Jump to content

Παρακολούθηση στην αναμονή


Clemence

Recommended Posts

Με αφορμή μια ερώτηση που έλαβα από μια συνάδελφο σε πμ, θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθειά σας. Γνωρίζετε να υπάρχει νομοθεσία που να απαγορεύει να παρακολουθεί ένας συνάδελφος την αντιμετώπιση περιστατικών σε Νοσοκομείο, Κ.Υ., Π.Ι. ή ακόμα και ιδιωτικό ιατρείο? Υπάρχει διαφορά αν το Νοσοκομείο είναι Πανεπιστημιακό ή όχι? Εξαρτάται μόνο από την καλή θέληση του διευθυντή του τμήματος στο οποίο ενδιαφέρεται κανείς να παρακολουθήσει ή εμπλέκονται στη διαδικασία αυτή και τα διάφορα γραφεία (προσωπικού κ.α.)?

Προσωπικά έχω άπειρα παραδείγματα συναδέλφων που παρακολουθούσαν στα τμήματα που τους ενδιέφεραν περισσότερο από φοιτητές ακόμα, και σε περιφερειακά νοσοκομεία. Επίσης έχω δει συνάδελφο να ξεκινά εκπαίδευση και μαζί εκπόνηση διδακτορικού σε κεντρικό πανεπιστημιακό νοσοκομείο ένα χρόνο πριν να ξεκινήσει επίσημα ειδικότητα. Αλλά νομικά δεν έμαθα ποτέ αν υπάρχει κάποια πρόβλεψη.

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά θα είχε ενδιαφέρον να το μοιραστεί μαζί μας νομίζω ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ clemence,ιδου η δικη μου συνεισφορα στο ερωτημα σου.. μια προσωπικη και πονεμενη ιστορια..

περυσι που εκανα τη θητεια μου,σκεφτηκα οποτε ημουν εξω να πηγαινα απ'το νοσοκομειο του νομου στον οποιο βρισκομουν,για να παρακολουθω κανα περιστατικο οκ ?

παω λοιπον και πιανω το διευθυντη του παθολογικου τμηματος και του λεω τι ηθελα.Οντως ενδιαφερθηκε και μου ειπε το οκ,αρκει να υπεγραφα ενα χαρτι στο γραφειο προσωπικου που να ελεγε οτι επιθυμω να παρακολουθησω αμισθα τις εργασιες τις παθολογικης κλινικης του νοσοκομειου για το διαστημα που ηθελα (ενα εξαμηνο). Και μου ειπε οτι επρεπε να το κανω αυτο,γιατι προηγουμενοι γιατροι που ειχαν παει,για να παρακολουθησουν τελικα ζητησαν να πληρωθουν κιολας (πραγμα που δεν το πιστεψα,καθως μου φανηκε μεγαλη λαλακια για να εγινε και στ'αληθεια,αλλα τελος παντων). Επισης ειπε οτι η διοικητρια του νοσοκομειου δεν πολυγουσταρε την ολη φαση,αλλα οτι θα της μιλαγε αυτος οποτε ολα οκ..

αφου υπεγραψα λοιπον το χαρτι αρχισα να πηγαινω σ'εφημεριες.. Δυστυχως ομως ολα τα ζωα στα επειγοντα (απο ειδικευομενο μεχρι και επιμελητες) οταν με ειδαν,νομισαν οτι ο λογος που πηγα εκει ηταν για να τους βγαλω λαντζα. Οποτε,δεν προλαβαινα να δω ενα περιστατικο και αμεσως ακουγα παρε μια πιεση εδω-παρε δυο αιματα εκει, τη στιγμη που οι νοσηλευτριες πινανε καφε και κουβεντιαζαν για το τι ειδαν στο μαμαλακη την προηγουμενη μερα..

