Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Ειδικότητα στην ελληνική επαρχία


Recommended Posts

Για όσους επέλεξαν να κάνουν ειδικότητα (ένα μέρος ή και ολόκληρη) στην επαρχία (κατά προτίμηση καρδιολογία).

Τί πιστεύετε? άξιζει τον κόπο? ποιες οι εμπειρίες σας? Λόγω των κλασσικών ελλείψεων γιατρών σας τρέχουν με 10 κι 11 εφημερίες το μήνα? σας τρέχουν σε αιμοδοσίες στρατού (!!!!) ελλείψει αγροτικών γιατρών? Άπειρες (και καλά) έκτακτες διακομιδές σε μεγαλύτερα κέντρα??

Πώς είναι τα πράματα σε άλλες επαρχίες? έχω δει πχ οτι δίνει η Βέροια, το Κιλκίς, οι Σέρρες, η Καλαμάτα (!!!) ΠΛΗΡΗ ειδικότητα καρδιολογία κι έπαθα. Τί καθεστώτα επικρατούν σε άλλα νοσοκομεία της επαρχίας?

ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Υπάρχουν αρκετές εφημερίες να καλυφθούν και πολλές φορές ο ειδικευόμενος "φορτώνεται" το κοινωνικό (ψηφοθηρικό) έργο των τοπικών αρχών.

Από την άλλη, αν έχεις σπίτι, συγγενείς και φίλους η διαμονή σου θα είναι ευχάριστη και δε θα σε πολυαπασχολήσουν τα μικροπροβλήματα.

Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα πάντως να δηλώσεις Παθολογία ή Χειρουργική στην επαρχία αν δεν είσαι απολύτως βέβαιος για τη διαφορά στην αναμονή. Οι αναμονές στην Αθήνα πέφτουν πολύ γρηγορότερα, και οι δυνατότητες κυρίως εκτός νοσοκομείου είναι πολύ μεγαλύτερες (μεταπτυχιακά κλπ). 5-6 μήνες διαφορά στην αναμονή δεν αξίζουν τις διαδρομές και μετακομίσεις.

Τώρα, αν θες να κάνεις κανένα 6μηνο-χρόνο με τη δυνατότητα διπλής αίτησης, έτσι για την εμπειρία, νομίζω αξίζει τον κόπο. Εξάλλου, όταν τελειώσεις την ειδικότητα, το περιβάλλον της επαρχίας μάλλον είναι πιο κοντά στην άσκηση της ιατρικής που θα κάνεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως κι εμεις στην "επαρχια" ειμαστε ανθρωποι.. Δεν ειμαστε τιποτα ζωα που δεν ξερουν τι παει να πει νοσοκομειο.. Και ξερετε κατι ? Σε αντιθεση με αρκετα νοσοκομεια της αθηνας, εδω στην επαρχια μπορει ο ειδικευομενος να πιασει και νυστερι !

Αλλα τι να λεω.. Στην αθηνα το επιπεδο ειναι απο memorial και πανω.. Οποτε αφηστε την επαρχια σ'εμας τους υπαναπτυκτους και βλαχους.. Δεν αξιζουμε την προσοχη των αθηναιων..

Αφηστε που αν ερθετε εδω μπορει ν'αρπαξετε και καμια χωριατικη προφορα..

.. και φυσικα δεν αναφερομαι στους προλαλησαντες συναδελφους.. Αναφερομαι στην ολη "πρωτευουσιανικη νοοτροπια" που ανεκαθεν κοιταζε την "επαρχια" αφ'υψηλου..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι ειδικευόμενοι στην επαρχία καλύπτουν συνήθως τομέα... περισσότερο τρέξιμο αλλά κάποιες φορές πιθανόν ειδικά στις χειρουργικές ειδικότητες παίζει να γράψουν στην πραγματικότητα περισσότερα χειρουργεία...

ρωτήστε πριν κάνετε τα χαρτιά σας για επαρχία.. τρελή εκμετάλλευση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο τα χειροτερα σ'ο,τι αφορα ειδικοτητα στην υπολοιπη ελλαδα (δεν γουσταρω τον ορο "επαρχια") ειναι οτι οι λιστες αναμονης δεν ειναι μηχανογραφημενες,

μ'οτιδηποτε μπορει αυτο να συνεπαγεται,και το γεγονος οτι σε μικρα νοσοκομεια μπορει το γραφειο προσωπικου να αργησει να ενημερωσει το αντιστοιχο υγειονομικο/νομαρχια για την αποχωρηση του προηγουμενου ειδικευομενου..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το χειρότερο είναι η τρελή εκμετάλλευση που πέφτει λόγω μειωμένου προσωπικού στην επαρχία τα άλλα είναι λεφτομέρειες μπροστά σε αυτό....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σίγουρα στην Επαρχία "ψήνεσαι" περισσότερο.

