα σε οσους θελουν μια κλινικη- συνεχεια του υπνου που χασανε ερχομενοι στο Αττικο, αλλα φυσικα να κοιμαστε με το ενα ματι ανοιχτο γιατι ο Μισιακος παραμονευει στη γωνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ήμουν Παθολογία Αχείμαστο (Σωτηρία) και χειρουργική Σαφιολέα (Αττικό).

Η Παθολογική του Σωτηρία είναι παρεξηγημένη, διάβαζα σχόλια ότι είναι παραλία αλλά στην πραγματικότητα μόνο οι εξετάσεις της είναι παραλία (κάτι που δεν το θεωρώ τόσο κακό).

Το πρόγραμμα διαμορφωνόταν ως εξής: Κάθε φορά είχαμε 8:30-10:00 προαιρετικό μάθημα στο αμφιθέατρο, και μετά 10:30-12:00 υποχρεωτικό μάθημα 2 φορές τη βδομάδα (πχ. Δευτέρα Τετάρτη) στο αμφιθέατρο και μία φορά τη βδομάδα (πχ. Παρασκευή) στο θάλαμο. Αυτό ήταν και το μόνο μειονέκτημα, ένας θάλαμος μόνο τη βδομάδα (=λίγος χρόνος για κλινική εξέταση).

Τα πλεονεκτήματα ήταν οι φοβερές παραδόσεις του αμφιθεάτρου, οι καθηγητές που για μένα ήταν top και ενδιαφέρονταν πραγματικά να μας μάθουν ιατρική, τα πολύ ωραία κλινικά περιστατικά που κάναμε κάθε φορά στο από αμφιθεάτρου υποχρεωτικό μάθημα και, τέλος, το highlight ήταν οι παραδόσεις του Μουντοκαλάκη, όχι τόσο για την ποιότητα (όλες οι παραδόσεις ήταν υψηλής ποιότητας), όσο για το σεβασμό που εμπνέει. Οι εξετάσεις ήταν πολύ εύκολες (10 θέματα ανάπτυξης), κάτι το οποίο δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι το θεωρούν κακό και χαίρονται όταν κόβεται κόσμος...

Η χειρουργική του Σαφιολέα στο Αττικό είναι μια άλλη ιστορία... Το ότι δεν είχε ασθενείς για κάνα δίμηνο τότε που έκαναν στάση εργασίας και από 6 ομάδες των 8 ατόμων γίναμε 3 ομάδες των 16 ατόμων (!) δεν με πείραξε καθόλου, γιατί μακροπρόθεσμα θα κερδίζαμε πολύ περισσότερα από λίγη εμπειρία που χάσαμε. Αυτό που με πείραξε όμως ήταν ότι αυτό συνεχίστηκε και όλο τον υπόλοιπο χρόνο παρόλο που η κλινική είχε πληρότητα γύρω στο 75%!!! Οι καθηγητές δεν αργούσαν στην αρχή της χρονιάς, αλλά αργούσαν μισή ώρα κατά μέσο όρο προς το τέλος της. Αν συνδυάσουμε το γεγονός ότι αργούσαν με το ότι κατά ένα μαγικό τρόπο κάθε φορά αντιστοιχούσαν μόνο 3 καθηγητές για 48 (περίπου) άτομα, καταλαβαίνουμε ότι βαριούνταν πααάρα πολύ να κάνουν μάθημα.

Όλα αυτά όσον αφορά το θάλαμο, ο οποίος γινόταν κάθε Τρίτη 9-11). Το μάθημα από αμφιθεάτρου ήταν καλό αλλά ήταν πολύ μακριά το Αττικό και δεν μπορούσα να πηγαίνω κάθε φορά.

Οι εξετάσεις ήταν σχετικά εύκολες, 50 πολλαπλής επιλογής.

Τέλος, θέλω να πω ότι το βασικό μειονέκτημα του Αττικού είναι η απόσταση. Αν δεν μένετε κοντά, μην κάνετε το λάθος να πάτε εκεί μόνο και μόνο γιατί έχει καλές εξετάσεις, θα το μετανιώνετε όλη τη χρονιά που θα χάσετε ατέλειωτες ώρες στις συγκοινωνίες ή στην κίνηση για να φτάσετε Χαϊδάρι.

Τροποποιήθηκε από Atsalakwtos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου με όσα είπαν τα παιδιά παραπάνω. Παθολογία Σωτηρία, πολύ καλά μαθήματα, εξαιρετική διάθεση από τους καθηγητές και αν πας και σε καμία εφημερία και γνωριστείς με τους ειδικευόμενους σε βάζουν να κάνεις πράγματα και το πρωί και σου δείχνουν γενικά. Εξετάσεις μάλλον εύκολες, και δεν υπάρχει λόγος αυτό να είναι κακό.

Χειρουργική Καρατζά, μάθημα μηδέν και γενικότερη αδιαφορία και επίσης ο Μισιακός κλινική περίπτωση ψυχασθενούς, ο άνθρωπος είναι άρρωστος και μην τον παρεξηγείτε, απλά μακριά του κι αγαπημένα, Εξαίρεση ο Αναπληρωτής κ. Μαχαίρας που είναι λόγος να θες να γίνεις κι εσύ χειρουργός και εμπνέει με το παράδειγμά του αλλά κάνει λίγα μαθήματα και γενικά δεν τον βρίσκεις εύκολα. Αν το πάτε για χειρουργική μπείτε μαζί του και σε κανένα χειρουργείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Να συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου με όσα είπαν τα παιδιά παραπάνω. Παθολογία Σωτηρία, πολύ καλά μαθήματα, εξαιρετική διάθεση από τους καθηγητές και αν πας και σε καμία εφημερία και γνωριστείς με τους ειδικευόμενους σε βάζουν να κάνεις πράγματα και το πρωί και σου δείχνουν γενικά. Εξετάσεις μάλλον εύκολες, και δεν υπάρχει λόγος αυτό να είναι κακό.