Οποτε και εγω -αφου δεν θεωρουσα τον εαυτο μου το γιουσουφακι τους- και αφου θεωρουσα την ολη φαση εξευτελισμο του πτυχιου -που η καρδουλα μου ξερει τι τραβηξα για να το παρω- δεν ξαναπατησα ποτε το ποδι μου εκει περα.. Αν ειναι δυνατον να'κανα το δουλο σε ανθρωπους που παιρναν την 1500αρα καθε μηνα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emofftopic νομίζω επειδή καταλαβαίνω το πόσο πονεμένη ιστορία είναι, και επειδή συγχίζομαι με αυτά που ακούω emdevil πρέπει να ξέρετε ... σαν επικουρική κάνω πολύ περισσότερη λάντζα απ΄ότι έκανα αγροτικός ή ειδικευόμενη, με κάποιες διαφορές, όπως:

-έχω πολύ περισσότερες ευθύνες

-πολύ λιγότερες άδειες

-πολύ χειρότερη ασφαλιστική κάλυψη

-καμιά εκπαίδευση πλέον

-φανερή υποτίμηση γιατί κάνω λάντζα

-βρίσιμο από όλες τις βαθμίδες μόνιμου προσωπικού για το ο,τιδήποτε

και πάλι sorry για το emofftopic αλλά μάλλον η καλύτερη φάση είναι του ειδικευόμενου, χαλλλαρά emafro

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βασικα ξερεις τι με πειραξε ? Δεν λεω,οκ,ας τους εκανα και καμια δουλεια,αλλα ρε γαμωτο ελεος.. σας λεω οτι ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΗ ! Δεν προλαβαινα να δω γιατι ηρθε,και αμεσως ακουγα "κανε αυτο,κανε εκεινο,κανε τ'αλλο".. Του φουστη στην τελικη ! Ουτε μες το στρατοπεδο δεν μου'διναν τοσες διαταγες (κι ημουν και στους πεζοναυτες κιολας..)

και μετα το αλλο ! Με το πηγαινω εκει, μου λεει ενας ειδικευομενος "παρε το καρδιογραφημα πες μου τι εχει,και ανεφερε μου τα αιτια της φλεβοκομβικης ταχυκαρδιας".. με το που τ'ακουσα επαθα το σοκ. Επρεπε να του πω επι λεξη " γιατι βρε μα***κα να στα πω ? Εξετασεις δινω ? "

Αλλα να σας πω ποιο ηταν το βαθυτερο προβλημα ολων των ζωων εκει μεσα ? Ηταν ολοι γιατρουδακια σ'ενα κωλο-περιφερειακο νοσοκομειο, σ'ενα νομο οπου δεν υπηρχε πανεπιστημιακο, οποτε κι ειχαν ολοι υφος καθηγητες χαρβαρντ και βαλε. Αν στο νομο εκεινο επαιζε πανεπιστημιακο,δεν νομιζω να'παιρνε τον καθε μα****κα επιμελητη να το παιζει οτι κατι ειναι,γιατι θα'ξερε οτι μπροστα στο ΔΕΠ του παν/κου δεν αξιζε ουτε δυο αρ***δια..

Δηλαδη ελεος ρε παιδια,επρεπε να δειτε το υφος που'χαν ολοι.. Ουτε ολο το ΔΕΠ του πανεπιστημιακου της λαρισας (οπου τελειωσα) δεν ειχε τετοιο εγωισμο..

Αλλα ξερω τι επρεπε να τους πω : "κυριε ταδε,αφου το παιζετε τοοσο μεγαλο-γιατρος γιατι να χαραμιζεστε εδω περα ? Δεν υπαρχει λογος.. 60 χιλιομετρακια ειναι μεχρι τη λαρισα. καντε μια βολτουλα και πειτε τους να σας παρουν για ΔΕΠ. Σιγουρα ενας επιστημονας του διαμετρηματος σας θα γινει αναρπαστος εκει περα..