3 μήνες κάνω καρδιολογία κι έχω πιασει υπέρηχο που στην Αθήνα δε νομίζω να με άφηναν να κοιτάζω ούτε από το παράθυρο. Είναι κοινή ομολογία οτι όσοι έρχονται από επαρχία, στην Αθήνα μπαίνουν στα ΤΕΠ με περισσότερο "τσαμπουκά" γιατί, όπως προανέφεραν άλλοι, εφημερεύεις περισσότερο για τομέα παρά για κλινική.

Έχει τα θετικά, έχει και τα αρνητικά όλη η ιστορία.

Στην αθήνα θα άρχιζα ειδικότητα το 2008. Τώρα, δεν έφαγα καθόλου αναμονή- με έπιασε η τροποποίηση ίσα που τελείωνα παθολογία, βρήκα μια από τις τελευταίες κενές θέσεις και ξεκίνησα.

Απ ότι καταλαβαίνω, λίγο πολύ, επικρατεί το ίδιο χάος παντού. Διακομιδές δήθεν επείγουσες, τρελές εφημερίες.........αλλά τουλάχιστον βγαίνεις (όταν βγαίνεις) και ηρεμείς στην ηρεμία της επαρχίας!!!!!!

Για ΠΛΗΡΗ ειδικότητα στην επαρχία τί λέτε???

ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν ο στοχος σου ειναι μετα την ειδικοτητα ν΄ανοιξεις ιατρειο, δε νομιζω οτι σε νοιαζει και τοσο το που τελικα θα κανεις ειδικοτητα,δεδομενου οτι στο ιατρειο σχεδον παντα τα περιστατικα ειναι απλα.. τωρα αν ελπιζεις να κανεις καριερα σε νοσοκομειο/κλινικες και τα λοιπα, τοτε κατα τη γνωμη μου,καλυτερα να πας σε μεγαλο νοσοκομειο που να'χει το ονομα,προκειμενου ν'ακουγεται καλα στο βιογραφικο (αρκει βεβαια να μπορεις ν'αντεξεις την αναμονη..)

..ειναι επιτακτικο να κατανοησουμε οτι οι εχθροι μας ειναι σκληροι και αδιστακτοι,και οτι θα κανουν τα παντα και οτι δεν θα σταματησουν σε τιποτε, προκειμενου να μας οδηγησουν στην ηττα,στην καταστροφη,στην ταπεινωση.. ειναι αναγκαιο λοιπον να καταλαβουμε οτι ο μονος τροπος,για να επιβιωσουμε ειναι να γινουμε 2 φορες πιο σκληροι,2 φορες περισσοτερο αδιστακτοι, και να τους κανουμε πρωτοι εκεινα που αυτοι θα εκαναν σε μας,πρωτου προλαβουν να καταλαβουν τι ηταν εκεινο που τους χτυπησε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε αγόρι μου θυμωμένο, η "καλή εκπαίδευση" δεν παίζει πουθενά στον αλγόριθμό σου; Μόνο τα ιδιωτικά ιατρεία και τι "ακούγεται" ωραία στο βιογραφικό υπάρχουν ως επιλογές;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ζήτημα στην όλη υπόθεση δεν είναι να πίασεις έναν ηχοβολέα...είναι να υπάρχει κάποιος να σου δείξει πώς να το πιάσεις. Δυστυχώς στην επαρχία αυτοί που θα σου δείξουν σωστά είναι ελάχιστοι και συνήθως δεν έχουν κίνητρο να ασχοληθούν μαζί σου. Το ίδιο ισχύει και στα χειρουργεία. Το νυστέρι είναι φονικό οργανο σε λάθος χέρια.

Αρά το "ψήσιμο" που αναφέρεις είναι σχετικό.Στην επαρχία μπορεί και να "καείς"..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ζήτημα στην όλη υπόθεση δεν είναι να πίασεις έναν ηχοβολέα...είναι να υπάρχει κάποιος να σου δείξει πώς να το πιάσεις. Δυστυχώς στην επαρχία αυτοί που θα σου δείξουν σωστά είναι ελάχιστοι και συνήθως δεν έχουν κίνητρο να ασχοληθούν μαζί σου. Το ίδιο ισχύει και στα χειρουργεία. Το νυστέρι είναι φονικό οργανο σε λάθος χέρια.

