Jump to content

phtls


ada

Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι απόφοιτη παραϊατρικού ΤΕΙ και θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για το σεμινάριο phtls. Γίνεται μόνο στην Πάτρα ή και στην Αθήνα. Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο εάν κάποιος μου έδινε κάποιο τηλέφωνο για πληροφορίες ή κάποια διεύθυνση στο ίντερνετ σχετικά με αυτό το σεμινάριο. Πού θα μπορούσα να κάνω αίτηση; :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Είμαι απόφοιτη παραϊατρικού ΤΕΙ και θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για το σεμινάριο phtls. Γίνεται μόνο στην Πάτρα ή και στην Αθήνα. Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο εάν κάποιος μου έδινε κάποιο τηλέφωνο για πληροφορίες ή κάποια διεύθυνση στο ίντερνετ σχετικά με αυτό το σεμινάριο. Πού θα μπορούσα να κάνω αίτηση; :rolleyes:

στην πατρα παρε αν θες αλλα 8α σου πουν μετα απο κανα χρονο και αν.

το κανει και το εκαβ εδω στην α8ηνα χωρις τοσο μεγαλη λιστα αναμονης.παρε τους ηλ και ρωτα

ΥΓ:η πειρα..εδειξε οτι αν εχεις γνωστο κανα γιατρο που ναι εκπαιδευτης δεν υπαρχει λιστα για σενα.σημερα σου ρχεται η εμπνευση οτι 8ες να το κανεις,οχι μονο αυτο αλλα και ολα τα υπολοιπα πχ ALS ATLS κλπ.,που λετε ο αλλος ο καρμιρης περιμενει στη σειρα κανα χρονο και βαλε κι εσυ 8α το κανεις με τους αμεσως επομενους.ελλαδαρα μου εισαι τρελλα!! :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ:η πειρα..εδειξε οτι αν εχεις γνωστο κανα γιατρο που ναι εκπαιδευτης δεν υπαρχει λιστα για σενα.σημερα σου ρχεται η εμπνευση οτι 8ες να το κανεις,οχι μονο αυτο αλλα και ολα τα υπολοιπα πχ ALS ATLS κλπ.,που λετε ο αλλος ο καρμιρης περιμενει στη σειρα κανα χρονο και βαλε κι εσυ 8α το κανεις με τους αμεσως επομενους.ελλαδαρα μου εισαι τρελλα!! :splaaaats:

Mέχρι χθες ρωτούσες τι είναι το κάθε σεμινάριο και τώρα είσαι και πεπειραμένος;

Σοβαρευτείτε !!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ:η πειρα..εδειξε οτι αν εχεις γνωστο κανα γιατρο που ναι εκπαιδευτης δεν υπαρχει λιστα για σενα.σημερα σου ρχεται η εμπνευση οτι 8ες να το κανεις,οχι μονο αυτο αλλα και ολα τα υπολοιπα πχ ALS ATLS κλπ.,που λετε ο αλλος ο καρμιρης περιμενει στη σειρα κανα χρονο και βαλε κι εσυ 8α το κανεις με τους αμεσως επομενους.ελλαδαρα μου εισαι τρελλα!! :splaaaats:

Mέχρι χθες ρωτούσες τι είναι το κάθε σεμινάριο και τώρα είσαι και πεπειραμένος;

Σοβαρευτείτε !!!!

οχι μεχρι θες dear.για ξαναcheckare.. με μεγαλυτερη προσοχη.πριν κανα πενταμηνο εξαμηνο ηταν.μεσα σε 5-6 μηνες αν σε ενδιαφερει κατι μπορεις να μιλησεις με ενα σωρο κοσμο και να παρεις απειρα τηλεφωνα προκειμενου να ενημερω8εις δε νομιζεις????που ειναι το παραλογο????

εχω παρακολου8ησει μαλιστα ηδη κανα δυο απ αυτα ΗΔΗ.γνωστος προεκυψε εκπαιδευτης βλεπεις.χα!τοσο απλα και ξαστερα.any comment????βαλε λιγη εςσ αρκετη ειρςνιοθλα απο μερουσ μου σ αυτο το any comment..

παντως για οσους ενδιαφερονται αρκετες απο τις γραμματειες αυτων των σεμιναριων ισχυριζονται οτι απαιτειται πτυχιο για να τα κανεις.αυτο δεν ισχυει απ οτι καταλαβα.οτι δηλωσεις εισαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και στο ΚΕΚ του Νοσοκομείου Τρίπολης γίνεται το PHTLS (το έκανα πριν μια εβδομάδα). Οι ίδιοι άνθρωποι, κατά δήλωσή τους, το κάνουν παντού - υπάρχει έλλειψη εκπαιδευτών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Εχω δει οτι το als το κανουν στην λεβεντογεννα Κρητη, εχω ακουσει ομως οτι το κανουν και στο βυσματογεννο Ερρικος Ντυναν. Ενας φιλος ειχε παρει το εν λογω νοσοκομειο για να δηλωσει συμμετοχη πριν 2 χρονια και ακομα περιμενει στην αναμονη (του τηλεφωνου ).

Μηπως ξερει καποιος κατι επ' αυτου ?