Παντα υπαρχει θεση για καποιον σαν κι εσας.. Παντα χρειαζονται παιδι για τους καφεδες.." emgoalemgoalemgoal

Σορυ τωρα αν γινομαι κακος,αλλα μετα απο 3 χρονια για να περασω πανελληνιες με δεσμες,και 7 χρονια για να παρω το πτυχιο δεν το δεχομαι ρε γαμωτο να με ξεφτιλιζει ο οποιοσδηποτε βυσματιας αποτυχημενος επιμελητακος,που βολευτηκε με μεσον και το παιζει οτι κατι ειναι ενω δεν αξιζει τιποτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βασικα ξερεις τι με πειραξε ? Δεν λεω,οκ,ας τους εκανα και καμια δουλεια,αλλα ρε γαμωτο ελεος.. σας λεω οτι ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΗ ! Δεν προλαβαινα να δω γιατι ηρθε,και αμεσως ακουγα "κανε αυτο,κανε εκεινο,κανε τ'αλλο".. Του φουστη στην τελικη ! Ουτε μες το στρατοπεδο δεν μου'διναν τοσες διαταγες (κι ημουν και στους πεζοναυτες κιολας..)

και μετα το αλλο ! Με το πηγαινω εκει, μου λεει ενας ειδικευομενος "παρε το καρδιογραφημα πες μου τι εχει,και ανεφερε μου τα αιτια της φλεβοκομβικης ταχυκαρδιας".. με το που τ'ακουσα επαθα το σοκ. Επρεπε να του πω επι λεξη " γιατι βρε μα***κα να στα πω ? Εξετασεις δινω ? "

Αλλα να σας πω ποιο ηταν το βαθυτερο προβλημα ολων των ζωων εκει μεσα ? Ηταν ολοι γιατρουδακια σ'ενα κωλο-περιφερειακο νοσοκομειο, σ'ενα νομο οπου δεν υπηρχε πανεπιστημιακο, οποτε κι ειχαν ολοι υφος καθηγητες χαρβαρντ και βαλε. Αν στο νομο εκεινο επαιζε πανεπιστημιακο,δεν νομιζω να'παιρνε τον καθε μα****κα επιμελητη να το παιζει οτι κατι ειναι,γιατι θα'ξερε οτι μπροστα στο ΔΕΠ του παν/κου δεν αξιζε ουτε δυο αρ***δια..

Δηλαδη ελεος ρε παιδια,επρεπε να δειτε το υφος που'χαν ολοι.. Ουτε ολο το ΔΕΠ του πανεπιστημιακου της λαρισας (οπου τελειωσα) δεν ειχε τετοιο εγωισμο..

Αλλα ξερω τι επρεπε να τους πω : "κυριε ταδε,αφου το παιζετε τοοσο μεγαλο-γιατρος γιατι να χαραμιζεστε εδω περα ? Δεν υπαρχει λογος.. 60 χιλιομετρακια ειναι μεχρι τη λαρισα. καντε μια βολτουλα και πειτε τους να σας παρουν για ΔΕΠ. Σιγουρα ενας επιστημονας του διαμετρηματος σας θα γινει αναρπαστος εκει περα..

Παντα υπαρχει θεση για καποιον σαν κι εσας.. Παντα χρειαζονται παιδι για τους καφεδες.." emgoalemgoalemgoal

Σορυ τωρα αν γινομαι κακος,αλλα μετα απο 3 χρονια για να περασω πανελληνιες με δεσμες,και 7 χρονια για να παρω το πτυχιο δεν το δεχομαι ρε γαμωτο να με ξεφτιλιζει ο οποιοσδηποτε βυσματιας αποτυχημενος επιμελητακος,που βολευτηκε με μεσον και το παιζει οτι κατι ειναι ενω δεν αξιζει τιποτα...