Αρά το "ψήσιμο" που αναφέρεις είναι σχετικό.Στην επαρχία μπορεί και να "καείς".. :anavwfwties:

Μη υποτιμάς τόσο τους γιατρούς της επαρχίας.

Υπάρχουν πάρα πολύ καλά χέρια και πολύ καλές κλινικές σε περιφερειακά νοσοκομεία που σε πολλές περιπτώσεις προσφέρουν καλύτερο εκπαιδευτικό και κλινικό έργο από αρκετές κλινικές του κέντρου.

Το δύσκολο μέρος στην άσκηση της ιατρικής δεν είναι η θωρητική κατάρτιση αλλά η κλινική πράξη.

Τη θεωρητική κατάρτιση δεν είναι απαραίτητο να περιμένουμε να μας τη δώσουν άλλοι, μπορούμε κάλλιστα να βάλουμε και εμείς το χεράκι μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφου μιλατε για ειδικοτητα στην περιφερεια οριστε και ενας νεος συνδεσμος (αν εχει ηδη αναφερθει συγνωμη emcolgate' ) http://career.duth.gr:8180/career/speciali...nt/welcome.flow

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υποτιμάω κανέναν. έκανα και εγώ σε μικρό νοσοκομείο και διαπίστωσα οτι ορισμένοι άνθρωποι κάνουν τρομέρη δουλεία. Επίσης δεν είμαι σε θέση να υποτιμίσω κανέναν διότι και έγω ενας μικρός ειδικευόμενος είμαι.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για την θεωρητική κατάρτιση. όμως εάν η κλινική πράξη δεν συμβαδίζει με την θεωρεία τότε τα πράγματα είναι δύσκολα. Γιατί να πηγαίνουμε στις κλινικές τότε, ποιός ο λόγος?(Υπερβάλω) Όταν όμως δεν ξέρεις, ότι βλεπεις το μιμήσε(σαν ειδικευόμενος) και μετά το υποστηρίζεις κίολας μη γνωρίζοντας οτι είναι λάθος.

Δεν είναι τυχαίο οτι στην Αγγλία, ας το επιβεβαιώσουν και τα παιδία που είναι εκεί, κάθε εβδομάδα υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες θεωρητικών μαθημάτων. Κάτι σημαίνει αυτό. Πρέπει να διαβάσει κάποιος πολλές ώρες μόνος του αλλά να υπάρχει και κάποιος που θα του λύνει τις απορίες του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα νοσοκομεία της επαρχίας, σίγουρα δεν είναι άχρηστα ή έστω, λιγότερο άξια. Δεν γίνεται ίσως η πλήρης διερεύνηση που θα γίνει σε ένα τριτοβάθμιο νοσοκομείο (γι αυτό ανήκουν άλλωστε στη δευτεροβάθμια περίθαλψη).

Σίγουρα, ένας ειδικευόμενος στην επαρχία θα τριφτεί περισσότερο πιστεύω (πόσες φορές κάνατε εφημερία με τον επιμελητή σας μέσα όλο το 24ωρο?) Νομίζω οτι υπάρχουν πιο πολλές ευκαιρίες να ψηθείς σε ενα περιστατικό, στην επείγουσα αντιμετώπισή του τουλάχιστον. Σίγουρα, δεν θα χειρουργήσει κανένας ειδικευόμενος μόνος του (αναφέρομαι στον φίλο μας που έλεγε πιο πανω οτι το νυστέρι σε λάθος χέρια καταντάει φονικό εργαλείο). Όμως, θα έχει κάποιος την τύχη να βοηθήσει το χειρουργό, ελλείψει βοηθών.

Από προσωπική πείρα, μπορώ να πω οτι κατά κάποιο τρόπο στην επαρχία έχεις...προσωπικό tutor. Ρωτάς ό,τι θες, όποτε θες, κάνεις όσα θες να κάνεις, όσα μπορεί και το νοσοκομείο να σου προσφέρει. Από συναδέλφους σε μεγάλα νοσοκομεία, ξέρω οτι γίνεται μάχη για το ποιός θα κάτσει στον υπέρηχο (σε Νοσοκομείο με 25 ειδικευόμενους ποιός θα πρωτοπρολάβει??).