Μηπως sovereign εκτος απο τα υπογεια του Παναρκαδικου ξερεις τιποτα και για τα παταρια του Ερρικος Ντυναν (σε σχεση με το als ,μην παρεξηγηθω,γιατι οι καιροι ειναι υποπτοι) ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχα ακούσει ότι ανεκτή αναμονή έχει κάποιο κέντρο στη Βούλα. Όχι η Νεράιδα, κάποιο άλλο κέντρο :D

Το μόνο που ξέρω για το Ερρίκος Ντυνάν είναι ότι μέλη του ΣΑΙΕΠ έχουν ήδη διοριστεί και κάνουν ειδικότητα, με βάση παλαιότερη φήμη που τσάκισε κόκκαλα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχα ακούσει ότι ανεκτή αναμονή έχει κάποιο κέντρο στη Βούλα. Όχι η Νεράιδα, κάποιο άλλο κέντρο :D

Το μόνο που ξέρω για το Ερρίκος Ντυνάν είναι ότι μέλη του ΣΑΙΕΠ έχουν ήδη διοριστεί και κάνουν ειδικότητα, με βάση παλαιότερη φήμη που τσάκισε κόκκαλα :P

Αααα...για να μην παρεξηγηθουμε...εγω σε μπουζουκια δεν παω.

Ειπαμε να κανουμε το ALS ,οχι να ξεφτιλιστουμε κιολας... emrockon

Τα ξερω κι εγω αυτα τα μελη του ΣΑΙΕΠ...Προκειται για παγκοσμια συνομωσια..(ζουν αναμεσα μας).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Ήθελα να ρωτήσω όποιον έχει κάνει το phtls ή όποιον ξέρει γιαυτό.Αξίζει να το κάνει κανείς ή αρκεί να κάνει το atls?Και τα δύο μαζί προσφέρουν κάτι περισσότερο ή είναι περίπου το ίδιο?Πληροφορίες από που μπορούμε να πάρουμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν έχεις χρήματα ή σπόνσορες, να κάνεις και τα δυο. Καλύπτουν διαφορετικό τμήμα της αντιμετώπισης του πολυτραυματία. Το PHTLS ασχολείται περισσότερο με αυτά που θα κάνεις στον τόπο του ατυχήματος ή στο ασθενοφόρο, ενώ το ATLS στο Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών κάποιου οργανωμένου νοσοκομείου.

Η άποψή μου είναι να κάνεις το ATLS αν κάνεις το ένα από τα δύο: έχει μεγαλύτερο βάρος ως προσόν για γιατρό και έχει μεγαλύτερη σχέση με αυτά που θα κάνεις, εκτός αν δουλέψεις σε ΕΚΑΒ ή σε κάποιο Κέντρο Υγείας στη μέση του πουθενά. Να σου πω την αλήθεια, αν δεν το χρειάζεσαι ως προσόν για ειδικότητα στο εξωτερικό ή κάποια περίεργη θέση στην Ελλάδα μην κάνεις κανένα από τα δύο - και μόνο το βιβλίο να διαβάσεις και να κάνεις 1-2 μήνες χειρουργική ειδικότητα θα τα μάθεις όλα αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν έχεις χρήματα ή σπόνσορες, να κάνεις και τα δυο. Καλύπτουν διαφορετικό τμήμα της αντιμετώπισης του πολυτραυματία. Το PHTLS ασχολείται περισσότερο με αυτά που θα κάνεις στον τόπο του ατυχήματος ή στο ασθενοφόρο, ενώ το ATLS στο Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών κάποιου οργανωμένου νοσοκομείου.

Η άποψή μου είναι να κάνεις το ATLS αν κάνεις το ένα από τα δύο: έχει μεγαλύτερο βάρος ως προσόν για γιατρό και έχει μεγαλύτερη σχέση με αυτά που θα κάνεις, εκτός αν δουλέψεις σε ΕΚΑΒ ή σε κάποιο Κέντρο Υγείας στη μέση του πουθενά. Να σου πω την αλήθεια, αν δεν το χρειάζεσαι ως προσόν για ειδικότητα στο εξωτερικό ή κάποια περίεργη θέση στην Ελλάδα μην κάνεις κανένα από τα δύο - και μόνο το βιβλίο να διαβάσεις και να κάνεις 1-2 μήνες χειρουργική ειδικότητα θα τα μάθεις όλα αυτά.

οι αρχές τους είναι οι ίδιες αλλά η αντιμετώπιση διαφέρει σε προνοσοκομειακό και νοσοκομειακό επίπεδο.Αν διαβάσεις τα αντίστοιχα βιβλία και εργασθείς σε τεπ θα τα μάθεις τα περισσότερα (θεωρητικά πάντα αφού απ΄την ως τώρα εμπειρία μου ελάχιστα απ΄αυτά γίνονται σωστά στα ΤΕΠ) αλλά στην Ελλάδα συνήθως θέλουμε και τα "τυπικά" προσόντα... (προηγείται το "μέσον" βεβαίως βεβαίως)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
Καλησπέρα. Είμαι απόφοιτη παραϊατρικού ΤΕΙ και θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για το σεμινάριο phtls. Γίνεται μόνο στην Πάτρα ή και στην Αθήνα. Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο εάν κάποιος μου έδινε κάποιο τηλέφωνο για πληροφορίες ή κάποια διεύθυνση στο ίντερνετ σχετικά με αυτό το σεμινάριο. Πού θα μπορούσα να κάνω αίτηση; :rolleyes:

Υπάρχει μια εταιρεία που οργανώνει πιστοποιημένα σεμινάρια phtls είτε στην Αθήνα είτε σε όλη την Ελλάδα. Μπορείς να πάρεις περισσότερες πληροφορίες στο info@mindchip.gr ή 2109933280.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.