Τι σειρα ησουν κομμαντο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αντι να κλαιγεσαι οτι σε πιεζαν οι ειδικευομενοι (μηπως σε εβαζαν να κανεις και push-ups?) καλο θα ηταν να ξεκαθαριζες την θεση σου οτι εκει εισαι απλα για να παρακολουθεις και οχι για να αγγιζεις. τωρα αν σε εκνευριζαν/σοκαραν οι ερωτησεις τους, τοτε καλυτερα να ξεκαθαριζες επισης οτι θελεις να πληρωνεσαι για να απαντας. για να βγαλεις παντως οποιαδηποτε ειδικοτητα προετοιμασου απο τωρα να συμφιλιωθεις με την ιδεα της λαντζας..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν χρειάζεται να ειναι κάποιο νοσοκομειο πανεπιστημιακο για να παρακολουθησει καποιος

για να ειναι όμως και νομοτυποτο πέρα απο την προφορικη συνεννοηση πρέπει να γίνει επισημη πρωτοκολημενη αίτηση με την όποια ο ενδιαφερον θα εκδηλωνει το ενδιαφέρον του να παρακολουθήσει την λειτουργία της κλινικής και θα ζητάει να εγκριθεί ώστε να ΄παρευρίσκεται ως άμμισθος συνεργάτης. η αίτηση αυτή αφού πρωτοκοληθεί πρέπει να έχει 2 αποδέκτες τον διευθυντή της κλινικής και τον διοικητή του νοσοκομείου. συνήθως περνάνε αμέσως οι εγκρίσεις και φεύγοντας έχεις δικαίωμα να πάρεις πιστοποιητικό παρακολούθησης όπου να αναγράφεται επίσημα ο χρόνος υπηρεσίας ως άμμισθος επιστημονικός συνεργάτης όπου μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε κάθε ζήτηση σαν επιπλεόν χαρτί στο βιογραφικο.

σαν διαδικασία είναι απλή αλλά από τη στιγμή που γίνεται επίσημο αρχίζεις την λάντζα χώρίς να παίρνεις όσα θα ήθελες εκπαιδευτικά γιατί πάντα έχουν προτεραιότητα αυτοι που είναι ήδη διορισμένοι

καλή επιτυχία!

υς εννοείται ότι ό,τι και να κάνεις δεν θα πάρεις κανεν΄ςο είδους χρηματική αποζημίωση από το νοσοκομείο εκτός αν δικτυωθείς και έχεις τυχερα από τον κόσμο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζεις πως μπορεί να στοιχειοθετήσει κάνεις αυτό που προανέφερες, ότι δηλαδή δεν είναι υποχρεωτικό ναναι ένα νοσοκομείο πανεπιστημιακό για να παρακολουθεί ένας ιατρός? Υπάρχει κάποιο άρθρο, κάποια παράγραφος οπουδήποτε γραμμένη που να το αποδεικνύει?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ gustavo : μα φυσικα και δεν εχω κανενα προβλημα να κανω λαντζα. Ουτε καν εχω προβλημα να κανω τουμπες στους διαδρομους του νοσοκομειου,αρκει βεβαια ΝΑ'ΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ γι'αυτο οκ ? Εκεινο ομως που'ναι οντως το προβλημα μου ειναι να ανεχομαι να μ'εξεταζει ο καθε μα***κας ειδικευομενος με υφος 200 καθηγητων..

Και ξερεις φιλαρακι τι μετανοιωσα ως σημερα ? Που οταν εκεινος ο ειδικευομενος ανοιξε το στοματακι και αρχισε να ρωταει,δεν του'πα "θες μηπως να επαναλαβεις την ερωτηση,αυτη τη φορα ομως χωρις δοντια ?" Και νομιζω οτι το πιανετε το υπονοουμενο ετσι ? (για να το πω καρατζαφερης style)..