Και βέβαια, σε καμία περίπτωση δεν θα σου μάθει καρδιολογία πχ ο Στεφανάδης.....Αν δε βάλεις τον πισινό σου κάτω να διαβάσεις αυτό που είδες και σε τράβηξε περισσότερο, σε όποιο νοσοκομείο και να πας, δεν θα τα μάθεις ποτέ.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχεις δικιο συναδελφε sovereign.. οντως και η εκπαιδευση εχει τεραστιο ρολο.. Αλλα πλεον νομιζω οτι ειναι τρομερα δυσκολο για καποιον να τα πετυχει ολα (και καλες αναμονες,και καλο νοσοκομειο). Οποτε θελοντας και μη πρεπει να γινουν καποιοι συμβιβασμοι..

πιτσα η' γυρος ? το αιωνιο μυστηριο.. το αιωνιο διλημμα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Η επαρχια πραγματι σε ''ψηνει'' περισσοτερο. Εισαι αυτος που ο ασθενης βλεπει πρωτο,οταν ερχεται στο νοσοκομειο, και τελευταιο οταν αποχωρει. Φιλος μου σε πανεπιστημιακο μου λεει οτι σηκωνεται στις μυτες των ποδιων για να δει την κλινη (οχι, δεν ειναι κοντος). Το ''κακο'' ειναι οτι η ευθυνη ειναι μεγαλη απο πολυ νωρις(σε 13 μερες με αφησαν να βγαλω μονος μου εφημερια παθολογικου τομεα σχεδον). Το αλλο κακο ειναι οτι εξαντλεισαι, αφου τα επαρχιακα ειναι υποστελεχομενα.

Η ποιοτητα τωρα των εκει επιμελητων δεν ειναι κατι το γενικο. Εχω επιμελητη που χει φοβερες γνωσεις και παντα μας λεει τις νεοτερες οδηγιες. Βλεπω και αλλους που το μονο μελημα τους ειναι πως θα δουλεψουν οσο πιο λιγο γινεται, και φυσικα εχουν περιορισμενες ικανοτητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

KOYRASH, ΕΠΙΣΤΗΜΗ λιγη, λαντζα ,εξυπηρητησεις ντοπιων.Αν δεν εχεις σπιτι εκει μην το σκεφτεις [παιρνεις βεβαια μια ιδεα της ειδικοτητας αναγνωριζεις καποιο χρονο αλλα αν μπορεις να κανεις κατι αλλο πχ. εξωτερικο ειδικευση, καλη δουλεια στον τοπο σου, παιδια ....μελετη κτλ καντο. πολυ κουραση δε ξερω αν θα το ξανακανα το μετανοιωσα γιατι ειχα βρει ειδικευση στν μεγ.βρετανια και δεν πηγα.τουλαχιστον δουλεψα στην ειδικοτητα μου σε επαρχιακο νοσοκομειο με παρατασεις και εκανα και 2 παιδια!!!δεν αξιζει να πας για ενα χρονο θα σε βαλουνε παρανομως να εφημερευεις για ασχετα πραγματα.ΛΑΝΤΖΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βέβαια , κάποια στιγμή λες "ΩΣ ΕΔΩ" και σηκώνεις μπαϊράκι και τους λες "Θα βλέπω μόνο οφθαλμιατρικά περιστατικά στην εφημερία"

οπότε κόβουν τις εφημερίες των οφθαλμιάτρων και χώνουν τον μόνο διαθέσιμο αγροτικό του νοσοκομείου εκείνη τη στιγμή

που έχει διοριστεί πριν από 3 ημέρες.

Αυτά γίνονται κάποια στιγμή προς το τέλος Αυγούστου του 2005

και ο αγροτικός που με το καλημέρα μπήκε στις εφημερίες έχει το nick Agomahodas, καλή μου

Αν διαφωνούσες, ας το έλεγες από την αρχή κι όχι επειδή στην βάρεσε στα μέσα του Αυγούστου μετά από 2 χρόνια στο νοσοκομείο

το κορυφαίο είναι που με το πρώτο σου ποστ κάνεις ερώτηση, ζητάς συγκεκριμένα την Αμάντα και μετά ξαναποστάρεις σε μια ώρα

με απορία που δε σ'απάντησε κανείς

Αμάντα, είσαι απαράδεκτη, τρέξτε όλοι για την κοπέλα, έχει απορία βρε!!!!