Χειρουργική Καρατζά, μάθημα μηδέν και γενικότερη αδιαφορία και επίσης ο Μισιακός κλινική περίπτωση ψυχασθενούς, ο άνθρωπος είναι άρρωστος και μην τον παρεξηγείτε, απλά μακριά του κι αγαπημένα, Εξαίρεση ο Αναπληρωτής κ. Μαχαίρας που είναι λόγος να θες να γίνεις κι εσύ χειρουργός και εμπνέει με το παράδειγμά του αλλά κάνει λίγα μαθήματα και γενικά δεν τον βρίσκεις εύκολα. Αν το πάτε για χειρουργική μπείτε μαζί του και σε κανένα χειρουργείο.

θα μου επιτρεψετε να μην συμφωνησω με τους προλαλησαντες. αντιθετως, διαφωνω καθετως!

το γεγονος οτι στο αμφιθεατρα υπαρχει ενδιαφερουσα υλη ειναι αληθεια. απο την αλλη το γεγονος οτι σε μια ΚΛΙΝΙΚΗ λεμε οτι τα αμφιθεατρα της ειναι καλα, μαλλον τα λεει ολα!

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ χρονος σε θαλαμο, 1 φορα την εβδομαδα για μιαμιση ωρα. αλλες παθολογικες κλινικες βαζουν τους φοιτητες 4ωρα την βδομαδα και βαλε (πχ λαδας). δυστυχως η περιορισμενη κλινικη εμπειρια καταστρεφει οτιδηποτε θετικο θα μπορουσαμε να παρουμε απο την κλινικη.

ελαχιστη επαφη με τον ασθενη και αναντιστοιχια αμφιθεατρου-θαλαμου. αρκετοι κιολας βαριουνται στο αμφιθεατρο.

και σχετικα παραλια κατασταση, διοτι οι καθηγητες ερχονται με καθυστερηση (και οι φοιτητες περιμενουν........), απροθυμοι για το κατι παραπανω.

γενικα απογοητευμενος. 3 χρονια περιμεναμε να παμε κλινικες να ξεφυγουμε απο τη μονοτονια των αμφιθεατρων και να ξυπνησει μεσα μας η ορεξη να ασκησουμε ιατρικη. δυστυχως αυτο δε το βρισκεις στο σωτηρια.......

my advice: AVOID

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

γεια σας παίδες, πολύ χρήσιμο το τόπικ

είμαι σαφιολέα στη χειρουργική και από ότι κατάλαβα μάλλον πρέπει να αλλάξω επειγόντως.

υπάρχει κάποια εντύπωση όμως για την Παθολογία του Πετρίκου (στο Αττικό και αυτή); ή για την Ακτινολογία του Αττικού;;

η απόσταση του Αττικού ντάξει, είναι απαίσια, αλλά πιο πολύ με ενδιαφέρει η ποιότητα της κλινικής.

επίσης, δε βρίσκω αν υπάρχει κάποια ενότητα στο σαιτ για να ψάχνουμε για ανταλλαγές κλινικών, υπάρχει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

SOS!!!Ναι guys, χρειαζόμαστε εντυπώσεις από τις κλινικές επειγόντως, ιδίως των φετινών μιας κι απ' ό,τι ακούγεται πολλά πράγματα αλλάζουν από χρονιά σε χρονιά ,ακόμα και υπεύθυνοι κλινικών ! Ας πούμε για το Σωτηρία που έχει αλλάξει και εχει πλέον Διαμάντη..

---->>> Γενικά χρειαζόμαστε πληροφορίες! :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties:

Κάνω και quote το ποστ του valouris που έχει συγκεκριμένη απορία μην ξεχαστεί επειδή απάντησα από κάτω.. :huh:

γεια σας παίδες, πολύ χρήσιμο το τόπικ

είμαι σαφιολέα στη χειρουργική και από ότι κατάλαβα μάλλον πρέπει να αλλάξω επειγόντως.

υπάρχει κάποια εντύπωση όμως για την Παθολογία του Πετρίκου (στο Αττικό και αυτή); ή για την Ακτινολογία του Αττικού;;

η απόσταση του Αττικού ντάξει, είναι απαίσια, αλλά πιο πολύ με ενδιαφέρει η ποιότητα της κλινικής.

επίσης, δε βρίσκω αν υπάρχει κάποια ενότητα στο σαιτ για να ψάχνουμε για ανταλλαγές κλινικών, υπάρχει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά! Τι ξέρουμε για τη Χειρουργική του Παπαλάμπρου, γιατί απ' αυτά που έχω ακούσει θα ήθελα να την αλλάξω. Όχι ότι είναι εύκολο να πείσεις τους άλλους να σου δώσουν Βώρο ή Ζωγράφο αλλά, έτσι, να δούμε τι παίζει..

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.