Αλλα αν αφηνα να εκδηλωθει ο steven seagal που κρυβεται μεσα σ'ολους μας,θα εμπλεκα για ξυλοδαρμο, και κατι τετοιο θα'ταν too much να γινει για ενα υποκειμενο τετοιου ειδους..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Αττική στα μεγάλα νοσοκομεία (Λαϊκό, Ευαγγελισμός, Τζάνειο, Νίκαια) στις εφημερίες μπαίνεις και κάνεις ό,τι θες. Χαρά τους να υπάρχει κάποιος να βοηθήσει από όσο έχω δει. Και αίματα και ράμματα και ΚΑΡΠΑ και αλλαγές. Αν υπάρχει μάλιστα και κανένας πρόθυμος επιμελητής ή ειδικευόμενος μπορείς να μάθεις και κανά 2 πράγματα. Τώρα να παρακολουθείς τις επισκέψεις σε καθημερινή βάση....ναι, έχω δει απόφοιτους που έρχονταν κυρίως από το εξωτερικό που είχαν ανάγκη να εξοικειωθούν και με τη ελληνική ορολογία. Στην κλινική που ήμουν φοιτητής είχαν γίνει δεκτοί (αν και την είχαν δει ότι ήταν και οι ίδιοι ειδικευόμενοι).

Τώρα όσο μπορεί ο καθένας να παρακολουθεί διατηρώντας πάντα βέβαια την αξιοπρέπειά του, θεμιτό είναι.

Ειδικά στο χρονικό διάστημα μέχρι την έναρξη ειδικότητας που οι γνώσεις που με τόσο κόπο αποκτήθηκαν διαρρέουν ταχύτατα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πουθενά δεν αρνούνται να πηγαίνεις να παρακολουθήσεις ούτε στο πανεπιστημιακό ούτε στο μη πανεπιστημιακό.Απλά στο πανεπιστημιακό έχουν εξοικειωθεί οι γιατροί με αυτό το θέαμα και θεωρούν δεδομένο ότι απλά θα τους κάνεις τη λάντζα.Η λύση είναι μία.Πρέπει να βρει κανείς ένα γιατρό ανεξαρτήτως βαθμίδας (ειδικευόμενο,επιμελητή κλπ) ο οποίος να καταλαβαίνει τη διαφορά μεταξύ του ήρθες να μάθεις και ήρθες να κάνεις το δούλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πουθενά δεν αρνούνται να πηγαίνεις να παρακολουθήσεις ούτε στο πανεπιστημιακό ούτε στο μη πανεπιστημιακό.Απλά στο πανεπιστημιακό έχουν εξοικειωθεί οι γιατροί με αυτό το θέαμα και θεωρούν δεδομένο ότι απλά θα τους κάνεις τη λάντζα.Η λύση είναι μία.Πρέπει να βρει κανείς ένα γιατρό ανεξαρτήτως βαθμίδας (ειδικευόμενο,επιμελητή κλπ) ο οποίος να καταλαβαίνει τη διαφορά μεταξύ του ήρθες να μάθεις και ήρθες να κάνεις το δούλο.

ακυρο.

προ μηνος ζητησα σε πανεπιστημιακη κλινικη στη Θεσσαλονικη απλα να παρακολουθησω και αρνηθηκαν,επειδη ειχαν προβληματα προσφατα λεγαν με το υπουργειο απο καποιους που ζητησαν να αναγνωριστει η παρακολουθηση τους ως ειδικοτητα.Τωρα τι ακριβως παιζει,ο καθενας μπορει να φανταστει διαφορα.Εγω νοιωθω και λιγη αηδια γιατι ξερω οτι αν ειχα καποιο καθηγητη,βουλευτη η γενικα αυτο που λεμε "μεσο",θα μου καναν τεμεναδες και θα μεπαιρναν και σαν επιστημονικο συνεργατη,οπως πολοι και διαφοροι κανουν.Δυστυχως πρεπει να το παρουμε χαμπαρι οτι ειμαστε σε εναν κλαδο που βριθει η ρουφιανια,το γλυψιμο,το ονομα.Αυτα και ελπιζω να μη σας ψυχοπλακωσα,τετοιες ωραιες καλοκαιρινες μερες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.