κούλαρε καλή μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει καλό είναι να μην πετάγεται ο κάθε άσχετος και να λέει το κοντό του και το μακρύ του...

Στη Σπάρτη οι 9 μήνες γενικής χειρ. πέρασαν γρήγορα...είναι και σε τι κλινική θα πέσεις.Προσωπικά τι γίνεται στα μεγάλα νοσοκομεία στην Αθήνα δεν ξέρω. ό, τι μαθαίνω από φίλους και συναδέλφους. Συνήθως εξαρτάται και από την κάθε κλινική. Έχω ακούσει από φίλους που έκαναν χειρουργική στο Αγ. Όλγα στο Μεταξά και στο θριάσιο ότι έπαιρναν νυστέρι πολύ γρηγορα και έγραφαν χειρουργεία ως πρώτοι σε ικανοποιητικό βαθμό. Στη Σπάρτη ευτυχώς που βρέθηκε ένας επιμηλητής και λέμε ότι κάτι κάναμε και εμείς... Στην επαρχία παίζει η πελατεία μέχρι εκει που δεν το περιμένεις..ούτε σπίλο και λίπωμα δε μας άφηναν να βγάλουμε...Τέλος Πάντων κάποιοι μου φέρθηκαν καλά και δε θέλω να φανώ αχάριστος...αν και κάποιοι άλλοι με απογοήτευσαν

ISIS πως είναι στη Χαλκίδα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

emconfused Ψιλοασχετο,φιλοι μου αθηναιοι.Λατρευω τις μεγαλουπολεις αρα θα γραψω χωρις να θελω να προκαλεσω.Λοιπον δε μπορειτε να φανταστειτε ποσο περιεργο ακουγεται σε εναν "επαρχιωτη" να το ρωτησεις ..."εισαι απο επαρχια?".Μου εχει συμβει και κοιτιομουνα (κοιταζομουνα στα πρωτευουσιανικα) μηπως εχω λασπες απο το χωραφι στα παπουτσια.Ειναι αδοκιμο.Τελος.Επαρχια ειναι τα ομορφα χωριουδακια της χωρας μας.Θα πεις πολλα μας ειπες.Οχι.Ειναι μεσα στη νοοτροπια του Αθηναιου.Εκανα γενικο μερος ειδικοτητας στην επαρχια.Δουλευα 40 - 60 περιστατικα στην εφημερια.Εβλεπα χειρουργικο τομεα εκτος γυναικολογιας , με δευτερο εφημερευον αγροτικο , 10 ενεργεις-γενικες εφημεριες,και οι επιμελητες ολου του τομεα σπιτι (εκτος ορθοπ.τα απογευματα περνουσαν).Α,εμαθα και ακτινολογια.Οι "πλακες" που λενε οι επαρχιωτες,ήταν αγνωματευτες.Τι εχω να σχολιασω τωρα?Οτι και τοτε.Red bull power. Δυσκολα αλλα γκαυλερο σχολειο.

Το καλοκαιρι λοιπον βρεθηκα με κολλητο αθηναιο και μου λεει "Τι πηγες ρε επαρχια?,Ελα Αθηνα να δεις τροχαια και πυροβολημενους να σου πεσει ο πατος".Καταλαβατε?Γιατι αυτος καταλαθος ειπε την αληθεια .... "...να δεις...".Η υπολοιπη αληθεια ειναι οτι "ΒΛΕΠΕΙ" μαζι με αλλους 2 ή 3(παντως οχι αγροτικους),με τους επιμελητες εκει,και δουλευει ως χειρουργος(κοιλιας) και οχι ως γενικος τραυματολογος,2 ενεργεις-γενικες εφημεριες,και 4-5 κλειστες.Και κει εχει τα θετικα ομως.Ειναι μεσα στα συνεδρια,τον παρακαλουν οι φαρμακαδες και οχι αυτος,παιρνει δωρακια απο ασθενεις(Βγαζει πιο Πολλα).Και το κυριοτερο κανει κονε με μεγαλογιατρους,χτιζει το μελλον του. emiloveyou

Ετσι γιατι το φορουμ ειναι για τελειωμενους,αλλα ολοι τα μασανε και γραφουν σαν φοιτητες ακομα που δε την πηραν χαμπαρι.φιλακια.Σας αγαπω ολους.Απο αυτο το φορουμ βοηθηθηκα για το πως που ποτε και ειδικευομαι.Ειπα να βοηθησω και γω με μια γνωμη. :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια ξερετε τι λεει ο χρονος της γενικης χειρουργικης στη θηβα που δηλωσα ?ειναι τοσο κουραστικα οσο λενε ?

Λοιπόν, έχουμε και λέμε...

Από όσο θυμάμαι δεν έπεσα κάτω από 10 εφημερίες το μήνα (συνήθως 12).

Φοβερές (εως εγκληματικές) ελλείψεις. Τουλάχιστον μέχρι πέρυσι δεν υπήρχε μετά τις 2 το μεσημέρι ακτινολογικό

και μικροβιολογικό. Ελλείψεις σε όλες τις ειδικότητες (με άλλα λόγια εφημερεύεις για ΟΛΟ τον χειρουργικό τομέα).

Θα σε βρίζει ο κόσμος (όταν πχ κάποιος θα σπάει το χέρι του και δεν θα έχεις ούτε καν αντινογραφία να κάνεις).

Τα καλά τώρα...Η καλύτερη συναδελφική ατμόσφαιρα που γνώρισα. Δεν υπάρχουν κλίκες και όλοι ανεξάρτητα ειδικότητας είναι έτοιμοι να σε βοηθήσουν. Πλήρης ελευθερία κινήσεων. Δηλ. ότι ξέρεις θα το κάνεις, κανείς επιμελητής δεν θα σε εμποδίσει. Πολλά περιστατικά (κυρίως τραυματιολογικής φύσεως, εργατικά ατυχήματα

και τροχαία). Χειρουργεία δεν γίνονται πολλά, αλλά νομίζω, μια και πηγαίνεις για ένα χρόνο, πως δεν ενδιαφέρεσαι

και πολύ για κήλες και χολές.

Προσωπικά πέρασα πολύ καλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πληρης απαντηση κ σε ευχαριστω LUKE ISW.εχω αλλες 3 ερωτησεις

1} το ΓΝΝΘ εχει τωρα 4 θεσεις γχ .συνηθως ειναι και οι 4 {3 πιο παλια } η οχι ? δλδ εφημερευεις μονος σου η με αλλους 2 η 3?

2}η αναμονη που μου ειπαν στη λειβαδια ειναι αξιοπιστη ? [4 θεσεις, ειμαι το 8 στην αναμονη ,ολοι για 1 ετος = μου ειπαν αρχες του 2010 , ισχυει ? ]

3}εμενες θηβα η βολευει καλλιτερα να πηγαινοερχομαι απο αθηνα ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Εφημερεύεις εσύ και ένας αγροτικός (για τον τομέα σου). Ο τέταρτος ειδικευόμενος δεν έχει πάει ακόμη( καινούργια θέση). Το πρωί εννοείται πως είστε όλοι εκεί.

2) Σε γενικές γραμμές ισχύει. (Απρόβλεπτες καταστάσεις και καθυστερήσεις συμβαίνουν παντού και πρέπει να είσαι προετοιμασμένος)

3) Πηγαινοερχόμουν και ευτό ήταν λαλακία. Πολλά χρήματα στο αυτοκίνητο, αυξημένος κίνδυνος στην άσφαλτο, χαμένος

χρόνος πέρα-δώθε. Το καλύτερο κατα τη γνώμη μου είναι να μείνεις εκεί. Τα ενοίκια ειναι χαμηλά (200-300 ευρώ). Από ζωή μην περιμένεις και πολλά (κλασική επαρχιακή πόλη) αλλά για τόσο σύντομο διάστημα (ενός έτους) δεν νομίζω να πλήξεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε christian troy κούλαρε εχεις δηλώσει νοσοκομείο για πολλά γλεντια.την απάντηση στην έδωσε κομπλέ ο luke :δεν υπήρχε μετά τις 2 το μεσημέρι ακτινολογικό

και μικροβιολογικό.Δεν είπε όμως και την αναμενόμενη ατάκα στο καπάκι που θα λες στους ασθενείς: ξέρετε δεν έχουμε εργαστήρια και θα πρέπει να πάτε ΧΑΛΚΙΔΑ ή ΛΙΒΑΔΕΙΑ! αν και πολλοί Θηβαίοι το ξέρουν από πριν και πάνε κατευθείαν σε αυτά τα νοσοκομεία για να μην χάνουν χρόνο τσάμπα.ετοιμασου για πολύ χαλάρωση και δουλειά τροχονόμου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.